Populární Autopohádky ožívají | foto: ANIMATION PEOPLE

Po Chinaski se na čtivé Autopohádky vrhli i filmaři. Budou animované

  • 0
Po pětačtyřiceti letech zahajují oblíbené Autopohádky novou kapitolu své úspěšné existence. Tentokrát přestoupí do animovaného filmu.

Autopohádky se zrodily v roce 1965, kdy poprvé vyšly v knižní podobě. Jiří Marek je původně psal hlavně pro svého syna, ale odchovaly už několik generací čtenářů, vesměs milovníků aut.

Premiéra do roka

Druhý krok udělaly v roce 1983 na půdě tehdejší NDR. Pod německým názvem Automärchen předvedl tři z Markových příběhů – o lesní víle, pekelném kupčení s dušemi a obětavém panu Karambolovi – do hraného filmu Erwin Stranka, který vystudoval pražskou FAMU.

Sázavafest 2009 - ChinaskiTřetí výlet do nových světů podnikly Autopohádky na dvou CD, která v letech 2004 a 2008 namluvili a nazpívali členové skupiny Chinaski v čele s letitými fanoušky knížky Michalem Malátným a Pavlem Grohmanem. O čtvrtý "zářez" se zasloužila rovněž kapela Chinaski, která loni vyrazila s představením Autopohádek na turné po dvaceti divadlech.

A nyní se rodí pátá podoba čtenářské legendy: animovaný film složený z jednotlivých povídek propojených vypravěčským hlasem Malátného, hudebním doprovodem Chinaski a hranými předěly.

Producentem projektu je Michal Podhradský z pražského studia Animation People a premiéru plánuje distribuční společnost Bioscop do roka, na březen 2011.

Od loutek k počítači

Každou zhruba čtrnáctiminutovou povídku vytvoří vždy jiný autorský tým. Odliší se proto výtvarným pojetím i zvolenou animační technologií od klasické loutky k počítačové animaci, nicméně společně mají epizody vytvořit dramatický celek, nad jehož koncepcí bdí uznávaný klasik Břetislav Pojar, zároveň režisér jedné z pohádek.

Populární Autopohádky ožívají

Pojar si vybral Pohádku o princezně, která se nesmála; pracuje na ní s výtvarníkem Pavlem Koutským ploškovou metodou. Díl O rybáři, jeho pyšném populáru a ještě pyšnější paní chystají režisér František Váša s výtvarnicí Bárou Dlouhou, kteří ploškovou animaci použijí ve 3D prostředí.

Do světa?

Příběh Účetní a víla točí podle vlastních výtvarných návrhů Michal Žabka s animovanými loutkami, rovněž David Súkup spojil výtvarnou a režijní profesi v Nejkrásnějším snu, jenž se rodí poloplastickou animací. A také Libor Pixa režíruje Pana Vincenta podle své výtvarné představy, pro změnu technologií 3D.

Populární Autopohádky ožívají

Tvůrci počítají s tím, že nadgenerační kouzlo Autopohádek nezestárne ani ve filmové verzi. Podobně jako skupina Chinaski, jejímuž typickému fanouškovi prý je "od šesti do pětapadesáti let", totiž spojení vůně benzinu s nadpřirozenými bytostmi přitahuje věčné kluky od předškoláků po tatínky.

Navíc animované filmy snáze než hrané účinkují i mimo zemi svého vzniku. Producenti tedy věří, že Autopohádky prorazí i do světa.