RECENZE: Agora je slušná historická podívaná s jedním výbušným motivem

  7:24aktualizováno  7:24
Snímek s Rachel Weiszovou v hlavní roli Agora je docela v rozporu s představami z dějepisu. Historickému dílu nelze upřít statečnost, předchozí oscarový titul Hlas moře však režisér Amenábar natočil osobitěji.

Z filmu Agora | foto: Bontonfilm

Agora

USA-Španělsko, 127 minut

režie Alejandro Amenábar,

hrají: Rachel Weiszová, Max Minghella, Oscar Isaac

Hodnocení­: 60 %

Je až s podivem, že rok po své canneské premiéře putuje Agora světem téměř bez povšimnutí a bez potíží. Zřejmě proto, že ji natočil Jihoameričan s evropskou podporou. Být to hollywoodská velkoprodukce, možná by si i Vatikán všiml a hodil kamenem.

Vědkyně a oddaný otrok

Agora totiž zosobňuje solidní historickou podívanou s jedním výbušným motivem, jenž všechny ostatní dojmy hladce potlačí. V paměti utkví, v nadsázce řečeno, že popisuje „zlé“ křesťany. Což je natolik v rozporu s vžitou představou ze školního dějepisu, že jedni ve filmu vidí odvahu, druzí provokaci a třetí nepřesný výklad historie.

Z filmu AgoraZ filmu Agora

O věrnosti doložitelným faktům nemá smysl se dohadovat, nejde přece o dokument, nýbrž o hraný příběh, byť vycházející z osudu reálné hrdinky, astronomky a filozofky jménem Hypatia, působící na přelomu čtvrtého a pátého století v egyptské Alexandrii.

V pojetí Rachel Weiszové má podobu velmi moderní volnomyšlenkářské učitelky hlásající na akademické půdě proslulé knihovny rovnost a toleranci, zatímco v ulicích už propukají náboženské bojůvky.

Příběh má i romantickou notu v podobě dvou hrdinčiných ctitelů, z nichž herecky vítězí mladý Max Minghella, syn filmaře Anthonyho Minghelly. Má dar nevtíravé podmanivosti, jejž plně uplatňuje v roli zmateného otroka rozpolceného mezi náklonnost ke křesťanské komunitě a tajnou lásku ke své paní. Když ji sleduje při koupeli či se jí spící kradmo dotýká v intimitě noční knihovny obléhané nepřáteli, vyjádří beze slov nekonečnou oddanost citu.

Z filmu AgoraZ filmu Agora

Nutno říci, že citu bez nároku na odezvu. Hypatii film kreslí s trochou plakátového feminismu jako ženu, jejíž jedinou vášní je vědění, a spolehlivou herečku nutí do lehce kazatelských poloh od výkladu teorií vesmíru až po záchranu vzácných, dle křesťanů „pohanských“ svitků i ve chvíli, kdy jiní chrání vlastní životy.

Křesťané trochu jinak

Obrazově Agora střídá sled výjevů z dobového života s malebnými panoramaty a účinně nasnímanými, reportážně působícími pogromy, plnými chaosu, paniky a surových detailů.

Není to vůbec špatné, jen trochu povšechné a v obrazech barbarství pod vlajkou víry až zbytečně doslovné. Samozřejmě jakékoli víry – nicméně v Agoře se chápou zbraní proti vyznavačům starých egyptských bohů a poté proti Židům ti, kdo v dějinách kinematografie vesměs tiše trpí na kříži nebo pokorně kráčejí do arény vstříc dravým šelmám.

Tady je tomu přesně naopak: křesťané, v té době již chráněnci Říma, se jako zpupní krvelační fanatici jedné pravdy neštítí násilí a novou éru zahajují ničením starých kultur.

Filmařsky režisér Alejandro Amenábar nevtiskl Agoře tak osobitý rukopis jako svým předešlým sevřenějším dílům, thrilleru Ti druzí a oscarovému Hlasu moře, nicméně natočil ji slušně. A statečně.

Mohlo by vás zajímat

23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Zemřela zpěvačka Věra Bílá, romská hvězda plánovala velký comeback

Zpěvačka Věra Bílá v listopadu 2018

Ve věku čtyřiašedesáti let zemřela světoznámá zpěvačka Věra Bílá. Tento týden přitom měla zahájit plánované comebackové...

Zemřel Stanislav Zindulka, vtipný a dvorný kavalír ze starých časů

Herec Stanislav Zindulka na snímku z června 2017

Ve věku 86 let zemřel člen hereckého souboru Činoherního klubu, držitel Thálie i Českého lva Stanislav Zindulka. Zprávu...

RECENZE: Opravdu pocta Vondráčkové? Muzikál Kvítek mandragory klesl ke dnu

Jaromír Nosek a Miroslav Etzler v muzikálu Kvítek mandragory

Původní muzikál připravený na motivy písní Heleny Vondráčkové měl ve středu premiéru v Divadle Broadway. Tvůrci divákům...

Televizní rada si všimla vulgarit v seriálu Most!, žádá nápravu

Michal Isteník, Vladimír Škultéty, Martin Hofmann, Zdeněk Godla a Miloš...

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání se vrátila k seriálu Most!, který se již uzavřel. Upozornila Českou televizi,...

KOMENTÁŘ: Hitler může, Jackson ne? Když se upravuje historie, končí legrace

Záběr z odebrané epizody seriálu Simpsonovi

Děda Simpson prý za svého pobytu v Evropě předváděl striptýz Adolfu Hitlerovi. To je v pořádku. Ale když jeho syn Homer...

Další z rubriky

Čtyři svatby a jeden pohřeb se vrátily včetně Hugha Granta. Na 12 minut

Pozvánka k dobročinnému pokračování komedie Čtyři svatby a jeden pohřeb

Pětadvacet let po vzniku slavné romantické komedie Čtyři svatby a jeden pohřeb se diváci dočkali pokračování. Ve filmu...

OBRAZEM: Zindulka nebyl jen pan Fajst a tatínek z Vlaku dětství a naděje

Stanislav Zindulka v seriálu Vlak dětství a naděje

Jeho nejvýraznější rolí před kamerou byl tatínek v seriálu Vlak dětství a naděje z roku 1985. Stanislava Zindulku...

Televizní rada si všimla vulgarit v seriálu Most!, žádá nápravu

Michal Isteník, Vladimír Škultéty, Martin Hofmann, Zdeněk Godla a Miloš...

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání se vrátila k seriálu Most!, který se již uzavřel. Upozornila Českou televizi,...

Advantage Consulting, s.r.o.
SMĚNOVÝ VEDOUCÍ TÝMU

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 25 000 - 27 000 Kč

Najdete na iDNES.cz