RECENZE: S nadsázkou Rapl 2 vyrostl, aniž by ztratil napětí i logiku krimi

  10:56aktualizováno  10:56
Jen přesídlili z Jáchymova do Ústí nad Labem a přidali na šibeničním humoru. Jinak jsou v seriálu Rapl 2, jenž večer začne na ČT, všichni hrdinové první řady zase pohromadě a v silné formě.

Záběr z druhé série krimiseriálu Rapl | foto: Michaela Buchtová

Hynek Čermák v titulní roli samorostlého policisty Kuneše, Alexej Pyško coby tichý alkoholik posedlý pomstou i Lukáš Příkazký, Lucie Žáčková a Tomáš Jeřábek jako zbylí členové týmu z první série mohou být na novém působišti zase spolu. I když tu mají plesnivé ubikace, jež z Kuneše udělají groteskního alergika, úzkostlivou úřednici v podobě zralé barbíny a od místních papalášů jenom sliby.

Fotogalerie

Ale čím větší nepohodlí, tím černější humor se rodí na pozadí působivého panoramatu řeky, lodí a dýmajících komínů. S nadsázkou, do níž padá i překvapivé obsazení některých epizodních rolí, už minule působivý Rapl ve druhé řadě ještě o kousek povyrostl, aniž by ztratil na napětí i logice žánru krimi.

Nadto premiérové případy vykazují realizační velkorysost. Třeba ve druhé epizodě, věnované válce fotbalových fanoušků s neonacistickým podhoubím, se hned dvakrát dostane ke slovu zásahová jednotka. Neméně podstatnou roli však hrají čistě filmařské prostředky, snímání, svícení, střih i hudba, které rytmizují dění na stadionu, noční bitku nebo koncert extremistické kapely Kořen čili Konečné řešení, na němž Čermákův major ironickými slovy kolegů „splývá s davem“.

Věční kluci

Vtip přitom rovnoměrně cílí na všechno a na všechny: na omezené fanatiky z periferie, pobledlé mediky u pitevního stolu, osobní úlety detektivů od lámané slovenštiny po manželskou poradnu i titulního samotáře vlekoucího ženskou figurínu, aniž by přitom komentáře zněly prvoplánově sexisticky. Drsně úsměvná stylizace Rapla 2 by se dala zjednodušeně nazvat „pořád jako malí kluci“.

Rapl 2

Česko, 2019

Režie: Jan Pachl

Scénář:

Hrají: Hynek Čermák, Lukáš Příkazký, Alexej Pyško, Lucie Žáčková, Tomáš Jeřábek, Cyril Drozda, Aneta Krejčíková, Marcela Holubcová, Naďa Urbánková, Ivo Trajkov, Predrag Bjelac, Jan Kolařík, Vítězslav Jandák, Jan Révai, Ondřej Pavelka, Václav Šimáček

Hodnocení­: 80 %

I ze znalosti čtyř dílů z celkových třinácti lze také odvodit příjemnou nápovědu, že každá z epizod je něčím netypická. Například v desáté části se Rapl zábavně převtělí v nostalgického trampa putujícího po Sázavě s celtou a s písní Wabiho Daňka Nevadí, jedenáctá zase navštíví psychiatrii s erotickou léčbou a s bizarním drogovým tripem, jenž zahrne jak televizní AZ-kvíz, tak odkaz na Jona Sněha ze Hry o trůny.

V podstatě trochu ruší pouze druhá, průběžná linie vyprávění protínající veškeré jednotlivé kauzy, protože se týká balkánské mafie.

Detektivní doktorát

To není zrovna motiv sršící originalitou, byť se musí spravedlivě uznat, že scenárista a režisér Jan Pachl nakládá i s obehraným prvkem organizovaného zločinu jinak. Na jedné straně důmyslně buduje plán útěku šéfa gangu z vězení, na straně druhé zapojuje neturistické výlety do Černé Hory, kde se následník rodinné firmy věnuje výuce trojboje pistole – obchod – čeština.

Ale hlavně staví proti sobě Pyškova hrdinu tušícího nadnárodní spiknutí na každém rohu proti věcnosti Čermákova praktika, jenž hledá zlo v prozaickém lidském soukromí. Jestli Rapl 2 doloží, že pravdu mají oba, získá detektivní doktorát.


Nejčtenější

PRVNÍ DOJMY: Koptashow, krycí jméno pro reklamu na StarDance

Z pořadu Koptashow

Co mají společného tanečnice Tatiana Drexlerová, sportovec Aleš Valenta a herec Jiří Dvořák? Přece StarDance, kde ona...

Případ Kursk, kde z tragédie ponorky vypustili roli sympatického Putina

Záběr z filmu Kursk

Vypjaté události, které popisuje premiérový snímek Kursk, přicházející právě do našich kin, se začaly odehrávat 12....

RECENZE: Jak Strážmistr Topinka vede do Beskyd Policejní akademii

Ze seriálu Strážmistr Topinka

Seriál Strážmistr Topinka odvozený z Doktora Martina, který v pátek startuje v České televizi, je o jeden ovčí chloupek...

RECENZE: Cena za štěstí sešla na scestí. Ještěže se k Samotářům nehlásí

Vanda Hybnerová a Ivana Chýlková ve snímku Cena za štěstí

Ještěže první letošní domácí novinka kin Cena za štěstí upustila od původního názvu Děti samotářů, odkazujícího ke...

VIDEO: Hra o trůny naposledy. Osmá řada bude mít premiéru v dubnu

John, Aria a Sansa se v teaseru na GoT sešli v hrobce Starků

Dlouhé čekání je u konce. Televize HBO odhalila datum premiéry poslední řady seriálu Hra o trůny. Arya Starková, Jon...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Takže opět boduje Ordinace, Všechnopárty... A co novinky?

Ze seriálu Strážmistr Topinka

Televizní svět by občas potřeboval tlumočníka do prozaické řeči smrtelníků. Například již začalo vysílání podle...

Novým soupeřem Freddieho Mercuryho se stal animovaný Raubíř Ralf

Z filmu Raubíř Ralf a internet

Ještě v jedenáctém týdnu po premiéře u nás vede víkendový žebříček návštěvnosti kin životopis Freddieho Mercuryho ze...

Musí být zábavný i pod tlakem. Václav Kopta byl hostem Za scénou

Václav Kopta v kulturním magazínu Za scénou.

Herec, textař a televizní moderátor Václav Kopta žil dlouhá léta s nálepkou toho ze Sněženek a machrů. Nyní všichni...

Najdete na iDNES.cz