RECENZE: S nadsázkou Rapl 2 vyrostl, aniž by ztratil napětí i logiku krimi

  10:56aktualizováno  10:56
Jen přesídlili z Jáchymova do Ústí nad Labem a přidali na šibeničním humoru. Jinak jsou v seriálu Rapl 2, jenž večer začne na ČT, všichni hrdinové první řady zase pohromadě a v silné formě.

Lucie Žáčková, Lukáš Příkazký, Hynek Čermák, Alexej Pyško a Tomáš Jeřábek v krimiseriálu Rapl (2019) | foto: Michaela Buchtová

Hynek Čermák v titulní roli samorostlého policisty Kuneše, Alexej Pyško coby tichý alkoholik posedlý pomstou i Lukáš Příkazký, Lucie Žáčková a Tomáš Jeřábek jako zbylí členové týmu z první série mohou být na novém působišti zase spolu. I když tu mají plesnivé ubikace, jež z Kuneše udělají groteskního alergika, úzkostlivou úřednici v podobě zralé barbíny a od místních papalášů jenom sliby.

Fotogalerie

Ale čím větší nepohodlí, tím černější humor se rodí na pozadí působivého panoramatu řeky, lodí a dýmajících komínů. S nadsázkou, do níž padá i překvapivé obsazení některých epizodních rolí, už minule působivý Rapl ve druhé řadě ještě o kousek povyrostl, aniž by ztratil na napětí i logice žánru krimi.

Nadto premiérové případy vykazují realizační velkorysost. Třeba ve druhé epizodě, věnované válce fotbalových fanoušků s neonacistickým podhoubím, se hned dvakrát dostane ke slovu zásahová jednotka. Neméně podstatnou roli však hrají čistě filmařské prostředky, snímání, svícení, střih i hudba, které rytmizují dění na stadionu, noční bitku nebo koncert extremistické kapely Kořen čili Konečné řešení, na němž Čermákův major ironickými slovy kolegů „splývá s davem“.

Věční kluci

Vtip přitom rovnoměrně cílí na všechno a na všechny: na omezené fanatiky z periferie, pobledlé mediky u pitevního stolu, osobní úlety detektivů od lámané slovenštiny po manželskou poradnu i titulního samotáře vlekoucího ženskou figurínu, aniž by přitom komentáře zněly prvoplánově sexisticky. Drsně úsměvná stylizace Rapla 2 by se dala zjednodušeně nazvat „pořád jako malí kluci“.

Rapl 2

Česko, 2019

Režie: Jan Pachl

Scénář:

Hrají: Hynek Čermák, Lukáš Příkazký, Alexej Pyško, Lucie Žáčková, Tomáš Jeřábek, Cyril Drozda, Aneta Krejčíková, Marcela Holubcová, Naďa Urbánková, Ivo Trajkov, Predrag Bjelac, Jan Kolařík, Vítězslav Jandák, Jan Révai, Ondřej Pavelka, Václav Šimáček

Hodnocení­: 80 %

I ze znalosti čtyř dílů z celkových třinácti lze také odvodit příjemnou nápovědu, že každá z epizod je něčím netypická. Například v desáté části se Rapl zábavně převtělí v nostalgického trampa putujícího po Sázavě s celtou a s písní Wabiho Daňka Nevadí, jedenáctá zase navštíví psychiatrii s erotickou léčbou a s bizarním drogovým tripem, jenž zahrne jak televizní AZ-kvíz, tak odkaz na Jona Sněha ze Hry o trůny.

V podstatě trochu ruší pouze druhá, průběžná linie vyprávění protínající veškeré jednotlivé kauzy, protože se týká balkánské mafie.

Detektivní doktorát

To není zrovna motiv sršící originalitou, byť se musí spravedlivě uznat, že scenárista a režisér Jan Pachl nakládá i s obehraným prvkem organizovaného zločinu jinak. Na jedné straně důmyslně buduje plán útěku šéfa gangu z vězení, na straně druhé zapojuje neturistické výlety do Černé Hory, kde se následník rodinné firmy věnuje výuce trojboje pistole – obchod – čeština.

Ale hlavně staví proti sobě Pyškova hrdinu tušícího nadnárodní spiknutí na každém rohu proti věcnosti Čermákova praktika, jenž hledá zlo v prozaickém lidském soukromí. Jestli Rapl 2 doloží, že pravdu mají oba, získá detektivní doktorát.


Nejčtenější

Přetočte poslední řadu Hry o trůny, žádají v petici statisíce fanoušků

Záběr z předposledního dílu seriálu Hra o trůny

Více než sedm set tisíc lidí z celého světa už podepsalo petici, která žádá producenty seriálu Hra o trůny, aby právě...

POSLEDNÍ DOJMY: Seriál Hra o trůny skončil. Jak, to už není důležité

Z finále seriálu Hra o trůny

Představa, že ve stejném okamžiku miliony lidí na celé světě zklamaně vyhrkly: „A to má být všechno?!“, je svým...

GLOSA: Leoš Mareš na koncert v O2 areně přivedl i Freddieho Mercuryho

Leoš Mareš 16. května 2019 v pražské O2 areně

Po roce je Leoš Mareš opět v O2 areně. Ve čtvrtek v Praze absolvoval první ze série tří koncertů. Měl vyprodáno a...

Eurovizi vyhrál favorizovaný Nizozemec, Lake Malawi skončili jedenáctí

Duncan Laurence z Nizozemska ve finále Eurovize 2019.

Příští ročník Eurovize se díky vítězství Duncana Laurence bude konat v Nizozemsku. Česká kapela Lake Malawi si vedla...

GLOSA: Madonna v Eurovizi? Naživo dost ostuda, ze záznamu úplný výsměch

Madonna jako host na finále Eurovize 2019 v Tel Avivu

Ještě několik dní před vysíláním sobotního finále letošní Eurovize nebylo jisté, zda americká zpěvačka Madonna v Tel...

Další z rubriky

DO KINA: Týden plný hvězd. Banderas, Efron a Will Smith jako džin

Will Smith ve filmu Aladin

Čtyři z pěti premiér týdne hýří hollywoodskými jmény. K poctám míří Bolest a sláva, kde v režii Pedra Almodóvara hraje...

VIDEO: V Cannes vítají Tarantinovu novinku Tenkrát v Hollywoodu

Leonardo DiCaprio ve filmu Tenkrát v Hollywoodu (2019)

U příležitosti své světové premiéry v hlavní soutěži festivalu v Cannes zveřejnil snímek Quentina Tarantina Tenkrát v...

PRVNÍ DOJMY: Mercury má v Rocketmanovi silného soka. Ale žijícího

Taron Egerton coby Elton John a Richard Madden jako jeho milenec John Reid ve...

O filmovém životopisu Eltona Johna s názvem Rocketman, který do kin přijde 30. května, se píše jako o druhé Bohemian...

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?

Najdete na iDNES.cz