Porotci Zlatých glóbů byli před udílením cen obviněni z korupce

  11:41aktualizováno  11:41
Letošní udílení Zlatých glóbů zastínila aféra údajné korupce členů Asociace zahraničních novinářů v Hollywoodu (HFPA). Bývalý tiskový mluvčí HFPA Michael Russel podal u soudu v Los Angeles v pátek žalobu, v níž obviňuje zhruba 90 členů asociace z "neetických a možná nezákonných obchodů" v souvislosti s udělováním těchto cen.

Budou letos ceny uděleny,a niž by porotce někdo ovlivnil? Uvidíme, výsledky budou jasné v pondělí nad ránem. | foto: Profimedia.cz

Mnozí porotci, kteří rozhodují o nominacích, prý přijímají od filmových studií, producentů a distributorů dary a úhradu drahých cest, informovaly o podstatě žaloby tiskové agentury.

Russel tvrdí, že HFPA opakovaně vyzýval k upuštění od těchto pochybných úplatkářských praktik. V důsledku své kritiky byl prý loni po dlouholeté spolupráci s HFPA propuštěn. Nyní požaduje Russel odškodnění ve výši dvou milionů dolarů (asi 36,4 milionu korun).

Zlaté glóby 2009 - cenyV minulosti se tu a tam už veřejně objevilo obvinění, že se dají významné glóby předjímající Oscary "koupit" velkorysými dárky porotcům. Bylo tomu tak i v roce 1981, kdy byla Pia Zadoraová oceněna za roli ve snímku Butterfly jako "objev roku". Hereččin manžel, který byl producentem onoho filmového propadáku, předem zahraniční novináře letecky dopravil do Las Vegas, kde jim podlézal, připomněla agentura DPA.

Letos budou Zlaté glóby předány v neděli večer (místního času) v Los Angeles už poosmašedesáté. Slavnostním ceremoniálem bude stejně jako loni provázet britský komik Ricky Gervais. Show v hotelu Hilton láká stále mnoho filmových hvězd, spolehlivou předzvěstí Oscarů ale není.

Favorit: koktající král

Největším favoritem 68. ročníku je britský film The King's Speech (Králova řeč), který získal sedm nominací. Britský snímek o potížích krále Jiřího VI. s koktáním nechybí v nominaci na nejlepší film. O sošku se s The King's Speech utká snímek z boxerského prostředí The Fighter (Bojovník), film o vzniku Facebooku The Social Network, baletní drama Černá labuť a sci-fi o zlodějích myšlenek Počátek.

Z filmu King´s Speech

Hlavní roli ve filmu King´s Speech hraje Colin Firth, který za svůj výkon získal v pátek večer i cenu losangelských kritiků.

O Zlatý glóbus pro nejlepší herečku v dramatickém filmu se utkají Halle Berryová (nominovaná za film Frankie and Alice), Nicole Kidmanová (Rabbit Hole - Králičí díra), Jennifer Lawrenceová (Winter's Bone - Zmrzlá kost), Natalie Portmanová (Černá labuť) a Michelle Williamsová (Blue Valentine - Smutný Valentýn).

Mezi herci jsou o Zlatý glóbus za dramatickou roli nominováni Jesse Eisenberg (The Social Network), Colin Firth (The King's Speech), James Franco (127 hodin), Ryan Rosling (Blue Valentine) a Mark Wahlberg (The Fighter).

Autoři: ,

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

Další z rubriky

RECENZE: Proč ti prase smrdí, když jsi ho nejedl, vyzvídá Letní hokej

Záběr z filmu Letní hokej

Teenagerské Kokosy na sněhu v dokumentárním balení; tak se dá zjednodušeně popsat novinka kin Letní hokej, kterou...

RECENZE: Nač má Lví král kopii? Původní verze byla poetičtější a hravější

Záběr z nového zpracování Lvího krále

Budiž hned v úvodu jasně řečeno, že mírně nadprůměrnou známku dostává nový Lví král čistě pro potřeby divácké skupiny,...

VIDEO: Měkčí i tvrdší verze. Hynek Čermák vede revoltu v Národní třídě

Trailer k filmu Národní třída

Hrdina Národní třídy, jehož hraje Hynek Čermák, má nevybíravý slovník, rád se rve a kolem něj se dějí věci na hraně...

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.

Najdete na iDNES.cz