RECENZE: Zdrojový kód připomíná Nolanův Počátek. Čistší, tedy lepší

  10:07aktualizováno  10:07
Postavit nenápadný sci-fi thriller Zdrojový kód nad fanouškovskou modlu Počátek hraničí se sebevraždou, ale nelze jinak. Oba filmy zobrazují podobný typ šarády v opakovaných variacích, jejich tvůrci jsou krajané i vrstevníci, ale rozdílně utrácejí talent i peníze.

Hlavní roli ve filmu Zdrojový kód ztvránil Jake Gyllenhaal. | foto: © Summit Entertainment / CSFD.cz

Na prvotinu Moon stačilo Duncanu Jonesovi, synu Davida Bowieho, pět milionů dolarů - a byl to ryzí, stylový kousek. Zdrojový kód natočil za třicet milionů, tedy pětkrát levněji než Christopher Nolan Počátek, ale vůbec to nevadí. Zdrojový kód má sice méně efektů, ale také méně manýry; režie míří čistě a úsporně přímo k věci a prodává více příběh než vlastní osobnost.

Chytré obměny

Počátek sledoval různé vrstvy snů, Zdrojový kód zase souběžné reality. Hrdina čili Jake Gyllenhaal procitne ve vlaku a neví, co tam dělá, kdo je žena proti němu, proč mu říká cizím jménem a proč v zrcadle vidí místo svého obličeje neznámou tvář.

Vzápětí vlak vybuchne a muž se octne v temné kabině, odkud jej do vlaku posílají v cizím těle znovu a znovu: aby našel atentátníka, který už chystá nový úder. Má na to vždy jen osm minut - více si mozky mrtvých nepamatují.

Z filmu Zdrojový kód
Z filmu Zdrojový kód

VE VLAKU I MIMO NĚJ. Řídící velitelku, která se spolu s Gyllenhaalem (vpravo) pokouší rozluštit záhadu, je Vera Farmiga (vlevo).

Důvtipně vymyšlený celovečerní debut scenáristy Bena Ripleyho vede hrdinu dvěma záhadami: kdo je pachatel a kdo on sám. Režisér přidává obrazy města jako moderní stavebnice, a byť se osmiminutový okamžik vrací ve smyčce, snímá jej vždy v chytrých obměnách, takže opakování tolik neunavuje a stále udržuje v napětí.

Bez exhibice

Model příběhu sice není nový - připomíná třeba Déja Vu, nicméně ve svém žánru patří k příjemnému nadstandardu. Režisérovu nápaditost brzdí jen pár scenáristických kazů: zjevná stopa k viníkovi a jeho jalová motivace, dále laciný prvek pozdního smíření otce se synem a finále usilovně budující alespoň papírový happy end.

Naopak nezklame Vera Farmiga coby hrdinova řídící velitelka ani Gyllenhaalova typická kombinace klukovského kouzla a dospělé zodpovědnosti, která nepřímo odpovídá i režisérově hravosti usměrňované pokorou vůči řemeslu.

Z filmu Zdrojový kód

8 MINUT. Každých "nových" osm minut na diváka dokáže zapůsobit.

Jones zkrátka staví pohledný, svižný, inteligentní, přitom však divácky vstřícný žánrový zážitek bez toho, že by propadl vlastní exhibici, takže ve Zdrojovém kódu zdolal další schůdek své slibné kariéry. Snad si zdravý úsudek udrží i poté, co mu znovu navýší rozpočet.

Zdrojový kód
USA, režie Duncan Jones, hrají Jake Gyllenhaal, Vera Farmiga, Jeffrey Wright, Russell Peters, titulky, 93 minut.
Hodnocení MF DNES: 70 %


Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Marvel ohlásil nové filmy. Thor bude žena, ukáže se Blade i Angelina Jolie

Herečka Natalie Portmanová na festivalu Comic-Con (21. 7. 2019)

Společnost Marvel oznámila novou várku filmů a seriálů. Do komiksového světa přilákala Angelinu Jolie, která se objeví...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

Další z rubriky

Marvel ohlásil nové filmy. Thor bude žena, ukáže se Blade i Angelina Jolie

Herečka Natalie Portmanová na festivalu Comic-Con (21. 7. 2019)

Společnost Marvel oznámila novou várku filmů a seriálů. Do komiksového světa přilákala Angelinu Jolie, která se objeví...

VIDEO: Vrací se Top Gun. Neohrožený Tom Cruise je pořád kapitán

Trailer k filmu Top Gun: Maverick

Herec Tom Cruise překvapil účastníky Comic-Conu v San Diegu svým předem neohlášeným vystoupením, na kterém představil...

RECENZE: Nač má Lví král kopii? Původní verze byla poetičtější a hravější

Záběr z nového zpracování Lvího krále

Budiž hned v úvodu jasně řečeno, že mírně nadprůměrnou známku dostává nový Lví král čistě pro potřeby divácké skupiny,...

Najdete na iDNES.cz