RECENZE: Vraždy s Bohdalovou jsou vítanou alternativou k válce talentů

  7:18aktualizováno  7:18
Po dlouhé době má ČT šanci "trhnout" konkurenci: detektivkou. Jak prosté, milý Watsone! Chtělo to jen tu správně zvolenou směs napětí a zábavy. A lákavého obsazení v čele s Jiřinou Bohdalovou.

Jiřina Bohdalová, pokaždé v jiném převleku, pomáhá řešit případy svého vnuka. | foto: Česká televize

Autor a režisér cyklu Zdeněk Zelenka už si v přepisu britské krimikomedie Paní Piperová zasahuje herečku vyzkoušel v podobné roli - coby všetečnou domovnici, jež svými zásahy do vyšetřování ničí celý Scotland Yard.

Ostatně zvídavé starší dámy se v říši zločinu vyjímají kouzelně od slečny Marplové po hrdinku série To je vražda, napsala. Cyklus Ach, ty vraždy! propojuje Bohdalová v roli advokátky na penzi a nadšené ochotnice, která zachraňuje ohroženou kriminalistickou kariéru svého vnuka tím, že se vloudí mezi podezřelé v přestrojení a pátrá na vlastní pěst.

Ze seriálu Ach, ty vraždy! - třetí díl Tajná mise docentky Rybkové Ze seriálu Ach, ty vraždy! - čtvrtý díl Smrt lobbisty Mansdorfa

První díl z cyklu Ach, ty vraždy! uvede Česká televize v nedlěi 24. října od 20 hodin.

Nerozhodují tu jemné detektivkářské finesy, originalita zločinů, rafinované zvraty ani záludná řešení; zápletku určuje prostředí žádající vždy nový hrdinčin přerod, čímž se účel plní. Navíc se pokaždé obměňuje žánrové ladění a obsazení, takže série nehrozí únavou - i proto, že jde o uzavřené samostatné epizody, což je proti dějové provázanosti nekonečných seriálů vstřícná úleva.

Vyšetřování na pět způsobů

Úvodní Zabijáci doktorky Kalendové mají seznamovací ráz, tudíž se musí takzvaně "odsedět", a představitel vnuka Václav Jílek se po boku Jiřiny Bohdalové vyjímá ještě trochu nejistě. Zato Josef Dvořák ji v bezdomovecké romanci zahrne dojemnou něhou, umocněnou právě kulisami čtvrté cenové skupiny, a Bohdalová si bizarní převlek vychutnává. Sice na periferii potkává vesměs dobrácké neškodné ztracence, ale sociálně kritická sonda by detektivku zabila.

Druhá epizoda Hřích profesora Sodomky představuje v rámci cyklu lehce netypické, ale o to působivější zastavení. V předpremiéře ji ostatně na zlínském festivalu přijali také studenti, do jejichž světa proniká. Smích ustupuje do pozadí, rozehrává se tu osudová vícegenerační moralita postavená na skvostném Viktoru Preissovi.

Z cyklu Ach ty vraždy: Hřích profesora SodomkyZ cyklu Ach ty vraždy: Hřích profesora Sodomky

Z dílu Hřích profesora Sodomky

Třetí díl Tajná mise docentky Rybkové se odehrává na odtučňovací kúře, jež skýtá půdu pro vděčnou dámskou "drbárnu" - včetně lidových narážek na pochybné mravy hereček. Ale i tady převažuje detektivka nad komedií, noční scény mají vcelku napětí, a dokonce se tu honí přízračné mlhy jako na blatech v Psu baskervillském.

Ach, ty vraždy!

Režie Zdeněk Zelenka, hrají Jiřina Bohdalová, Václav Jílek, František Němec, Petr Kostka, 5x 95 minut, vždy v neděli od 24. října.

Hodnocení­: 70 %

Čtvrtá kauza, nazvaná Smrt lobbisty Mansdorfa, míří do vyšších kruhů, kde si nadsázku vzájemně přihrávají Martin Dejdar s Janem Dolanským. Děj sice spotřebuje nadmíru přejezdů auty a hrdinka je stejně jako v předešlé historce odkázána k hojnému plížení a naslouchání u dveří, ale Jílek už se docela vyhrál, takže zvládá přechody od frajírka po vězně. Navíc v mírném nádechu situační frašky potěší hravá připomínka Ucha, slavného filmu Bohdalové.

Zatím poslední (další dva se chystají) případ, nazvaný Vražda poštovní doručovatelky, vyladili tvůrci do thrilleru. Bohdalové sedí silný groteskní šok v ochotnickém kostýmu muchomůrky, nová motivace - snaha napravit čest mrtvé kamarádky - i krycí profese družné pošťačky. Vrah je sice nasnadě, ale umí nahnat strach a ve finále herečka úpí téměř po hollywoodsku.

Půldruhé hodiny je příliš

Cyklus Ach, ty vraždy! má k dobru náladu, stavbu a řád; různé žánry, ale jednotnou stylizaci, do níž diváka rázem uvede skvělý hudební motiv s animovanými titulky. Ctí pravidla: vyprávění se uzavře vždy stejným výjevem, přes četné milostné léčky hrdinové neporuší svůj status, tak jako se v seriálu Columbo nesmí nikdy objevit v obraze hojně zmiňovaná paní Columbová.

Ovšem má i slabší stránky. Především rozměr: půldruhé hodiny je pro televizní tok času příliš, řízná detektivka vydá na hodinku, takže se děj zbytečně nastavuje a opakuje. Také některé proměny hlavní hrdinky se využily pouze kostýmově, nikoli situačně: coby adeptka hubnutí nezažije ani rozcvičku, jako uklízečka sebere jen pár talířů. A figurkářská charakteristika střídaných prostředí budí v menších rolích sklon k hereckým šablonám.

Ze seriálu Ach, ty vraždy! - třetí díl Tajná mise docentky Rybkové Ze seriálu Ach, ty vraždy! - čtvrtý díl Smrt lobbisty Mansdorfa

Kromě Jiřona Bohdalové uvidíte například Petra Kostku či Jana Čenského (vlevo).

Nicméně cyklu náleží šedesát procent za solidní řemeslo a deset navíc za to, že si drží styl i cíl. Přiznává jemně starosvětský ráz, nepokouší akční modernu, nepředstírá vyšší umělecké ambice. Přináší přesně to, co chtěl: příjemně normální domácí vraždičku po nedělní večeři, vítanou alternativu k válce talentů.

Tipy z televizního programu

Recenze: Pojedeme k moři 70 %, Oko dravce 60 %, Plán útěku 60 %, Kryštůfek Robin 60 %, Trans 60 %, Brak 55 %

Klíčová slova: Policie Modrava, Linka, Comeback, Show Jana Krause

Nepřehlédněte: 28. 6. - 6. 7.

Nejčtenější

VIDEO: Divoké večírky uprostřed totality. První ukázka Pražských orgií

Film Pražské orgie podle slavné knihy Philipa Rotha

Čím méně svobody, tím větší orgie, vzkazuje film režisérky Ireny Pavláskové Pražské orgie, natočený podle slavné...

Češi jsou nejvtipnějším národem světa, tvrdí Palin z Monty Python

Michael Palin s rytířským řádem sv. Michala a sv. George (12. června 2019)

Michael Palin z legendární britské komediální skupiny Monty Python považuje Čechy za nejvtipnější národ na světě. V...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

Další z rubriky

DO KINA: Chudý týden zachrání nacista v britské lize a návrat mazlíčků

Trailer k filmu Tajný život mazlíčků 2

Ze čtyř novinek si divácký rekord nejspíše připíše animovaný příběh Tajný život mazlíčků 2, který může přivést do kin...

VIDEO: Když Havel vyhlásil Amnestii. Točí se největší vězeňská vzpoura

Trailer k filmu Amnestie

Aňa Geislerová, Roman Luknár, Filip Kaňkovský, Norbert Lichý nebo Marek Vašut se potkají v thrilleru Amnestie, který...

PRVNÍ DOJMY: Rozervané mondénní paničky bloumají telenovelou Milenky

Hrdinky seriálu Milenky

Když se zdá, že český seriál došel na vrchol pokleslosti, zasáhnou Slováci. Vedle titulu Milenky, který letní Nova...

Najdete na iDNES.cz