Průvodce hvězdným nebem Hollywoodu

  15:35aktualizováno  15:35
Všichni to nejspíš dobře znáte. Film, který jste před časem viděli, se vám líbil, ale... kdo to jen v něm hrál? Pokud zrovna nejste nadšenými filmovými fanoušky, mohou se vám všechna ta hvězdná jména a tváře plést. Kdo patří mezi největší hvězdy současného Hollywoodu?

Dvacet milionů dolarů! To už je pěkný výdělek, uznejte sami. Zároveň je to v Hollywoodu magická částka. Kdo z herců či hereček dostane za jeden film dvacet milionů dolarů, je bez diskusí považován za extratřídu. Za touto bariérou snů se rozprostírá to hvězdné nebe.

Kdo si může o takovou sumu říct? A kdo ji také dostane?

Odpověď je jasná: Lidé, které divák chce vidět kdykoliv.

Vybrali jsme deset herců a deset hereček, které nyní představují - a nejen podle výši výdělků - absolutní vrchol Hollywoodu. Prominentní místo mezi nimi zaujímají Julia Robertsová a Tom Cruise.

Veteráni i ambiciózní mladíci
Studiům se stále zvyšují rozpočty, a tak omezují počet hvězd, kterým jsou ochotna splnit nejvyšší nároky. Mužů je jen několik - například Cruise, Schwarzenegger, Gibson, Willis... Žena prošla dvacetimilionovou branou pouze jediná - Julia Robertsová.

Vedle příslušníků elitní herecké společnosti si velice dobře žije i střední vrstva, jejíž honoráře se pohybují kolem deseti milionů. Patří sem nejžádanější starý mládenec George Clooney, spolehliví veteráni Robert De Niro, Al Pacino, Tommy Lee Jones či Gene Hackman, o nichž se traduje, že ani ve slabém filmu nezahrají špatně, ale už nejsou zárukou nejvyšších tržeb. Čerstvou krví je třeba Kevin Spacey, zpopularizovaný především oscarovým filmem Americká krása.

Stálou pozici si drží Michael Douglas, práce se nezříkají ani legendy jako Jack Nicholson, Robert Redford, Paul Newman či Clint Eastwood. Ti však už zvolnili, role si spíš vychutnávají.

„Šel jsem na herectví, protože jsem tušil, že tam potkám spoustu krásných žen,“ vyznal se letos v Cannes stárnoucí svůdník Nicholson, který si s gustem zahrál ve svém posledním filmu důchodce.

Na paty všem šlapou ambiciózní mladíci: kamarádské duo Ben Affleck a Matt Damon, svalovec Vin Diesel, který chce do akčního důchodu definitivně poslat Stalloneho i Schwarzeneggera, štiplavý intelektuál Ed Norton, uzavřený smolař Keanu Reeves.

Hollywood rovněž loví talentů v zahraničních, především anglicky mluvících vodách. Britové, Australané nebo Novozélanďané, kteří jdou ve stopách Gibsona, Conneryho a Hopkinse, těží z kulturních tradic a nabízejí vysokou hereckou kvalitu. Připomeňme si jména jako Gary Oldman, Tim Roth, ale především Hugh Grant a Ewan McGregor, kteří ji dokázali spojit se skutečně hvězdným stylem.

Zvláštní kapitolou jsou hvězdy, které ve Spojených státech těží z mnohamilionového diváckého zázemí afroamerické komunity. Kdysi jim tvrdě prošlapával cestu Sidney Poitier. Dnes kralují komik Eddie Murphy a Will Smith, úspěšně spojující rapperskou potrhlost s akčním stylem.

10 nejpopulárnějších hereček současnosti

Julia Robertsová (1967)
Prý rozmazlená hysterka, která neví, co chce, ale jako první žena dostala za roli v Erin Brockovich dvacet milionů dolarů. Koupit si za ně může třeba manžela - bývalé ženě kameramana Dannyho Modera prý zaplatila za rozvod odstupné a pak si ho odvedla k oltáři.
Nejúspěšnější film: Dannyho parťáci (2001) - 183,4 mil. USD
Meg Ryanová (1961)
Romantická blondýnka působí dojmem děvčete ze sousedství, i když za své jméno v titulcích pobírá 17 milionů dolarů. Když si zničila manželství kvůli bláznivé milostné aféře, všichni ji litovali.
Nejúspěšnější film: Samotář v Seattlu (1993) - 126,7


Jodie Fosterová (1962)
Zázračné dítě vyrostlo v sebevědomou hvězdu. Má diplom z univerzity v Yale, role si pečlivě vybírá, diskuse o lesbické orientaci nekomentuje, jména otce svých synů tají.
Nejúspěšnější film: Mlčení jehňátek (1990) - 130,7


Cameron Diazová (1972)
Blondýnka nastupující generace. V repertoáru má romantické, komediální i akční role. Má smysl pro drsnou legraci a nestydí se vypustit nějaké sprostší slovo.
Nejúspěšnější film: Něco na té Mary je (1998) - 176,5


Jennifer Lopezová (1970)
Latinskoamerická holka, která ke štěstí přišla. Její impérium zahrnuje film, muziku, módní kolekci, parfémy, restauraci. Má potíže s muži - málokdo stačí jejímu tempu a výdělkům.
Nejúspěšnější film: Anaconda (1997) - 65,6


Nicole Kidmanová (1967)
Možná by zůstala průměrnou australskou herečkou, kdyby se chytře neprovdala za Toma Cruise. Čekalo se, že rozvod ji pošle do propadliště dějin, ale postavila se na vlastní nohy.
Nejúspěšnější film: Batman navždy (1995) - 184


Gwyneth Paltrowová (1972)
Hodná holčička z hollywoodské rodiny. Řadě hvězd, s nimiž se objevuje na plátně, sedávala jako dítě na klíně. Má Oscara a snaží se přesvědčit všechny, že je dospělá.
Nejúspěšnější film: Zamilovaný Shakespeare (1998) - 100,2


Sandra Bullocková (1966)
Při svých úspěších nezapomíná, jak je těžké začínat, a tak z dvanátimilionových honorářů financuje produkci nezávislých krátkých filmů.
Nejúspěšnější film: Nebezpečná rychlost (1994) - 121


Angelina Jolieová (1975)
Výstřední a smyslná. Popularitou překonala otce Johna Voigta i manžela Billyho Boba Thorntona. S ním se rozešla, protože nedokázal přijmout její lásku k adoptovanému synovi.
Nejúspěšnější film: Lara Croft - Tomb Rider (2001) - 131,1


Catherine Zeta Jonesová (1969)
Nejistý svět filmového úspěchu si pojistila výhodným sňatkem z hollywoodskou celebritou Michaelem Douglasem. Teď si může role vybírat.
Nejúspěšnější film: Traffic - nadvláda gangů (2000) - 124Vznik hvězdného systému
V době, kdy se filmový průmysl teprve rozvíjel, nebylo zvykem uvádět v titulcích jména herců. V roce 1910 se však Carlu Laemmleovi, pozdějšímu zakladateli společnosti Universal, povedl trik, který je dodnes označován za zrod hvězdného systému. Přetáhl ke společnosti IMP herečku Florence Lawrenceovou, do té doby známou jen podle produkční společnosti jako „Dívka Biograph“. Laemmle nejprve zařídil, aby se v novinách objevila zpráva, že zahynula při tramvajové nehodě. Veřejnost se o případ začala zajímat. Krátce nato otiskla společnost inzerát, že slečna Lawrenceová se stala obětí lživé manipulace. Přestává být „Dívkou Biograph“ a nadále bude natáčet filmy pro IMP.

Výsledek: během roku bylo jméno Florence Lawrenceové na plakátech vyvedeno výraznějším písmem než sám titul filmu.

Proč se první výrobci filmů tolik bránili popularizaci herců? Inu, šlo o peníze. Studia měla - oprávněně - obavy, aby herci po vystoupení z anonymity nepožadovali větší honoráře.

Někdy počátkem minulého století mohla herecká smlouva zahrnovat například tyto podmínky: pět šilinků za ztvárnění role, jeden a půl šilinku cestovného, chleba se sýrem a pivo jako oběd. Ve svých začátcích dostávala slavná americká herečka Mary Pickfordová plat pět dolarů denně.

To se však rychle změnilo. Díky smlouvě z roku 1916 obsadila Pickfordová pozici nejlépe placené herečky světa s platem, který přesahoval 600 tisíc dolarů ročního příjmu, čímž se vyrovnala Charlie Chaplinovi. Producent Samuel Goldwyn si posteskl: „Déle než natáčení filmu trvá s Mary Pickfordovou sepsání smlouvy.“

10 nejpopulárnějších herců současnosti

Tom Cruise (1962)
Z dyslektického chlapce se stala jedna z nejvlivnějších osobností současného Hollywoodu. Honoráře znásobuje výdělky z vlastní produkční společnosti. Oblíbenými tématy spekulací kolem Cruise jsou jeho sexuální orientace, impotence a úzký vztah k scientologické církvi. Po rozvodu s Kidmanovou žije se španělskou kráskou Penelope Cruzovou.
Nejúspěšnější film: Mission Impossible 2 (2000) - 215,4
Mel Gibson (1956)
Muž, který prošlapal australskou cestu do továrny na sny. Za záruku úspěchu bere honoráře 25 milionů dolarů. Jako hvězda poněkud netypický - je dvaadvacet let ženatý a má sedm dětí.
Nejúspěšnější film: Po čem ženy touží (2000)  - 182,8


Tom Hanks (1956)
Příklad mimořádně talentovaného herce. Dvojnásobný držitel Oscara, hvězdné manýry jsou mu vzdáleny. Ukázkový příklad, že v obyčejnosti je síla.
Nejúspěšnější film: Forrest Gump (1994) - 329,7


Bruce Willis (1955)
Proslavil se jako akční star, ale největší úspěch mu vynesla „civilní“ role. Silácké kousky na plátně omezil. Po rozvodu s Demi Mooreovou se užívá života na plné pecky.
Nejúspěšnější film: Šestý smysl (1999) - 293,5


Arnold Schwarzenegger (1947)
Je ztělesněním amerického snu: z Rakouska do nejvyšších amerických společenských kruhů. Nevzdává se svého stylu ani téměř třicetimilionových honorářů, ale míří také do politiky.
Nejúspěšnější film: Terminátor 2: Den zúčtování (1991) - 204,8

Jim Carrey (1962)
První čistokrevný komik, kterému zaplatili 25 milionů za film. Chlapík s neuvěřitelnou mimikou však dokázal, že zvládne i vážné role.
Nejúspěšnější film: Grinch (2000) - 260


Harrison Ford (1942)
Muž, který byl u největších Lucasových a Spielbergových trháků. Stránky bulvárních časopisů plní tím, že se v šedesátce, po druhém rozvodu, zaplétá s mladými herečkami.
Nejúspěšnější film: Hvězdné války (1977) - 460,9


Brad Pitt (1963)
Blonďatý idol vyrazil ve stopách svého guru Roberta Redforda. Díky sedmnáctimilionovým honorářům si může dovolit luxus hrát občas ve filmech, které ho jen baví.
Nejúspěšnější film: Dannyho parťáci (2001)  - 183,4


Nicolas Cage (1964)
Pochází z vlivného klanu Coppolových, proslavil se až křečovitou mimikou, nicméně je držitelem Oscara. Nedávno se oženil s dcerou Elvise Presleyho.
Nejúspěšnější film: Skála (1996) - 134,1


Russell Crowe (1964)
Největší parchant Hollywoodu. Střídá ženy, ničí manželství, pere se na veřejnosti, chová se jako hulvát, ale je zatraceně dobrý herec. Požadavek na třicet milionů za film však přehnal.
Nejúspěšnější film: Gladiátor (2000) - 182,8Občas nesnesitelné primadony
Přiznejme si: každý, kdo chodí do kina, hvězdnému systému dříve či později podlehne. Nad sloganem „psychologické drama rozvráceného manželství“ možná zatrnete, ale když vám v uších zazvoní „s Michaelem Douglasem v hlavní roli“... Ale ano, necháte se zlákat.

Systém je samozřejmě plný paradoxů. Ne vždy popularita nutně odpovídá opravdovému hereckému umění. O tom, kdo se stane žádoucí hvězdou, rozhodují často zákulisní praktiky, móda nebo obyčejná náhoda. A pochopitelně: důležité je být zajímavý pro média.

Osudy například Marilyn Monroeové nebo Jamese Deana, dvou předčasně zemřelých ikon Hollywoodu, jsou tragickým svědectvím o odvrácené straně systému.

Producenti nedávají astronomické honoráře jen tak zbůhdarma a jen tak kdekomu. Jméno herce musí být zárukou. Trvalý neúspěch, pokles návštěvnosti se neodpouští. Tak jako hvězdný systém žene herce do bláznivého soukolí, z něhož leckdy nacházejí východisko jen pomocí alkoholu, prášků  a drog, může v nich i spolehlivě podporovat nejhorší vlastnosti.

Hollywoodská galerie se často představuje jako soubor nesnesitelných primadon. Když se slavného režiséra Billyho Wildera ptali, zda bude potřetí točit s Marilyn Monroeovou, odpověděl: „Poradil jsem se s právníkem a psychiatrem. Řekli mi, že jsem na to moc starý a moc bohatý.“ Jiný uznávaný režisér Sydney Pollack řekl poté, co získal Oscara za film Tootsie: „Vzdal bych se ho, kdybych získal zpět devět měsíců života, které jsem musel strávit při natáčení s Dustinem Hoffmanem.“

Hollywoodské legendy

Jak vybrat z filmových hvězd, které v minulém století natáčely v Hollywoodu, ty největší?
Musí to být herci, které zná co největší množství lidí. Navíc by po nich měly zůstat nezapomenutelné filmy. Nemusíte znát dokonale jejich dílo, ale určitě jste slyšeli jejich jméno navzdory tomu, že někteří byli slavní v době, kdy jste ještě nebyli na světě. Proto sem patří. A mnozí další se do tohoto výběru nevešli: Henry Fonda, Audrey Hepburnová, Jack Lemmon, James Stewart, Cary Grant...

Humphrey Bogart (1899-1957)
Ve čtyřicátých letech byl jednou z nejlépe placených hvězd. Navzdory nevysoké postavě skvěle vytvářel drsné chlapíky čelící smrti ve všech situacích. Aby nepůsobil směšně, v milostných scénách nosil boty s deseticentimetrovými podrážkami. „Do půl dvanácté večer je to bezva chlap. Pak si bohužel vzpomene, že je Bogart,“ říkalo se o něm.
Nejslavnější filmy: Maltézský sokol, Hluboký spánek, Casablanca, Africká královna, Poklad na Sierra Madre

James Dean (1931-1955)
Meteor, který se stal idolem americké mládeže. Místo uhlazených elegánů či kovbojů tu byl najednou rebel v kožené bundě, který už přimhouřeným pohledem a cigaretou zavěšenou v koutku úst signalizoval vzpouru proti konvencím. Předčasná smrt po riskantní jízdě autem jeho kult ještě znásobila. Dean je typickým příkladem moci hvězdného systému.
Nejslavnější filmy: Na východ od ráje, Rebel bez příčiny

Marlene Dietrichová (1901-1992)
U zrodu slávy německé herečky a zpěvačky stál její milenec, režisér von Sternberg, který ji přivedl do Hollywoodu, kde z ní udělal ženu-vamp. Když si ve filmu Maroko oblékla kalhoty, rozpoutalo to naprosto nečekanou emancipační módní vlnu. Za války se angažovala proti fašismu, stala se miláčkem vojáků. Později utápěla tlaky showbyznysu v alkoholu, posledních dvanáct let žila v Paříži upoutána na lůžko.
Nejslavnější filmy: Modrý anděl, Šanghajský expres, Maroko, Plavovlasá Venuše, Norimberský proces

Clark Gable (1901-1960)
Původně sběrač chmele, kamelot a instalatér se stal mužskou ikonou předválečného filmu. Na prvním konkurzu ho nazvali „velkou opicí“, v dalším neuspěl kvůli velkým uším. Točil gangsterky, westerny, komedie, až se dopracoval k roli v nesmrtelném eposu Jih proti Severu. Za popularitu zaplatil krachem čtyř manželství a tragickou ztrátou životní lásky - herečky Carole Lombardové. Zemřel na infarkt.
Nejslavnější filmy: Stalo se jedné noci, Jih proti Severu, Mustangové, Tekuté zlato, Pilot č. 7

Katharine Hepburnová (1907)
Půl století patřila k největším hvězdám amerického filmu a divadla. Dvanáctkrát byla na Oscara nominována, čtyřikrát jej získala. Herečka s mimořádným nadáním i rejstříkem, ale také břitkým jazykem a arogantním přístupem především ke kolegyním. Celý život ji provázela umělecká a životní spolupráce s partnerem Spencerem Traceym, kterého přežila už o pětatřicet let.
Nejslavnější filmy: Lev v zimě, Hádej, kdo přijde na večeři, Obchodník s deštěm, Africká královna, Na Zlatém jezeře

Charles Chaplin (1889-1977)
Geniální komik poznal rub i líc hvězdné slávy. Kvůli slabosti pro příliš mladé dívky se dostal do mnoha osobních potíží, po válce byl za své názory vyšetřován výborem pro neamerickou činnost, nakonec se odstěhoval do Švýcarska, kde žil až do smrti. Jména jeho odpůrců jsou dávno zapomenuta, ale tuláka s buřinkou zná celý svět. Po první světové válce byl snad nejznámějším člověkem na světě.
Neslavnější filmy: Kid, Zlaté opojení, Světla velkoměsta, Moderní doba, Diktátor

Marilyn Monroeová (1926-1962)
Snad nejznámější produkt i oběť hollywoodské mašinerie. Její cesta nahoru vedla přes velmi těsné kontakty s vlivnými muži. Celý život se snažila okolí přesvědčit, že je osobnost, ale pro všechny zůstala jen atraktivním strojem na peníze. „V Hollywoodu zaplatí padesát tisíc za váš polibek a padesát centů za vaši duši,“ říkala Marilyn, jedna z milenek prezidenta Kennedyho. Její život ukončila za záhadných okolností nadměrná dávka léků.
Nejslavnější filmy: Někdo to rád horké, Páni mají radši blondýnky, Niagara, Slaměný vdovec, Mustangové

Steve McQueen (1930-1980)
Vrchol kariéry prožil v šedesátých a sedmdesátých letech. Kdo by u nás neznal jeho pistolníka Vina ve westernu Sedm statečných! Byl nadšeným automobilovým závodníkem, miloval riziko, proslul tím, že se nenechával zastupovat kaskadéry. Vyřádil se především v Bullitově případu při automobilové honičce, která vstoupila do dějin filmu. Předčasná smrt na rakovinu jen urychlila jeho směřování mezi legendy.
Nejslavnější filmy: Sedm statečných, Bullitův případ, Motýlek, Tom Horn, Nevada Smith

Spencer Tracy (1900-1967)
Jeho kariéra se vyvinula od mladých fešáků přes zralé muže k mrzutým dědečkům - vždy za stálé obliby publika. Debutoval na Broadwayi rolí v Čapkově hře R.U.R. Natočil přes sedmdesát snímků, se svou láskou Katharine Hepburnovou si zahrál v devíti z nich. Byli spolu přes dvacet let, on se však jako katolík nikdy nerozvedl s předchozí ženou. Zemřel na infarkt krátce po dokončení filmu Hádej, kdo přijde na večeři.
Nejslavnější filmy: Kdo seje vítr, Stařec a moře, Hádej, kdo přijde na večeři, Adamovo žebro, Tekuté zlato

John Wayne (1907-1979)
„Nevěřím chlapovi, který nepije,“ říkával „král kovbojů“. K filmu se dostal, když jako univerzitní student o prázdninách brigádničil coby kaskadér. Jeho největší úspěchy jsou spojené s režisérem Johnem Fordem: „Nikdy mi nevnucoval žádné kecy o umění,“ hodnotil Wayne své jednoduché postavy. Natočil přes 150 filmů, vytvořil rekordních 142 hlavních rolí. Jeden ze symbolů správného amerického chlapíka.
Nejslavnější filmy: Přepadení, Rio Bravo, Noční jezdci, Alamo, Zelené barety


Ztráty a nálezy
Mnozí herci se v úplné špičce udrželi načas a pak z ní zase vypadli. Jen málokterý se dokázal vrátit.

Kolik se toho po jedenáctioscarovém Titaniku třeba čekalo od Leonarda Di Capria? Měl namířeno do nejvyšších sfér. Už tam není. Zpohodlněl, měl možná smůlu na scénáře, a tak se dnes víc než fotografie z natáčení dalších trháků objevují snímky obtloustlého mladého muže.

Demi Mooreová byla první ženou, která dostala honorář 12,5 milionu dolarů - za to, že ukázala silikonové přednosti v nepovedeném snímku Striptýz. Ve chvíli, kdy se rozvedla s další hvězdou Brucem Willisem, vyschl tok nabídek a dnes je téměř zapomenutá.

Také Sharon Stoneová, která se proslavila překřížením nohou v erotickém thrilleru Základní instinkt, už nikdy nezopakovala svůj úspěch a po adopci dítěte byla nucena se stáhnout do ústraní. Ví se o ní, ale strhující filmy už netočí.

Několik kasovních propadáků nebylo zapomenuto Kevinu Costnerovi, který na dobu, kdy přebíral Oscary, může jen vzpomínat.

Občas se objevují i opačné příklady. Jedním z mála, kdo mohl slavit návrat, byl John Travolta. Mladý tanečník se vyvezl v polovině sedmdesátých let na vlně hudebních filmů. Pak tloustl a skončil u „béčkových titulů“, dokud mu nedal šanci režisér Quentin Tarantino ve snímku Pulp Fiction a Travolta mohl začít požadovat dvacetimilionové honoráře. Dnes je opět, stejně jako před čtvrtstoletím, nahoře.

„Hollywood je továrna. Musíte si uvědomit, že pracujete v továrně a že jste součástí celé té mašinerie. Když se zhroutíte, tak vás nahradí někdo jiný,“ řekl herec Mel Gibson. Kdo se v té mašinerii udrží, za tím diváci budou chodit.

Magické místo jménem Hollywood


V roce 1886 cestovala jistá Deida Harvey Hendersonová Wilcoxová, manželka realitního agenta z Kansasu, vlakem, v němž se seznámila s jinou dámou z Chicaga. Ta jí vyprávěla o svém letním bytě zvaném Hollywood. Paní Wilcoxové se to jméno zalíbilo a rozhodla se tak pojmenovat svůj pozemek na západním pobřeží. V roce 1903 byla osada Hollywood povýšena na město a roku 1910 rozhodlo pět tisíc zdejších obyvatel v referendu, že se Hollywood stane součástí Los Angeles.

Krátce poté bylo založeno první studio v Hollywoodu. Slavný nápis v Hollywood Hills byl postaven v roce 1923 z písmen patnáct metrů vysokých a devět metrů širokých. Nyní je chráněnou historickou památkou.

Přišly i filmové hvězdy. Roku 1919 si Douglas Fairbanks pronajal ohromný dům v Beverly Hills. Pak nechal postavit další sídlo jako svatební dar pro svou snoubenku Mary Pickfordovou. Rezidence zvaná Pickfair byla nadlouho nejhonosnější stavbou.

Seznam slavných tříd zní jako televizní program - Melrose,  Hollywood Boulevard, Sunset Trip. Na legendární ulici Mulholland Drive bydlí třeba Jack Nicholson a Marlon Brando. Dalším oblíbeným místem je Malibu. Herci se sem začali stěhovat koncem dvacátých let, dnes zde najdete například domy Mela Gibsona, Roberta Redforda či Richarda Gera.

Současné hvězdy však nemívají jedinou adresu - hollywoodské sídlo bývá jedním z mnoha. Jiní naopak razí trend úprku z Hollywoodu a okolí. Jejich domy jsou turistickou atrakcí, fanoušci s fotoaparáty neodbytní. Proto někteří volí svobodomyslné San Francisco, hitem posledních let je i drahý Londýn.

Také filmování už dávno není uzavřeno do hollywoodských ateliérů. Společnosti mají správní budovy a ředitelství i v jiných čtvrtích Los Angeles, točit se jezdí po celém světě. Evropa - hlavně ta východní - poskytuje neokoukané exteriéry.
Hollywood je mnohem víc než místopisným názvem. Je symbolem určitého stylu, který víc než kdekoliv spojuje obchod a zábavu v ono kouzelné i zatracované slovíčko - showbyznys.


Znáte klasické filmy?


U patnácti legendárních filmů si můžete odpovědět na otázku: Kdo hrál hlavní role a jak se tyto postavy jmenovaly?

Filmy
1. Sedm statečných, 2. Pomáda, 3. Jih proti Severu, 4. Butch Cassidy a Sundance Kid, 5. Casablanca, 6. Titanic, 7. Občan Kane, 8. Základní instinkt, 9. Absolvent, 10. Pretty Woman, 11. Někdo to rád horké, 12. Kmotr, 13. V pravé poledne, 14. Psycho, 15. Bonnie a Clyde.

Správné odpovědi
1. Yul Brynner (Chris), Steve McQueen (Vin), Horst Buchholz (Chico), Robert Vaughn (Lee), James Coburn (Britt), Charles Bronson (O'Reilly), Brad Dexter (Harry Luck) - Elli Wallach (Calvera), 2. John Travolta (Danny), Olivia Newton-Johnová (Sandy), 3. Clark Gable (Rhett Butler), Vivien Leighová (Scarlett O'Harrová), 4. Paul Newman (Butch), Robert Redford (Sundance), 5. Humphrey Bogart (Rick), Ingrid Bergmanová (Elsa), 6. Kate Winsletová (Rose DeWitt Bukaterová), Leonardo DiCaprio (Jack Dawson), 7. Orson Welles (Charles Foster Kane), 8. Sharon Stoneová (Catherine Tramellová), Michael Douglas (Nick Curran), 9. Dustin Hoffman (Benjamin Braddock), 10. Julia Robertsová (Vivian Wardová), Richard Gere (??????????), 11. Marilyn Monroe (Sugar Kaneová), Tony Curtis (Joe), Jack Lemmon (Jerry), 12. Marlon Brando (Don Vito Corleone), Al Pacino (Michael Corleone), 13. Gary Cooper (Will), Grace Kellyová (Kane), 14. Anthony Perkins (Norman Bates), 15. Warren Beatty (Clyde Barrow), Faye Dunawayová (Bonnie Parkerová).


Nicol Kidmanová pózuje fotografům na červeném koberci před vyhlašováním filmových Oscarů.

Autor:

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Z filmu Metallica: Francie na jednu noc

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

RECENZE: Odpudivá až odporná. Hvězda Varů Patricia Clarksonová vítězí

Patricia Clarksonová ve filmu Florencino knihkupectví

Čerstvá nositelka karlovarské pocty Patricia Clarksonová má sice v opožděné novince našich kin nazvané Florencino...

DO KINA: Fotbalu vládne Diego Maradona, africké savaně Lví král

Záběr z nového zpracování Lvího krále

Ze sedmi novinek týdne se hned dvě dotýkají sportu, jmenovitě portrét fotbalisty Maradony a domácí dokument Letní...

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.

Najdete na iDNES.cz