Příjemný skok do Bazénu

  1:00aktualizováno  1:00
Nedůvěra, kterou v člověku vypěstují přívaly slabých seriálů, má svou výhodu: kdo ztratil veškeré naděje, může být už překvapován jen příjemně.

Alice Bendová ztvární jednu z hlavních rolí v novém seriálu Bazén. - Alice Bendová ztvární jednu z hlavních rolí v novém seriálu Bazén | foto: Václav PancerMF DNES

A úžas typu "To vůbec není zlé" se přesně hodí k Bazénu, který včera odstartoval na Primě. Ne že by snad rovnou měnil seriálové dějiny, kromě toho první díl se nikdy nemůže naplno utrhnout ze řetězu, protože nejdříve musí hezky přehledně uvést na scénu postavy a vztahy, s nimiž později zamíchá.

Nicméně se znalostí druhého dílu, kterému kraluje skvělý Bolek Polívka chystající se na zásadní manželský pohovor s utrápeným povzdechem "To bude summit!", se dá obezřetně uvěřit jiskřičce záblesků na lepší časy.

Přitom to nejsou žádné čáry, nýbrž prostá rovnice o dvou známých: každý pozná, co dovedou s dobrým textem dobří herci. Kdo čekal, že autorky sladkobolných Rodinných pout nedokážou přeřadit na vyšší rychlost, netuší nic o profesionálech plnících zakázky.

Sestry Bártů skočily do jiného žánru po hlavě, jako by samy rády spláchly lepkavé šampaňské ulepené srdceryvnosti svěžím douškem generačních koktejlů, ale zase si nedovolily natolik nespoutaný mejdan hravosti jako jejich kolegové ze seriálu Redakce. Přesně se drží objednávky: mladé přitáhnout, starší neodradit.

Na pomoc si vzaly dvě zbraně. Zaprvé hudbu, která rytmizuje a rozbíjí některé přece jen přebujelé rozhovory – v příští části  takhle pár obyčejných akordů na kytaru rozčlení dlouhé vzájemné svěřování dvou ústředních hrdinů alias Jana Dolanského a Martina Písaříka.

A hlavně humor, jenž pak samovolně přivolal zbraň třetí v podobě vyšší herecké ligy. Vtipný text je totiž pro české herce uondané práchnivinou televizních estrád či přepjatých melodramat tou největší odměnou.

Opatrná zadní vrátka zůstávají namístě, třiačtyřicetidílný seriál se stále ještě píše a točí, takže dvě slibné úvodní části se mohou po Novém roce rozplynout v loňské sněhy.

Přesto se už zejména mezi pánským osazenstvem stačily vyhranit osobité postavičky, po kterých by se člověku stýskalo. Jen Polívka snad umí v rozpacích tak dojemně zahudrovat: "Radši uklízej... ukliď... ukliď se!" Asi jen Petr Čtvrtníček dokáže svého nadháněče okresních talentů vyzdobit tolika zdobnými řetězy, škleby a nabubřelými řečičkami, že vyvolá údiv: "Seš úchyl?" Jenom Tomáše Matonohu si lze představit za barem, kde beze slov reaguje na nevědomě rasistické průpovídky o směsi cikánských melodií.

A z hereček už se tříbí alespoň jedna čestná zástupkyně Jitka Smutná, která bude za týden polykat slzy zhrzené manželky a ještě chlácholit dceru, že vůbec, ale vůbec není tlustá.

Tragikomedie, k níž se Bazén přiklání, je příjemnou, ale kluzkou půdou. Zejména režiséři si musí víc hlídat jemné odstíny, aby jednou nepřevážila fraška, podruhé slzavé údolí, potřetí satira na poměry v hudebním průmyslu a počtvrté radniční kauza o zlém hygienikovi. I když – národ už miloval větší nesmysly.

Autoři: ,

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Marvel ohlásil nové filmy. Thor bude žena, ukáže se Blade i Angelina Jolie

Herečka Natalie Portmanová na festivalu Comic-Con (21. 7. 2019)

Společnost Marvel oznámila novou várku filmů a seriálů. Do komiksového světa přilákala Angelinu Jolie, která se objeví...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

Další z rubriky

TELEVIZIONÁŘ: Od prádelny až po stodolu. Kde se vzal Hollywood

Hollywoodští producenti připravují film o záchraně thajských chlapců ze...

Zatímco ostatní kanály přinášejí prázdninově vyčichlou přehlídku konců, kam až továrna na sny doklopýtala, nedělní ČT...

Nový Lví král zabral. Z čela návštěvnosti našich kin vyhnal Spider-Mana

Záběr z nového zpracování Lvího krále

V čele víkendové návštěvnosti českých kin vystřídal další kapitolu filmové série Spider-Man: Homecoming snímek Lví král...

VIDEO: Mark Hamill, idol Hvězdných válek, zpívá v roli vraždící panenky

Trailer k filmu Dětská hra

Ve filmu Dětská hra, který do kin vejde 25. července, ožije legendární vraždící panenka z hororové série Chucky. A co...

Rodinný dům, 6+kk+G, Uherský Brod
Rodinný dům, 6+kk+G, Uherský Brod

Františka Bára, Uherský Brod, okres Uherské Hradiště
4 290 000 Kč

Najdete na iDNES.cz