RECENZE: Půjčil jí peníze, dluh splácí Bratříčkem. Kryl se prý uvztekal
Karel Kryl | foto: Ivan Malý
Polsko je nejveselejší barák v socialistickém lágru. Výrok, jenž se tu připomene, ve zkratce vystihuje, čím se Bratříček Karel liší od tuzemských snímků věnovaných Krylovi. Ne že by sděloval zcela nečekaná, či dokonce převratná fakta, hledí však na autora zlidovělých protestsongů jinýma očima.
Fotogalerie |
Jednak očima polskýma, jednak osobníma, neboť režisérka Krystyna Krauzeová svůj filmový portrét opatřila vlastním komentářem, v jehož úvodu vzpomíná, jak jí ještě coby studentce poskytl Kryl půjčku na dokončení semestru s dovětkem, že mu dluh splatí, až začne vydělávat. Nestihla to už, Kryl zemřel v roce 1994, rok předtím, než absolvovala dramaturgii na pražské DAMU, ke které posléze přidala ještě dokumentaristiku na FAMU. Snímek Bratříček Karel tedy Krauzeová označuje za způsob, jak mu oplatit někdejší vstřícnost. A vstřícná ke svému hrdinovi skutečně je, od prvního setkání s jeho jménem ve vysílání Svobodné Evropy až k pátrání po příčinách jeho náhlé smrti, jež jeden z Krylových přítel shrnuje slovy „prostě se uvztekal“.
První byli Poláci
Dětství a dospívání budoucího básníka s kytarou popisuje Krylův bratr. Líčí, že od chvíle, kdy jim režim zničil rodinnou tiskárnu, rostl v jeho sourozenci cit pro jakoukoli nespravedlnost. Mozaika zmiňuje Krylovy toulky po Sudetech, vzpomínku, jak mladík odchovaný básníky a v křesťanské víře nahrával „ticho v kostelích“, jeho armádní léta s charakteristikou „nejhorší voják Varšavské smlouvy“ či unikátní záznamy z prvních vystoupení.
Hlavním zdrojem svědectví o Krylově vnímání světa jsou však jeho dopisy Miroslavu Kováříkovi, které adresát zasvěceně interpretuje – třeba jaro 1968 zdánlivě plné nadějí, kdy už byl zhnusen přeběhlíky.
Se srpnovou invazí konečně přijde ke slovu méně známá polská stopa. Agnieszka Hollandová popisuje, jak Kryl přišel zazpívat na stávkující FAMU, už tam zůstal a nahrávka putovala do Polska. Zazní tu také, že vůbec první film o Krylovi natáčeli právě Poláci, jenže sotva ho dokončili, nastoupil Gustáv Husák a spadla opona.
Bratříček KarelČesko / Polsko, 2016, 79 min Režie: Krystyna Krauze Scénář: Krystyna Krauze Hrají: Jiří Černý, Agnieszka Hollandová, Jaroslav Hutka, Karel Jadrný Hodnocení: 60 % |
Kryl ve filmu zpívá česky i polsky, promlouvá z poprvé zveřejněných archivů Rádia Svobodná Evropa. Zmiňuje se tu výjimečný stav v Polsku spojovaný se vznikem jeho písně Ve jménu humanity či Krylova popularita v Polsku 80. let díky samizdatové kazetě písničkářky Antoniny Krzysztoňové. A samozřejmě nemůže chybět legendární setkání emigrantů s krajany na koncertu v polské Vratislavi krátce před 17.listopadem 1989, kde Kryl pozdravil publikum prostým, leč výmluvným „Dobrý večer po dvaceti letech“.
Závěrečná kapitola patří Krylovu návratu domů a hořkosti, kterou jedni přičítají znechucení z polistopadového vývoje obecně, jiní jeho osobnímu pocitu zneuznání. Havel mu prý řekl, že má zpívat, tím nejvíce pomůže; asi měl jiné představy.
Ale to už jsou postoje zmapované v dané době i českými či slovenskými tvůrci. Jedinečným zůstává Bratříček Karel právě a pouze odhalováním souvislostí, které z Kryla u našich severních sousedů učinily možná vzývanějšího hrdinu odboje než v jeho rodné vlasti.
Tipy z televizního programu
Recenze: Za plotem 60 %, Temný rytíř 80 %, Studená válka 70 %, Steve Jobs 80 %, Hanebný pancharti 70 %, Shrek Třetí 60 %, Česká spojka 50 %, Sherlock Holmes: Hra stínů 50 %, Bolest a sláva 70 %, Zrodila se hvězda 70 %, Příliš osobní známost 20 %, Terminátor: Temný osud 60 %, Twilight sága: Zatmění 40 %
Klíčová slova: Poldové a nemluvně, Všechnopárty, Like House, Vladimír Menšík, Šíleně smutná princezna, Pražské jaro
Eurovizi vyhráli Ukrajinci s písní pro matky, čeští We Are Domi nezaujali
Na šedesátém šestém ročníku mezinárodní pěvecké soutěže Eurovize, který se letos konal v italském Turíně, zvítězil...
Proč naše hlasy v Eurovizi anulovali a přidělili Ukrajině? ptají se Rumuni
Rumunská televize se ohradila proti rozhodnutí organizátora mezinárodní písňové soutěže Eurovize, který anuloval hlasy...
{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}
Skupina We Are Domi postoupila do finále písňové soutěže Eurovize
V druhém semifinálové kole Eurovize uspěla česko-norská kapela We Are Domi a společně s dalšími devíti interprety...
RECENZE: Vyznavači ohně. Rammstein živě jen těžko hledají konkurenci
Marschieren Marsch! chtělo se občas zvolat během pražského koncertu metalové úderky Rammstein. Německá preciznost a...
Válka na Altaji, Čína na Sibiři. Co všechno předpověděl Vladimir Sorokin
Jako bychom vraždili vlastní matku, líčí ruský spisovatel Vladimir Sorokin válku na Ukrajině. Postmodernímu autorovi...
PORTRÉT: Odešel rytíř z jiných časů Josef Abrhám. Byl noblesní i plachý
Jestli kdo viděl vskutku hluboký v srdci žal, jak pravil básník, měl ho vepsaný ve tváři Josef Abrhám na pohřbu...
GLOSA: Gottův doprodej. Co zbylo z Karla, jmenuje se hrdě Special
Pod názvem Karel: Special se na placené platformě Voyo objevil dokument Olgy Malířové Špátové, který přináší dosud...
{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}
Diktátor prohraje, řekl Zelenskyj na festivalu v Cannes. Odkázal na Chaplina
V jihofrancouzském letovisku Cannes začal v úterý večer 75. ročník slavného filmového festivalu. Přehlídku oficiálně...
PODCAST: Majdan byl horizontální, teď se válka točí vertikálně, říká filmařka
Když 24. února vypukla válka na Ukrajině, začaly filmařce Anně Kryvenko dlouhé dny plné strachu a stresu. Jako...

Nohy v teple a suché prádlo: Otestujte s námi odolný sušák od Viledy
Nemáte doma sušičku a trápíte se po každém praní se svým starým sušákem? Získejte jeden od Viledy. Právě na něm snadno usušíte ložní prádlo i...