RECENZE: Kouzelná chůva má příjemně dospělou polohu, nezapomíná však ani na děti

  5:28aktualizováno  5:28
Kouzelná chůva, v originále Nanny McPhee, znamená v anglickém prostředí obdobnou mile starosvětskou tradici úsměvných příběhů pro celou rodinu jako v Česku třeba Bylo nás pět.

Z filmu Kouzelná chůva a Velký třesk | foto: Bontonfilm

Na rozdíl od Poláčkových hrdinů však dětská dobrodružství doprovází čarodějná moc, která z knih Christianny Brandové, mimo jiné i známé detektivkářky, činí vděčnou a věčnou látku k zfilmování.

Přijde i potřetí?

Pět let po prvním snímku, kde titulní postava v proměnlivém podání Emmy Thompsonové postavila do latě rozháranou domácnost ovdovělého majitele pohřebního ústavu a hordy dětí, přichází přísná dáma s bradavicemi vypomáhat v opačném gardu. Tedy osamělé matce pečující o své tři děti, další dvě z města a zadluženou farmu, zatímco otec bojuje ve válce.

Z filmu Kouzelná chůva a Velký třeskZ filmu Kouzelná chůva a Velký třesk

Ale jinak podstata trvá: s každou lekcí, kterou děti přijmou, dostává chůva lidštější výraz. A pokud ji na rozdíl od úvodu, kdy ji „potřebovaly, ač nechtěly“, na konci už „chtějí, leč nepotřebují“, pak svůj úkol splnila a může jít do další pohádkové služby. Pravděpodobně ve třetím dílu, jehož vznik se předvídá.

Režisérka Susanna White dosud pracovala vesměs pro televizi, což je na filmu znát zejména v pečlivé, až přehnané doslovnosti. Když bláto, tak až po kolena, když kravince, tak hlasitě mlaskavé, ať se zhýčkané městské dětičky pořádně umažou a ještě štítivěji nevraží na své chudé pracovité příbuzné ze vsi.

Kouzelná chůva a Velký třesk

VB, 109 min.

režie Susanna White

hrají: Ralph Fiennes, Maggie Gyllenhaalová, Emma Thompsonová,

Hodnocení­: 60 %

Naštěstí se brzy ukáže, že i zdánlivá londýnská princátka mají své bolesti a strachy. Ba ani ústřední zlosyn intrikující s prodejem farmy není tak docela cynický, protože ho mají v hrsti dvě vymahačky dluhů v nezvyklé podobě svérázných blondýnek.

Vlastně jediné nenadsazené a nekarikované zlo tu představuje reálná hrozba v pozadí – druhá světová válka, kterou snad právě jen Britové dovedou tak nevtíravě zasadit do pohádkové komedie. Její ozvěny vedou od návštěvy strohého armádního velení v půvabné stylizaci Londýna 40. let, kam hrdiny dopraví „zvojáčtělá“ chůva na motocyklu, až po groteskní scénu, v níž samy děti zneškodňují podle tištěného návodu bombu uvízlou v obilném poli.

Efekty nepotřebuje

Díky střídmě používaným i střídmě přijímaným válečným odkazům se do příběhu vkrádá dospělejší tónina, třebaže je určen – včetně českého dabingu – především menším divákům.

Z filmu Kouzelná chůva a Velký třeskZ filmu Kouzelná chůva a Velký třesk

Na ně se zaměřují vtipné klukovské vynálezy, veselé hrátky s krávou v posteli, slůnětem v domě a selátky na stromech, ale také podtón lehce usedlé výchovné morality, kterým starší školáci stojící na prahu puberty zřejmě zvysoka pohrdnou.

Ale zato může Kouzelná chůva přirozeně propojit jiné dvě generace – děti, které ještě věří na pohádky bez podpůrných 3D efektů, a rodiče, kteří by jim rádi znovu věřili.

Mohlo by vás zajímat

23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Zemřela zpěvačka Věra Bílá, romská hvězda plánovala velký comeback

Zpěvačka Věra Bílá v listopadu 2018

Ve věku čtyřiašedesáti let zemřela světoznámá zpěvačka Věra Bílá. Tento týden přitom měla zahájit plánované comebackové...

Zemřel Stanislav Zindulka, vtipný a dvorný kavalír ze starých časů

Herec Stanislav Zindulka na snímku z června 2017

Ve věku 86 let zemřel člen hereckého souboru Činoherního klubu, držitel Thálie i Českého lva Stanislav Zindulka. Zprávu...

RECENZE: Opravdu pocta Vondráčkové? Muzikál Kvítek mandragory klesl ke dnu

Jaromír Nosek a Miroslav Etzler v muzikálu Kvítek mandragory

Původní muzikál připravený na motivy písní Heleny Vondráčkové měl ve středu premiéru v Divadle Broadway. Tvůrci divákům...

Televizní rada si všimla vulgarit v seriálu Most!, žádá nápravu

Michal Isteník, Vladimír Škultéty, Martin Hofmann, Zdeněk Godla a Miloš...

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání se vrátila k seriálu Most!, který se již uzavřel. Upozornila Českou televizi,...

KOMENTÁŘ: Hitler může, Jackson ne? Když se upravuje historie, končí legrace

Záběr z odebrané epizody seriálu Simpsonovi

Děda Simpson prý za svého pobytu v Evropě předváděl striptýz Adolfu Hitlerovi. To je v pořádku. Ale když jeho syn Homer...

Další z rubriky

RECENZE: Skleněné milování ve vile Tugendhat hraje jenom na efekt

DO KINA: Dobový Skleněný pokoj z vily Tugendhat má jen dva soupeře.

Reálná vila Tugendhat a román Simona Mawera sledující dějiny Československa na osudech jejích obyvatel jsou...

Čtyři svatby a jeden pohřeb se vrátily včetně Hugha Granta. Na 12 minut

Pozvánka k dobročinnému pokračování komedie Čtyři svatby a jeden pohřeb

Pětadvacet let po vzniku slavné romantické komedie Čtyři svatby a jeden pohřeb se diváci dočkali pokračování. Ve filmu...

TELEVIZIONÁŘ: Jak Rudolf Hrušínský pomohl nominaci na Zlatý glóbus

Z filmu Třicet jedna ve stínu

Při udílení cen se filmy zpravidla dělí na anglicky mluvené a ostatní, ovšem snímek Třicet jedna ve stínu si připsal...

Najdete na iDNES.cz