Petr Zelenka natočil Bratry Karamazovy za dvacet dní

  16:04aktualizováno  16:04
Režisér Petr Zelenka právě dotočil film Karamazovi na motivy slavného románu Fjodora Michajloviče Dostojevského. Nejde ale o běžnou adaptaci - film vychází z úspěšného divadelního představení Dejvického divadla.

Z natáčení filmu Karamazovi v ocelárně v Hrádku nad Nisou | foto: ČTK

"Prvním impulzem byla snaha zaznamenat inscenaci. Vážím si jejich televizních záznamů, ale jsou často jen neúplným svědectvím. Proto jsem se rozhodl vytvořit kolem divadelních Karamazových ještě jinou realitu, jiný příběh, jehož součástí budou i diváci," vysvětluje Zelenka.

Představení v Dejvickém divadle nazkoušel podle dramatizace Dostojevského textu z pera Evalda Schorma už před sedmi lety režisér Lukáš Hlavica. Hra s Ivanem Trojanem v hlavní roli se drží na repertoáru dodnes.

Děj Zelenka situoval do současného Krakova, kam přijíždí skupina herců v čele s režisérem Romanem Luknárem, aby na festivalu v netradičním prostoru oceláren uvedla právě Dostojevského Bratry Karamazovy.

Diváci tak nebudou sledovat jen slavný příběh točící se kolem vyšetřování otcovraždy, ale i osudy souboru, komické příběhy herců i režiséra. Do nich zasáhne i osobní tragédie jednoho z diváků, který poprosí herce, aby představení zahráli jenom pro něj.

Zelenka vnímá Bratry Karamazovy jako drama o morálce, povaze člověka, svědomí, vině, trestu a samozřejmě i odpuštění. Proto film nemá být jen sondou do "široké ruské duše", ale především zamyšlením nad odpovědností člověka.

S Karamazovými režisér spojil jeden ze svých osobních rekordů - film natočil za pouhých dvacet dní. Drtivou většinu scén filmaři nasnímali ve funkční továrně na výrobu oceli v Hrádku nad Nisou.

Tady v hlavní hale vyrostlo jeviště, stírající rozdíl mezi divadelní fikcí a skutečným životem. "Příběhy obyčejného šílenství byl film z letištního skladiště. Karamazovi jsou filmem z oceláren," míní Zelenka. Právě v Dejvickém divadle totiž své Příběhy uvedl a je autorem i jejich filmové adaptace.

Až na malé výjimky respektoval režisér v Karamazových obsazení jako na jevišti. V hlavní roli se proto objeví Trojan, spoluhráči mu budou David Novotný, Igor Chmela, Martin Myšička, Radek Holub nebo Lenka Krobotová.

Mezi ony "výjimky" patří Michaela Badinková, kterou si režisér vybral pro roli Kateřiny, a role Lízy se zhostila Lucie Žáčková. Přibyla i postava Sněgirova v podání Jana Kolaříka z brněnské Husy na provázku.

Film je koprodukčním česko-polským projektem. Za českou stranu se produkce ujal Čestmír Kopecký, pro nějž to nebyla první spolupráce se Zelenkou - natočili spolu třeba Knoflíkáře. Z polské strany produkci šéfovala Karolina Ochabová. Ve filmařském štábu se nakonec sešlo šedesát procent Čechů, zbytek tvořili Poláci.

Ve filmu, který má premiéru naplánovanou na 24. dubna příštího roku, pak podle slov tvůrců nebude chybět humor, nadsázka a mystifikace - prvky pro Zelenkovu tvorbu tak typické. A podle režiséra se můžeme těšit na emotivní, napínavý a silný film s nejlepšími herci.

"Jsou to silná slova, ale mohu si je dovolit, protože nejsem výhradním autorem scénáře, a nechválím tedy práci svoji, ale druhých," vysvětluje Zelenka. "Můj příspěvek spočívá snad jen v tom, že jsem rozpoznal potenciál textu a inscenace a přesvědčil pár desítek lidí, aby tomu věnovali svůj čas a energii," dodává.

Autoři: ,

Tipy z televizního programu

Recenze: Pojedeme k moři 70 %, Oko dravce 60 %, Plán útěku 60 %, Kryštůfek Robin 60 %, Trans 60 %, Brak 55 %

Klíčová slova: Policie Modrava, Linka, Comeback, Show Jana Krause

Nepřehlédněte: 28. 6. - 6. 7.

Nejčtenější

VIDEO: Divoké večírky uprostřed totality. První ukázka Pražských orgií

Film Pražské orgie podle slavné knihy Philipa Rotha

Čím méně svobody, tím větší orgie, vzkazuje film režisérky Ireny Pavláskové Pražské orgie, natočený podle slavné...

Češi jsou nejvtipnějším národem světa, tvrdí Palin z Monty Python

Michael Palin s rytířským řádem sv. Michala a sv. George (12. června 2019)

Michael Palin z legendární britské komediální skupiny Monty Python považuje Čechy za nejvtipnější národ na světě. V...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

Další z rubriky

Druhý Tajný život mazlíčků vyhrál s náskokem, přišlo 54 tisíc diváků

Záběr z animovaného filmu Tajný život mazlíčků 2

Animovaný snímek Tajný život mazlíčků 2 prokázal i v Česku statut rodinného hitu. Na vítězné pokračování pohádky přišlo...

Víc než pohádka, Toy Story je symbol Pixaru. Čtvrtý díl míří k rekordu

Z filmu Toy Story 4: Příběh hraček

Průměrná známka v hodnocení kritiků 98 procent ze sta, to se na filmovém webu Rotten Tomatoes často nevidí. Animovaný...

U nás zase Chalupáři a Hospoda. Ve světě přitom přes léto startují novinky

Záběr ze seriálu Ad Vitam

Zatímco české stanice už se ponořily do reprízového léta, kam tradičně patří Chalupáři, Vinnetou, Hospoda či Comeback,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz