Pátý filmový Harry Potter přichází

  1:00aktualizováno  1:00
Co předcházelo včerejší slavnostní světové premiéře filmu Harry Potter a Fénixův řád v Londýně?

Daniel Radcliffe a producent David Heyman na premiéře filmu Harry Potter a Fénixův řád v Tokiu (29. června 2007) | foto: Reuters

Šťavnatého filmového předkrmu se dočkali netrpěliví fanoušci finálního dílu série o Harrym Potterovi, který má v anglickém originále vyjít 21. července. Do kin míří pátý díl ságy Harry Potter a Fénixův řád. Po tokijské předpremiéře měl včera večer slavnostní světovou premiéru v Londýně. V českých kinech se objeví 19. července.

Mezi kouzly a realitou
Hlavní hvězdy snímku už své postavy o něco málo "přerostly". Zatímco během pátého roku na Škole čár a kouzel v Bradavicích je Harrymu patnáct let a prožívá svou první lásku, jeho filmový představitel Daniel Radcliffe oslaví 23. července osmnáctiny.

Od té doby bude moci disponovat čtyřiceti miliony dolarů, které si natáčením vydělal a o nichž tvrdí, že je investuje raději do uměleckých děl než do marnotratných kolekcí drahých aut. Ještě o rok starší je Rupert Grint, který hraje Rona Weasleyho, nejmladší z trojice Emmě Watsonové alias Hermioně Grangerové bylo letos sedmnáct. Přesto - anebo právě proto - se herci se svými postavami dokážou lehce ztotožnit.

"Myslím, že to, co se děje Harrymu, koresponduje s tím, co se děje mně jako teenagerovi," uvedl na předpremiérové londýnské tiskové konferenci Radcliffe. "Samozřejmě vyjma toho, že Harry je sirotek a mně jsou rodiče velikou oporou."

Zatímco ve filmu studenti skládají zkoušky NKÚ - Náležité Kouzelnické Úrovně, Emma Watsonová v reálném životě končí střední školu a svědomitě (jak je postavě Hermiony vlastní) se připravuje na univerzitu. Právě to byl také důvod, proč se dlouze rozhodovala, zda bude v natáčení posledních dvou dílů společně s ostatními protagonisty pokračovat. A byl to také důvod, proč kolem její případné neúčasti vznikla celá aféra.

"Je hodně zvláštní vědět přesně dopředu, co budu dělat další dva roky, a proto jsem se o všem hodně rozmýšlela," vysvětluje mladá herečka. "Všichni mi ale vycházejí vstříc, kdykoli mám nějaké zkoušky, potřebuji se učit nebo psát eseje. Hrát v Harrym Potterovi je velká výsada, ale také práce na plný úvazek, protože dokonce ani když dotočíte film, tak to nekončí. Nikdy to nekončí," podotýká.

Školu musí skloubit nejen s natáčením, ale i s propagací filmu, která obnáší poskytování rozhovorů, účast na tiskových konferencích a při dalších společenských událostech - včetně světové premiéry. "Myslím ale, že nakonec zvládnu spojit jak film, tak vlastní ambice a touhy," říká Watsonová.

Lenka zasněná a věcná
S nadhledem sobě i své roli vlastním bere natáčení Rupert Grint. Kdyby v herecké kariéře neuspěl, prodával by zmrzlinu. Vypadá to, že šťastnou ruku měli filmaři i při výběru představitelky postavy Lenky Střelenky - patnáctileté Evanny Lynchové. Buď se se svou rolí trochu náměsíčně působící dívky dokáže naprosto ztotožnit i na veřejnosti, anebo je prostě taková.

Když se jí producent potterovské filmové ságy David Heyman zeptal, co že jí to řekl otec před konkurzem na roli, o kterou se ucházely tisíce dívek, odpověděla zasněně a zcela věcně: "Ach ano, řekl, že pokud mě nevyberete, není to moje chyba, ale vaše, protože Lence nerozumíte."

Zdá se, že Heyman postavě rozumí dobře, a také, že by mohl být zasvěcenější i do událostí vývoje posledního příběhu Harryho Pottera. Během natáčení jednotlivých dílů se totiž musel radit s autorkou knih J. K. Rowlingovou - to aby náhodou neodhalil příliš, jinde aby naznačil správný směr. Neprozradil však nic. "Nevíme toho moc, ale i kdybychom věděli víc, stejně bychom to nemohli říct‚" prohlásil.


Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Marvel ohlásil nové filmy. Thor bude žena, ukáže se Blade i Angelina Jolie

Herečka Natalie Portmanová na festivalu Comic-Con (21. 7. 2019)

Společnost Marvel oznámila novou várku filmů a seriálů. Do komiksového světa přilákala Angelinu Jolie, která se objeví...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

Další z rubriky

Marvel ohlásil nové filmy. Thor bude žena, ukáže se Blade i Angelina Jolie

Herečka Natalie Portmanová na festivalu Comic-Con (21. 7. 2019)

Společnost Marvel oznámila novou várku filmů a seriálů. Do komiksového světa přilákala Angelinu Jolie, která se objeví...

VIDEO: Před Vánocemi přijde kočičí tanec. Hlásí se muzikál Cats

Trailer k filmu CATS

James Corden, Taylor Swift, Jennifer Hudsonová, Ian McKellen, Idris Elba, Judi Denchová nebo Rebel Wilsonová. To je...

VIDEO: Vrací se Top Gun. Neohrožený Tom Cruise je pořád kapitán

Trailer k filmu Top Gun: Maverick

Herec Tom Cruise překvapil účastníky Comic-Conu v San Diegu svým předem neohlášeným vystoupením, na kterém představil...

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.

Najdete na iDNES.cz