Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Podívejte se, kdo kromě Emmericha věří, že konec světa bude za tři roky

Doporučujeme   12:31
Ať už nás konec světa čeká za tři roky nebo jindy, film by se o tom natočit mohl - teorií je mezi lidmi dost, nehledě na tajuplný mayský kalendář. Tak asi uvažoval režisér Roland Emmerich, když se pouštěl do své novinky 2012.
Takto si tvůrci filmu 2012 představují zkázu města Los Angeles

Takto si tvůrci filmu 2012 představují zkázu města Los Angeles | foto: Falcon

"Zjistíte, že miliony lidí ze všech společenských vrstev věří, že v roce 2012 dojde k nějaké společenské nebo duchovní změně," říká spoluscenárista snímku a hudební skladatel Harald Kloser.

Sdělovací prostředky jsou navíc v současné době plné zpráv o destruktivních následcích řádění vln tsunami, hurikánů či nezvykle dlouho trvajících přívalových deštích.

Z filmu 2012Z filmu 2012

Nicméně hlavním impulsem pro napsání scénáře a natočení filmu byl už zmíněný mayský kalendář, který konec světa tak, jak ho známe určil právě na zimní slunovrat roku 2012.

Konec pátého věku

Mayský kalendář začíná datem 3113 před n.l. a končí právě roku 2012 n.l., čímž určuje cyklus dlouhý 5125 let, takzvaný velký koloběh. Během něj celá naše galaxie měla projít obrovskými změnami, takzvanou galaktickou synchronizací.

O přesnosti kalendáře se na internetu vášnivě debatuje. Jak můžeme vědět, že rok popsaný jako poslední je skutečně rok 2012? Navíc dny se na zemi za zkracovaly a prodlužovaly, tudíž nemohly být počítány stejně.

Z filmu 2012

Proti tomu ovšem stojí poznatek, že předpovědní funkce kalendáře funguje až podezřele přesně - například výpočty měsíčních cyklů jsou téměř dokonalé, od skutečnosti a současných poznatků se liší jen o 33 sekund.

Faktem ovšem zůstává, že dle Mayů 21. 12. 2012 skončí současný, tedy pátý věk slunce a začne šestý, údajně charakterizovaný odklonem od materiálních hodnot k duchovním.

Sluneční bouře a přepólování

Jsou tu ovšem i jiné teorie o tom, co konec mayského kalendáře znamená, a ty se teď mezi filmovými nadšenci zuřivě řeší. Předně, v den zimního slunovratu 2012 bude Země ležet na přímce se sluncem a středem středem mléčné dráhy a sluneční soustava přejde ze severní části galaxie do jižní.

To dává zelenou předpovědím o přepólování země (mimochodem, zmiňoval se o něm i Albert Einstein). Dále se hovoří o největší sluneční erupci v dějinách lidstva, která by změnu polarity mohla vyvolat také.

Díky prudkému slunečnímu větru by se podle vědců mohlo magnetické pole naší planety zhroutit, železné jádro země se začne otáčet opačným směrem, vytvoří se nová magnetosféra a veškerá současná technika zkolabuje.

Do pohybu by se měly dát zemské desky. To samozřejmě doprovodí extrémní klimatické jevy - prudké bouře, hurikány, tornáda, nepřetržité zemětřesení a horotvorné procesy, nemluvě o výbuchu bezpočtu sopek.

jak přežít rok 2012?

Zaregistrujte se v loterii fiktivního institutu po pokračování lidského rodu

Moře se přelijí, během velmi krátké doby vzniknou nová pohoří a světadíly a Země bude stát na prahu nové éry. A ti, kdo přežijí, budou mít šanci začít budovat zbrusu nový svět.

Co bude dál?

Ať už se 21. prosince roku 2012 stane či nestane cokoli z výše uvedeného (ve hře je ještě extrémně blízký průlet mystické planety Nibiru či návštěva mimozemšťanů), jako výchozí materiál pro katastrofický film to funguje skvěle.

A kdo jiný by se měl takové látky chopit, než mistr destrukce modré planety, německý režisér Roland Emmerich. Svou schopnost ohrozit lidstvo dokázal například už v kasovních trhácích Den poté či Den nezávislosti.

Z filmu 2012

Film 2012 přitom nemá ambice ukázat jen divácky jistě atraktivní destrukci v měřítku, v jakém na plátně ještě nebyla k vidění, ale také ukázat, co bude poté.

Premiéra je naplánována na polovinu podzimní filmové sezóny, v českých kinech se snímek s Johnem Cusackem a Woody Harrelsonem začne promítat 12. listopadu.

  • Nejčtenější

Zemřel Bob Newhart, Sheldonův hrdina z Teorie velkého třesku

V 94 letech zemřel americký komediální herec Bob Newhart. Českým divákům byl známý především jako profesor Proton, hrdina Sheldona Coopera ze seriálů Teorie velkého třesku a Malý Sheldon.

19. července 2024  8:51

Zemřel herec, překladatel a publicista Jiří Žák. Bylo mu 77 let

Ve věku 77 let zemřel v neděli 21. července dlouholetý člen hereckého souboru Divadla na Vinohradech v Praze, spisovatel, moderátor a publicista Jiří Žák. Hrál například v filmech Doktor od Jezera...

22. července 2024  15:38

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

POZDRAVY Z OSTRAVY: Je tu pan prezident, mohu vidět vaši občanku?

Milí čtenáři, posílám další pozdravy z Ostravy. Festivaly, není tajemstvím, fungují z perspektivy návštěvníků ve vlastním časovém pásmu i realitě. Co je běžně po zbytek roku půlnoc, rovná se zde...

20. července 2024  11:45

ČSFD lehce zamrzlo v čase, konkurence je zdravá, hlásí šéf Kinoboxu

Premium

Narušit zdejší monopol oblíbené Česko-Slovenské filmové databáze se pokouší projekt Kinobox. Pod známým jménem slavného pořadu vzniká další filmová databáze, kde mohou uživatelé hodnotit filmy a...

19. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

POZDRAVY Z OSTRAVY: Spropitné si přejete dát? Výběr trapných chvilek z Colours

Milí čtenáři, posílám pozdravy z Ostravy. Rád bych se ještě aspoň jednou zopakoval, zpívají Tata Bojs ve svém hitu Opakování z roku 2011, který se ve čtvrtek večer rozezněl areálem Dolních Vítkovic....

19. července 2024  11:45

VIDEO: Eva Burešová si udělala radost novým klipem a zároveň prospěla tělu

Zpěvačka a herečka Eva Burešová dokončuje společně s producentem Jiřím Burianem album MERAKI. Po skladbách Sirény a Walking Disaster je dalším singlem z něj píseň Slzy. Dočkala se i videoklipu, který...

23. července 2024

Zemřel herec, překladatel a publicista Jiří Žák. Bylo mu 77 let

Ve věku 77 let zemřel v neděli 21. července dlouholetý člen hereckého souboru Divadla na Vinohradech v Praze, spisovatel, moderátor a publicista Jiří Žák. Hrál například v filmech Doktor od Jezera...

22. července 2024  15:38

RECENZE: Kauza Kramný má pět kapitol. A na jejich konci zase nevíme nic

55 % Premium

Na pět dílů rozvrhla či spíše natáhla streamovací služba Voyo premiérový dokument Kauza Kramný, který se po jedenácti letech vrací k záhadné smrti manželky a dcery Petra Kramného. Objeví snad filmaři...

22. července 2024

VIDEO: Lavi je génius, Štáfek tupoň. Natáčení filmu Vyšehrad 2 je v plném proudu

Na počátku byl internetový seriál Vyšehrad, poté celovečerní Vyšehrad: Fylm, který měl premiéru v roce 2022, a nyní vzniká pokračování Vyšehrad 2. Podle hlavního hrdiny Julia Laviho Lavického...

22. července 2024  10:30

Tajný trik na intimní hygienu v létě
Tajný trik na intimní hygienu v létě

Na trhu s intimní kosmetikou již existuje tolik produktů, ze kterých si můžeme vybrat: gely, emulze, pěny... My vám však pomůžeme s výběrem. Naše 3...

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

John Deere už nechce být woke. Podlehl tlaku konzervativců a řadí zpátečku

Přední americký výrobce zemědělských strojů John Deere se rozhodl ustoupit od svých iniciativ v oblasti podpory...