Místo svatby smlouva o smlouvě budoucí. Jak Svěrák provdá Karkulku

  14:15aktualizováno  14:15
Ke zpívané filmové pohádce otce a syna Svěrákových Tři bratři se už nahrává hudba. "S orchestrem jako v Hollywoodu," tvrdí režisér Jan. Pohádka do kin přijde 14. srpna.

Za lesem smyčců skoro nejsou vidět. Až u zdi sedí Zdeněk Svěrák a Jaroslav Uhlíř, tvůrci dětských oper, z nichž se zrodila filmová pohádka Tři bratři. Teď k ní Český národní symfonický orchestr nahrává hudbu a trio autorů včetně režiséra Jana Svěráka přihlíží. Hudebníkům se sluchátky velí dirigent: Hravě, zvesela, pohádkově.

První role pro Uhlíře

"Mě se jen ptají - Co myslíš, neměla by ta pasáž znít jemněji? A já řeknu - Ano, jemněji," žertuje Jan Svěrák. "Bohužel je to asi poslední český film s orchestrem, pětašedesát muzikantů jako my si dovolí jen Hollywood," dodává. Tři bratři se navíc točili u nás dosud nepoužitou technologií jako muzikál Bídníci, herci měli v drobných sluchátkách podklad a zpívali v akci živě.

Autor scénáře Zdeněk Svěrák přiznává, že ho orchestr fascinuje. "Připadá mi jako organismus, kde každý dělá, co umí; kéž by tak šlapala společnost. Ale nezasahuju, nerozumím tomu. Když hráči žádali, ať jim nepouštějí do sluchátek dialogy, že je ruší, divil jsem se - Proč? Vždyť jsou pěkné," směje se.

Fotogalerie

Kdysi se s Uhlířem rozhodli, že si zkusí něco většího než písničku, ale menšího než muzikál. Vznikly "operky", které nastudovaly děti ze škol i školek. "Karkulku dokonce jeden učitelský sbor, to byl odvaz," vzpomíná Uhlíř na desítky DVD, která dostávali. Pro film si přivedl posilu: "Michal Novinski nepřináší rivalitu, nýbrž radost. Už když psal hudbu k filmu Kuky se vrací, říkal jsem, že je to trefa."

Také libreto se muselo přepsat, ze čtyř klasických pohádek ubyl Budulínek a přibyla "neklasická", která z tří bratrů - hrají je Tomáš Klus, Vojtěch Dyk a Zdeněk Piškula - učiní osvoboditele Karkulky, Marušky z Dvanácti měsíčků a Šípkové Růženky. Tři svatby však nebudou. "Karkulka je moc malá, takže její zachránce má ohledně sňatku jen smlouvu o smlouvě budoucí," prozradil scenárista Zdeněk Svěrák. Sám si zahrál vypravěče, který zároveň maluje knížku - ostatně Tři bratři také získají knižní podobu - a vůbec poprvé dostal filmovou roli i Uhlíř, známý dosud z televizních pořadů.

Lábus coby zlá baba

"Zpíval jsem titulní píseň ve Vrchní, prchni! i ve Vratných lahvích, ale vždycky mimo plátno. Až teď mám roličku, já i Novinski stojíme u plotu v historickém kostýmu, který neměl poklopec," líčí Uhlíř.

V pohádce pro všechny generace nemohou chybět nadpřirozené bytosti, mimo jiné sudičky, které představují Marie Rottrová, Iva Bittová a Petra Černocká, či zlá baba z mokřin v podání Jiřího Lábuse. Vlk vychází z klasické loutky, je obrovský, aby pozřel Karkulku i babičku, a hrozivě prý slintá.

Zdeněk Svěrák myslel i na slovenskou verzi, již by přebásnil Milan Lasica, ale Slováci ani Němci, kteří se o film také zajímali, nakonec do projektu nevstoupili. "Veršované zpívaní se těžko převádí do jiného jazyka," uznává Svěrák starší a syn s ním souhlasí. "Tři bratři budou prostě český film, ani na vývoz, ani pro festivaly," shrnul režisér.

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Českou stopu v Teorii velkého třesku podporuje představitelka Amy

Mayim Bialik jako Amy Farrah Fowler v seriálu Teorie velkého třesku

V americkém seriálu Teorie velkého třesku, jehož závěrečnou řadu nyní vysílá Prima Cool, se občas objevují odkazy k...

Boris Rösner mi radil, ať Ulici beru, vzpomíná Martin Hofmann z Mostu!

Martin Hofmann v seriálu Most! (2019)

Zatímco se všude mluví o seriálu Most!, sedáme si spolu v šatně pražského Divadla v Celetné. Před pěti minutami...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

Filmový Freddie Mercury je hit „zbytku světa“, rekordy neláme

Záběr z filmu Bohemian Rhapsody

V Česku i na Slovensku ovládl loni návštěvnost kin. Jak si Bohemian Rhapsody, životopis Freddieho Mercuryho ze skupiny...

Další z rubriky

Proti okleštění Oscarů se postavili Clooney, Pitt, de Niro i režiséři

George Clooney dorazil se svou přítelkyní Stacy, která ve zlatých šatech zn.

Oscary se letos topí ve skandálech. Po odstoupení moderátora a zavržení nové ceny „popularity“ se zvedla vlna nevole i...

RECENZE: Kéž by Černé vdovy měly víc rozumu. Anebo ztřeštěnosti

Propagační fotografie k seriálu Černé vdovy

Jitka Čvančarová, Jana Plodková a Lucia Siposová se v seriálu Černé vdovy zbaví manželů, ale nikoli policisty v podání...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

Najdete na iDNES.cz