RECENZE: Pod papírovou hlavou nosí Frank něžně praštěný Bič boží

  19:10aktualizováno  19:10
Frank není film pro milovníky estrádního popu a pivních anekdot. Jeho hrdinové se takovému světu vysmívají – a sami jsou k smíchu. Pro alternativce je alternativní málo, pro jejich odpůrce až moc, ale ani jedni, ani druzí mu nemohou upřít originalitu a vtip.

Britská hudební komedie Frank, jejíž režisér Lenny Abrahamson dává najevo svůj irský původ, baví chytrým, něžným, totálně ulítlým, ba vysloveně praštěným, ale zároveň posmutnělým způsobem.

Úsměv ladí do stejného tónu, v jakém kreslí své hrdiny, hrdé zoufalce, kteří chtějí dělat „skutečnou muziku“, tudíž se sami odsuzují k obchodnímu neúspěchu. Alespoň do chvíle, než začne soudržnost programového undergroundu rozkládat nový člen kapely, sladký zrzavý mimoň, jehož nekonečné vášni pro hudbu se vyrovná jen jeho stejně obří antitalent.

Frank

Velká Británie, 2014, 95 min

režie: Lenny Abrahamson

hrají: Michael Fassbender, Maggie Gyllenhaal, Domhnall Gleeson, Tess Harper, Scoot McNairy, Hayley Derryberry, Matthew Page, Travis Hammer, François Civil, Mark Huberman

Hodnocení­: 60 %

Typický úkaz: výrostek bloumá šedí rodného města a nudou zaměstnání, chrlí písničky na potkání, ovšem vesměs dojemně pitomé, byť dorostenecky opravdové. Až jednou díky bizarní náhodě dostane šanci coby záskok v hostující kapele, která ho uhrane. Jednak absurdním repertoárem i stylem, na skladbu „V polévce plave kruton“ se vskutku nedá zapomenout, jednak vůdčí osobností umělecky nekompromisního frontmana Franka, jenž svou tvář stále skrývá pod neforemnou papírovou hlavou.

Jedním slovem magořina, ale právě ta okouzlí mladíčka u kláves natolik, že se s partou vydá za dobrodružstvím tvorby. To znamená jakési ideové soustředění před nahráváním desky, které chlapec považovaný ostatními za vetřelce oddaně platí z vlastních úspor. A současně prostřednictvím sociálních sítí líčí své zážitky tak barvitě, že dosud neznámá skupina dostane pozvání na americký koncert, pro nějž nováček radí mistrovi posun k líbivosti.

Z tohoto okamžiku pravdy vedou jen dvě cesty, buď k totálně zlehčující psině, nebo k tezi, jak komerce zabíjí. Varianta, kterou si tvůrci vybrali, se dá očekávat a ve výsledku jim ubírá body podobně jako jistá monotónnost, jež se logicky dostaví pokaždé, když se nastolí bezbřehá hra bez pravidel proti konvencím.

Irský herec Michael Fassbender s cenou za nejlepší herecký výkon na benátském

Irský herec Michael Fassbender s cenou za nejlepší herecký výkon na benátském filmovém festivalu.

Nicméně z pohledu vstřícného diváka se Frank příjemně konzumuje. Má parametry mile bláznivé studentské jízdy, v jejímž druhém plánu ono dobrodružství tvorby vážně tu a tam probleskne. Ve věcných radách, jak lze psát píseň o zdánlivé drobnosti včetně vlastních ponožek, i v obecných pošetilých návodech originality za každou cenu či školáckých teoriích inspirace.

Vrchol představují vystoupení kapely, slovy nepopsatelná – jako by se zkřížil song Bič boží z nechvalně proslulé epizody 30 případů majora Zemana s ukázkou sebevzhlíživého předstírání „vyššího umění“, při níž usíná canneský festival v Prázdninách pana Beana.

A byť se oslava menšinové kultury už stává většinovou manýrou, ve Frankovi má skvělé herecké zastánce od Michaela Fassbendera, který oslní německé turistky i zpod masky, přes Domhnalla Gleesona coby jeho učně až po Maggie Gyllenhaalovou, strážkyni mistrovy nezlomnosti.

Mohlo by vás zajímat

23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Zemřela zpěvačka Věra Bílá, romská hvězda plánovala velký comeback

Zpěvačka Věra Bílá v listopadu 2018

Ve věku čtyřiašedesáti let zemřela světoznámá zpěvačka Věra Bílá. Tento týden přitom měla zahájit plánované comebackové...

Zemřel Stanislav Zindulka, vtipný a dvorný kavalír ze starých časů

Herec Stanislav Zindulka na snímku z června 2017

Ve věku 86 let zemřel člen hereckého souboru Činoherního klubu, držitel Thálie i Českého lva Stanislav Zindulka. Zprávu...

RECENZE: Opravdu pocta Vondráčkové? Muzikál Kvítek mandragory klesl ke dnu

Jaromír Nosek a Miroslav Etzler v muzikálu Kvítek mandragory

Původní muzikál připravený na motivy písní Heleny Vondráčkové měl ve středu premiéru v Divadle Broadway. Tvůrci divákům...

Televizní rada si všimla vulgarit v seriálu Most!, žádá nápravu

Michal Isteník, Vladimír Škultéty, Martin Hofmann, Zdeněk Godla a Miloš...

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání se vrátila k seriálu Most!, který se již uzavřel. Upozornila Českou televizi,...

KOMENTÁŘ: Hitler může, Jackson ne? Když se upravuje historie, končí legrace

Záběr z odebrané epizody seriálu Simpsonovi

Děda Simpson prý za svého pobytu v Evropě předváděl striptýz Adolfu Hitlerovi. To je v pořádku. Ale když jeho syn Homer...

Další z rubriky

Měl jsem štěstí i bohatý život, bilancoval Zindulka v zimním rozhovoru

Stanislav Zindulka

I když je mu 86 let, srší ze Stanislava Zindulky neuvěřitelná energie a síla, popisovala ještě před třemi měsíci...

RECENZE: Skleněné milování ve vile Tugendhat hraje jenom na efekt

DO KINA: Dobový Skleněný pokoj z vily Tugendhat má jen dva soupeře.

Reálná vila Tugendhat a román Simona Mawera sledující dějiny Československa na osudech jejích obyvatel jsou...

TELEVIZIONÁŘ: Jak Rudolf Hrušínský pomohl nominaci na Zlatý glóbus

Z filmu Třicet jedna ve stínu

Při udílení cen se filmy zpravidla dělí na anglicky mluvené a ostatní, ovšem snímek Třicet jedna ve stínu si připsal...

Najdete na iDNES.cz