Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 27. listopadu 2021 Xenie

RECENZE Pupendo: Ohňostroj smíchu z neveselých časů

  12:32
Jedno je nesporné a nezpochybnitelné: Pupendo baví. Dokonce je to legrace ukrutná, legrace na způsob ohňostroje, jenž vybuchuje až marnotratně v každé větě či situaci. A přitom legrace onoho vzácného druhu, kdy člověku nemusí být za vlastní smích stydno.

Kéž by každá česká lidová komedie vypadala jako Pupendo! Neboť lidovost v tom dobrém, zapomínaném smyslu tu přímo tryská, ač se hrdinové pohybují v poněkud výlučných uměleckých kruzích.

Jenže „lidový“ neznamená, že musí být řeč o policajtech či uklízečkách z veřejných záchodků, a naopak že by výtvarník nemohl mlátit do stolu a nadávat jako dlaždič. Což rekové Pupenda rádi dokazují.

Úskalí doby

Má-li novinka Jana Hřebejka zrádné místečko, spočívá úplně jinde a těžko se mu dalo vyhnout. Je jím právě doba, kterou popisuje, éra, kdy už nešlo o život jako v letech padesátých ze Šakalích let či o tanky jako v Pelíškách z let šedesátých. Pupendo líčí bahnivé přežívání a zahnívání osmdesátých let, kdy za časů líně plynoucích odnikud nikam lidé nadávali na poměry v kruhu rodiny a dospívali k objevu, jímž film vrcholí: Co nám (komunisti) vlastně můžou? Nic!

Pupendo

ČR, 120 min.

režie:Jan Hřebejk

hrají:Bolek Polívka Jaroslav Dušek Eva Holubová Vilma Cibulková Jiří Pecha Pavel Liška Boris Hybner Bohumil Klepl

Hodnocení­: 70 %

A v tomhle je malá past Pupenda - chybí mu velké drama, výrazně klenutý vypravěčský oblouk s oporami, jako jsou ohrožení, smrt, naděje. Stavebně je děj ještě více rozvolněný než v Pelíškách, i když tím platí daň záměru vyladit přesně ono bezčasí náhradního života, kdy se každá prkotina jevila jako problém, ač z pohledu dneška o nic nešlo. Kdyby scénář Petra Jarchovského vytyčil v příběhu vyhrocenější body, filmu jako celku by to prospělo. Ale zároveň by mohl ztratit něžný půvab nekonečného pásma třeskutých výjevů, jednotlivostí, jež sice nedrží moc dohromady, leč každá z nich je samostatným, mnohdy geniálním skvostem české grotesky.

Ani hodní, ani zlí

Podobně lze mluvit o postavách, respektive o dvojici rodin, jež stojí stejně jako v Pelíškách v popředí. Tentokrát však nejsou jejich postoje vyostřeny ke zkratkovité kari

Servisní článek k filmu najdete ZDE.

katuře. Ani „hodní“, ani „zlí“ nejsou černobíle jen hodní a jen zlí. Liší se mírou přizpůsobivosti a odvahy, nikoli svědomím či přesvědčením. V kalném rybníčku se plácají každý jinak, „hodní“ u břehu, „zlí“ v hlavním proudu, ale navzájem se nekádrují, jen litují, přou či pošťuchují. Pro politické drama by tak mírné rozložení sil mohlo být zhoubné, ale tohle je rodinná komedie. A pokud někdo vytkne Pupendu velkorysé gesto národního smíření, jež jím prosakuje, mohou tvůrci říci: Taková byla šedá zóna. Na jedné lodi.

Fotogalerie

Dobové retro potřebuje vysvětlivky a tam, kde Pupendo pracuje s hesly a symboly, upadá občas do plakátu. Trochu tendenční nádech mají i počáteční charakteristiky rodin, hlavně otců: ten chudý, věčně ovíněný, leč nezaprodaný, má čas objevovat dětem nenápadné zázraky v duchu přírodní idyly Oty Pavla, kdežto ten zaháčkováný v kariéře a vystrašený, aby ji neztratil, podrobuje omladinu směšnému výchovnému školení či bujarým ranním rozcvičkám. Škoda také, že film o rodičích a dětech se tentokrát věnuje více světu rodičů než zmatkům dospívání během těch „báječných let pod psa“, řečeno s Vieweghovou knihou, jejíž filmovou podobu Pupendo občas připomene svou náladou i hrou s domáckými rekvizitami.

Dokonalé páry

Naštěstí je přímé politiky v Pupendu méně než čistě lidských okamžiků a herci, které si Hřebejk právem hýčká, by dokázali bez skřípotu falše, s přirozeným vtipem prodat i telefonní seznam, natož slogany typu „Já se koupit nenechám“ nebo „Jsem komunista, ale jinej“. V zastrčené selance přístavu, v otřískaném ateliéru Márových, kde Bolek Polívka a Eva Holubová právě zažívají další obyčejné kalné ráno sochaře bez práce a věcné ženské s oběma nohama na zemi, se divák rázem ocitne uvnitř jejich světa i doby. Pro Holubovou je postava Márové darem, jejž vrchovatě splatila.

Její vztah k manželovi navenek oddaností nehýří, leckdy na něj hledí jako na malé dítě, šlehá ho jízlivým jazykem, v nádherné scéně mu vmete do tváře, že si ve své nedobrovolné rezignaci hledá pohodlné alibi, lebedí si v sebelítosti a v nicnedělání. Ale sama raději maluje „ksichty prasatům“, kýčovité pokladničky, než by svolila, aby on pokaňhal svou pověst modelováním Leninů. A kdykoli jde do tuhého, načepýří se jako kvočna bránící svůj rod a proti vetřelcům vytasí jejich vlastní zbraně - třeba v rozkošném dialogu, kdy vymáhá pojistku za „rozmočené soudruhy“. Tak se chová žena rozumná, ale ne trpná, vědoucí a milující.

Co je pupendo

Pupendo je výraz pro dětinský obřad zasvěcení, jejž ve škole, na vojně či na chmelové brigádě zažili i mnozí herci stejnojmenného filmu. Podle režiséra Hřebejka jde „o malé mučeníčko, jež ne- ohrozí život ani zdraví“. Stačí vydržet štípnutí kovové mince na holém pupku a pak se pyšně ukazuje její zarudlý otisk - důkaz, že dotyčný hrdina při zkoušce obstál.

S Polívkou jsou dokonalý pár, hlavně v šarvátkách, nekonečné partnerské hře kdo s koho. Když Mára přivede z flámu „bližního svého“ - bezdomovce, přijme Márová místo láteření pravidla a roztočí výzvu do obrátek, počne hostovi rozdávat i mužův šatník. Muž se nedá zahanbit a přihazuje v soutěži dobročinnosti další trumfy, zatímco Jiří Pecha - host, z něhož se dosti krkolomně vyklube znalec umění, jen trpně zírá. Ti dva vlastně nepotřebují publikum, stačí si sami. A Polívka se tu stává hercem světového formátu, který jedním slovem na půl úst vyjádří smysl vesmíru.

Druhá rodina je malebná zase jiným způsobem. Břečka alias Jaroslav Dušek si zbylé chlebíčky z večírku nechá zabalit, doma střeží splachování a skříňku přání a stížností, ve škole své ředitelské křeslo, a když se jednou jedinkrát pochlapí, prožívá v děsu z následků trauma až dojemné. Jeho papaláš nevzbuzuje odpor a posměch, spíše soucit a chápavý úsměv, v tom se liší Duškův hrdina od Donutilova z Pelíšků. A Duškova filmová žena Vilma Cibulková je postavou vlastně nejtragičtější. Jeden svět si vybrala, ale k druhému dál tíhne, je ještě žádoucí, ale vědoma si pádících let, přijala pragmatismus doby, ale stále má sklon k romantismu. Cibulková jí dává ryzí sebeironii i smutek zralosti, jež dělá vylomeniny a ví o tom. Když se tahle čtyřka dopustí slovní přestřelky, dostává klišé „herecký koncert“ znovu obsah.

S trochou melancholie

Ale i v menších rolích se herci rozdávají, třeba Hana Seidlová coby utrápená učitelka v neskonale něžné, a přitom smyslné scéně s kradmými doteky prstů, nebo Pavel Liška, jehož postava přijde do uzavřeného kruhu Pupenda trošku odjinud, ale tím vděčněji jej provětrá sólovou smrští buranství s podtextem až mrazivým. I filmařsky je Pupendo pečlivější a vyzrálejší než Hřebejkovy předchozí snímky, opouští televizní vypravěčství, střídá humor vyloženě vstřícný - Dušek v bazénu - s rafinovanou melancholií. Baví skvěle. Ale přesto mám raději méně dokonalá Šakalí léta, jež měla začátek, prostředek i konec, spád, střet a vykoupení.

  • Nejčtenější

Slavíka vyhrál Ztracený, uspěla Farna i kapela Mirai. Řezník si vyřídil účty

Anketa Český slavík se po čtyřech letech vrátila. Mezi zpěváky vyhrál a absolutním vítězem se stal Marek Ztracený....

Vítěz Slavíka Ztracený zpíval o znásilnění. Píseň stáhnu, omluvil se

Vítěz letošního Českého slavíka Marek Ztracený čelí kritice kvůli textu jedné z jeho starších písní. Výkonná ředitelka...

Opatření jsou extrémní, je potřeba se jim postavit, řekl Janeček po Slavících

Miliardář a matematik Karel Janeček navrátil po čtyřech letech Českého slavíka na tuzemskou hudební scénu. Mezi...

GLOSA: Slavík 21, pokus o nekorektní úsměv zmrazený antirouškami

Obnovená anketa hudební popularity odvysílaná o páteční noci pod názvem Český slavík 21 vyšla ze stejného principu jako...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KOMENTÁŘ: Kterak raper Řezník přistřihl Českému slavíkovi křídla

Slavnostní ceremoniál Českého slavíka nejspíš na nějakou dobu rozvíří debaty o stavu české populární hudby – je-li...

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

  • Další z rubriky

Proti hyperkorektnosti. Po sKORO NA mizině přijde Liga mužské moudrosti

Tvůrčí tým internetového hitu sKORO NA mizině chystá nový seriál. Režisér Vladimír Skórka mu dal název Liga mužské...

Z deseti novinek kin si čtyři připsala Francie, vrací se Ridley Scott

Váhavou návštěvnost zkusí kina pozvednout várkou deseti premiérových titulů včetně několika animovaných děl a...

VIDEO: Jen počkej, zajíci! ukázal trailer. S hrůzou jsme čekali, píší noviny

Slavný sovětský animovaný seriál Jen počkej, zajíci! se dočkal nového hávu. Ruské filmové studio Sojuzmultfilm...

VIDEO: Vem si mě, vyzve hvězda Jennifer Lopezová náhodného diváka

Romantická komedie Vem si mě, která do našich kin přijde 10. února, svede dohromady Jennifer Lopezovou v roli hudební...

Jakub Vágner se oženil. S rybářkou Claudií si řekli ano na lodi

Populární rybář Jakub Vágner (39) se oženil. V sobotu po poledni si vzal svou německou přítelkyni Claudii, se kterou...

Neočkovaný herec Etzler je na kyslíku s oboustranným zápalem plic

Miroslav Etzler skončil s covidovou atakou a oboustranným zápalem plic v nemocnici. Své příznivce na sociálních sítích...

Světem se kvůli mutaci valí lavina výprodejů. Padají akcie, ropa i bitcoin

Kvůli nové mutaci koronaviru, která byla detekována v Jihoafrické republice, klesly v pátek asijské akcie nejvíce za...

Vítěz Slavíka Ztracený zpíval o znásilnění. Píseň stáhnu, omluvil se

Vítěz letošního Českého slavíka Marek Ztracený čelí kritice kvůli textu jedné z jeho starších písní. Výkonná ředitelka...

KOMENTÁŘ: Kterak raper Řezník přistřihl Českému slavíkovi křídla

Slavnostní ceremoniál Českého slavíka nejspíš na nějakou dobu rozvíří debaty o stavu české populární hudby – je-li...