RECENZE Zelená zóna: George W. Bush je zase lump, ale akční podívané to neškodí

  11:58aktualizováno  11:58
Greengrassova Zelená zóna nepřináší žádný přelom v dějinách filmu. Napínavé zpracování konfliktu v Iráku ale stále účinkuje. Při sledování máte pocit, že jste v přímém přenosu.

Velitel Roy Miller v podání Matta Damona pátrá se svou jednotkou po zbraních hromadného ničení a pohlavárech bývalého iráckého režimu. | foto: Bontonfilm

Docela oprávněně se od akčního thrilleru Zelená zóna očekával „čtvrtý Jason Bourne“. S trilogií o agentovi bez paměti má totiž společný žánr, režiséra Paula Greengrasse i herce Matta Damona v hlavní roli.

Zelená zóna

Zelená zóna

USA, 115 min.

režie Paul Greengrass,

hrají Matt Damon, Greg Kinnear, Amy Ryanová,

Hodnocení­: 70 %

Bohužel v týmu Zelené zóny přibyl scenárista Brian Helgeland, podepsaný i pod novou verzí Robina Hooda, jenž vyšel z knihy od někdejšího zpravodaje v Bagdádu. Čili předem se rýsuje politické odhalení o pozadí války v Iráku, tedy o lumpu Georgi W. Bushovi a spiknutí Bílého domu s Pentagonem – jen s jednou příjemnou změnou, že CIA má tentokrát roli organizace „hodné“ a bezmocné, nikoli „zlé“ a „všemocné“.

Prostě obsah, který nepřekvapí. Ale obal pořád účinkuje.

Iluze přímého přenosu

Greengrass skočí rovnýma nohama do irácké paniky pod ohnivým nebem, což umí opravdu skvěle, a s podtitulem „čtyři týdny poté“ vjíždí do hlavního města Bagdádu znovu, už s Mattem Damonem coby jedním z velitelů jednotek hledajících údajné zbraně hromadného ničení a v náladě, jenž připomene oscarový film Smrt čeká všude.

Profesní věcnost se naleptává uprostřed chaosu, vojáci netuší, co místní říkají, co právě vynášejí, co najdou za rohem, odkud kdo udeří.

Opět se prosazuje reportážní kamera s pocitovou iluzí přímého přenosu, tma, tíseň, zrychlený dech, jen vzdálený táhlý hudební tón; zase ucpaná ulice pulzuje nervní nejistotou, do níž Damon utrousí „Zkuste se tvářit akčně!“; znovu rychle střihaný těkavý obraz působí velmi autenticky, včetně úsečných povelů, pláče, křiku.

Ovšem na druhé straně se pod napínavým moderním pláštěm choulí stará známá historka, v níž hrdinovi vrtá hlavou totéž, co jisté novinářce a zkušenému vlčákovi z tajných služeb, čímž si koledují o problémy.

Humor za milion dolarů

Silnější motiv představuje jejich místní tlumočník, v očích krajanů kolaborant, a dojde i na stopu humoru, když se Matt Damon vypraví do akce s milionem dolarů v pytli. Naopak trochu lacinou agitkou zavání idyla americké smetánky u bazénu, zatímco o pár kroků dál se řadoví vojáci potí v prachu a strachu – možná zbytečně.

Ale díky režisérovi Paulu Greengrassovi téměř pokaždé vítězí podívaná s náhlými bezprostředními útoky, která neposkytuje oddechu. I když tady jen osvěžuje unavený model hry, v níž média odhalují politické čachry, a přestože se člověk přistihne při kacířské myšlence, že i Greengrass svou metodu vlastně jen opakuje. Ale opakuje ji dobře a ona pořád zabírá.


Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Marvel ohlásil nové filmy. Thor bude žena, ukáže se Blade i Angelina Jolie

Herečka Natalie Portmanová na festivalu Comic-Con (21. 7. 2019)

Společnost Marvel oznámila novou várku filmů a seriálů. Do komiksového světa přilákala Angelinu Jolie, která se objeví...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

Další z rubriky

RECENZE: Nač má Lví král kopii? Původní verze byla poetičtější a hravější

Záběr z nového zpracování Lvího krále

Budiž hned v úvodu jasně řečeno, že mírně nadprůměrnou známku dostává nový Lví král čistě pro potřeby divácké skupiny,...

Avengers se stali nejvýdělečnějším filmem všech dob. Překonali Avatara

Záběr ze snímku Avengers: Endgame

Americký snímek Avengers: Endgame, který završuje ságu z epického světa marvelovských superhrdinů, se v neděli stal...

Zemřela herečka Troškových komedií Alena Karešová, vypravěčka Arabely

Alena Karešová ve filmu Bota jménem Melichar (1983)

V 92 letech zemřela herečka Alena Karešová. „Hrála v mých filmech, v Botě jménem Melichar představovala protivnou...

Najdete na iDNES.cz