Neděle 19. září 2021, svátek má Zita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 19. září 2021 Zita

Podívejte se, kdo kromě Emmericha věří, že konec světa bude za tři roky

Doporučujeme   12:31
Ať už nás konec světa čeká za tři roky nebo jindy, film by se o tom natočit mohl - teorií je mezi lidmi dost, nehledě na tajuplný mayský kalendář. Tak asi uvažoval režisér Roland Emmerich, když se pouštěl do své novinky 2012.

Takto si tvůrci filmu 2012 představují zkázu města Los Angeles | foto: Falcon

"Zjistíte, že miliony lidí ze všech společenských vrstev věří, že v roce 2012 dojde k nějaké společenské nebo duchovní změně," říká spoluscenárista snímku a hudební skladatel Harald Kloser.

Sdělovací prostředky jsou navíc v současné době plné zpráv o destruktivních následcích řádění vln tsunami, hurikánů či nezvykle dlouho trvajících přívalových deštích.

Z filmu 2012Z filmu 2012

Nicméně hlavním impulsem pro napsání scénáře a natočení filmu byl už zmíněný mayský kalendář, který konec světa tak, jak ho známe určil právě na zimní slunovrat roku 2012.

Konec pátého věku

Mayský kalendář začíná datem 3113 před n.l. a končí právě roku 2012 n.l., čímž určuje cyklus dlouhý 5125 let, takzvaný velký koloběh. Během něj celá naše galaxie měla projít obrovskými změnami, takzvanou galaktickou synchronizací.

O přesnosti kalendáře se na internetu vášnivě debatuje. Jak můžeme vědět, že rok popsaný jako poslední je skutečně rok 2012? Navíc dny se na zemi za zkracovaly a prodlužovaly, tudíž nemohly být počítány stejně.

Z filmu 2012

Proti tomu ovšem stojí poznatek, že předpovědní funkce kalendáře funguje až podezřele přesně - například výpočty měsíčních cyklů jsou téměř dokonalé, od skutečnosti a současných poznatků se liší jen o 33 sekund.

Faktem ovšem zůstává, že dle Mayů 21. 12. 2012 skončí současný, tedy pátý věk slunce a začne šestý, údajně charakterizovaný odklonem od materiálních hodnot k duchovním.

Sluneční bouře a přepólování

Jsou tu ovšem i jiné teorie o tom, co konec mayského kalendáře znamená, a ty se teď mezi filmovými nadšenci zuřivě řeší. Předně, v den zimního slunovratu 2012 bude Země ležet na přímce se sluncem a středem středem mléčné dráhy a sluneční soustava přejde ze severní části galaxie do jižní.

To dává zelenou předpovědím o přepólování země (mimochodem, zmiňoval se o něm i Albert Einstein). Dále se hovoří o největší sluneční erupci v dějinách lidstva, která by změnu polarity mohla vyvolat také.

Díky prudkému slunečnímu větru by se podle vědců mohlo magnetické pole naší planety zhroutit, železné jádro země se začne otáčet opačným směrem, vytvoří se nová magnetosféra a veškerá současná technika zkolabuje.

Do pohybu by se měly dát zemské desky. To samozřejmě doprovodí extrémní klimatické jevy - prudké bouře, hurikány, tornáda, nepřetržité zemětřesení a horotvorné procesy, nemluvě o výbuchu bezpočtu sopek.

jak přežít rok 2012?

Zaregistrujte se v loterii fiktivního institutu po pokračování lidského rodu

Moře se přelijí, během velmi krátké doby vzniknou nová pohoří a světadíly a Země bude stát na prahu nové éry. A ti, kdo přežijí, budou mít šanci začít budovat zbrusu nový svět.

Co bude dál?

Ať už se 21. prosince roku 2012 stane či nestane cokoli z výše uvedeného (ve hře je ještě extrémně blízký průlet mystické planety Nibiru či návštěva mimozemšťanů), jako výchozí materiál pro katastrofický film to funguje skvěle.

A kdo jiný by se měl takové látky chopit, než mistr destrukce modré planety, německý režisér Roland Emmerich. Svou schopnost ohrozit lidstvo dokázal například už v kasovních trhácích Den poté či Den nezávislosti.

Z filmu 2012

Film 2012 přitom nemá ambice ukázat jen divácky jistě atraktivní destrukci v měřítku, v jakém na plátně ještě nebyla k vidění, ale také ukázat, co bude poté.

Premiéra je naplánována na polovinu podzimní filmové sezóny, v českých kinech se snímek s Johnem Cusackem a Woody Harrelsonem začne promítat 12. listopadu.

  • Nejčtenější

Rodina spáchala sebevraždu bez důvodu. V Plzni sehrají poslední večer

Skutečná hromadná sebevražda jedné čtyřčlenné francouzské rodiny inspirovala belgický soubor NTGent k představení...

Ve 46 letech zemřel Ben Best, autor a herec seriálu Nahoru a dolů

Ben Best, spoluautor seriálu HBO Nahoru a dolů, v němž si také zahrál postavu Clegga, zemřel ve věku 46 let. Kromě...

Zemřel americký komik Norm Macdonald, známý ze seriálu Průměrňákovi

Po devítiletém boji s rakovinou zemřel americký herec a komik Norm Macdonald, jedna z hvězd pořadu Saturday Night Live....

V Národním divadle jsem byl na obtíž. Daniel Špinar o svém odchodu i osobních mstách

Premium Myslel jsem si, že budu stojaté prostředí českého divadla bagrovat, ale nějak jsem se vyčerpal, komentuje režisér a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zemřela zpěvačka María Mendiola z dua Baccara, interpretka hitu Yes Sir, I Can Boogie

Ve věku 69 let zemřela v Madridu obklopena rodinou zpěvačka María Mendiola, členka dua Baccara. K jejím největším hitům...

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

  • Další z rubriky

RECENZE: Michael Douglas z návsi zažívá lásku za hřmotu motorů a Ortelu

Ale prčicu, praví rozšafně matka hlavního hrdiny Lásky pod kapotou – a sálem zabouří smích. Což je veliká vzácnost jak...

Stephen Daldry veze na Febiofest svou novinku s Jamesem McAvoyem

Britský filmař Stephen Daldry, nositel tří oscarových nominací za snímky Předčítač, Hodiny a Billy Elliot, jenž se...

TELEVIZIONÁŘ: Love Island čili ostrov lásky, kam smí jen ideály krásy

Už se namlouvali, intrikovali a zrazovali na Baleárách, v Jihoafrické republice i na Havaji, v neděli konečně dorazí...

RECENZE: Vysoká, silná, zdravá. Ale co víme přesně o kněžně Ludmile?

Zábavnost dokumentu Svatá kněžna Ludmila, jehož premiéru ve středu uvede ČT k výročí jedenácti set let od smrti národní...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Gabriela Soukalová je poprvé maminkou, narodila se jí holčička

Bývalá biatlonistka Gabriela Soukalová (31) se stala maminkou. S partnerem Milošem Kadeřábkem přivítala moderátorka na...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Začalo to jako chřipka, pak vzal Tereze meningokok nohy a zničil ledviny

Před čtyřmi lety si Tereza myslela, že nastydla na kole. Jenže druhý den už ležela na JIP a kvůli meningokokové infekci...

Žena nemá žádné kamarádky, aby nesváděla svou postavou jejich partnery

Sedmadvacetiletá Moriah Millsová z Georgie se živí jako modelka a na své křivky je velmi hrdá. Nepodstoupila údajně...

Probudila mě bolest nehtů. Od té doby nemohu chodit, říká Alfred Strejček

Už téměř čtyři roky je Alfred Strejček (79) zcela odkázaný na péči druhých. Herci, recitátorovi, moderátorovi a...