RECENZE: Usmířené Panství Downton působí jako dodatečný díl seriálu

  0:45aktualizováno  0:45
Princip filmu Panství Downton připomíná tuzemský pokus Doktora Martina, který na divácký seriál také přilepil samostatný příběh pro kina. Ovšem Britové to zvládli na vyšší řemeslné úrovni, byť podobně účelově.

Maggie Smithová ve filmu Panství Downton (2019) | foto: CinemArt

Od prvních záběrů z filmu Panství Downton čiší, že jde o ryze obchodní lákadlo určené fanouškům stejnojmenného seriálu, kteří se s rozkoší vracejí krátce po událostech závěrečné řady zpátky „domů“. Tedy do druhé půle 20. let a do sídla rodu Crawleyů, odkud tým vzešlý z televizního projektu může opět čerpat minulé výhody.

Patří k nim jednak příjemné, výpravné, do detailu vycizelované retro, jednak krásný jazyk plný suše zdrženlivého ostrovního vtipu a zároveň skvělí herci, kteří si s ním pohrávají vyloženě rozkošnicky. Samo sebou v čele s generálskou babičkou v podání Maggie Smithové, která si vlastní jízlivost zálibně pěstuje, kdežto ostatní kárá, že „sarkasmus je nejnižší druh humoru“.

Fotogalerie

Právě vzájemné špičkování na zámku i v podzámčí přidává prosté zápletce kolem návštěvy anglického panovníka Jiřího V. v Downtonu na půvabu.

Ovšem zábavněji je tentokrát v nižších patrech společenského žebříčku, protože místní služebnictvo bažící po uznání svých schopností vyhlásí vlastní tajnou revoltu vůči masové invazi povýšených kolegů z královského paláce.

Kastovní systém stavějící dvorního strážce zadního schodiště nad venkovského majordoma poskytuje vděčnou živnou půdu pro obapolnou výměnu jedovatých zdvořilůstek, současně Panství Downton baví bravurou klidných tváří uprostřed nejkřiklavějších malérů. Neboť přestane-li v domě před příjezdem Jejich Veličenstev fungovat bojler, personál se nehroutí - „džbány s teplou vodou přece nosíme už tři sta let“.

Nicméně přípravy a prožívání vladařovy jednodenní zastávky na vesnickém sídle v sobě nesou navzdory unikátním ceremoniálům asi podobnou dramatickou výbušnost jako cesta českého prezidenta na výstavu Země živitelka.

Jako záminka k čisté komedii na půldruhé hodinky by postačily, bohužel je však film Panství Downton delší a epičtější, přestože připomíná pouze další epizodu původního seriálu, jejž se snaží znovu uzavřít. Navíc stejně nadějně, dojemně, pozitivně, smířlivě a cituplně jako televizní vánoční speciál z roku 2015.

Z dvouhodinového vyprávění tak zůstává úhledný barvotiskový obrázek starých dobrých časů. Sice už do nich zatínají drápky moderní pořádky, ať je zastupuje odbojná „komorná s duší komunistky“, která během stávky prý jedná se svou paní úsečněji, nebo příliš okatě podezřelý vetřelec bojující za irskou nezávislost, případně pak tajný homosexuální klub.

Ale pořád ještě tu platí od komnat po kuchyni semknutost ve jménu společné hrdosti. Takže v nouzi nejvyšší za nočního lijáku přiloží i sama šlechta své pěstěné ruce k nádenickému dílu, a když se ve slavný den D zázračně vyčasí, mohou tvůrci uplatnit další z roztomilých průpovídek: „I Bůh je monarchista.“

Panství Downton

Režie Michael Engler, hrají Michelle Dockery, Maggie Smithová, Elizabeth McGovernová, Hugh Bonneville

Hodnocení­: 55 %

Divák se cítí na Panství Downton stále dobře, protože bezpečně a pobaveně; problém nastává ve chvíli, kdy se v neúměrném počtu začnou vršit a řešit milostné zápletky. Od princezny přes jednotlivé příslušníky rodiny až po služebné duchy se šíří tokající nákaza, která ve finále vyústí v kýčovitý příval sentimentu, srážející hodnocení přinejmenším o pět procent.

Naštěstí je tady stále Maggie Smithová, jejíž hrdinka hlásající „já se nikdy nehádám, já vysvětluji“, dokáže předvést noblesní bavičské sólo i na téma vlastní smrtelnosti. Navíc Panství Downton přeneslo na plátno svou vzácnou schopnost, vůči níž nejsou odolní ani nejzarytější nositelé republikánského přesvědčení.

Zpoza všech bohatých kostýmů, stříbrných pohárů a zavedených rituálů totiž bez úmorných vysvětlivek vystupují tradiční ctnosti spojované s někdejším impériem: respekt, loajalita, zodpovědnost. Zkrátka přesně to, co by si Britové právě v dnešní vyhrocené válce kolem brexitu potřebovali připomenout.

  • Nejčtenější

Ondřej Vetchý posílí Cimrmany, ač ho po škole nejprve jako herce zapudili

Do své 52. sezony vstoupilo Divadlo Járy Cimrmana po smutném létě, kdy brzy po sobě odešly jeho dvě výrazné tváře. I...

Premium

Karel Gott byl s koncem smířený. Proč bych se měl rouhat? přemítal

Kdysi řekl, že ho fascinuje dostávat se na novou půdu. A dobývat ji. Pomalu, kousek po kousku. Dobyl ji znovu, když se...

PRVNÍ DOJMY: Křepčení na hrobě, nebo pocta? StarDance začala Gottem

Muselo to být ošemetné rozhodování. Totiž jestli první díl StarDance, který náhodou vyšel na den státního smutku,...

Vivat Vlasta! Do „života čtvrtého“ vyprovodil Chramostovou dlouhý potlesk

Státní hymna a dlouhotrvající potlesk v zaplněném Národním divadle vyprovodily zesnulou herečku Vlastu Chramostovou....

Přichází český Netflix. K vidění bude Anděl Páně 2 i Pupendo

Netflix. Pro jedny již neodmyslitelné synonymum pro televizní zábavu na internetu, pro druhé prozatím cizí anglické...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky
Premium

Havel se v Pražských orgiích objeví U Fleků, prozradila Pavlásková

Režisérka a scenáristka Irena Pavlásková má pověst ženy, která si umí jít za svými sny. Potvrzují to i okolnosti vzniku...

DO KINA: Jiří Mádl v akci, Angelina Jolie v pohádce a k tomu Staříci

Kolekce novinek týdne obsahuje netypické útvary jako krátkometrážní filmy nebo animované pásmo. V pokračování Zloby se...

RECENZE: Eurokriminálka Princip slasti. Cestopis zabírá líp než vražda

Části ženských těl poházené po třech městech mají účel i efekt. Horší je, že vyšetřovatelé z daných zemí se v...

VIDEO: Iron Man má novou práci. Robert Downey Jr. baví jako Dolittle

Rodinná komedie Dolittle, která do našich kin přijde 16. ledna 2020, přináší moderní verzi klasického příběhu o...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz