RECENZE: První Psí poslání mělo aspoň nápad, druhé už jen opakuje

  6:51aktualizováno  6:51
U prvního díla se v kinech dojatě smrkalo, Psí poslání 2 teď zkusí vydolovat zbylé slzy do poslední kapičky. Ale úplně stejnou metodou bez sebemenší přidané ctižádosti.

Záběr z filmu Psí poslání 2 | foto: Vertical Ent.

Na Psím poslání je nejlepší výchozí nápad knih Bruce W. Camerona, že každý pes může přijít na svět několikrát, v různých podobách, ale s neměnnou oddaností svému pánovi, než půjde do nebe.

Fotogalerie

Za filmem Psí poslání 2 stojí Cameronovo knižní pokračování nazvané Psí cesta, v němž chlupatý vypravěč na přání svého pána přenese vlastní ochranitelskou věrnost na jeho vnučku. A celé kolečko se opakuje: od batolete přes školačku a dospívající dívku provází hrdinku domácí mazlíček různých ras, odhodlaný splnit svou misi.

Vlastně se nekoná pokračování, nýbrž opakování. Liší se jenom ve dvou drobnostech. Zaprvé, od původního hrdiny Ethana, nyní dědečka, jehož opět hraje Dennis Quaid, se pozornost domácí kroniky přesouvá k ženské postavě.

Zadruhé, také výměna na režijním postu odpovídá současné vlně feminismu, svého filmařsky proslulého předchůdce Lasseho Hallströma vystřídala Gail Mancuso, která točila seriály jako Roseanne nebo Taková moderní rodinka.

Přesto je rozdíl ve vypravěčském postupu téměř neviditelný, i první díl se vyznačoval televizní doslovností, již si žádalo nadgenerační zaměření díla v čele s dětmi. A právě jejich hojný výskyt na pražské premiéře smiřoval i s dabingem.

Rodinné melodrama

Ostatně rafinovanost nepěstoval ani jiný letošní přepis Cameronovy předlohy, Psí domov, tudíž by bylo naivní čekat ji od Psího poslání 2. „Prožil jsem spoustu životů,“ shrne v úvodu psí průvodce, zatímco brouzdá s pánem po ranči, kde oba zkoušejí s míčkem rozhýbat své klouby jako zamlada. Úsměvné psí hry i komentáře tradičně odzbrojují, zato lidské melodrama kolem zavání sladkobolným kýčem.

Psí poslání 2

USA, 2019, 108 min

Režie: Gail Mancuso

Předloha: W. Bruce Cameron (kniha)

Scénář: , ,

Hrají: Dennis Quaid, Marg Helgenberger, Kathryn Prescott, Betty Gilpin, Henry Lau, Josh Gad, Abby Ryder Fortson, Jake Manley, Ian Chen, Daniela Barbosa, Jeff Roop, Johnny Galecki

Hodnocení­: 50 %

Syn majitelů totiž zahynul a vdova po něm je protivná fiflena, která dítě zanedbává a psy nesnáší, přestože právě chlupáč ve vypjaté scéně zachrání její dcerku před splašeným koněm. Plátno se zalyká smutkem, když snacha prarodičům vnučku odveze a pes těžce onemocní, nicméně naděje v podobě reinkarnace má stále léčivé účinky. Bohužel ji film nerozvíjí, pouze variuje nové a nové začátky od roztomilého štěněte, kdy je školačka kvůli matčiným nočním toulkám osamělá, či v dospívání, kdy psí dozor potřebuje při výběru nápadníků.

Sice se tentokrát citově vydírá víc dítětem než zvířetem, ale marná sláva, každý pejskař k průměrnému filmu rád přihodí pár bodů, zvláště pokud má osobní zkušenost s některým zobrazeným plemenem. A těch se v rodinném příběhu vystřídá tolik, že se ani Psí poslání 2 skoro nemůže netrefit.

Do kin se vrací Forman, Psí poslání i série X-Men:

Tipy z televizního programu

Recenze: Pojedeme k moři 70 %, Oko dravce 60 %, Plán útěku 60 %, Kryštůfek Robin 60 %, Trans 60 %, Brak 55 %

Klíčová slova: Policie Modrava, Linka, Comeback, Show Jana Krause

Nepřehlédněte: 28. 6. - 6. 7.

Nejčtenější

VIDEO: Divoké večírky uprostřed totality. První ukázka Pražských orgií

Film Pražské orgie podle slavné knihy Philipa Rotha

Čím méně svobody, tím větší orgie, vzkazuje film režisérky Ireny Pavláskové Pražské orgie, natočený podle slavné...

Češi jsou nejvtipnějším národem světa, tvrdí Palin z Monty Python

Michael Palin s rytířským řádem sv. Michala a sv. George (12. června 2019)

Michael Palin z legendární britské komediální skupiny Monty Python považuje Čechy za nejvtipnější národ na světě. V...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

Další z rubriky

TELEVIZIONÁŘ: Výjimečně před kamerou. Jak slaví Helena Třeštíková

Lída Baarová a Helena Třeštíková v roce 1995

Když Helena Třeštíková točila s Lídou Baarovou unikátní záběry zužitkované později v dokumentu Zkáza krásou, nacházela...

PRVNÍ DOJMY: Rozervané mondénní paničky bloumají telenovelou Milenky

Hrdinky seriálu Milenky

Když se zdá, že český seriál došel na vrchol pokleslosti, zasáhnou Slováci. Vedle titulu Milenky, který letní Nova...

VIDEO: Zdravím, přátelé v České republice! Sám Spider-Man zve do kina

Zdravice Spider-Man: Daleko od domova

Zdravím, přátelé v České republice, jsem Tom Holland. Tak začíná pozvánka na film Spider-Man: Daleko od domova, kterou...

Najdete na iDNES.cz