RECENZE: Třikrát o smrti. Kde má český film ještě pořád šanci

  12:58aktualizováno  12:58
Zatímco české hrané tituly zůstávají mimo světové soutěže, na největší festival animovaných filmů, který začne 10. června v Annecy, se probojovaly hned tři tuzemské krátké novinky. Pojí je slibná studentská základna FAMU a schopnost vyprávět o bolestných věcech s lehkostí.

Záběr z animovaného snímku Dcera, který natočila Daria Kashcheeva | foto: Maur Film

Fotogalerie

Oba loutkové příběhy natočené beze slov i animovaný dokument se dotýkají tématu smrti; všechny působivě, nicméně každý po svém.

Dcera
Žena stojí bez hnutí u lůžka umírajícího otce, vteřiny odpočítává jen zvuk přístrojů a ticho rozbije náraz ptáka na okno nemocničního pokoje. Odtud se příběh vrací v čase zpět, k obdobnému motivu, kdy jedno jediné chybějící objetí v pravý čas poznamenalo vztah děvčátka a tatínka na celé roky. 

Dcera

Česko, 2019

režie: Daria Kashcheeva

Hodnocení­: 75 %

Kouzelná dětská obraznost ptáčete padajícího z hnízda dojde až k nevinnému vydírání falešnou krví, za dospívání se zase pokouší prolomit led hravý motiv rtěnky, ale marně. Napětí, odcizení, vzdor trvají až na samý práh okamžiku, kdy se přístroj odmlčí a dva blízcí lidé si už nestačí sdělit nic. Přesto i tady režisérka Daria Kashcheeva nalezla způsob smíření a odpuštění. Tichou sílu dodává Dceři nezvyklá metoda, překreslování výrazů očí loutek.

Spolu sami 
Ztrátu si za své téma zvolila také Diana Cam Van Nguyen, která za animovaný dokument Spolu sami dostala mimo jiné nominaci na britskou filmovou cenu. „Mám tři kamarády, kterým v podobném čase zemřel jeden z rodičů,“ shrnula východisko snímku složeného z oddělených zpovědí pozůstalých. Ať mluví o tragické nehodě či o vleklé nemoci, jejich hlasy si udržují civilní tón, který o to výrazněji kontrastuje s originálními ilustracemi. 

Spolu sami

Česko, 2018, 10 min

Režie: Diana Cam Van Nguyen

Scénář: ,

Hodnocení­: 70 %

Obrazy dovedou zachytit nejen dění, nýbrž i prožívané pocity včetně spirály bolesti. Do přehlídky snah o zapomnění pomocí alkoholu nebo drog se mísí úryvky idylických zážitků z domácího videa a naděje příští vyrovnanosti pramení z vyslovené víry, že mrtví „nás slyší, jenom neodpovídají“. Film Spolu sami se sice řadí k experimentům, v nichž se forma mírně nadřazuje obsahu, nicméně osobitost ani účinnost nezapře.

Pouštět draka
Snímek, jímž absolvoval slovenský režisér Martin Smatana, je z celé české kolekce přijaté do Annecy nejčistší a přitom vypravěčsky nejobtížnější, protože o smrti promlouvá k dětem. Do potemnělých světů svých kolegyň vnáší Smatana prosluněný jas, provázející návštěvy malého kluka u dědečka, kde spolu vysoko nad městem pouštějí draka. 

Pouštět draka

Česko / Slovensko / Polsko, 2019, 13 min

Režie: Martin Smatana

Scénář:

Hodnocení­: 80 %

V nevtíravé metafoře přirozeně plynoucího času se v jarním povětří vznese do vzduchu chlapec, kterého děda ještě vrátí na pevnou zem, a s podzimem odlétá vetchý stařík, jehož klouček neudrží. Naštěstí ze směsi stesku a fantazie se dá vykouzlit setkání v nadoblačných výšinách: prosté, krásné, léčivé a nesentimentální. Ne náhodou snímek Pouštět draka uvedlo už Berlinale a patří mu i trofej ze Stuttgartu.

Všechny tři filmy putující do Annecy jsou skvělou vizitkou katedry animovaného filmu pražské FAMU, kterou vede rovněž mezinárodně úspěšná režisérka Michaela Pavlátová. Mají jenom jedinou vadu, totiž distribuční limity: s výjimkou festivalů se k nim domácí divák těžko dostane. 


Nejčtenější

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Filmový průmysl stojí na prahu změn, vzkazují z Hollywoodu Pitt a DiCaprio

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Najdete v Hollywoodu zářivější hvězdy? Oba se na absolutním vrcholu popularity drží téměř třicet let. Nyní se poprvé...

Husákovy děti „sjíždějí“ na internetu veselé seriály po více dílech

Jim Parsons s kolegy ze seriálu Teorie velkého třesku na hollywoodském chodníku...

Muži online nejvíce sledují filmy, ženy zase seriály, jejichž fanoušky je také generace zvaná Husákovy děti, která...

RECENZE: Tenkrát v Hollywoodu se najde vše, co má (nejen) Tarantino rád

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Dobám, kdy se muži nebáli být chlapy a ženy uplatnit svůj půvab, kdy z hereckých karavanů duněl kuřácký kašel a hvězdám...

Festival Letní Letná zahájila provazochodkyně nad Vltavou

Světoznámá provazochodkyně Tatiana-Mosio Bongonga úspěšně přešla přes Vltavu od...

Letošní 16. ročník mezinárodního festivalu nového cirkusu a divadla Letní Letná začal procházkou v oblacích. Světoznámá...

Další z rubriky

TELEVIZIONÁŘ: Klidně už můžete říkat černý. Zlatý Morgan Freeman

Morgan Freeman ve filmu Kouzlo Belle Isle

Letmá statistika sobotního programu nabízí dva více méně již omšelé junáky – jsou jimi Mladý Montalbano a Mladý Karl...

Zemřel americký herec Peter Fonda, motorkář z Bezstarostné jízdy

Peter Fonda (Palm Springs, 2. ledna 2018)

Ve věku 79 let zemřel v pátek v Los Angeles americký herec Peter Fonda, informoval podle agentury Reuters časopis...

Do čtvrté řady krimiseriálu Polda přibude Vladimír Polívka

Vladimír Polívka a David Matásek při natáčení čtvrté řady seriálu Polda

Televize Prima opět rozjela natáčení kriminálního seriálu Polda. Vzniká už čtvrtá série, v níž se do hlavní role vrátí...

Najdete na iDNES.cz