Českým divákům se omlouvám, nečekal jsem, že na Ptáče přijdou, řekl Marhoul

  16:53aktualizováno  23. září 11:51
Václava Marhoula překvapil tuzemský úspěch snímku Nabarvené ptáče. „Českým divákům se musím omluvit, nečekal jsem, že jich na Nabarvené ptáče přijde tolik,“ řekl režisér pro iDNES.cz v pořadu Rozstřel.

Marhoula tuzemská dosavadní návštěvnost Nabarveného ptáčete doslova překvapila. „Je rozdíl mezi diváky u nás a v zahraničí. Myslel jsem, že v Čechách na ten film lidé chodit nebudou a opak je pravdou. K neděli máme 52 tisíc diváků. To je neuvěřitelné číslo,“ řekl režisér.

V pořadu Rozstřel Marhoul popsal náročné natáčení i první promítání na festivalu v Benátkách, které vzbudilo rozruch odchody diváků z kina. „Hromadné úprky se nekonaly. Štve mne to, že média dokážou takhle nestydatě lhát,“ uvedl. Přátelé mu prý nyní z tuzemských kin posílají SMS ve znění: „Václave, plno, nikdo neodešel.“

Fotogalerie

„Problém Nabarveného ptáčete je v tom, že to není pohádka. Působí pravdivě, lidé mu věří,“ komentoval poznámky, že snímek je příliš drsný a syrový. Sám Marhoul si ostatně stojí za tím, že film násilné scény přímo nezobrazuje. Pouze naznačuje. „Vedu diváka, aby si snímek dotočil. Film jej proto přivádí k palčivým otázkám a to bolí,“ uvažuje režisér.

„Nedělal jsem kompromisy, stojím si za každým metrem filmu,“ tvrdí vůbec Marhoul o projektu, kterému věnoval bezmála jedenáct let života. Nejprve musel získat práva ke kontroverznímu románu o krutosti místních lidí, s níž se židovský chlapec setkává při své pouti válečným východem Evropy na každém kroku.

„Nemám rád filmy, kde se používá násilí pro násilí. Od začátku jsem Kosińského knihu chápal jako příběh o potřebě dobra a lásky. Autor ale k tématu nepřistupuje na první dobrou, ze strany krásy a rozkvetlých luk. Jde na to z té druhé strany a to je náročnější,“ vysvětlil. 

Sám Marhoul ostatně prohlašuje, že děti by na projekci Nabarveného ptáčete rozhodně nepustil, a to včetně představitele dětské role Petra Kotlára. Neherce do titulní role přitom vybral neobvyklým způsobem.

„Věděl jsem, že musím najít kluka, co má snědou pleť. Buď Aškenázského Žida nebo Roma. Rodinu Kotlárových znám dlouho. Peťa se ke mně v Českém Krumlově, kde jsem právě moderoval nějakou akci, takhle jednou přihlásil se slovy: ‚Strejdo, to jsem já, Škubánek.‘ Vycítil jsem, že mám herce,“ vzpomněl Marhoul. „Vůbec jsem nevěděl, jestli umí hrát. Bylo to bláznovství. Ale dávám na srdce, hlava je pomalá. Cítil jsem to a v tu chvíli se rozhodl,“ dodal.

Snímek se odehrává na nespecifikovaném místě kdesi ve východní Evropě. Marhoul proto zvolil jako řeč filmu univerzální uměle vytvořenou mezislovanštinu, aby se s drsným venkovem a hrůznými činy jeho obyvatel žádný národ nemohl ztotožnit. „Autora knihy Kosinskiho v Polsku nenávidí. I já to nyní v Polsku schytávám, aniž by to lidé viděli. Film se tam bude promítat na třech festivalech, ale distributora to zatím nemá,“ uvedl.

Nabarvené ptáče je třetím hraným dílem Václava Marhoula. Prvotinu Mazaný Filip odvodil od představení domovského Divadla Sklep, následoval válečný Tobruk. Krom produkčních aktivit se objevuje i ve filmech „sklepáckého“ kolegy Tomáše Vorla. 

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Vivat Vlasta! Do „života čtvrtého“ vyprovodil Chramostovou dlouhý potlesk

Státní hymna a dlouhotrvající potlesk v zaplněném Národním divadle vyprovodily zesnulou herečku Vlastu Chramostovou....

RECENZE: Eurokriminálka Princip slasti. Cestopis zabírá líp než vražda

Části ženských těl poházené po třech městech mají účel i efekt. Horší je, že vyšetřovatelé z daných zemí se v...

RECENZE: Angelina Jolie a Michelle Pfeifferová vedou Hru o trůny tchyní

Pět let po prvním snímku se Angelina Jolie a Elle Fanningová vracejí do rolí kouzelné vládkyně temných blat a její...

RECENZE: Pánská jízda pro pokročilé. Mrkvička a Schmitzer jsou Staříci

Už nemají co ztratit, takže se vydají na společnou cestu bez návratu. Ovšem na cestu značně klopotnou, protože dva...

RECENZE: První akční školka či co to je. Rambo by je rozstřílel na cucky

Něco takového v českém filmu vážně ještě nevzniklo. Na druhou stranu nelze tvrdit, že by takový úkaz chyběl. Neboť...

Premium

Konec dovolených u Mrtvého moře? Závrtů přibývá, turistům hrozí nebezpečí

Mrtvé moře vysychá a­ dává o­ tom svému okolí dost razantně vědět. Zvyšuje se počet míst, kam už lidé nesmějí. Kde byla...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

RECENZE: Angelina Jolie a Michelle Pfeifferová vedou Hru o trůny tchyní

Pět let po prvním snímku se Angelina Jolie a Elle Fanningová vracejí do rolí kouzelné vládkyně temných blat a její...

Angelina Jolie coby Zloba sesadila z trůnu Jokera, zlákala 72 tisíc lidí

Premiérová pohádka Zloba: Královna všeho zlého, v níž se do hlavní role kouzelné panovnice temných blat vrátila...

Zubař, šaman, profesor. V Božském hlasu líčí, jak je ovlivnil Karel Gott

Režisér Filip Remunda do připravovaného dokumentu Božský hlas hledá lidi z Česka a Slovenska, kterým hlas Karla Gotta...

RECENZE: Chci být Francouz! Proč asi Synonyma vyhrála Zlatého medvěda

Tragikomedie Synonyma líčí částečně autobiografický příběh mladého Izraelce, který po ukončení služby v armádě uteče do...

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.

Najdete na iDNES.cz