RECENZE: Rozchod z Francie táhne nad průměr anglická herečka

  7:50aktualizováno  7:50
Žena mezi manželem a milencem; dá se v prastarém trojúhelníku vášní ještě najít nový prvek? Francouzskému Rozchodu, jenž právě vstupuje do českých kin, se to vcelku daří. Paradoxně možná i proto, že ústřední herecké trio v čele s výtečnou Kristin Scott Thomasovou nepochází z Francie.

Z filmu Rozchod | foto: Atla Entertainment

Na rovinu: Rozchod nepatří k zázrakům, kvůli nimž se valí davy do kin i v krupobití; zosobňuje slušný mírný nadprůměr. Ale na to, že jde o francouzské milostné psychodrama napsané i natočené ženou, příležitostnou herečkou Catherine Corsini, umí příjemně překvapit.

Rozchod

Francie, 2008, 85 minut.

režie Catherine Corsini,

hrají Kristin Scott Thomasová, Yvan Attal, Sergi López, Bernard Blancan,

Hodnocení­: 60 %

Rozchod se totiž netváří tak apartně jako mnohé francouzské studie citů uzavřené v bludném kruhu umělých vášní. Je civilnější, přirozenější, svižnější - vypravěčsky, ale hlavně herecky. Což možná plyne z paradoxu, že ústřední trio herců nepochází z Francie.

Angličanka Kristin Scott Thomasová ve Francii studovala a pracuje tu, podobně jako španělský rodák Sergi López v roli jejího milence. A bojovného manžela představuje izraelský herec Yvan Attal.

Všichni mají zkušenost z uznávaných mezinárodních produkcí, tudíž jako světoběžníci byli schopni dát zdánlivé banalitě milostného trojúhelníku výraz bez obvyklé přepjatosti a prázdných gest. Hercům mileneckého páru navíc zjevně pomáhá, že i jejich hrdinové tu vystupují jako cizinci.

Ona, matka již dospívajících dětí, potkala svého manžela před lety coby britská studentka na prázdninové brigádě ve Francii; on, španělský sezonní dělník, sem přijíždí za prací. Proto mezi nimi může působit i jistá spiklenecká příchylnost dvou vetřelců vzešlých ze svobodomyslnějších kultur než ze vžitého francouzského kastovního systému společenských elit: zatímco manžel, vážený lékař, si jméno námezdního zedníka ani nezapamatuje, jeho ženě nečiní potíže mu pomáhat.

Nicméně to je jen podprahové koření vztahu založeného na osudové vášni, jehož kroniku odstartuje neviditelný výstřel v noční vile - pak vyprávění skočí o půl roku zpět, takže pro diváka zachovává tajemství, kdo a na koho mířil.

Šest měsíců, během nichž hrdinka obrátí svůj sladký život v ruiny, začíná velmi věcně na všedním půdorysu, z nějž se zpravidla rodí lechtivé anekdoty o znuděné paničce a přitažlivém řemeslníkovi. Jenže Rozchod rozdá karty chytřeji a partii žene rychle do obrátek, byť přes oslí můstky sociálních tónů.

Naštěstí se Kristin Scott Thomasové dá věřit každý pohyb i slovo. Je naprosto nehvězdná, uvolněná, ve scéně s vosou hravě svěží a v padesáti letech může své tělo směle předvádět v postelových scénách.

Navíc dokonale odstiňuje vývoj vztahu: zmatek po prvním polibku o berlích; chuť exotického dobrodružství při vstupu do otřískané ubytovny za nositelem sex-appealu „jiné třídy“, kam se plíží jako rozechvělá holčička s kyticí; a pak čiré šílenství, poslední výkřik ženské pošetilosti před rezignací stáří, kdy za sebou pálí všechny mosty.

Strmý pád

Trochu románově vyzní ženino „čestné přiznání“, nicméně odstartuje manželskou válku, kterou zdobí dvě přednosti. „Hodní“ a „zlí“ tu nemají jednoznačné rysy a chudá letní láska nejenže hory nepřenáší, nýbrž své aktéry přivede až na dno. Přičemž herečka dál stupňuje chorobnou posedlost beze studu i zábran přes děsivý pád důstojnosti k žebráckému výprodeji až po okamžik dobrovolné prohry: malátná, vyhaslá, zestárlá. Tehdy se děj vrátí k výstřelu, který dostane nečekanou pointu.

Nic vyloženě převratného Rozchod nepřináší a pár klišé si měl odpustit, ale dobře vystavěná a výtečně zahraná variace na věčné téma zase není tak málo.

Mohlo by vás zajímat

23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Zemřela zpěvačka Věra Bílá, romská hvězda plánovala velký comeback

Zpěvačka Věra Bílá v listopadu 2018

Ve věku čtyřiašedesáti let zemřela světoznámá zpěvačka Věra Bílá. Tento týden přitom měla zahájit plánované comebackové...

Zemřel herec a zpěvák Robert Hlavatý, hrál v Tajemství i v Ulici

Hudebník Robert Hlavatý

Ve věku 50 let zemřel na rakovinu muzikant a herec Robert Hlavatý. Objevil se v muzikálech Kvaska, Děti ráje či jako...

Zemřel Stanislav Zindulka, vtipný a dvorný kavalír ze starých časů

Herec Stanislav Zindulka na snímku z června 2017

Ve věku 86 let zemřel člen hereckého souboru Činoherního klubu, držitel Thálie i Českého lva Stanislav Zindulka. Zprávu...

RECENZE: Opravdu pocta Vondráčkové? Muzikál Kvítek mandragory klesl ke dnu

Jaromír Nosek a Miroslav Etzler v muzikálu Kvítek mandragory

Původní muzikál připravený na motivy písní Heleny Vondráčkové měl ve středu premiéru v Divadle Broadway. Tvůrci divákům...

Televizní rada si všimla vulgarit v seriálu Most!, žádá nápravu

Michal Isteník, Vladimír Škultéty, Martin Hofmann, Zdeněk Godla a Miloš...

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání se vrátila k seriálu Most!, který se již uzavřel. Upozornila Českou televizi,...

Další z rubriky

TV Barrandov obnoví Týden podle Jaromíra Soukupa, přidá manželské osudy

Jaromír Soukup

TV Barrandov představila jarní vysílací schéma. „Na žádost diváků“ se podle mluvčí stanice Marie Opálkové vrací pořad...

VIDEO: Ať mrtví zůstanou mrtvými, radí film o filmu Řbitov zviřátek

Z filmu Řbitov zvířátek

Když si hrajete se smrtí, můžete se spálit, varuje Řbitov zviřátek natočený podle slavného hororu Stephena Kinga, jenž...

Čtyři svatby a jeden pohřeb se vrátily včetně Hugha Granta. Na 12 minut

Pozvánka k dobročinnému pokračování komedie Čtyři svatby a jeden pohřeb

Pětadvacet let po vzniku slavné romantické komedie Čtyři svatby a jeden pohřeb se diváci dočkali pokračování. Ve filmu...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz