Perský princ na plátně vypadá líp, než ten počítačový. Podívejte se

Exkluzivně   17:49aktualizováno  17:49
Počítačoví nadšenci se dočkali. Na světě je první trailer k filmu Perský princ, inspirovaného slavnou počítačovou hrou. Je plný triků, písku a také záběrů vypracovaného těla Jakea Gyllenhaala.

Reakce na projekci prvních záběrů se podle deníku Hollywood Reporter vzácně shodovaly: Perský princ režiséra Mikea Newella by mohl být důležitým mezníkem, oddělujícím éru špatných napodobenin videoher od filmů, jež původní hru rozvíjejí v dokonalou filmovou podívanou.

Plakát k filmu Prince of Persia: The Sands of Time"Základem dobré adaptace každé počítačové hry je zapomenout na to, co ji udělalo slavnou, a vytvořit film, který by uspěl, i kdyby původní hra nikdy nebyla. Což se nám v případě Perského prince, myslím, podařilo," řekl jeden ze spoluautorů scénáře a autor původního námětu Jordan Mechner v rozhovoru pro server Collider.com.

Se scénářem si prý tvůrci dali velkou práci. "Trvalo to roky, dělalo na něm několik scenáristů a točit jsme začali, až když jsme si byli stoprocentně jistí, že máme kvalitní základ. Mám za to, že filmy podle počítačových her mohou být dobré pouze tehdy, když mají kvalitní příběh a věrohodné hrdiny. Proto ta péče," vysvětluje producent Jerry Bruckheimer, který má za sebou mimo jiné i veleúspěšnou sérii Pirátů z Karibiku.

Písek a svaly

Na zvláštních efektech se prý začalo pracovat před rokem a půl, přičemž hlavní odborníci sídlící v Londýně si dlouho lámali hlavu, jak udělat z počítačových kouzel kouzla nepočítačově filmová. "Teprve když jsme přidali další vrstvy a k tomu vířící písek, začalo to být ono," vysvětluje Bruckheimer.

Z filmu Prince of Persia: Sands Of Time

Perský princ Mikea Newella čerpá především z videohry Sands Of Time, konkrétně z verze roku 2003, víc než computerový základ je v něm ovšem podle tvůrců cítit vliv slavných hollywoodskch velkofilmů.

"Hodně jsme při práci na Princi mysleli na Lawrence z Arábie, stylově i v příběhu se mu blíží. Nevím, jestli to ocení i diváci, ale na mě to funguje báječně," říká hrdě Jerry Bruckheimer.

"Podle reakcí publika na testovací projekci se nám podařilo natočit film, který osloví dítě i osmdesátileté důchodce. Muži oceňují akci, ženy propadají romantice kouzlu Jakea Gyllenhaala," zmiňuje producent hlavní hvězdu snímku.

Ten byl u fanoušků zpočátku v nemilosti. "Když vyšlo najevo, že by měl hrát Prince právě Jake, fanoušci byli skeptičtí. Teď jim konečně můžeme dokázat, že jsem vybrali správně," říká scenárista Mechner.

Z filmu Prince of Persia: The Sands of TimeZ filmu Prince of Persia: The Sands of Time

"Jake ke své roli přistoupil opravdu zodpovědně. Trénoval jako blázen, denně cvičil, aby se co nejvíc přiblížil vzhledu počítačového hrdiny. Samozřejmě, že Jake je především skvělý herec, ale jeho fyzická konstituce sehrála ve výsledném dojmu důležitou roli," předesílá producent.

Středověký příběh natočil Mike Newell, mimo jiné autor čtvrtého filmového Harryho Pottera, převážně v Maroku. Premiéra filmu je plánována na květen 2010. A nejspíš se máme skutečně na co těšit: tvůrci jsou totiž tak osvícení, že dosavadní, dvouapůlhodinovou verzi chtějí zkrátit, aby divák dostal opravdu jen to nejlepší.


Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Z filmu Metallica: Francie na jednu noc

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

Další z rubriky

RECENZE: Nač má Lví král kopii? Původní verze byla poetičtější a hravější

Záběr z nového zpracování Lvího krále

Budiž hned v úvodu jasně řečeno, že mírně nadprůměrnou známku dostává nový Lví král čistě pro potřeby divácké skupiny,...

Hra o trůny může naposledy získat televizní ceny Emmy. Má 32 šancí

Z finále seriálu Hra o trůny

Americká televizní akademie vyhlásila nominace na 71. ročník televizních cen Emmy, které se budou udílet 22. září....

VIDEO: Mark Hamill, idol Hvězdných válek, zpívá v roli vraždící panenky

Trailer k filmu Dětská hra

Ve filmu Dětská hra, který do kin vejde 25. července, ožije legendární vraždící panenka z hororové série Chucky. A co...

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?

Najdete na iDNES.cz