Po Chinaski se na čtivé Autopohádky vrhli i filmaři. Budou animované

  4:16aktualizováno  4:16
Po pětačtyřiceti letech zahajují oblíbené Autopohádky novou kapitolu své úspěšné existence. Tentokrát přestoupí do animovaného filmu.

Populární Autopohádky ožívají | foto: ANIMATION PEOPLE

Autopohádky se zrodily v roce 1965, kdy poprvé vyšly v knižní podobě. Jiří Marek je původně psal hlavně pro svého syna, ale odchovaly už několik generací čtenářů, vesměs milovníků aut.

Premiéra do roka

Druhý krok udělaly v roce 1983 na půdě tehdejší NDR. Pod německým názvem Automärchen předvedl tři z Markových příběhů – o lesní víle, pekelném kupčení s dušemi a obětavém panu Karambolovi – do hraného filmu Erwin Stranka, který vystudoval pražskou FAMU.

Sázavafest 2009 - ChinaskiTřetí výlet do nových světů podnikly Autopohádky na dvou CD, která v letech 2004 a 2008 namluvili a nazpívali členové skupiny Chinaski v čele s letitými fanoušky knížky Michalem Malátným a Pavlem Grohmanem. O čtvrtý "zářez" se zasloužila rovněž kapela Chinaski, která loni vyrazila s představením Autopohádek na turné po dvaceti divadlech.

A nyní se rodí pátá podoba čtenářské legendy: animovaný film složený z jednotlivých povídek propojených vypravěčským hlasem Malátného, hudebním doprovodem Chinaski a hranými předěly.

Producentem projektu je Michal Podhradský z pražského studia Animation People a premiéru plánuje distribuční společnost Bioscop do roka, na březen 2011.

Od loutek k počítači

Každou zhruba čtrnáctiminutovou povídku vytvoří vždy jiný autorský tým. Odliší se proto výtvarným pojetím i zvolenou animační technologií od klasické loutky k počítačové animaci, nicméně společně mají epizody vytvořit dramatický celek, nad jehož koncepcí bdí uznávaný klasik Břetislav Pojar, zároveň režisér jedné z pohádek.

Populární Autopohádky ožívají

Pojar si vybral Pohádku o princezně, která se nesmála; pracuje na ní s výtvarníkem Pavlem Koutským ploškovou metodou. Díl O rybáři, jeho pyšném populáru a ještě pyšnější paní chystají režisér František Váša s výtvarnicí Bárou Dlouhou, kteří ploškovou animaci použijí ve 3D prostředí.

Do světa?

Příběh Účetní a víla točí podle vlastních výtvarných návrhů Michal Žabka s animovanými loutkami, rovněž David Súkup spojil výtvarnou a režijní profesi v Nejkrásnějším snu, jenž se rodí poloplastickou animací. A také Libor Pixa režíruje Pana Vincenta podle své výtvarné představy, pro změnu technologií 3D.

Populární Autopohádky ožívají

Tvůrci počítají s tím, že nadgenerační kouzlo Autopohádek nezestárne ani ve filmové verzi. Podobně jako skupina Chinaski, jejímuž typickému fanouškovi prý je "od šesti do pětapadesáti let", totiž spojení vůně benzinu s nadpřirozenými bytostmi přitahuje věčné kluky od předškoláků po tatínky.

Navíc animované filmy snáze než hrané účinkují i mimo zemi svého vzniku. Producenti tedy věří, že Autopohádky prorazí i do světa.

Tipy z televizního programu

Recenze: Pojedeme k moři 70 %, Oko dravce 60 %, Plán útěku 60 %, Kryštůfek Robin 60 %, Trans 60 %, Brak 55 %

Klíčová slova: Policie Modrava, Linka, Comeback, Show Jana Krause

Nepřehlédněte: 28. 6. - 6. 7.

Nejčtenější

VIDEO: Divoké večírky uprostřed totality. První ukázka Pražských orgií

Film Pražské orgie podle slavné knihy Philipa Rotha

Čím méně svobody, tím větší orgie, vzkazuje film režisérky Ireny Pavláskové Pražské orgie, natočený podle slavné...

Češi jsou nejvtipnějším národem světa, tvrdí Palin z Monty Python

Michael Palin s rytířským řádem sv. Michala a sv. George (12. června 2019)

Michael Palin z legendární britské komediální skupiny Monty Python považuje Čechy za nejvtipnější národ na světě. V...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

Další z rubriky

VIDEO: Zdravím, přátelé v České republice! Sám Spider-Man zve do kina

Zdravice Spider-Man: Daleko od domova

Zdravím, přátelé v České republice, jsem Tom Holland. Tak začíná pozvánka na film Spider-Man: Daleko od domova, kterou...

Víc než pohádka, Toy Story je symbol Pixaru. Čtvrtý díl míří k rekordu

Z filmu Toy Story 4: Příběh hraček

Průměrná známka v hodnocení kritiků 98 procent ze sta, to se na filmovém webu Rotten Tomatoes často nevidí. Animovaný...

VIDEO: Ďábelská hororová slavnost. Stylově se hlásí horor Slunovrat

Trailer k filmu Slunovrat

Přesně k datu nejdelšího dne roku zveřejnil první ukázku Slunovrat, který do českých kin přijde 1. srpna. Horor Ariho...

Najdete na iDNES.cz