Rallye smrti zavede diváky do blízké budoucnosti, kdy hlad po extrémních sportech a reality show přerostl do televizní krvežíznivosti. Nejpopulárnější se stala drsná automobilová soutěž, jejímiž hlavními protagonisty jsou nebezpeční vězni.
Její pravidla jsou prostá a krutá - stačí pětkrát vyhrát a jsi volný. Ovšem pokud prohraješ, tak zemřeš a tvojí smrt si ostatní budou moci pro zábavu stáhnout na internetu.
Hlavním hrdinou Rallye smrti, remaku třiatřicet let starého filmu Paula Bartela se Sylvesterem Stallonem Cesta gladiátorů 2000, je bývalý automobilový závodník Jensen Ames, zavřený za vraždu, kterou nespáchal.
TRAILER K FILMU RALLYE SMRTI
Nelítostná šéfka věznice Terminal Island dá Amesovi na vybranou - jednou vyhraj závod, nebo už nikdy neuvidíš svoji malou dceru. Ames je donucen nasadit si masku legendárního neporazitelného závodníka Frankensteina, který při posledním závodě zemřel, což závodůchtivá veřejnost neví.
Chystané třídenní klání rozhodně nebude procházkou růžovým sadem. Ames se musí naučit řídit monstrózní mustang, vylepšený o zbraně a plamenomety, a porazit nejdrsnějšího ze všech trestanců – Machine Gun Joa.
Gladiátoři dnešní doby
Pod adrenalinovou novinkou jsou podepsáni producenti Paul W.S. Anderson a Jeremy Bolt, kteří už mají na svědomí i akční thriller Shopping. Dotáhnout Rallye smrti ke zdárnému konci jim trvalo dlouhých deset let.
Oproti původnímu filmu Cesta gladiátorů 2000 se navíc změnil i průběh závodu. V původní Death Race totiž závod vyhlašoval prezident Spojených států, závodníci jeli napříč celou zemí a připisovali si body za sražené chodce; nejvíce za důchodce a děti.
TRAILER K FILMU CESTA GLADIÁTORŮ 2000
Nová verze je svým způsobem měkčí - zde jde totiž "pouze" o životy vězňů, kteří coby gladiátoři dnešní doby okupují pouze závodní dráhu, respektive novodobé koloseum.
Anderson, který se kromě producentského postu ujal i režie, hledal do hlavní role typ drsného chlapíka s měkkým srdcem. Takovou představu podle něj přesně splňuje Jason Statham.
Naopak překvapením by mohla být Joan Allenová v roli ředitelky věznice. Herečku totiž diváci znají spíše jako prezidentku nebo učitelku než jako nadávající drsnou vězeňskou dozorkyni.
Třicet vytuněných mazlíků
Ve filmu, který se natáčel za vydatné pomoci počítačových dodělávek převážně v garážích nevyužívaného a prázdného vlakového nádraží v Montrealu, ovšem nehrají jen živí herci - podle tvůrců jsou stejně důležitými "postavami" i samotná auta.
Ta jsou vybrána tak, aby byla na první pohled rozlišitelná v závodním frmolu. Navíc jsou vylepšená plamenomety, zásobníky hořlavého plynu a vystřelovacími sedadly.
Hlavní hrdina Ames řídí mustang z roku 2006, přezdívaný "Zrůda", vybavený dvěma kulomety s kadencí tři tisíce nábojů za minutu. "Když jsem stroj viděl, začaly mě svrbět ruce, natož když jsem do něj sedl," směje se Statham.
Na výrobě aut pro Rallye smrti - a jsou mezi nimi skutečné lahůdky, jako například Porsche 911 z roku 1978 - pracovalo více než padesát lidí, kteří rozebrali na třicet vozů, aby z nich udělali smrtonosné "mazlíky".
Rallye smrti (Death Race)
režie: Paul W.S. Anderson, scénář: Robert Thom a Charles Griffith, hrají: Jason Statham, Joan Allen, Ian MCShane, Tyrese Gibson, Natalie Martinez. Premiéra 20. listopadu