RECENZE: Phoenix a Hoffman na Oscara. Ale jinak se Mistr těžko měří

  17:03aktualizováno  17:03
Má tři herecké šance na Zlaté glóby, padesát jiných cen či nominací, oscarové sny. Z kin však Mistr nemá zpět ani vložené náklady. Diváci se ho bojí.

Z filmu Mistr | foto: Aerofilms

Mistrovské, to ano. Ale tak nějak to šlo mimo mě.

Reakce, která jej v různých obměnách provází, se snímku Mistr zřejmě nevyhne ani v Česku, kam vstupuje právě ve čtvrtek, kdy se oznamují nominace na Oscara. Chybět mezi nimi zjevně nebude, přinejmenším Joaquin Phoenix a Philip Seymour Hoffman, představitelé vzpurného učedníka a nezlomného kazatele scientologického učení o cestě k dokonalosti ústící v nesmrtelnost, si cenu vynucují každým slovem, gestem, pohledem.

Z filmu Mistr

Jenže pouze jejich výkon a ještě snad vnímavá kamera, za níž stál Mihai Malaimare Jr., se dají zachytit, pojmenovat, změřit. Filmu se uctivě přezdívá "neuchopitelný", což znamená, že klade vysoké nároky na soustředění a nedává žádná jasná vodítka, jak si jej vykládat. Rozhodně nejde o věrný životopis zakladatele náboženského systému, k němuž se hlásí miliony stoupenců.

Jako mistr či guru svého druhu působí spíš režisér v pozadí, Paul Thomas Anderson, jenž si strhujícími díly Magnolia a Až na krev získal diváky vyhledávající v kině nejen povyražení. V Mistrovi se však i oni mohou ztrácet.

Příběh se odehrává počátkem 50. let, kdy se Phoenixův věčně zpitý válečný veterán nedokáže vrátit do běžného života. Ubíjející práce, ubíjející vztahy, ubíjející prázdno vyústí vždy ve výbuch a ještě hlubší pád, než ho vůdce nového učení začlení do houfu věrných a podrobí svým pokusům. "Výslechy", kde figurují pouze oni dva, mají neskutečnou sílu; jejich vztah je založen na oddanosti i věčném souboji. Jak najít pevný bod a přitom se nenechat zkrotit, ptá se žák. A jak pomoci člověku, jenž si libuje v sebedestrukci, táže se učitel.

Mistr

USA, 2012, 132 minut

Režie Paul Thomas Anderson

Hrají: Joaquin Phoenix, Philip Seymour Hoffman, Amy Adamsová, Laura Dernová, Ambyr Childersová, Rami Malek, Jaesse Plemons

Hodnocení­: 65 %

Ovšem otázky si musí divák zformulovat sám a odpovědi nedostane vůbec. Velmi zvláštní a nekonečně vláčný styl vyprávění nastoluje pocit, že se vše odehrává jakoby za sklem, mimo náš svět, s nímž hrdinové sdílejí jen občasné doteky. Navíc hrátky uvnitř sekty ani její střety s oponenty zvenčí film nikam neposouvají, pouze doplňují.

Divák Mistra prostě neví, co si myslet. Nebo už ani nemá chuť si něco myslet. Ale zběsilé jízdy na motorce v nekonečnosti pouště se mu do pocitové paměti zaryjí.


Nejčtenější

RECENZE: Metallica a opakovaný vtip? Už zase hity naředila Jožinem

James Hetfield, Metallica, Letiště Letňany (18. srpna 2019)

Americká kapela Metallica hrála v neděli večer v pražských Letňanech sedmdesáti tisícům fanoušků, koncert byl velkolepý...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Michael Bublé odehrál svou tuzemskou koncertní premiéru 24.1. 2014 v O2 aréně.

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Michael Bublé, Eros Ramazzotti nebo Ariana...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Ječící fanynky a jalová show. Praze se představila Billie Eilish

Billie Eilish 20. srpna 2019 v pražské O2 areně

Beznadějně vyprodaná pražská O2 arena přihlížela v úterý večer koncertní premiéře hudebního zjevení dnešní doby....

No Time To Die. Tvůrci prozradili název pětadvacátého filmu s agentem Bondem

Ve snímku No Time To Die (Není čas zemřít) se zřejmě naposledy objeví v roli...

Pětadvacátý film s Jamesem Bondem ponese název No Time To Die (Není čas zemřít). Na sociálních sítích o tom informovali...

Další z rubriky

Nejlépe placeným hercem roku je akční hromotluk Dwayne Johnson

Dwayne Johnson v hlavní roli filmu Jumanji: Vítejte v džungli!

Akční hrdina Dwayne Johnson a tváře komiksu Avengers jako Chris Hemsworth, Robert Downey Jr. či Chris Evans vedou...

VIDEO: Přijede sám král. Filmové Panství Downton zve do zákulisí

Ve filmu Panství Downton očekávají příjezd krále

Panství Downton, jeden z nejslavnějších televizních seriálů moderní éry, míří k závěrečné kapitole, která se odehraje v...

Když Karel Kryl maloval a Václav Neckář skákal. Dva poklady archivů

Záběr ze záznamu Karel Kryl 1969: Píseň skončila, žalář je naším domovem

Cannes nadšeně tleskající československému popu včetně tria Golden Kids; rok poté jen tabule, křída, houba, kytara a...

Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi
Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi

Fyzické i psychické násilí v přítomnost dětí může mít ještě větší dopad, než tomu bylo doposud. Násilník se totiž nedopouští trestného činu pouze na partnerovi, ale také na nezletilých. Jaké následky může domácí násilí mezi partnery na dětech zanechat?

Najdete na iDNES.cz