Prachy dělaj člověka, komedie pro tři lupiče

  12:21aktualizováno  12:21
Dannyho parťáci po česku. Tak si říká krimikomedie Prachy dělaj člověka, která právě míří do kin. Trio lupičů v ní hrají Tomáš Hanák, Ondřej Vetchý a Michal Suchánek.

Tomáš Hanák - Prachy dělaj člověka - Tomáš Hanák ve filmu Prachy dělaj člověka (2006) | foto: Bioscop

Všichni jsou zvědaví, nikdo ho ještě neviděl. Nový český film Prachy dělaj člověka se totiž dokončuje v Mnichově, odkud se „ještě horké“ přivezou i kopie pro kina - bude jich rekordních osmačtyřicet!

Ostatně nebude to jediná cesta, kterou lupičská komedie zažila, a také na rychlost a další unikáty si už zvykla.

Od Srí Lanky po Tunisko
Točit se začalo v dubnu na Srí Lance, kde se ústřední trio dobrodruhů - herci Tomáš Hanák, Ondřej Vetchý a Michal Suchánek - projelo na slonu.

„Je to snad jedno z největších dobrodružství mého života,“ řekl o natáčení Hanák. Vzápětí následoval další nevšední krok: výměna režiséra. V květnu nahradil začínajícího Jana Kulhavého zkušený Jiří Chlumský.

Léto zastihlo štáb na Staroměstském náměstí i na Vltavě, kde vznikaly scény povodní, pak se letělo do Tuniska, koncem července už se slavila dotočná a 28. září vtrhne snímek do kin.

„Nebýt nadšení herců, vůbec by to nešlo. Přijali ten film za svůj, dělají všechno, aby byl co nejlepší -a navíc ti tři kluci k sobě navzájem výborně ladí,“ slibuje producent Jan Nejedlý.

Další role připadly Marku Taclíkovi, kterému scénář předepsal tvrdou rvačku s Vetchým, Marku Vašutovi, jenž se představí v soudcovském taláru, a hlavní ženskou postavu vytvořila hrdinka Rodinných pout Renata Prokopová-Visnerová.

„Chovali se ke mně kavalírsky, prali se jen navzájem. Nemusela jsem se s nimi bát,“ popsala natáčení filmu, v němž zosobňuje „normální holku“. Což v tomto případě znamená, že se na zločinech osobně nepodílí. „Jen jim souhlasně přihlíží,“ prozradila herečka.

Pán zločinu v pozadí
Co vlastně české protějšky Dannyho parťáků provádějí? Ač také slibují zábavu, od svých amerických vzorů se v mnohém liší. To nejsou usměvaví profesionálové, kteří ve smokingu procházejí nejdražším kasinem, nýbrž tři dávní kamarádi na život a na smrt, kteří mají pocit, že jim společnost něco dluží. A chtějí to zpět - v penězích.

V mládí se spolu pokusili o útěk z totalitního Československa, ale neúspěšně. Místo emigrace na Západ přišla studená sprcha, pro jednoho z nich vězení. Po letech se sešli znovu v současné Praze a dají dohromady milionářský plán.

Jejich příběh rekonstruuje dvě největší české loupeže uplynulých let. Při první se pachatelům podařilo ukrást z pošty osmadvacet milionů korun, při druhé zmizelo z obrněného bankovního vozu sto padesát milionů korun.

Hrdinové filmu se přes noc stanou boháči, ale není jim to nic platné: nemohou utrácet, aniž by přivedli na svou stopu policii. „Sedí na balíku milionů a nemohou je použít. To jsou teprve pravá muka,“ vysvětluje autor scénáře Radek John, proč do děje vnesl zázemí mezinárodního zločinu. Bez jeho metod se tak obrovská suma dá jen stěží legalizovat.

Vychází přitom ze skutečné série přepadení obrněných vozů v celé západní Evropě, za níž pravděpodobně stojí „Pán zločinu“, hvězda podsvětí. John zmiňuje třeba šokující případ banky Paribas v Nice, kam se lupiči prokopali kanalizací v pátek večer, vyřadili poplašné systémy a měli celý víkend na to, aby vybrali sejfy.

Takže ani domácí loupež století nemůže nakonec vyloučit, že za ní stojí výhradně zlaté české ručičky. „Vše ukazuje ke zločineckému géniovi v pozadí. V jedné scéně dokonce uvidíme, jak se činí v zákulisí - nikým nepoznán a stále neobjeven,“ naznačuje John.

Krimikomedie Prachy dělaj člověka nezaútočí jen na kina. Vyjde také knižní podoba příběhu a soundtrack, který udělá radost hlavně příznivcům skupiny Clou. Ve filmu totiž zazní osm jejích písní včetně dvou původních.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Zemřel herec a dabér Petr Oliva. Hlasu Pierra Richarda bylo 75 let

Petr Oliva

Pět dní před svými 76. narozeninami zemřel herec a dabér Petr Oliva. Oznámilo to Divadlo Radka Brzobohatého. Oliva mimo...

Českou stopu v Teorii velkého třesku podporuje představitelka Amy

Mayim Bialik jako Amy Farrah Fowler v seriálu Teorie velkého třesku

V americkém seriálu Teorie velkého třesku, jehož závěrečnou řadu nyní vysílá Prima Cool, se občas objevují odkazy k...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

Filmový Freddie Mercury je hit „zbytku světa“, rekordy neláme

Záběr z filmu Bohemian Rhapsody

V Česku i na Slovensku ovládl loni návštěvnost kin. Jak si Bohemian Rhapsody, životopis Freddieho Mercuryho ze skupiny...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

Další z rubriky

Proti okleštění Oscarů se postavili Clooney, Pitt, de Niro i režiséři

George Clooney dorazil se svou přítelkyní Stacy, která ve zlatých šatech zn.

Oscary se letos topí ve skandálech. Po odstoupení moderátora a zavržení nové ceny „popularity“ se zvedla vlna nevole i...

RECENZE: Žádná romantika. V Lásce mezi regály září tajuplný velkosklad

Záběr z filmu Láska mezi regály

Snímek Láska mezi regály nabídne noční jízdu ještěrkami v tajuplném zákulisí supermarketu. Ač může český název trochu...

RECENZE: Bojový anděl Alita? Už vznikly nudnější a hloupější komiksy

Záběr z filmu Alita: Bojový Anděl

Při sledování akčního filmu Alita: Bojový Anděl, který vznikl podle japonského komiksu, je třeba na nějaký čas vyřadit...

Najdete na iDNES.cz