Místo svatby smlouva o smlouvě budoucí. Jak Svěrák provdá Karkulku

  14:15aktualizováno  14:15
Ke zpívané filmové pohádce otce a syna Svěrákových Tři bratři se už nahrává hudba. "S orchestrem jako v Hollywoodu," tvrdí režisér Jan. Pohádka do kin přijde 14. srpna.

Za lesem smyčců skoro nejsou vidět. Až u zdi sedí Zdeněk Svěrák a Jaroslav Uhlíř, tvůrci dětských oper, z nichž se zrodila filmová pohádka Tři bratři. Teď k ní Český národní symfonický orchestr nahrává hudbu a trio autorů včetně režiséra Jana Svěráka přihlíží. Hudebníkům se sluchátky velí dirigent: Hravě, zvesela, pohádkově.

První role pro Uhlíře

"Mě se jen ptají - Co myslíš, neměla by ta pasáž znít jemněji? A já řeknu - Ano, jemněji," žertuje Jan Svěrák. "Bohužel je to asi poslední český film s orchestrem, pětašedesát muzikantů jako my si dovolí jen Hollywood," dodává. Tři bratři se navíc točili u nás dosud nepoužitou technologií jako muzikál Bídníci, herci měli v drobných sluchátkách podklad a zpívali v akci živě.

Autor scénáře Zdeněk Svěrák přiznává, že ho orchestr fascinuje. "Připadá mi jako organismus, kde každý dělá, co umí; kéž by tak šlapala společnost. Ale nezasahuju, nerozumím tomu. Když hráči žádali, ať jim nepouštějí do sluchátek dialogy, že je ruší, divil jsem se - Proč? Vždyť jsou pěkné," směje se.

Fotogalerie

Kdysi se s Uhlířem rozhodli, že si zkusí něco většího než písničku, ale menšího než muzikál. Vznikly "operky", které nastudovaly děti ze škol i školek. "Karkulku dokonce jeden učitelský sbor, to byl odvaz," vzpomíná Uhlíř na desítky DVD, která dostávali. Pro film si přivedl posilu: "Michal Novinski nepřináší rivalitu, nýbrž radost. Už když psal hudbu k filmu Kuky se vrací, říkal jsem, že je to trefa."

Také libreto se muselo přepsat, ze čtyř klasických pohádek ubyl Budulínek a přibyla "neklasická", která z tří bratrů - hrají je Tomáš Klus, Vojtěch Dyk a Zdeněk Piškula - učiní osvoboditele Karkulky, Marušky z Dvanácti měsíčků a Šípkové Růženky. Tři svatby však nebudou. "Karkulka je moc malá, takže její zachránce má ohledně sňatku jen smlouvu o smlouvě budoucí," prozradil scenárista Zdeněk Svěrák. Sám si zahrál vypravěče, který zároveň maluje knížku - ostatně Tři bratři také získají knižní podobu - a vůbec poprvé dostal filmovou roli i Uhlíř, známý dosud z televizních pořadů.

Lábus coby zlá baba

"Zpíval jsem titulní píseň ve Vrchní, prchni! i ve Vratných lahvích, ale vždycky mimo plátno. Až teď mám roličku, já i Novinski stojíme u plotu v historickém kostýmu, který neměl poklopec," líčí Uhlíř.

V pohádce pro všechny generace nemohou chybět nadpřirozené bytosti, mimo jiné sudičky, které představují Marie Rottrová, Iva Bittová a Petra Černocká, či zlá baba z mokřin v podání Jiřího Lábuse. Vlk vychází z klasické loutky, je obrovský, aby pozřel Karkulku i babičku, a hrozivě prý slintá.

Zdeněk Svěrák myslel i na slovenskou verzi, již by přebásnil Milan Lasica, ale Slováci ani Němci, kteří se o film také zajímali, nakonec do projektu nevstoupili. "Veršované zpívaní se těžko převádí do jiného jazyka," uznává Svěrák starší a syn s ním souhlasí. "Tři bratři budou prostě český film, ani na vývoz, ani pro festivaly," shrnul režisér.


Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Z filmu Metallica: Francie na jednu noc

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

Hra o trůny může naposledy získat televizní ceny Emmy. Má 32 šancí

Z finále seriálu Hra o trůny

Americká televizní akademie vyhlásila nominace na 71. ročník televizních cen Emmy, které se budou udílet 22. září....

VIDEO: Jak to celé začalo. Hlásí se The King's Man: První mise

The King's Man: První mise

Producenti zveřejnili první ochutnávku filmu The King's Man: První mise, který svou tuzemskou premiéru předběžně...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz