Pohádkám vánoční televize vévodí čerti

  1:00aktualizováno  1:00
Každoroční televizní bitva vánočních pohádek bude letos napínavější než jindy. Stanice sice ještě tají, na který čas který silný titul zařadí, nicméně kolekce snímků, jež si připravily, hodně naznačují. A klíčový štědrovečerní souboj má už jasné obrysy.

Rodinnému čekání na Ježíška budou vládnout rohatí. Prima totiž nasadí vděčnou klasiku z roku 1984, Bočanův film S čerty nejsou žerty, jemuž vévodí herci Vladimír Dlouhý, Ondřej Vetchý a Josef Kemr.

Česká televize zkusí novější podobu pekla: film Romana Vávry Čert ví proč, v němž se sešli Iva Janžurová, Jiří Somr, Pavel Liška - a parta režisérových kamarádů v rolích pekelníků. Snímek patřil mezi pět nejúspěšnějších českých premiér loňského roku, v kinech jej vidělo takřka tři sta tisíc diváků.

Nova zatím chová svou štědrovečerní zbraň v tajnosti. Ale zdá se, že hned po jedné z českých klasických pohádek pošle do bitvy proti čertům nově obměněnou verzi slavného rodinného filmu Stevena Spielberga E. T. - Mimozemšťan. Režisér jí vtiskl lepší technickou kvalitu, ale zasáhl i do některých scén - třeba policistům na stopě dětí "odebral" zbraně.

Vedle Spielbergovy jímavé sci-fi z 80. let, jež utržila v kinech světa tři čtvrtě miliardy dolarů, však Nova pro vánoční vysílání nachystala soubor domácích trvalek. Vedle dvou nejslavnějších, Pyšné princezny a Tří oříšků pro Popelku, má i pohádky O princezně Jasněnce a létajícím ševci či Honza málem králem.

Rovněž Prima se vrátí k české pohádkové klasice. Už 23. prosince začne Vorlíčkovým snímkem s Libuší Šafránkovou a Vladimírem Menšíkem Princ a Večernice. Dále má ve vánoční nabídce tituly Rumburak, O statečném kováři či Šíleně smutná princezna, kterou proslavili zpívající hrdinové Václav Neckář a Helena Vondráčková. A v neposlední řadě uvede ještě jednu pekelnickou pohádku, téměř půl století staré Hrátky s čertem, kde má roli vojenského vysloužilce Josef Bek.

Pouze Česká televize však připravila premiérové pohádky z vlastní dílny. Patří k nim Vánoční panenka, kde se po boku holčičky toužící po panence z výkladní skříně představí Jiří Langmajer, Nina Divíšková a tajemný panák navádějící děvčátko ke špatnostem.

O něco starším dětem je určeno Křesadlo, příběh o lásce princezny Astrid a rukavičkáře Jeníka natočený podle předlohy slavného dánského pohádkáře H. Ch. Andersena. Dvojice musí o své štěstí bojovat proti vůli královských rodičů, zato však najde pomoc u čarodějnice Gudrun. Režisér Jaroslav Hanuš slibuje "humor, kouzla a napětí", do hlavních rolí obsadil Lucii Vondráčkovou, Sašu Rašilova, Veroniku Žilkovou a Martina Stropnického.

Také Prsten krále řeky vypráví o lásce, ale i závisti a úkladech. Čarovný prsten vysvobodí rybářovu dceru ze zlé moci, nikdy jej však nesmí sejmout. Pase však po něm i bohatý kupec nabádaný svou ženou a služebnou. Otakar Kosek pohádku točil u Berounky a na zámcích Šternberk či Jirny, hrají v ní Bára Štěpánová, Radoslav Brzobohatý, Pavel Zedníček či Filip Blažek.

Poklad na Sovím hrádku přivede na obrazovku zlatou sovu střežící po staletí v podzemí tajný poklad. Vědí o něm jen skřítkové Kilián a Damián, ti však jednou potkají dvojici dětí, Honzíka a Andělku, a tajemství vezme za své. O pokladu se tak dozví i lakotná vévodkyně, která přivede děti do nebezpečných situací. Příběh zdobí triky i herci v čele s dcerou a matkou - Simonou Stašovou a Jiřinou Bohdalovou.

K novinkám patří i Modrý Mauritius, komediální pohádka o králi, který pochopí, že láska má větší cenu než nejvzácnější sbírka známek. Hlavní roli má opět Lucie Vondráčková a tvůrci si pohráli s výtvarnou nadsázkou. "Skřítek se vozí v papírovém autě a království Nová Filatelie vysílá kreslené zprávy," naznačují.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Eros Ramazzotti nebo Andrea Bocelli. Podívejte se...

Ondřej Vetchý posílí Cimrmany, ač ho po škole nejprve jako herce zapudili

Do své 52. sezony vstoupilo Divadlo Járy Cimrmana po smutném létě, kdy brzy po sobě odešly jeho dvě výrazné tváře. I...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Karel Gott byl s koncem smířený. Proč bych se měl rouhat? přemítal

Kdysi řekl, že ho fascinuje dostávat se na novou půdu. A dobývat ji. Pomalu, kousek po kousku. Dobyl ji znovu, když se...

PRVNÍ DOJMY: Křepčení na hrobě, nebo pocta? StarDance začala Gottem

Muselo to být ošemetné rozhodování. Totiž jestli první díl StarDance, který náhodou vyšel na den státního smutku,...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Premium

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson přijede s nehudební show. Získejte vstupenky zdarma

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson se předvede v poněkud netradiční roli. V rámci večera mluveného slova představí svou...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

DO KINA: Jiří Mádl v akci, Angelina Jolie v pohádce a k tomu Staříci

Kolekce novinek týdne obsahuje netypické útvary jako krátkometrážní filmy nebo animované pásmo. V pokračování Zloby se...

RECENZE: Eurokriminálka Princip slasti. Cestopis zabírá líp než vražda

Části ženských těl poházené po třech městech mají účel i efekt. Horší je, že vyšetřovatelé z daných zemí se v...

RECENZE: První akční školka či co to je. Rambo by je rozstřílel na cucky

Něco takového v českém filmu vážně ještě nevzniklo. Na druhou stranu nelze tvrdit, že by takový úkaz chyběl. Neboť...

Premium

Když měkké polské slovo v češtině zní vulgárně. Jak se natáčel Princip slasti

Tři useknuté ruce, tři země, tři kriminalisté. Na obrazovky míří ambiciózní česko-polsko-ukrajinský krimiseriál Princip...

Najdete na iDNES.cz