RECENZE: První akční školka či co to je. Rambo by je rozstřílel na cucky

  7:55aktualizováno  7:55
Něco takového v českém filmu vážně ještě nevzniklo. Na druhou stranu nelze tvrdit, že by takový úkaz chyběl. Neboť První akční hrdina, promítaný v kinech s Prvním akčním dokumentem, se nedá označit za film. Snad za první akční školičku, či co to vlastně je.

Titulky ohlašují „akční dvojprogram“, přičemž půlhodinový První akční hrdina je vcelku roztomilá hraná ptákovinka s technickými parametry domácího videa, kterou následující První akční dokument svým školometským výkladem o mistrech české akční školy pouze dorovnává do sedmdesátiminutové metráže, umožnující běžnou distribuci.

Ano, zvláštní útvar z dílny nadšenecké party v čele s Janem Haluzou, pro něhož jde o profesionální debut, si opravdu troufá na přímou soutěž „obyčejných“ filmů, a producent Radim Procházka dokonce potvrdil, že kina o něj jeví zájem. Snad vědí, do čeho jdou.

Fotogalerie

Hranému prologu alespoň dělají dobrou službu představitel titulní role Jiří Mádl, který si bez kaskadéra prověřil vlastní fyzickou kondici, a Radim Špaček v roli operátora, jenž po boku postavy režiséra čili Jiřího Vyorálka celou zápletku dálkově řídí, glosuje a upravuje.

Vlastně právě Špačkův řemeslník, který má v akčním žánru „třiadvacet křížků“, ale stále se k němu chová láskyplně, je nejzábavnější i nejdojemnější postavou, zosobňující výchozí postoj tvůrců za kamerou.

Jenže ti ze své záliby bohužel dělají vědu, přímo filmovou vědu, kterou Haluza původně studoval a která je pro akční podívanou nejspolehlivější smrticí zbraní. Samozřejmě se dá hrát s parodickými prvky včetně tenisové rakety či puntíkovaného deštníku proti samopalům, ale i na půdě komedie, jíž se tu příliš nedaří, je stále ještě nutné natočit akční scény pořádně, což včetně bojového „baletu“ Lenky Haluzové coby hrdinky v ohrožení rovněž kulhá.

Navíc zcizování, komentování a vysvětlování, které má Prvního akčního hrdinu ozvláštnit, pak naprosto pohřbívá jeho přílepek První akční dokument. Má podobu doplňkové školní přednášky, kdy Haluzová na úryvcích slavných děl dokládá, že i český akční film měl své mistry – včetně přiznání, které motivy První akční hrdina napodobil.

První akční hrdina

Česko, 2019, 30 min

Režie: Jan Haluza

Scénář:

Hrají: Jiří Mádl, Kryštof Hádek, Lenka Haluzová, Jiří Vyorálek, Radim Špaček

Hodnocení­: 40 %

Nejprve shrne děj každého filmu, zpravidla jazykem až snaživě lidovým – „Jak si na něj otvírá zobák, co?“, načež jeho akční prvky podrobí rozkladu naopak slovníkem badatelským – „Tematizuje střet dvou kultur“. Limonádový Joe, Cesta do pravěku, Kdo chce zabít Jessii?, Adéla ještě nevečeřela, Kuky se vrací, Akumulátor 1 – cožpak si skvosty komedie zaslouží být účelově pitvány na prvočinitele honiček, natožpak v podobě bezmála internetového videa, který ze zážitku diváka velkého plátna přechází v pocit účastníka místního filmového klubu pro začátečníky?

Ovšem za to sami autoři nemohou. Nejsou první ani poslední, jejichž soukromá kratochvíle pro radost dostala prostor v distribuci. Při natáčení Prvního akčního hrdiny se zjevně bavili, ovšem s jinými diváky tehdy sotva počítali. Respektive s diváky, které baví film sledovat, ne o něm mudrovat.

Vzdát takový typ pocty Rambovi, rozstřílel by je na cucky.

  • Nejčtenější

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijede třeba Andrea Bocelli. Podívejte se na přehled...

RECENZE: Karel, já a ty nabízí defilé třicátníků, kteří nevědí, co chtějí

Bohdan Karásek říká svým pracím „bytové filmy“, což lze přeložit jako levné projekty na pomezí studentských a...

Největším českým porevolučním hitem je Země vzdálená

Během tří dekád od pádu komunistického režimu vzniklo mnoho hitů, ale tím největším je podle mínění diváků hudební...

Salman Rushdie postavil Zlatý dům. Pozlobil feministky

Spisovatel Salman Rushdie ve své novince zarývá nehty pod kůži americké společnosti. Kam se za poslední léta posunula...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

RECENZE: Návrat Dagmar Havlové ke komedii zařídili jiskřiví Vlastníci

Místo Dvanácti rozhněvaných mužů sedí kolem stolu čtrnáct majitelů bytů. Nečekaně zábavnou domovní schůzi zprostředkují...

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

  • Další z rubriky

Nakažlivá jízda Le Mans 66 přivedla do kin přes 35 tisíc fanoušků

Vyhrála na severoamerickém trhu a prorazila i v českých kinech. Nakažlivá dobová jízda na rychlých kolech Le Mans 66, v...

KOMENTÁŘ: Televizní oslavy sametu se sametovou chutí reklam na čokoládu

Od televizních oslav třicetiletí svobody by asi málokdo čekal zázraky, přesto se jich překvapivě pár urodilo.

Nedokončený film Poslední z Aporveru půjde do dražby. Za 18 milionů

Nedokončený fantasy snímek režiséra Tomáše Krejčího Poslední z Aporveru se kvůli dluhům octl v insolvenčním řízení a...

Z rozmazleného bohéma k zodpovědnému muži. Havel stál znovu na balkoně

Lidé, kteří přišli na Václavské náměstí slavit třicet let svobody, si zahráli v chystaném filmu Havel. I když se na...

Najdete na iDNES.cz