RECENZE: Lassie se vrací? Malebný cestopis Psí domov jinak jen vydírá

  13:58aktualizováno  13:58
Ačkoli za novinkou kin Psí domov stojí W. Bruce Cameron, tedy týž autor předlohy jako v případě půvabného Psího poslání, nejde o pokračování (které se mimochodem teprve natáčí pod názvem Psí cesta).

Fotogalerie

Titul Psí domov přináší samostatný příběh, bohužel však slabší a na rozdíl od nápadu s reinkarnací ve Psím poslání i v Psí cestě silně nepůvodní. V podstatě opisuje linii slavného hitu Lassie se vrací.

Rodinné ladění si vynutilo český dabing, s nímž se dospělý jen těžko smiřuje, ovšem musí přijmout fakt, že Psí domov cílí hlavně na děti, jimž uzpůsobuje jak zjednodušené kategorie dobra a zla, tak vemlouvavé citové vydírání.

Fenka Bella je současně hrdinkou, vypravěčkou i glosátorkou srdceryvného děje, jehož první půle je vlastně nastavovaným prologem ústícím v odloučení a druhou tvoří road movie věnovaná návratu dlouhému šest set kilometrů.

Na cestopis vedoucí napříč Spojenými státy a několika ročními obdobími se dívá příjemně, jenže před ním musí divák absolvovat popisné líčení, jak Bella přišla o maminku, jak ji odkojila kočičí máma, jak našla svého milovaného pána, jaké báječné hry spolu provozovali, jak pomáhala rozveselit válečné veterány, jejichž opakovaný motiv z filmu křiklavě trčí, a jak se jí nešťastná rodina musela dočasně vzdát, když zasáhli dva padouchové, jmenovitě mstivý podnikatel a jeho policejní poskok. V ukázkově předvídatelné zápletce následuje uvzlykané loučení, smutnění, stýskání – a útěk zpět.

Psí domov

USA, 2019, 92 min

Režie: Charles Martin Smith

Předloha: W. Bruce Cameron (kniha)

Scénář: ,

Hrají: Ashley Judd, Edward James Olmos, Alexandra Shipp, Bryce Dallas Howard, Wes Studi, Barry Watson, Tammy Gillis, Jonah Hauer-King, Chris Bauer, John Cassini, Farrah Aviva a další

Hodnocení­: 50 %

Tehdy jako by zaměnitelný režisér Charles Martin Smith, tvůrce obdobných děl Můj pes Buddy či Můj přítel delfín, předal velení jednak kameramanovi, jenž pořídil překrásné letecké záběry, jednak trikařům, kteří Belle nahnali do cesty jiné příslušníky zvířecí říše. Početně se činili, vedle další várky psů či koček se na plátně objeví losi, bizoni, vlci i puma, ovšem animace už dokázala věrohodnější kousky. Nejpůsobivějším prvkem zůstává krajina, zejména zimní čas s rybami pod ledem, bílými pláněmi a mohutnou lavinou, jejíž dramatický účinek zopakuje už jen pes na dálnici.

Nicméně putování z místa na místo, od člověka k člověku se stavbou podobá spíše nekonečnému seriálu, a byť se ve finále dostaví přirozené slzy, rychle je vysuší nová dávka přepjaté tklivosti kolem veteránů.

Na Psí domov se zkrátka musí člověk dívat jako na pěkný přírodní dokument, pokud se dokáže obrnit vůči přívalu sentimentu.


Nejčtenější

RECENZE: Stoprocentní hecíř Habera a jeho věrní málem zbourali O2 arenu

Pavol Habera a Team 9. června 2019 v pražské O2 areně

Pavol Habera s kapelou Team je opět na turné. Nemají novou desku, nemají žádné výročí, jen byl po třech letech zase čas...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

KVÍZ: Jak znáte seriál Nemocnice na kraji města a jeho tvůrce?

Herci Ladislav Chudík a Miloš Kopecký v televizním seriálu Nemocnice na kraji...

Seriál Nemocnice na kraji města patří k televizním legendám. Časy, kdy ho sledovaly miliony lidí, aby pak druhý den...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

Další z rubriky

Upocené vítězství. Čtvrtí Muži v černém našli 26 tisíc diváků

Z filmu Muži v černém: Globální hrozba

Nejvyšší návštěvnost víkendových kin v Česku vykázal premiérový snímek Muži v černém: Globální hrozba. I když 26 tisíc...

VIDEO: Ženy i muži v záchranářské akci. Odstartuje seriál Linka

TV Prima spustila Linku

Ondřej Brzobohatý, Eva Leimbergerová, Sandra Černodrinská či Vladimír Kratina se představí v seriálu Linka, který...

VIDEO: Zrychlený dech a běh o život. Představuje se Nabarvené ptáče

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

Je dlouhý, těžký, kontroverzní, černobílý, velmi drahý, skoro němý a dokončený bez kompromisů. Tak charakterizuje...

Najdete na iDNES.cz