Kina čekají největší tržby, fanoušci radost roku. Přichází Hobit

  11:13aktualizováno  11:13
Bondovka Skyfall je zapomenuta, závěr upíří romance Stmívání jakbysmet. Pár tisíc šťastlivců, kteří zažili novozélandskou předpremiéru Hobita, šíří internetem vlnu nadšení. "Best of the best" – nejlepší z nejlepších, vzkazují světu. A jen ojedinělý zklamaný hlas jim oponuje výkřikem Přečtěte si knihu, prosím!

Z filmu Hobit: Neočekávaná cesta | foto: Warner Bros.

Fotogalerie

Právě dětskou knížkou, kterou J. R. R. Tolkien vydal 21. září 1937 a na niž pak navázal obsáhlejším a dospělejším Pánem prstenů, všechno začalo. Jmenovala se Hobit aneb cesta tam a zase zpátky, v překladech do více než padesáti jazyků včetně nedávného latinského prodala více než sto milionů výtisků a zrodila spoustu verzí od divadelních úprav přes komiks až k počítačovým hrám. Pouze na velké filmové plátno Hobit dosud nepronikl – až nyní, po pětasedmdesáti letech.

Za celou dobu však nikdy neupadl v zapomnění. Rocková generace 60. let si z něj utvořila vlastní kult, jména postav nesly četné kluby, kouzelníka Gandalfa uctívá vydavatelství Joni Mitchellové Gandalf Publishing a název Hobit zdobí dodnes i podniky v Česku, kde kniha vyšla poprvé až roku 1979.

Z filmu Hobit: Neočekávaná cesta

Nicméně Praha se stala symbolickým Hobitínem mnohem dřív, v roce 1966, kdy tu vznikl krátký animovaný film o Hobitovi. Režisér Gene Deitch a výtvarník Adolf Born jej narychlo natočili pro producenta Williama Snydera, kterému by jinak vypršela práva k celovečerní verzi; sice mu je pak prodloužili, Snyder oslovil dokonce Jiřího Trnku, ale ten stihl před smrtí načrtnout jen několik postav a producent nakonec práva k Hobitovi prodal. Také následující pokus, Hobit z roku 1977, zůstal u animace.

Teprve Jackson ledy kolem filmové Středozemě prolomil. "Když jsem točil Pána prstenů, byl jsem si naprosto jistý, že něco takového může člověka potkat jen jednou za život. Ani ve snu by mě nenapadlo, že bych se mohl vrátit. Až při natáčení Hobita mi došlo, že mně se životní zážitek přihodil zkrátka dvakrát," líčí Jackson s úsměvem.

Z filmu Hobit: Neočekávaná cesta

Dvakrát točil rovnou trilogii, dvakrát s Ianem McKellenem v roli Gandalfa, s Cate Blanchettovou coby Galadriel, s Christopherem Lee neboli Sarumanem, Hugem Weavingem jako Elrondem, s Elijahem Woodem čili Frodem a s Andym Serkisem, jenž dal hlas a pohyby umělé bytosti zvané Glum.

Něco však zažil s Hobitem poprvé: natáčení ve 3D a zejména Martina Freemana v titulní roli. "Šok a blaho zároveň," popsal herec své pocity, když mu nabídli úlohu Bilba Pytlíka. "Taková šance už se nevrací a tím spíše neodmítá," dodal Freeman.

Na finále si počkáme

Děj Hobita se odehrává šedesát let před událostmi Pána prstenů, v nichž přebírá štafetu synovec Frodo, a vedle Bilba s Gandalfem staví do popředí skupinu trpaslíků, kteří se vypraví dobýt zpět své město okupované drakem Šmakem.

Bilba už sice dobrodružství neláká, nicméně z otráveného antihrdiny se postupně vypracuje v záchranářskou oporu expedice, s níž postupně narazí na zlobry, skřety, elfy, takzvané vrrky a na Gluma, kterému uzme prsten činící jeho nositele neviditelným.

Ve finále se pochopitelně koná velkolepá bitva – avšak tu si Jackson zřejmě uschová pro poslední díl trilogie, která startuje s podtitulem Neočekávaná cesta; druhá část přijde do kin za rok a finále v roce 2014.

Z filmu Hobit: Neočekávaná cesta

Pravověrné tolkienovce zlobí, že si Jackson do snímku přidal postavy, které se v knižní předloze nevyskytují. Některými  režisér těsněji propojil Hobita s Pánem prstenů, jiné si sám vymyslel pro svou divadelní adaptaci Hobita.

Nicméně Fili, Kili, Oin, Gloin, Dwalin, Balin, Bifur, Bofur, Bombur, Dori, Nori, Ori a jejich vůdce Thorin jsou na svém místě. Tedy třináct trpaslíků, jeden kouzelník a jeden vyhladovělý hobit, kterému se na trudné cestě stýská po útulném domově s plnou spíží.

Což je právě onen motiv, jenž Tolkienovým postavičkám z Hobitína našel tolik ctitelů. Maličký "civil", spíš opatrný než statečný, spíš lenivý než zdatný a spíš směšný než obdivovaný, může zdolat siláky, rytíře i draky jen s trochou fištronu a srdcem na pravém místě.


Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Marvel ohlásil nové filmy. Thor bude žena, ukáže se Blade i Angelina Jolie

Herečka Natalie Portmanová na festivalu Comic-Con (21. 7. 2019)

Společnost Marvel oznámila novou várku filmů a seriálů. Do komiksového světa přilákala Angelinu Jolie, která se objeví...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

Další z rubriky

RECENZE: Nač má Lví král kopii? Původní verze byla poetičtější a hravější

Záběr z nového zpracování Lvího krále

Budiž hned v úvodu jasně řečeno, že mírně nadprůměrnou známku dostává nový Lví král čistě pro potřeby divácké skupiny,...

VIDEO: Mark Hamill, idol Hvězdných válek, zpívá v roli vraždící panenky

Trailer k filmu Dětská hra

Ve filmu Dětská hra, který do kin vejde 25. července, ožije legendární vraždící panenka z hororové série Chucky. A co...

RECENZE: Proč ti prase smrdí, když jsi ho nejedl, vyzvídá Letní hokej

Záběr z filmu Letní hokej

Teenagerské Kokosy na sněhu v dokumentárním balení; tak se dá zjednodušeně popsat novinka kin Letní hokej, kterou...

Najdete na iDNES.cz