RECENZE: Budiž světlo, vzkazují Slováci svým oscarovým soupeřům

  0:43aktualizováno  0:43
Slovenský film Budiž světlo, který míří do českých kin a současně do oscarové bitvy zahraničních děl, si letos z karlovarského festivalu vezl dvě ceny, pro herce Milana Ondríka v hlavní roli a pro režiséra Marka Škopa od ekumenické poroty. Obě sedí jako ulité.

Záběr ze slovensko-českého snímku Budiž světlo | foto: KVIFF

Zámořskou půdu si snímek Budiž světlo osahá za několik dní na festivalu v Chicagu, což se mu pro případný postup mezi oscarové adepty může hodit. Na své straně má univerzální rodinný půdorys, výbušné aktuální téma na hraně thrilleru a současně věcný tón, který nepřipustí ani náznak plakátu.

Fotogalerie

Prolog v Německu, kde hrdina pracuje, prakticky jen navodí náladu konce roku, od níž si postava Milana Ondríka slibuje zasloužený klid. Solidní tatík se o rodinu stará, ženě i třem dětem nakoupil dárky, teď si chce nazout bačkory od Ježíška, sednout k silvestrovské televizi s mísou cukroví, pozdravit sousedy v kostele a vychutnat si sváteční dovolenou. Těžce vydělává, aby je zabezpečil, to musí stačit; hlavně nemíní řešit žádné problémy.

Jenže ho dostihnou a marně je odhání familiárním jednáním s policisty, kteří přijedou vyslechnout jeho nejstaršího syna kvůli sebevraždě spolužáka. Zdánlivá formalita, chlapec prý nic neví – jenže pak vyjde najevo, že je členem polovojenské mládežnické skupiny, a „kdybych tam nebyl jako kamarádi, byl bych za debila“.

Otec zjišťuje, že vlastně o svých nejbližších nic neví, že odcizení nevyléčí módními hračkami v čele s bizarním robotickým psem, a hlavně, že místní komunita nechce znát pravdu, po níž začne pátrat.

Odpor k jinakosti typický pro Zapadákovy celého světa, šikana, kolektivní alibismus, slabošské hry na silné jedince, v pozadí pak dědictví klerofašistické éry; to jsou motivy, které film Budiž světlo studuje na nejdůvěrnějším prostoru jedné běžné rodiny, ve věcné tónině včetně kolovrátku náboženských rituálů, a dokonce s humorem trapasů, kdy se Ondríkův hrdina snaží vyvléci z konfrontačních okamžiků.

Buď rádoby vtipnými průpovídkami, jimž se však směje pouze on sám, nebo papouškováním novodobých politických frází, které už dávno ztratily obsah.
Z filmu Budiž světlo chválabohu netrčí politika, nýbrž genetika, přesněji – uzavřený kruh přenášený z nesmlouvavého dědečka na nejistého otce, jenž aureolu drsňáka buduje alespoň sbírkou pušek, a z tatínka zase na syna. Posedlost odvěkým příkladem pravých chlapů ústí v pohrdání, uhýbání, strach a dovedně stupňované napětí, zvláště pak v domě plném dětí i zbraní.

Budiž světlo

Režie a scénář Marko Škop, hrají Milan Ondrík, František Beleš, Zuzana Konečná, Daniel Fischer, Csongor Kassai

Hodnocení­: 65 %

Také snaha o nápravu chyb se odehrává výhradně v domácím mikrokosmu a zahrnuje mimo jiné dvě scény, které nelze vymazat z paměti. V jedné Mistrík s děsem vidí, jak si na ponižující násilí spolu „hrají“ už i jeho malé děti, v druhé zkouší obnovit pošramocený vztah vzájemné důvěry s nejstarším potomkem prostřednictvím sportovního zápolení na počet kliků.

Marko Škop nezapře předešlou zkušenost dokumentaristy, což mu pomáhá v pocitové autenticitě prostředí, ale trochu překáží při budování dramatické klenby; někomu může chybět jednoznačnější finále. Nicméně v oscarovém poli neanglicky mluvených děl se jeho druhý hraný film určitě nemusí stydět.

  • Nejčtenější

Ondřej Vetchý posílí Cimrmany, ač ho po škole nejprve jako herce zapudili

Do své 52. sezony vstoupilo Divadlo Járy Cimrmana po smutném létě, kdy brzy po sobě odešly jeho dvě výrazné tváře. I...

PRVNÍ DOJMY: Křepčení na hrobě, nebo pocta? StarDance začala Gottem

Muselo to být ošemetné rozhodování. Totiž jestli první díl StarDance, který náhodou vyšel na den státního smutku,...

Vivat Vlasta! Do „života čtvrtého“ vyprovodil Chramostovou dlouhý potlesk

Státní hymna a dlouhotrvající potlesk v zaplněném Národním divadle vyprovodily zesnulou herečku Vlastu Chramostovou....

RECENZE: Eurokriminálka Princip slasti. Cestopis zabírá líp než vražda

Části ženských těl poházené po třech městech mají účel i efekt. Horší je, že vyšetřovatelé z daných zemí se v...

RECENZE: Angelina Jolie a Michelle Pfeifferová vedou Hru o trůny tchyní

Pět let po prvním snímku se Angelina Jolie a Elle Fanningová vracejí do rolí kouzelné vládkyně temných blat a její...

Premium

Konec dovolených u Mrtvého moře? Závrtů přibývá, turistům hrozí nebezpečí

Mrtvé moře vysychá a­ dává o­ tom svému okolí dost razantně vědět. Zvyšuje se počet míst, kam už lidé nesmějí. Kde byla...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

VIDEO: Zase to bude vichřice vášně, slibuje komedie Špindl 2

Dva roky po prvním Špindlu přijde 5. prosince do kin pokračování komedie ze zimních hor. Vyměnili se hrdinové, které...

RECENZE: Chci být Francouz! Proč asi Synonyma vyhrála Zlatého medvěda

Tragikomedie Synonyma líčí částečně autobiografický příběh mladého Izraelce, který po ukončení služby v armádě uteče do...

Premium

Se Štěpánem mě pojí jen víra v dobro a přátelství s Matáskem, říká Pavel Kříž

Pokud se novinář rozhodne udělat rozhovor s Pavlem Křížem, alias Štěpánem Šafránkem z legendární filmové série Básníků,...

Zubař, šaman, profesor. V Božském hlasu líčí, jak je ovlivnil Karel Gott

Režisér Filip Remunda do připravovaného dokumentu Božský hlas hledá lidi z Česka a Slovenska, kterým hlas Karla Gotta...

Najdete na iDNES.cz