Přicházejí Horákovi. Rovnou z kostela

  1:00aktualizováno  1:00
Postavy Igora Bareše a Lucie Benešové zahájí u oltáře seriál o veselém soužití s pěti dětmi.

Horákovi, foto ze seriálu - Horákovi, foto ze seriálu | foto: Česká televize

Měla by to být zábava. Ne náhodou se novému seriálu, který zítra večer odstartuje na programu ČT1, přezdívá podle jeho populárního předchůdce "taková normální rodinka Horákových". Rozdíl je v tom, že pamětnická rodinka vítala děti postupně, kdežto Horákovi se rozrostou hned v úvodu: svatbou.

"Osud nevšedně obyčejných lidí je přesně tím, co prožíváme každým dnem," slibuje režisér Tomáš Krejčí, kterého jako druhá režisérka doplňuje Katarína Šulajová. Zahraniční model příběhu, jejž tým autorů uzpůsobil českým zvyklostem,  těží z nutného smíření dvou světů, čistě mužské a ryze ženské domácnosti.

Způsobili to rodiče. Hrdina Igora Bareše je vdovec, má tři syny, bratra, s nímž vede bar pověstný speciálními klobáskami, a jinak žije fotbalem. Lucie Benešová představuje rozvedenou učitelku s dvěma dcerami a všetečnou matkou s ušlechtilými zálibami. Ti dva se v mládí milovali, pak se rozešli, ale při náhodném setkání po letech se znovu dají dohromady. Jenže už nejsou sami.

"Dcery a synové se potkají až na svatbě. Kluci otevřou dívkám svůj dům a ty do něj ne příliš dobrovolně a s rozpaky vkročí," popisují tvůrci první nárazníky soužití.

Patří k nim společná malá koupelna, v níž je ráno hlava na hlavě, společná snídaně, při níž si pánové vychutnávají párky, kdežto dámy vyznávající zdravou výživu zobají "zrní a trávu", nebo společná kasa zející někdy prázdnotou.

Proto centrum zábavy České televize, pro něž Horákovy vytváří společnost Dramedy proslulá již seriálem Redakce, nazývá seriál "vtipným rychlokurzem složitého fungování moderní rodiny". A to rodiny ani příliš bohaté, ani úplně chudé, ve všech ohledech běžné – až na to, že začíná od nuly.

"Pokud jde o vztahy, které vznikají uvnitř rodiny, jednotlivé epizody na sebe navazují," vysvětlují autoři. "Nicméně v dalších dějových liniích jsou všechny části seriálu plně samostatné." Do rodinného života zasahuje okolní svět, zejména škola, kde paní Horáková učí cizí, vlastní i vyvdané potomky, nebo hřiště, na němž zase pod otcovým vedením trénuje Horák syn.

Do hájemství žen patří ještě Jana Šulcová coby matka nevěsty nebo Nela Boudová jako její kamarádka, do říše mužů zase náležejí hrdinův bratr Standa v podání Jana Hraběty či barman Michala Zelenky.

A ty dva světy se leckdy zdají nesmiřitelné. Dámám je věčně zima, pánům naopak horko. Ony vyznávají sójový salát a dietní kolu, oni maso a alkohol. Ony nakupují v supermarketu, oni v místním krámku.

Ony třídí prádlo na bílé a barevné, oni perou všechno dohromady. Přesto mohou nejen žít bok po boku, ale dokonce se i vzájemně zamilovat, což se kromě rodičů přihodí i nejstarším nevlastním sourozencům, fotbalistovi a rebelce v podání Jakuba Chromečka a Hany Vagnerové.

Ovšem skutečnost je prý trochu jiná, než předepisuje scénář. "Největším svůdníkem je už ve svých sedmi letech nejmladší z Horáků, kterého hraje Marek Zeman. Neustále se dožaduje, aby se Vagnerová, která hraje jeho sestru Evu, v seriálu svlékla. Mimoto také obědvá čtyřikrát denně – asi aby dříve vyrostl," směje se režisér. Občas sahá k jediné cestě, jak prý přimět dětské herce k poslušnosti: pořádně je zlechtá.

Jakub Chromeček se zase velmi spřátelil s Jakubem Prachařem, ačkoli v seriálu se stanou soky v lásce, a podle Krejčího už mají na kontě dost zameškaných natáčecích hodin. "Kvůli společným nočním aktivitám v pražských podnicích se jim občas podaří zaspat i odpolední natáčení," prozradil režisér.

V současné chvíli jsou schváleny první dvě části seriálu a další se točí. "Možná dají Horákovi divákům tip na řešení horkých domácích chvilek a možná inspiraci k odvážnějším krokům: třeba taky vyrazí na výlet nebo se začnou učit anglicky," naznačuje dramaturgyně ČT Jarmila Skopalová, jaké eskapády na hrdiny čekají.

Každá epizoda má pětašedesát minut a bude se vysílat jednou týdně. Předběžně se nyní počítá s desítkami dílů. Jak dlouho Horákovi na obrazovce vydrží, o tom rozhodne i ohlas publika.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Boris Rösner mi radil, ať Ulici beru, vzpomíná Martin Hofmann z Mostu!

Martin Hofmann v seriálu Most! (2019)

Zatímco se všude mluví o seriálu Most!, sedáme si spolu v šatně pražského Divadla v Celetné. Před pěti minutami...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

VIDEO: Poslední díl seriálu Most! posune vysílací čas. Kvůli vulgaritě

MOST!

Sedm dílů seriálu Most! se vysílalo hned po deváté večer, ale jeho osmá, závěrečná epizoda posune v pondělí 25. února...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

Filmový Freddie Mercury je hit „zbytku světa“, rekordy neláme

Záběr z filmu Bohemian Rhapsody

V Česku i na Slovensku ovládl loni návštěvnost kin. Jak si Bohemian Rhapsody, životopis Freddieho Mercuryho ze skupiny...

Další z rubriky

RECENZE: Kéž by Černé vdovy měly víc rozumu. Anebo ztřeštěnosti

Propagační fotografie k seriálu Černé vdovy

Jitka Čvančarová, Jana Plodková a Lucia Siposová se v seriálu Černé vdovy zbaví manželů, ale nikoli policisty v podání...

RECENZE: Zakažte mým rodičům plodit děti, vydírá průhledné Kafarnaum

Z filmu Kafarnaum

Kafarnaum, podle evangelií působiště Ježíše Krista, je také jméno libanonského filmu, který si z festivalu v Cannes...

RECENZE: Úhoři mají sice nabito, ale slepými. Herci se baví víc než diváci

Upoutávka k filmu Úhoři mají nabito

Není v českém filmu větší lítosti než nad projektem se slibnými jmény i začátkem, který se pak postupně rozpadá před...

Najdete na iDNES.cz