RECENZE: Jedna Favoritka, tři oscarové dračice a humor na ostří nože

  8:58aktualizováno  8:58
Až bude Americká filmová akademie vybírat nositelku herecké ceny z trojice aktérek Favoritky, zapotí se. Jedna je totiž lepší než druhá, všechny jedovaté, kruté a zábavné.

Z filmu Favoritka | foto: CinemArt

Souboj dvou žen o přízeň té třetí, britské královny Anny Stuartovny, která jako poslední svého rodu vládla v letech 1665 až 1714, natočil řecký režisér Yorgos Lanthimos na pomezí faktů a fikce. Stárnoucí Annu, kterou představuje Olivia Colmanová, vskutku trápila dna, opravdu se všechny její děti narodily mrtvé nebo zemřely následně, což si ve snímku vynahrazuje bizarně chorobnou příchylností k hejnu králíků.

A skutečně našla blízkou přítelkyni v lady jménem Sarah, již hraje Rachel Weiszová a jejíž manžel se vážně stal královniným generálem. Ovšem scénář, který napsali Deborah Davisová a Tony McNamara, přivádí ke dvoru ještě Emmu Stoneovou coby chudou příbuznou vlivné Sarah, služtičku cílevědomě šplhající do nejvyšších pater mocenského mikrokosmu, kde hodlá ukrást sestřenčino výsadní místo po královnině boku; na trůnu i v posteli.

A když se dvě perou, třetí se směje. Což platí jak pro královnu, tak pro publikum, kterému Favoritka předkládá humor stejně drsný jako šikana v podobě ledové koupele či nastraženého louhu i dvorských radovánek včetně drůbežích dostihů.

Řekněme, že některé z postav osnují své intriky pro blaho vlasti, ale vyloženě kladné hrdiny tady nepěstují ani omylem. Cynik vedle cynika, v sukních i v kalhotách, všichni jsou hrubí a všichni to berou zcela běžně jako přirozenou normu chování. Dobový realismus romantiky zbavený, jaká úleva!

Fotogalerie

Koneckonců pro roztoužené platonické vzdychání nemá sžíravě chladnokrevná Favoritka ani pochopení, ani podmínky, natožpak personál.

Muži se drží v pozadí, reprezentují vesměs nafintěné figuríny poháněné přímočarým chtíčem, což dámy buď dovedně využívají, nebo přezíravě glosují: „Roztéká se vám řasenka, příteli.“

Počátku 18. století zkrátka vládnou silné, tvrdé, odolné, rafinované a učenlivé ženské, které vedou soukromé války. V souboji o královskou přízeň sice nechybějí ani lesbické zbraně, ale třebaže režisér tradičně přepíná svou posedlost názorným sexem, nestaví jej tentokrát na odiv s tak okatou provokací, spíše jej lehce degraduje na jednu z mnoha součástí zákeřné salonní hry na ostří nože.

A jakkoli se z hereckého trojboje nakonec vítězně vydělí Colmanová coby zhroucená troska, mimovolná oběť soupeření, jímž se tak škodolibě bavila a které sama rozdmýchávala, v obecné rovině vyhrává sdělení, že všechny ženy světa jsou v soukromí vlastně herečkami.

Favoritka

Režie Yorgos Lanthimos, hrají Olivia Colmanová, Rachel Weiszová, Emma Stone, Nicholas Hoult

Hodnocení­: 75 %

Usměvavé dračice, ctižádostivé mrchy, navenek křehké bytosti zrazující s úsměvem a zraňující až do krve. Však se dostaví i nevybíravé fyzické útoky, po nichž následuje předstíraný soucitný údiv – Co se ti to stalo se šaty? – a sarkastická odpověď: Vlci.

Dojem ruší pouze režisérův sklon k manýrismu, který místy naráží na důslednou věcnost vyprávění, jindy by zase divák v originálních zákoutích parlamentní monarchie s „loajální opozicí“ rád pobyl déle než v ložnicích.
Nicméně k dávce chytré černé zábavy získá i bonus dostupný pouze dobrým filmům: probudí v něm zájem o to, jak tomu bylo za Anniny vlády doopravdy.


Nejčtenější

POSLEDNÍ DOJMY: Seriál Hra o trůny skončil. Jak, to už není důležité

Z finále seriálu Hra o trůny

Představa, že ve stejném okamžiku miliony lidí na celé světě zklamaně vyhrkly: „A to má být všechno?!“, je svým...

Eurovizi vyhrál favorizovaný Nizozemec, Lake Malawi skončili jedenáctí

Duncan Laurence z Nizozemska ve finále Eurovize 2019.

Příští ročník Eurovize se díky vítězství Duncana Laurence bude konat v Nizozemsku. Česká kapela Lake Malawi si vedla...

GLOSA: Madonna v Eurovizi? Naživo dost ostuda, ze záznamu úplný výsměch

Madonna jako host na finále Eurovize 2019 v Tel Avivu

Ještě několik dní před vysíláním sobotního finále letošní Eurovize nebylo jisté, zda americká zpěvačka Madonna v Tel...

RECENZE: Bohdalová s Hádkem se octli v Kleci. A tam jsou nejsilnější

Jiřina Bohdalová a Kryštof Hádek ve filmu Klec

K čistému thrilleru chybělo – či spíše přebývalo – jen málo. Ale za dramaturgickou nejistotu Klece, kterou Česká...

Martin se zastal scenáristů Hry o trůny. V knihách slibuje jednorožce

Spisovatel G. R. R. Martin na snímku z letošního dubna, kdy překvapivě...

K ostře sledovanému finále poslední řady seriálu Hra o trůny se vyjádřil i sám spisovatel G. R. R. Martin na svém...

Další z rubriky

RECENZE: Almodóvarovo alter ego hraje Banderas s únavou samoty v očích

Záběr z filmu Bolest a sláva

Film Bolest a sláva, který jde do kin souběžně se soutěží v Cannes, je silně osobní výpovědí španělského režiséra Pedra...

RECENZE: Will Smith v chatrči. Hraný remake Aladina je ryzí Bollywood

Záběr z filmu Aladin

Po animované pohádce Aladin přichází její hraná verze. Slabší, ale pořád únosná, hlavně díky taneční a gymnastické...

Tarantino má smůlu, Zlatou palmu si z Cannes odnesl Parazit a Banderas

Antonio Banderas pózuje fotografům po skončení slavnostní ceremonie v Cannes...

Hlavní cenu letošního 72. ročníku filmového festivalu v Cannes Zlatou palmu letos získalo drama Kisaengčchung (Parazit)...

Najdete na iDNES.cz