RECENZE: Podmanivý film Nikdy neodvracej zrak je německá Zdivočelá země

  13:56aktualizováno  13:56
Reklama by film Nikdy neodvracej zrak mohla nabízet sloganem „tři v jednom“. Zahrnuje totiž rodinné drama, historii Německa i umělecký životopis.

Z biografie nyní sedmaosmdesátiletého Gerharda Richtera, jednoho z nejdráže prodávaných žijících výtvarníků, si ovšem snímek bere jen některá fakta a také přidělil hrdinovi jiné jméno.

Navíc při vší úctě k výkonu Toma Schillinga, jenž malíře představuje v dospělosti, se herecky daleko silněji prosazuje Sebastian Koch coby jeho filmový tchán s temnou minulostí, a to přesto, že jeho postava lékaře oddaného nacistické vizi čisté rasy je nositelem až příliš jednostrunného zla. A konečně nahodilá osudovost, která jejich životy propojí, zavání scenáristickým pragmatismem.

Fotogalerie

Ale na druhé straně režírující autor Florian Henckel von Donnersmarck, který má cizojazyčného Oscara už za Životy těch druhých, může nosit s oprávněnou hrdostí i oscarovou nominaci za Nikdy neodvracej zrak.

Natočil snímek pohledný – ostatně za kameru byl nominován také Caleb Deschanel, precizní a podmanivý, po německém způsobu důkladný. Místy až příliš, ač je spravedlivé uznat, že více než tříhodinovou délku divák téměř nepocítí. Přestože svou strukturou film, jenž se v originále jmenuje Dílo bez autora, připomíná spíše tvar, kterému se říkává velký televizní román; v podstatě obdobu Zdivočelé země.

Sága se počne odvíjet v roce 1937, kdy malý hrdina na výstavě zavrhovaného umění vyslechne z úst šiřitele nacistické propagandy, že takovou mazanici jako Kandinskij by kluk svedl taky. A chlapec opravdu kreslí; třeba ňadra své půvabné tety, jíž řidiči hromadným troubením pořádají koncertní poctu a která mu nahá u piana vštěpuje titulní zásadu – Nikdy neodvracej zrak, co je pravdivé, je krásné!

Nikdy neodvracej zrak

Německo / Itálie, 2018, 188 min

Režie: Florian Henckel von Donnersmarck

Scénář:

Hrají: Tom Schilling, Paula Beer, Sebastian Koch, Saskia Rosendahl, Oliver Masucci, Cai Cohrs, Ina Weisse, Jevgenij Sidichin, Mark Zak, Lars Eidinger, Rainer Bock, Hanno Koffler a další

Hodnocení­: 70 %

Podobně jako hrdina ruského dramatu Jdi a dívej se také německý hoch od té doby opravdu neuhne pohledem. Dívá se, když milovanou tetu odvážejí násilím na léčbu bez návratu, když bomby dopadají na nedaleké Drážďany, když 50. léta diktovaná socialistickým realismem odsuzují moderní malíře prakticky stejnými argumenty jako nacisté.

Právě éra budovatelských hesel sahá k tuctové politické šabloně dělníků a rolnic, naštěstí prosvětlené humorem studentské romance, a podobně po útěku do západní části Německa zase hravý sestřih potrhlých tvůrců rádoby modernistů odlehčuje úmorné výklady o bolestném hledání vlastního uměleckého výrazu, pravdivosti, tvůrčího osvícení jasnozřivého okamžiku, jejž hrdinova teta u klavíru kdysi objevila v jediném tónu jediné klávesy.

Nutno ovšem dodat, že film Nikdy neodvracej zrak zpřístupňuje těžko postižitelný svět výtvarného umění nevtíravě, přirozeně a působivě, aniž by jakkoli ochuzoval klíčovou, tedy vztahovou a ideologickou kroniku zdivočelé země kousek od Aše.


Nejčtenější

Přetočte poslední řadu Hry o trůny, žádají v petici statisíce fanoušků

Záběr z předposledního dílu seriálu Hra o trůny

Více než sedm set tisíc lidí z celého světa už podepsalo petici, která žádá producenty seriálu Hra o trůny, aby právě...

GLOSA: Leoš Mareš na koncert v O2 areně přivedl i Freddieho Mercuryho

Leoš Mareš 16. května 2019 v pražské O2 areně

Po roce je Leoš Mareš opět v O2 areně. Ve čtvrtek v Praze absolvoval první ze série tří koncertů. Měl vyprodáno a...

Eurovizi vyhrál favorizovaný Nizozemec, Lake Malawi skončili jedenáctí

Duncan Laurence z Nizozemska ve finále Eurovize 2019.

Příští ročník Eurovize se díky vítězství Duncana Laurence bude konat v Nizozemsku. Česká kapela Lake Malawi si vedla...

Čeští Lake Malawi jdou do finále Eurovize, o vítězství se utkají v sobotu

Albert Černý z Lake Malawi 14. května 2019 v semifinále Eurovize. Kapela si zde...

Do sobotního finále Eurovize postoupily obě favorizované zpěvačky reprezentující Řecko a Kypr, dále zástupci Běloruska...

Poslední smích, slzy i nostalgie. Skončila Teorie velkého třesku

Promo k deváté řadě seriálu Teorie velkého třesku

Po dvanácti letech zmizela parta teoretických fyziků a jejich praktických partnerek z komediálního seriálu Teorie...

Další z rubriky

Paradox. Zabijáka žen ve Zlu s lidskou tváří hraje dívčí idol Zac Efron

Zac Efron ve filmu Zlo s lidskou tváří

Jeho popravu slavili ohňostrojem, nyní se sériový vrah vrací jak v dokumentu, tak ve filmu Zlo s lidskou tváří....

Přetočte poslední řadu Hry o trůny, žádají v petici statisíce fanoušků

Záběr z předposledního dílu seriálu Hra o trůny

Více než sedm set tisíc lidí z celého světa už podepsalo petici, která žádá producenty seriálu Hra o trůny, aby právě...

Mrtví neumírají. Režisér Jarmusch proměnil Iggyho Popa v zombie

Iggy Pop ve filmu Mrtví neumírají

Režisér Jim Jarmusch natočil hororovou komedii Mrtví neumírají. Kromě Billa Murrayho nebo Adama Drivera do filmu...

Najdete na iDNES.cz