První gay film festival představí desítky filmů

  23:06aktualizováno  23:06
Praha - Na prvním filmovém festivalu s gay tématikou, který v Beskydech, v Čeladné-Podolánkách od 23.do 29.srpna 1999 pořádá Princ Press a PV klub Prostějov pod záštitou SOHO, uvidí diváci přes osmdesát filmů.
Gayové a lesbičky chtějí navíc na festivalu poprvé otevřít G&L SÍŇ SLÁVY, do které bude každoročně uvedena významná osobnost, která se výrazným způsobem zasadila za zrovnoprávnění gayů a lesbiček. Jako první do G&L síně slávy vejde Helena Růžičková.
Jaké filmy se budou na festivalu promítat? Jejich přehled najdete pod ikonou Více informací, stejně jako kontakt na organizátory.

Přehled promítaných filmů na prvním gay film festivalu:

Anatomie touhy - Anatomy of Desire
KAN, 1995, 51 min., r.: J.-F. Monette
Dokumentární film o životě gayů z pohledu odborníků.

Bílý milenec - Hustler White
USA, 1996, 79 min., r.: B. LaBruce
Losangelský “hustler” Montgomery Ward uniká po krádeži peněz v ukradeném autě. Ve spěchu srazí člověka a ujede z místa nehody. Dřív ale utře krev z boční strany auta. Jeho tričko, které na to použil, najde Jurgen Anger, spisovatel, pracující na knize o gay scéně v Los Angeles,
a pokouší se vrátit ho Montimu. Najde ho až na “place” při natáčení pornofilmu.

Caravaggio - Caravaggio-Peintre et Meurtrier
FR, 1995, 52 min., r.: M. Quinejure
Dokumentární portrét “malíře-vraha” Michelangela Merisiho, známého pod jménem Caravaggio, který žil
v letech (1573-1610).

Caravaggio - Caravaggio
GB, 1986, 93 min., r.: D. Jarman
Životní příběh italského barokního malíře Caravaggia (1573 - 1610) v posledních dvaceti letech jeho života
a jeho vztahu k modelovi Ranucciovi.

Dlouhodobá společnost - Longtime Companion
USA, 1989, 96 min., r.: N. René
O lidské solidaritě s nemocnými AIDS. Příběh ze života společnosti umělců, je současně kronikou vývoje choroby AIDS na osudu HIV pozitivního scénáristy od roku 1981.

Doktorka Quinnová - Dr. Quinn, Medicine Woman
USA, 1993-5, 50 min.
V tomto dílu seriálu se Dr. Quinnová snaží zabedněným vesničanům vysvětlit, že homosexualita je vrozená věc.

Druhé podání - Second Serve
GB, 1985, 98 min., r.: A. Page
Richard je úspěšným lékařem a tenistou. Má však velký problém, cítí se být ženou. Rozloučí se s přítelkyní a operativně se stává ženou Renée.

Flákači - Lie Down With Dogs
USA, 1994, 81 min., r.: W. White
Mladý gay Tommie je otrávený newyorskou gay společností. Vydává se proto do malého městečka Provincentown, aby zde začal nový život a našel nové přátelé.

Jahody a čokoláda - Fresa y chocolate
Kuba/MEX/ŠP, 1993, 111 min., r.: T.G. Alea
Disident, intelektuál a navíc homosexuál, to je skutečně příliš mnoho na Diega, který žije v dnešní Kubě. Navíc se platonicky zamiloval do Davida, studenta politických věd. Film zvítězil na MFF latinsko-amerických filmů v Havaně. Byl nominovaný na Oskara a na Berlinale získal cenu poroty - Stříbrného medvěda.

Jean Marais
ČR, 1998, 60 min., r.: R. Tesařík, ČT
Dokumentární film. Poslední rozhovor, který poskytl legendární herec a všestranný umělec České televizi.
Ve vzpomínkách se vrací k počátkům své kariéry, kterou mimořádně ovlivnilo intimní přátelství s Jeanem Cocteau.

Jean Marais-Cocteau, můj učitel - Jean Marais-Cocteau, mon maitre
FR, 1993, 55 min., r. A. Halimi
Dokument o životně a umělecky spjatých
osobnostech světového formátu.

Jeffrey - Jeffrey
USA, 1995, 90 min., r.: Ch. Ashley
Smutná komedie o HIV pozitivním Stevovi a Jeffreym, který se nedokáže vyrovnat s osudem svého partnera.

Kněz - Priest

GB, 1994, 103 min., r.: A. Bird
Mladý liverpoolský kněz Greg navštěvuje po večerech gay kluby. Tam se seznámí a zamiluje do Grahama. Jenomže, být gayem a současně katolickým knězem není vůbec jednoduché. Mladý kněz bojuje se svojí homosexualitou. Vítězný film MFF v Montrealu v
roce 1994.

Kondom - Condom
Finsko, 1990, 52 min., r. A. Pardo
Domentární film s hranými scénami o pánské ochraně - kondomu.

Kondom zabiják - Kondom des Grauens
SRN/ŠV, 1996, 107 min., r.: M. Walz
Příběh se odehrává v New Yorku, kde šílený ruský vědec Smirnoff vyrobí zabijácký kondom s obrovskými zuby, který při souloži uhryzne svému majiteli jeho chloubu. A ještě je tu gay policajt Mc Keroni, který po záhadném zabijákovi pátrá. Tvrdí o sobě, že má penis dlouhý 32 cm. Šanci to potvrdit, má jeho mladý intimní přítel Billy.

Křik lásky - Der Schrei der Liebe
SRN, 1997, 90 min., r.: M. Geschonneck

Film z cyklu Divoké srdce. Příběh rodiny Behrendových - otce, matky a jejich dcery Lary, která se zamiluje do Yannisa. Jenže není sama, stejný cit k němu cítí i její otec. Yannis se stává dvojitým milencem. Odhalení pravdy je otázkou několika dní.

Larryho návštěva - Larry´s Visit
USA, 1994, 24 min., r.: C.G. Nero
Frank je úspěšný newyorský reklamní agent, který žije spokojeným rodinným životem, ale jednou ho navštíví Larry, intimní přítel ze studií...

Maurice - Maurice
GB, 1987, 135 min., r.: J. Ivory
Film podle románu E.M. Forstera je psychologickou studií života založeného mladíka Mauricehe a jeho přítele Clivea. Clive se ožení a Mauriceho zakázaná láska je naplněna až u sluhy Aleca. Film získal tři ceny na MFF v Benátkách v roce 1987.

Mé soukromé Idaho - My Own Private Idaho
USA, 1990, 100 min., r.: G.V. Sant
Portrét dvou mladíků, prostitutů Mika a Scotta, na jejich cestě z Portlandu v USA, do Říma v Itálii, kde hledají Mikiho matku. Scott si tam najde přítelkyni a tak končí i jejich gay přátelství.

Mučivá láska - Torch Song Trilogy
USA, 1988, 119 min., r.: P. Bogartt
Příběh mladíka, zpěváka Arnolda, zvaného Virginie, který vystupuje v travestie show. Tam se setká s mladíkem Alanem, který se stane jeho intimním přítelem.V závěru se do jejich vztahu připlete i Eda, takže vzniká podivná milenecká trojka.

Nádherná věc - Beautiful Thing
GB, 1995, 90 min., r.: H. MacDonaldová
Láska mezi dvěma chlapci na sídlišti v jižním Londýně. Optimistické drama, natočené podle úspěšné divadelní hry.
16letý Jamie žije s matkou, která by ráda zjistila, proč je ve škole nešťastný. Jeho vrstevník a soused Ste si hodně užije od svého otce alkoholika a bratra, který ho bije. Jejich společná kamarádka Leah tráví čas posloucháním písní své oblíbené zpěvačky Mamy Cass. Jednoho večera najde Leah plačícího Stea a poskytne mu útočiště ve svém bytě. Ustele mu vedle Jamieho, který u ní často přespává.

Nahý oběd - Naked Lunch
KAN/GB, 1991, 115 min., r.: D. Cronenberg
Autobiografický příběh W.S. Burroughse o “závislosti a ovládání”, o hubiteli hmyzu, o spisovateli W. Lecaovi s tvůrčí krizí, drogami a temným světem.

Nejlepší způsob chůze - La meilleure facon de marcher
FR, 1975, 90 min., r.: C. Miller
Tragický životní příběh Patricka Dewaere (1947-1982), který spáchal sebevraždu během přípravy filmu Edith a Marcell režiséra Claude Leloucha, který otřásl gay společností začátkem osmdesátých let..

Někdo to rád holky - Pédale douce
FR, 1996, 100 min., r.: G. Aghion
Pikantní komedie, hovořící o nástrahách lásky, které číhají na majitelku nejznámější pařížské restaurace pro homosexuály. Budeme sledovat příběh Adriena, muže, který má rád muže, ale který miluje jednu ženu Evu, která miluje jednoho muže, Alexandra, který nemá rád muže, kteří mají rádi muže. Film je známý též pod názvem “Něžný teplouš”.

Objekt mé touhy - The Object Of My Affection
USA, 1998, 112 min., r.: W. Wasserstein
Mladík George se nastěhuje k Nině. George je gay, který se zrovna rozešel s přítelem. Po čase Nina zjistí, že je těhotná a navrhne Georgeovi, aby dítě vychovali spolu. Problém je v tom, že každý má toho druhého rád jinak.

Pacient nula - Zero Patinet
KAN, 1993, 100 min., r.: J. Greyson
Filmový muzikal, ve kterém budeme sledovat příběh prvního statisticky zjištěného HIV pozitivního pacienta Nula (Zera), leteckého stewarda, ale i nadšeného viktoriánského vědce, který zřizuje rodinné muzeum na téma AIDS. Film se zabývá tématem tolerance. Je v něm i několik vtipných choreografických scén (Miss HIV
v souboji s buňkami).

Pánská jízda - Love! Valour! Compassion!
USA, 1997, 120 min., r.: J. Mantello
Láska! Odvaha! Soucit! Dovolená jak se patří!
Osm přátel, gayů, odjíždí z města, aby spolu prožili tři týdny společné dovolené v Gregoryho domě. Gregory je klidný člověk a skvělý choreograf, který se snaží bojovat s přibývajícími roky. Jeho rozlehlý, viktoriánský dům na břehu soukromého jezírka se zdá být idylickým místem na slunění, koupání a rybolov. Jenže těch osm gayů se do sebe zamilovává a “odmilovává”, ubližují si a zase si odpouštějí. O největší překvapení se však postarají identická dvojčata, John a James. Nakonec se ale i vlk nasytil a koza zůstala celá!

Paříž, Francie - Paris, France
KAN, 1993, 105 min., r.: G. Ciccoritti
Surrealistický film, něco mezi komedií a dramatem, o mladé spisovatelce Lucy, která se v Paříži seznámí s krásným mladíkem Minterem, se kterým propadne divokým sexuálním vášním. Když mladík umírá, vymění Lucy bouřlivý život za pokojné manželství v Torontu. Šedivý stereotyp však brzy nabourá přitažlivý básník Sloan, který v ní probudí vzpomínky na minulost a ona tak znovu objeví cestu k sobě samé. Sexuální hrátky čtveřice, v nichž se každý vyspí s každým.

Pasolini - Pasolini
SRN, 1995, 35 min., r.: J. Miemeister
Střihový dokument o životě a tvorbě italského režiséra Piera Paola Pasoliniho (1922-1975), který byl zavražděn svým milencem.

Píseň lásky - Un Chant D´Amour
FR, 1950, 25 min., r.: J. Genet
Traumatický příběh z vězení. Obsahuje první onanii v uměleckém filmu. Film beze slov a zvuku. Autorské dílo spisovatele Jeana Geneta.

Plamen vášně - Flames Of Passion
GB, 1989, 18 min., r.: R. Kwientniowski
Příběh šesti dní o rodícím se citu lásky dvou mladých gayů na jedné anglické železniční stanici.

Polibek - The Kiss
GB, 1987, 48 min., r.: G. Segall
Střihový dokument o historii polibku na filmovém plátně od roku 1896.

Posedlost - Obsession
GB, 1997, 52 min., r.: neuveden
3. část z třinástidílného TV seriálu Století (Century)
Filozofická úvaha na téma: Jaké bylo 20 století? Lidské tělo - jako symbol krásy.

Poslední večírek - It´s My Party
USA, 1996, 110 min., r.: R. Kleiser
Pohled na současnou losangelskou gay společnost. HIV pozitivní architek žije šťastně s přítelem, ale postupující choroba narušuje jejich vztah. V retrospektivě se vrací k bezstarostnému životu na gay večírcích. Tragický příběh dobrovolného odchodu ze života muže nemocného AIDS.

Pozitivní život
ČR, 1995, 15 min., r.: Z. Meisnerová
Zatím nejotevřenější české svědectví o lidech infikovaných virem HIV.

Praví chlapi - Echte Kerle
SRN, 1996, 102 min., r.: R. Silber
Policista Christop, zarytý “chlapák”, se po prohýřené noci probudí v posteli Edgara, fešáckého automechanika, který se do něho zamiluje. Christop přichází o přítelkyni a tím i o byt, ale získává novou, velmi sebevědomou kolegyni Helen, která o něho jeví stejný zájem jako on o ni. Jeho život začíná vybočovat z vyježděných kolejí, když zjistí, že Edgar příležitostně krade auta. Navíc si přestává být jistý, zda se mu víc líbí muži nebo ženy.

Přihřátý nový svět - Gay New World
USA, 15 min., r.: R. Epstein
Je rok 2047, 45. výročí nového pořádku na světě. Světu vládnou gayové, Madonně je 85 a heterosexualita je úchylkou. Co víc chtít?

Půlnoc v zahradě dobra a zla - Midnight In The Garden Of Good And Evil
USA, 1997, 155 min., r.: C. Eastwood
Autentický kriminální případ, který se odehrál v městečku Savannah v jižanském státě Georgia v roce 1981 a stal se námětem knižního bestselleru Johna Berendta. Všechny postavy, mimo Johna Kelsoa, jsou autentické. Ten přichází do městečka Savannah, aby napsal reportáž z vánočního večírku bohatého Jima Williamse, který je obviněn z vraždy svého milence Billa.

Rainer Werner Fassbindder - R.W. Fassbindder
SRN, 1995, 55 min., r.: P. Buchka
Portrét nejvýznamnějšího německého gay režiséra - R. W. Fassbindera (1946-1982), který zemřel za nevyjasněných okolností.

Rozrážení vody - Breaking The Surface
USA, 1996, 90 min., r.: H. Stern
Tragický příběh nadaného skokana do vody, pětinásobného mistra světa, který v letech 1976 - 1988 získal 47 mistrovských titulů, Grega Louganise, který řekl: “Celý život jsem tajil, co jsem. Tedy gay.” Jeho přítel Tom má AIDS, pozitivní je i Greg.

Sebastian - Sebastiane
GB, 1976, 86 min., r.: D. Jarman
Celovečerní filmový debut Dereka Jarmana, je jedním z nejerotičtějších děl v celé historii britské kinematografie. Jarman vytvořil přitažlivý příběh mystika, mučedníka Sebastiána, který uvízl v osidlech homosexuála.

Sex v dějinách reklamy - Sex Sells
GB, 1993, 53 min., r.: H. Moses
Zajímavý dokument o erotických prvcích v reklamě.

Stonewall - Stonewall
USA, 1995, 98 min., r.: N. Finch
New York, 1969 - Stonewall - místo ilegálních schůzek gayů. Zde se potkají i Matty a travestita LaMiranda. Policie je ke gayům nelítostná, bitky jsouna denním pořádku. Těsně po natočení filmu jeho režisér umřel
na AIDS.

Svatba naruby - In And Out
USA, 1997, 91 min., r.: F. Oz
Oblíbený učitel Howard z malého amerického městečka se chystá oženit. Z městečka Greenleaf, kde se příběh odehrává, pochází i mladý sympatický herec Cameron, který právě získal Oskara v přímém televizním přenosu. Při děkovačce přizná, že je gay, současně ale poděkuje i svému učiteli Howardovi a přitom poznamená, že je také gay. Tím celý příběh dostává nečekané dimenze. Howarda pronásleduje televizní gay reportér, jehož mileneckým útokům se brání, ale neubrání.

Šťastní spolu - Cheung gwong tsa sit
HK, 1997, 96 min., r.: W. Kar-wai
Film získal cenu za režii na MFF v Cann. Je příběhem velké lásky dvou mladých gayů, kteří prožívají trauma svého mileneckého vztahu daleko od domova, v Buenos Aires, v Argentině. Sledujeme složitý život přistěhovalců, vztah mladíků, který se ocitne v krizové situaci a končí rozchodem a návratem do rodné vlasti. Kdo přijde na film trochu později, zmešká nejkrásnější a vlastně jedinou nahou scénu Ho a Laia.

Už jsem dospělý - Consenting Adult
KAN, 1984, 92 min., r.: G. Cates
Příběh jednoho outingu. Jednou Jeff poví matce Tess: “Mami, jsem homosexuál.”...
Jak se s tím vyrovná matka a otec? Jeff se odstěhuje k příteli Stuartovi, ale nakonec příběh končí šťastně.

Tři muži v negližé - To Wong Foo
USA, 1995, 108 min., r.: B. Kidron
Dva transvestité zvítězí v soutěži o královnu transvestitů v New Yorku. Na celoamerickou soutěž se vydávají spolu s mladíkem Chi chi, který neuspěl. Komedie začíná. Společně prožívají nejedno veselé dobrodružství.

Večerní oblek - Tanue De 20 Soirée
FR, 1986, 84 min., r.: B. Blier
Komediální příběh manželů - Monique a Antoina, jejichž vztah oživne po příchodu Boba, jenže ten zasáhne do jejich vztahu mnohem víc. Nejdříve podlehne gay manželovi.

Východní palác, západní palác - Dong gong xi gong
Čína/FR, 1996, 90 min., r.: Z. Yuan
Film získal Cenu za režii, scénář a kameru, na MFF Mar Del Plata, byl uvedený také na festivalu v Cann a je prvním čínským filmem, který se zabývá gay tématikou.
Při namátkové kontrole na veřejném WC je zatčen mladý spisovatel A-Lan. Na policii vypráví svůj příběh o neustálém hledání lásky. Při výslechu svádí policistu, který má dost starostí s tím, aby jeho svodům odolal.

Zahrada - The Garden
GB, 1990, 92 min., r.: D. Jarman
Mladík si koupí zahradu na mořském pobřeží vedle atomové elektrárny. Přepadají ho snové vize s nábo-ženskou tématikou. (Zjeví se mu Ježíš Kristus.) Setkává se s přítelem a vytvářejí spolu společenství lásky a příběh začíná. Uvidíte zde i Madonnu.

Zákon touhy - La ley del deseo
ŠP, 1986, 97 min., r.: P. Almodóvar
Pablo a Tino jsou bratři. V době, kdy se jejich rodiče rozvedli, byli ještě chlapci a Tina byla Tino. Když Tino začal žít s otcem, nechal se změnit na ženu a stal se jeho milenkou. Když je otec opustil, začala Tina nenávidět všechny muže. Její bratr, spisovatel a režisér Pablo, se zase beznadějně zamiluje do krásného Juana.

Zkouškové období
ČR, 1990, 87 min., r.: Z. Troška
Podzim 1989. Student Petr Soukup se ničím podstatným nelíší od svých spolubydlících z vysoko-školské koleje. Bouří se proti režimnímu konformismu rodičů, prožívá aktivně své lásky i svou účast na studentské stávce. Původní námět se vytratil, tvůrci reagovali na listopadové události. Ve filmu je i výrazný gay motiv. Jirka, manžel Zuzany žije s jejím vědomím s přítelem Danem.

Zlá noc - Mala Noche
USA, 1985, 74 min., r.: G.V. Sant
Obchodník Walt se na první pohled zamiluje do mexického přistěhovalce, bisexuála Johnyho.

Zraněný muž - L Homme Blessé
FR 1983, 109 min. r.: P. Chéreau
Nezkušený 18letý Henri se na nádraží v Lyonu poprvé setká s gayi. Beznadějně se zamiluje do Jeana, který ho zatáhne do světa prostituce a zločinu.

Zrcadlo pro Langstona - - Looking For Langston
GB, 1989, 40 min., r.: I. Julien
Homosexuální společnost v newyorské černošské čtvrti Harlému ve dvacátých a třicátých letech a pohledy na život černošského gay spisovatele Langstona Hughese.

Žijeme mezi vámi, ale...
ČR, 1990, díl cca 30 min., r.: L. Šipla
Průkopnické dílo - první seriál v ČR o gay problematice nejen z pohledu odborníků (5 dílů).

Život a lásky Oscara Wildea - Oscar Wilde´s Life And Loves
GB, 1995, 60 min. r.: neuvedena
Dokument o životě a tvorbě britského spisovatele Oscara Wildea (1854-1900).

Život na Silver Lake: Pohled odsud - Silver Lake Life: The View From Here
USA, 1992, 100 min., r.: T. Joslin, P. Friedman
Když Tom Joslin a jeho přítel Mark Massi zjistili, že jsou HIV pozitivní, rozhodl se Joslin natočit o průběhu choroby videodeník. Výsledkem je film, který spojuje intimitu a zoufalý zápas umírajícího člověka s chorobou. Snímek dokončil jeho přítel Peter Friedman. Nejpůsobivější film s tématikou AIDS.

Ať žije láska - Aiqing Wansui
Tcajwan, 1994, 118 min., r.: T. Ming-Liang
May ztratí klíče od bytu a ty najde gay Hsias-kang, který začne žít v bytě určeném k prodeji. May si do bytu vodí muže, mezi nimi i Ah-junga. Neví, že jejich schůzky sleduje z úkrytu právě Hsiao-kang. Příběh je situovaný do hlavního města Tchajwanu Tchaj-pej.

Coming in - Coming in
SRN, 1996, 85 min., r.: T. Bahmann
Lorenz miluje svého šéfa Adriana, ale je tu ještě jeho sekretářka Nina...Film z cyklu Divoké srdce. Současné pohledy na německou realitu dní očima gayů.

Coming out - Coming out
SRN, 1989, 107 min., r.: H. Carow
Mladý učitel Filip se sblíží s kolegyní Táňou. Setkání s bývalým spolužákem mu ale připomene minulost, protože toho mladíka miloval. Sám se setkává s osmnáctiletým Matthiasem, který ho velmi přitahuje, jenomže Táňa čeká dítě.

Dekameron - Il Decamerone
Itálie/FR/SRN, 1970, 105 min., r.: P.P. Pasolini
Příběhy podle Boccaccia. Budeme sledovat několik příběhů, které jsou cynickým obrazem světa lidského těla, smutné, veselé, rozmarné, rozpustilé. Poprvé natočený ztopořený úd v uměleckém filmu.

Gotika - Gothic
GB, 1986, 85 min., r.: K. Russell
Anglický básník Pery Bysshe Shelley, lord Byron a jeho milenec Dr. Polidor, Mary Godwinová a vznik Frankensteina, hororové klasiky, která inspiruje filmaře dodnes..

Hlavní podezřelý 3 - Prime Suspect 3
USA, 03993, 103 min., r.: D. Drury
Policie objeví spálené tělo 16letého prostituta Colina Jankinsa. Gay prostituce je dalším případem komisařky Jane Tennisonové (Helen Mirren).

Hra na pláč - The Crying Game
GB, 1992, 112 min., r.: N. Jordan
Dojemný příběh člena IRA Ferguse, který se stará o zajatce, černocha Jodyho. Ten tragicky umírá a Fergus začíná nový život. Setkává se s Jodyho dívkou Dil ...
a zamiluje se do ní. Netuší však, že Dil je muž a IRA na něho nezapomněla.

Immacolata a Concetta - Immacolata a Concetta
Itálie, 1974, 91 min., r.: S. Piscicelli
Příběh lásky dvou žen, která vznikla ve vězení. Po odpykání trestu se obě, i přes nepříznivé okolnosti, pokusí prožít svou lásku naplno.

Latinští chlapci jdou do pekla - Latin Boys Fo To Hell
SRN/ŠP, 1997, 75 min., r.: E. Troyano
Tragický příběh podle skutečné události. Justin, asistent fotografky mužských aktů spolu s bratrancem, heterosexuálem Angelem je sveden svalnatým Carlosem, který právě opustil svého milence Braulia. Autentický pohled na složité vztahy mladých lidí v latinskoamerické čtvrti New Yorku.

Má nádherná prádelna - My Beautiful Laundrette
GB, 1985, 93 min., r.: S. Frears
Ukázka netolerantnosti ke gay societě v Londýně dnešních dní. Současný příběh o vztahu nezaměstnaného homosexuála Johnnyho a pakistánského přistěhovalce Nassira. Oba muži se mají rádi, rozhodnou se proto, že spolu budou podnikat ve službách. Zařídí si prádelnu.

Městské rozhovory - Stadtgespräch
SRN, 1995, 89 min., r.: R. Kaufmann
Hrdinkou příběhu je rozhlasová moderátorka Monika, která ve svých rozhlasových hovorech hovoří o lásce, ale ta ji osobně míjí. Její bratr René žije pro změnu ve šťastném svazku s Karlem. Monika se opět zklame v lásce, ale soužití jejího bratra s přítelem je stále krásnější.

Na lovu - Cruising
USA, 1979, 101 min., r.: W. Friedkin
Kriminální thriller z prostředí kožeňáckých klubů v New Yorku, kde policista Steve Burns pátrá po vrahovi atraktivních gayů.

Neděle, prokletá neděle - Sunday, Bloody Sunday
GB, 1970, 106 min., r.: J. Schlesinger
Dramatické řešení milostného trojúhelníku: on-on-ona. Kronika devíti dnů o vztahu židovského doktora Daniela Hirshe k bisexuálnímu mladíkovi Bobovi, který žije s Alexou.

Noci šelem - Les Nuits Fauves
FR, 1992, 126 min., námět, scénář, režie a hlavní role: C. Collard
Tři dny před oceněním filmu čtyřmi Cézary, zemřel autor tohoto autobiografického snímku o životě s AIDS. Je to příběh kameramana Jeana a jeho lásek.

Noční jestřábi - Nighthawks
GB, 1978, 109 min., r.: R. Peck
Psychologický film o učiteli, který tají své zaměření a žije promiskuitním životem. Pohybuje se po nočním Londýně a každý večer si k sobě do bytu přivádí nového přítele.

Před Stonewallem - Before Stonewall
USA, 1985, 84 min., r.: G. Schiller
Střihový dokument autentických výpovědí o gay
a lesbickém prostředí v Americe. O klubu Stonewall
v Greenwich Village v N.Y.

Rozhovor andělů - The Angelic Conversation
GB, 1985, 81 min., r.: D. Jarman
Autor o svém filmu řekl, že je o všem, co má rád - tedy o lidech, mladících, jejich životech a láskách. Do toho zní čtrnáct Shakespearových sonetů (hlas Judy Denchová).

Sebastian - Sebastian
Norsko/Švédsko, 1995, 84 min., r.: S. Wam
Šestnáctiletého Sebastiana zastihneme v období jeho coming outu. Zamiluje se do svého heterosexuálního kamaráda Ulfa, ale dostane se do sporu s rodiči. Přátelí se s děvčaty, aby nezůstal sám. Ocitá se v kritickém období, se kterým si nedokáže poradit. Okolí jeho problémy nezajímá.

Souvislost - Die Konsequenz
SRN, 1977, 95 r.: W. Petersen
Filmové drama s gay tématikou je debutem dnes už slavného hollywoodského režiséra W. Petersena. Je to příběh dvou mužů, kteří musí svou “zakázanou a tabuizovanou” lásku chránit před okolím a vydržet spolu i přes ostrou kritiku společnosti.

V žáru lásky - Carrington
GB, 1994, 122 min., r.: Ch. Hampton
Retrodrama o životě anglické malířky Dory Carringtonové a jejím vztahu ke gay spisovateli Lyttonovi Stracheyemu.
Film je rozčleněný do sedmi roků jejich společného života, který vyústí v tragedii sebevraždou Dory.

Zakázaný celuloid - The Celluloid Closet
USA, 1995, 102 min., r.: R. Epstein, J. Friedman
Ukázky z více než 110 filmů a zpovědi herců o vývoji postoje Holywoodu k tématu homosexuality ve filmu.

Zvláštní den - Una giornata particolare
Itálie, 1977, 101 min., r.: E. Scola
Příběh je situovaný do Říma 8. května 1938 a je psychologickou studií o zblížení obyčejné ženy z domácnosti, manželky bezvýznamného fašistického funkcionáře a antifašistického gay intelektuála v době nástupu fašismu k moci, v době setkání Hitlera s Musolinim.

KONTAKT NA ORGANIZÁTORY:
Princ Press, P.O. Box 73, 148 01 Praha 414, telefax: 02/ 67910770, 67911804, princ@iol.cz

Autor:

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Z filmu Metallica: Francie na jednu noc

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

Další z rubriky

Pořád jsme doufali, že to uvidí, říká Třeštíková o Miloši Formanovi

Z dokumentu Forman vs Forman

Celovečerní dokument Forman vs. Forman, který natočila Helena Třeštíková se střihačem Jakubem Hejnou, se po Cannes a...

Dvouminutový záchvat smíchu. Jak se rozloučí Teorie velkého třesku

Jim Parsons s kolegy ze seriálu Teorie velkého třesku na hollywoodském chodníku...

Ve Státech už se rozloučila, v české verzi se kultovní Teorie velkého třesku uzavře v pondělí večer na Prima Cool...

RECENZE: Odpudivá až odporná. Hvězda Varů Patricia Clarksonová vítězí

Patricia Clarksonová ve filmu Florencino knihkupectví

Čerstvá nositelka karlovarské pocty Patricia Clarksonová má sice v opožděné novince našich kin nazvané Florencino...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz