Čtvrtek 5. prosince 2019, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 5. prosince 2019 Jitka

Průvodce novými seriály: televize nabízí kultovní Futuramu a trhák Pravá krev

  10:52aktualizováno  10:52
Fanouškům zahraničních seriálů se blýská na lepší časy. Pravda, bouřka je to sice zatím spíše malá, ale důležité je, že minimálně komerční kanály už zjistily, že jen z Ošklivek a Ordinací nevyžijí. A nakupují.

Futurama s českým dabingem bude jedním z hlavních taháků letošní seriálové sezony. | foto: Archiv iDNES.cz

Dobrou zprávou je, že mnohé z titulů, jejichž tvůrci si pravidelně chodí pro prestižní ceny, už můžeme sledovat i u nás. Ještě lepší zprávou je, že nejsme za svými zahraničními „spolusledovači“  tak trestuhodně pozadu, jako tomu bývalo ještě před nedávnem: premiérové řady se k nám dostávají rok od roku dřív.

Pochopitelně že na to nejžhavější stále ještě okamžitý nárok nemáme, ale i tak toho letos bude ke koukání víc než dost. A nejen na internetu.  

TV NOVA: Tudorovci berou vše

Nova už se svým premiérovým trhákem číslo jedna vyrukovala - americko-irsko-kanadská historická sága Tudorovci běží od 9. ledna a zatím jí patří pravidelný čas 21:45.

Tudorovci (80 %): otevřený pohled do soukromí nejnáruživějšího vládce Anglie

Hlavním hrdinou prozatím desetidílné série je král Jindřich VIII. Tudor, druhý panovník v rodové linii, vládce Británie první poloviny 16. století. Jako garanci, že jde o skutečně kvalitní projekt, můžeme brát fakt, že za scénářem stojí expert na filmování britských dějin, šedá eminence snímků Královna Alžběta a Královna Alžběta: Zlatý věk Michael Hirst. Otevřený pohled do soukromí nejnáruživějšího vládce Anglie.

Trailer k seriálu Tudorovci

Na zbytek roku Nova žádné novinky neplánuje - co se osvědčilo, bude se vysílat i letos. V plánu je proto návrat třetí, premiérové řady Útěku z vězení (březen) či komediální seriál Ženatý se závazky (od konce února).

Pokračování se dočkaly i Kriminálky v Miami, Las Vegas a New Yorku, Kobra 11 (13. řada), Vražedná čísla (II + III) a Doktor House (4. řada).

TV Prima: Futurama promluví česky

TV Prima už některé ze svých hlavních seriálových es vytáhla, nejatraktivnější novinku si nicméně nechává na pozdější měsíce.

BĚŽÍ Kauzy z Bostonu (60 %): slabší, ale pořád chutný odvar Ally McBealové

Autorem seriálu z právnického prostředí, spadajícího do žánru dramedy, je David E. Kelley (Ally McBealová, Chicago Hope). Bláznivé osudy a případy právníků z firmy Crane, Pool & Schmidt a hlavně přátelství Dennyho Cranea a Alana Shorea (pondělky 21:15).

Trailer k seriálu Kauzy z Bostonu

BĚŽÍ Božská mrcha (40 %): dobrý nápad, promarněná šance

Žije život tím nejrychlejším způsobem, viděla a zažila ty nejhorší tragédie nejen v profesi, ale i v soukromí: špičková kriminalistka, šéfinspektorka mordparty v Oklahoma City Grace Hanadarková (Holly Hunterová).

Dost pije, má poměr se ženatým kolegou, sem tam nějaký sex na jednu noc. Ráda se ukazuje nahá svému sousedu seniorovi a poměrně často lže. A pak se v jejím životě objeví anděl... (pondělky 22:15).

Ze seriálu Božská mrcha

CHYSTÁ SE Futurama (90 %): Groening je věčný

Je to pár dní, co se začal dabovat do češtiny, ve studiu řádí kromě jiných Jan Dolanský, Andrea Elsnerová nebo „doktor House“ Martin Stránský. Premiéru TV Prima tají. Má proč - tohle je opravdu bomba.

Trailer k seriálu Futurama

Nova Cinema: Hlavně hodně dílů

Nová stanice nepohrdne ničím, co má hodně dílů, taková je zatím její strategie. Uvidíme, co přijde, začátek je slibný.

BĚŽÍ Alias (70 %): vyplatí se počkat na druhou řadu

Dělala pro ni několik let, než se odhodlala k velkému činu – prozradila svému snoubenci, kde pracuje. Šéf SD-6 Arvin Sloane se to však dozvěděl a nechal jej zabít... (pondělí až pátek, 20:00).

Trailer k seriálu Alias

BĚŽÍ Dharma & Greg (60 %): i manželství může být veselé

Milují se a zůstávají si oddáni navzdory všem překážkám, které jim přináší okolí, především jejich - neméně rozdílní - rodiče. Sitkom s mezigenerační tematikou získal Zlatý glóbus a má 119 epizod. (pátek až neděle 22:00).

Ukázka ze seriálu Dharma a Greg

TV Barrandov: (S)ladíme Evropu

Jedna premiéra za druhou: zahraniční seriál je pro novou TV Barrandov když ne hlavním, tak určitě dost důležitým zaklínadlem. K mání jsou nejen americké, ale i evropské tituly velmi rozdílných kvalit. 

Už nyní běží mj. All Saints V. (každý všední den, cca. 16:15, 43 dílů), Lalola (každý všední den, cca. 15:10, 150 dílů), Podezření (úterý, 20:15, 8 dílů), Genesis (úterý, 22:20, 22 dílů).

CHYSTÁ SE Elodie Bradford  (50 %): přehlídka herců  

Fanoušci jí přezdívají Columbo v sukni. K vyřešení každého případu využívá neomylný instinkt a také svůj šarm. Poručík Elodie Bradfordová si ve Francii vydobyla velkou popularitu i díky hereckým kolegům zvučných jmen - A. Delon, Ph. Lefebvre, D. Becchetti (od 24. ledna 2009, soboty, 18:25).

Ukázka ze seriálu Elodie Bradford

CHYSTÁ SE Sedm smrtelných hříchů

Sedm kriminálních případů, které na sebe během posledních let strhly mimořádnou pozornost německé veřejnosti - při každém z nich totiž pachatelé podlehli jednomu ze sedmi smrtelných hříchů (od 25. února 2009,středy ve 20:15).

CHYSTÁ SE Kruhy v obilí

Lauře de Lestradové beze stopy zmizí matka. Po patnácti letech Laura kousek od jejího domu objeví kruh v obilí. Co víc, stejný kruh se objevuje v ten samý den, kdy se vytratila její matka. A Laura pátrá... (od 9. dubna 2009, čtvrtky, 20:15).

CHYSTÁ SE Durham County

Detektiv Mike Sweeney chce znovu začít tam, kde vyrůstal, a se svou rodinou se přestěhuje na předměstí Durham County. Řádění sériového vraha mu ovšem naději na nový život vezme (od 21. dubna 2009, úterky, 20:15).

Trailer k seriálu Durham County

HBO: Ví, co je pro nás dobré

Kdo se vyzná, ví, že původní produkce HBO patří k tomu nejkvalitnějšímu, co se na mezinárodní televizní scéně urodí. A že HBO by neodvysílala něco, co by divák v půlce vypnul. Tak to prostě je. Jaká úroda nás čeká letos? 

BĚŽÍ Malá velká Británie v USA (80 %): když tvůrce nezná tabu

Nadále se trefují do britské zkostnatělosti, zároveň ale nemilosrdně karikují zaoceánské „neduhy“. Výsledek? Geniální satira bez hranic. V drobných rolích jako hosté mj. A. Foxová, Rosie O‘Donnellová, Robert Vaughn či Sting. (od 7. 1., středy, 20:30).

Trailer k seriálu Malá velká Británie v USA

BĚŽÍ CALIFORNICATION (80 %):

Hanka Moodyho (David Duchovny), autora bestelleru „Bůh nás nenávidí všechny“, netřeba příliš představovat, seriál o přepracovaném a prostořekém spisovateli a jeho problémech u nás získal na popularitě stejně rychle jako všude jinde na světě.

Předchozí série končila tím, že muž dostane ženu, po které celou dobu toužil. Náš muž se ale ráno probudí a musí přijít na to, co dělat, aby si svůj vztah udržel, předesílají tvůrci. Ironické, svrchovaně vtipné a (bohužel) i z velké míry pravdivé (od 6. 1., úterky, 21:00)

Trailer k seriálu Californication
 

CHYSTÁ SE Pravá krev (90 %): i upír má nárok na Glóbus

Mysteriózní podobenství, které se odehrává v upírském světě, jehož tvůrcem je Alan Ball, autor populárního seriálu Odpočívej v pokoji a Oscarem oceněný scenárista slavného Mendesova filmu Americká krása. Hlavní hrdinku - servírku Sookie, obdařenou nadpřirozenými schopnostmi - ztvárnila Anna Paquinová, která v necelých dvanácti letech získala Oscara za drama Piano a teď za roli v Pravé krvi Zlatý Glóbus. (od 3. 2., úterky, 22:00).

Trailer k seriálu Pravá krev

CHYSTÁ SE Naprosto dokonalé (80 %): jedna žena, čtrnáct cen

Autorkou kultovního britského komediálního seriálu, který vznikl v roce 1992 a získal  řadu ocenění (včetně dvou cen Emmy), je Jennifer Saundrsová. Podílela se na scénářích všech epizod a ztělesnila hlavní roli - praštěnou odbornici na styk s veřejností Edinu posedlou tím, že musí držet krok s dobou (od 7. února, soboty, 20:30).

CHYSTÁ SE Mumbai Calling (70 %): vděčná exotika

Hlavní postavou osmidílného britského seriálu z předměstí současné Bombaje je Kenoy Gupta, indický účetní narozený v Londýně, který je do vzdálené metropole vyslán jako nový šéf. Úsměvný kaleidoskop těžící z kontrastu různorodých mentalit (od 18. února 2009, středy, 20:30).

CHYSTÁ SE Vincentův svět 4 (70 %): bouráky, kočky a vtip

Seriál prakticky o ničem - jak by řekl teenager „čtyři maníci pařej na nejlepších hollywoodskejch večírkách, balej nejhezčí baby pod sluncem a hláškujou“. Do toho se občas objeví nějaká ta hollywoodská hvězda. Na rozdíl od unylého Beverly Hills 90210 má ale tohle dílko šmrnc. V jedné z rolí se objeví na Zlatý glóbus nominovaný Jeremy Piven. (konec března, případně začátek dubna 2009)

Trailer k seriálu Vincentův svět

CHYSTÁ SE Velká láska 3 (60 %): víc žen, víc cen

Seriál o životě novodobého polygamisty z Utahu. V hlavní roli muže se třemi manželkami a nekonečnými dluhy exceluje Bill Paxton (Vertical Limit, Ztracený ráj), zdárně mu sekundují Chloë Sevigny a Jeanne Tripplehorn. Skvělý humor, skvělé obsazení. Skvělý seriál (konec dubna, případně začátek května 2009).

Trailer k seriálu Velká láska

Další seriálovou vějičkou HBO pro tento rok by měla být i čerstvě „oglóbovaná“ historická sága z produkce Toma Hankse John Adams (90 %), která se odehrává v době vzniku Spojených států. V předpremiéře běžela už v prosinci na kanálu HBO2, premiéra na HBO je plánována na letošní jaro.

Trailer k seriálu John Adams
 

Česká televize

Na rozdíl od komerčních stanic Česká televize v oblasti zahraničních seriálů víceméně pouze recykluje, co už na českých obrazovkách proběhlo, či dokonce ještě probíhá (to je i případ seriálu Californication, jehož první a druhou řadu plánuje ČT vysílat od září).

V programovém schématu na letošní podzim najdeme kanadskou minisérii Případy inspektora Murdocha, která běžela už před dvěma roky na TV Nova, stejně jako ruskou minisérii Mistr a Markétka, kterou odvysílala sama Česká televize v roce 2001.

Ze seriálu Zlaté tele

Jedinou novinkou tak bude jiná ruská kuriozita, čtyři roky starý seriál Zlaté tele. V adaptaci stejnojmenné klasiky vystupuje Oleg Menšikov, jeden z nejpopulárnějších ruských herců, a k nejzajímavějším patří í scény, které se do knihy nedostaly kvůli cenzuře.  

  • Nejčtenější

RECENZE: Něžné útěky s majonézou na nose se rodí v Nonstop lahůdkách

Taky dobře střelená, zaznělo výstižně na adresu jedné z postav smutné komedie Nonstop lahůdky, jíž v neděli Česká...

Botu jménem Melichar mám ráda, ale hromnic už ubývá, říká Regina Řandová

Jejím hlasem mluví Angelina Jolie či Demi Moore, ovšem tvář herečky a dabérky Reginy Řandové je známá především z...

RECENZE: Xindl X se na narozeninovém koncertě ztratil v davu

Před vyprodaným Forem Karlín se Xindl X představil jako poněkud nemotorný „bavič“, průměrný zpěvák a frontman bez...

KOMENTÁŘ: Policajt tam stál a on podepsal. Klempíř z J.A.R. o spolupráci s StB

Oto Klempíř z kapely J.A.R. se v rozhovoru pro pořad Prostor X vyjádřil ke spolupráci s StB. Působil jako agent s...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Obraz Karla Gotta Mona Lisa se v aukci vydražil za 1,7 milionu

Obraz, který v roce 2001 namaloval nedávno zesnulý zpěvák Karel Gott, se na pražském Žofíně vydražil za 1,7 milionu...

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

  • Další z rubriky

VIDEO: Není čas zemřít, vzkazuje poslední bondovka s Danielem Craigem

Pod názvem Není čas zemřít vstoupí 8. dubna 2020 do našich kin v pořadí již pětadvacátá bondovka, podle herecké...

KOMENTÁŘ: Patnáct let snů z Aporveru. Teď se draží torzo filmu

Zkušenost velí nepsat o závratných filmařských plánech, dokud nepadne alespoň první klapka, nevznikne první ukázka,...

VIDEO: Scarlett Johanssonová se představuje jako Black Widow

Nový marvelovský komiks nazvaný Black Widow zveřejnil ukázku. Plánovaná premiéra filmu v českých kinech je 30. dubna...

VIDEO: Připravte si kapesníky, začíná retrojízda. To byl Karel Svoboda

Na světě je první ukázka dokumentu Karel Svoboda: Šťastná léta, který do kin vstoupí 16. ledna 2020. Natočil jej s...

Najdete na iDNES.cz