Hlavní hrdinové filmu Snowboarďáci - Vojtěch Kotek (Rendy) a Jiří Mádl (Jáchym)

Hlavní hrdinové filmu Snowboarďáci - Vojtěch Kotek (Rendy) a Jiří Mádl (Jáchym) | foto: Falcon

Popelka opět kraluje vánočním pohádkám

  • 6
Z tradice pohádkových Vánoc televize nesleví ani letos, ani v budoucnu. V současné době vrcholí nákup české filmové klasiky na příští roky a dokončují se úpravy letošního vánočního programu.

Jaký bude? Nejvíce trumfů má opět v rukou Nova. I když oficiální údaje až do začátku prosince tají, důvěrné zdroje potvrzují, že nasadí neselhávající hity.

Na Štědrý den se vrátí Tři oříšky pro Popelku, nestárnoucí, ryze zimní pohádka s Libuší Šafránkovou v titulní roli, která za celá léta u diváků nevyhrála jen jedinkrát: když ji Prima v rozporu s nepsanými zvyklostmi odvysílala mimo vánoční období. Štědrovečerní nabídku Novy doplní ještě speciální vydání zábavného pořadu Zlatíčka s Terezou Brodskou, hereckou hrdinkou nekonečného seriálu Ulice.

Na první svátek vánoční Nova uchystala televizní premiéru zatím posledního, v pořadí pátého dílu filmové série Básníků, komedii Jak básníci neztrácejí naději, v níž Pavel Kříž a David Matásek zažívají krizi středního věku i nové lásky. Vrátí se také stálý americký doplněk Vánoc na Nově, romantická komedie o vztahu milionáře a prostitutky Pretty Woman.

Rovněž pro druhý svátek vánoční Nova připravila směs domácí a hollywoodské nadílky: například záznam koncertu Heleny Vondráčkové u příležitosti čtyřicetiletí zpěvaččiny kariéry doplní filmem Přeber si to znovu, druhým dílem komedie o výměně rolí mezi psychiatrem a gangsterem, v níž září Robert De Niro a Billy Crystal.

Kromě toho Nova nabídne i další sváteční trvalky, k nimž patří česká komedie století S tebou mě baví svět nebo ruská pohádka Mrazík. Zřejmě na Nový rok se dá očekávat první televizní uvedení lidové veselohry Kameňák 3, jejíž dvě předchozí části přinášely Nově hned v první den roku divácké rekordy.

Na Primě Štědrý den, který povede od Rumburaka přes rodinný film Sám doma 3 až k pohádce O princezně Jasněnce a létajícím ševci, vyvrcholí pořadem s režisérem Zdeňkem Troškou Vánoce s Troškou pohádek, pak starší pohádkou Jak se budí princezny a romancí Samotář v Seattlu. Boží hod Primy obsadí Sindibád sedmi moří, výpravné drama Rob Roy a večer pohádka S čerty nejsou žerty či film První výstřel.

Na Štěpána se na Primě vystřídají filmy Dvojčata, Dařbuján a Pandrhola, Hon na myš, večer pak Junior nebo Ronin. "A ještě třešnička na dortu: na Boží hod se na obrazovku vrátí ve zvláštním pořadu VyVolení," dodává Olga Suchánková z Primy.

Také Česká televize se neobejde bez evergreenů. Během Štědrého dne uvede třeba Princeznu se zlatou hvězdou či Pyšnou princeznu. Ale zároveň natočila pohádky nové.

Po poledni zařadí Boháče a chudáka s Jiřinou Bohdalovou v roli paní Bídy, již sedmou pohádkovou komedii režiséra Zdeňka Zelenky, a na Štědrý večer Království potoků, výpravný příběh o tajemné princezně a dvou čtverácích, oceněný na letošním dětském festivalu Oty Hofmana. Pak přijdou na řadu Štědrovečerní posezení s Miroslavem Donutilem a Karel Gott.

I Boží hod opatří ČT dvojicí pohádkových premiér, veselou Restaurací U prince a příběhem z podzemní říše hadů Kamenný klíč, večer nasadí vánoční příhody v cyklu 2 plus 1 s Miroslavem Donutilem a americkou romanci Láska přes internet.

Na Štěpána ČT uvede moderní komedii s pohádkovými prvky Kočičí princezna, dokument o zlatém slavíkovi Mezičas Karla G., pohádku s Jiřím Kornem Trampoty vodníka Jakoubka či záznam z Lucerny, kde slavil Jaroslav Uhlíř jubileum.

Večer přijde závěr třídílné televizní verze filmového hitu Snowboarďáci s hereckou dvojicí Kotek–Mádl, jehož předešlé části se vysílají 12. a 19. prosince. Za hitem mladé generace udělá tečku pamětnický pořad – střihová vzpomínka nazvaná Vladimír Menšík nonstop.