Oslavenec Vorlíček sní o nové pohádce

  • 2
Slavnostně prostřený stůl, kolem něj přátelé, přípitky, kytice – všechno vypadalo jako každá narozeninová oslava. Až na předkrm: podával se špenát. Oslavencem, který vstupuje mezi pětasedmdesátníky, byl ve Zlíně režisér Václav Vorlíček.

Do jeho bohaté filmografie patří také populární komedie Což takhle dát si špenát. "Jen jez, je to zdravé," pobízela herečka Jiřina Bohdalová tvůrce zaskočeného nejen stylovým jídelníčkem.

I celá soukromá oslava, kterou pro něj připravili kamarádi na zlínském festivalu dětských filmů, byla totiž do poslední chvíle tajemstvím.

Nad špenátem zasedli vesměs lidé, s kterými Vorlíčka spojuje svět filmového humoru. Bohdalová prý hrála už v jeho filmu točeném ještě na FAMU a poté třeba v pohádkách Jezerní královna a Pták Ohnivák.

Pohádky a vůbec příběhy pro děti zase Vorlíčka pojí s dalšími gratulanty. Přišli režiséři Karel Smyczek a Zdeněk Zelenka i režisérky Věra Plívová-Šimková a Drahomíra Králová. Bohužel už nemohl blahopřát nejbližší Vorlíčkův spolupracovník – Miloš Macourek.

"Chybí mi jeho tvůrčí partnerství, ke kterému patřily i naše hádky," vzpomněl Vorlíček na svého dvorního scenáristu, který zemřel před třemi lety.

Společně přivedli na svět film Kdo chce zabít Jessii?, jenž jim vynesl pozvání do Ameriky, či snímky Pane, vy jste vdova a Mach, Šebestová a kouzelné sluchátko. Z jejich dílny vzešly také seriály Arabela, Křeček v noční košili, Létající Čestmír...

Fantaskní svět Macourkův občas Vorlíček střídal klasickými pohádkami. Natočil i jednu z nejslavnějších, Tři oříšky pro Popelku, a vedle ní Kouzelný měšec, Jak se budí princezny nebo nejnověji baladického Krále sokolů, za nějž sbíral ceny na mezinárodních festivalech.

Právě pohádka je žánr, který jubilanta Vorlíčka znovu láká. V současné době se jedná o případné koprodukci několika zemí, a pokud se projekt podaří dát dohromady, ve Vorlíčkově režii by ožily tradiční postavy Dlouhý, Široký a Bystrozraký.

Ovšem v méně tradiční podobě, než jakou přinášejí příběhy z televizního studia. "Jde mi o pořádnou podívanou, moderní, trikově a dějově bohatou pohádku, která má v éře Harryho Pottera šanci," sní Vorlíček...

Na zlínském festivalu, jehož 45. ročník dnes končí, si Vorlíček znovu ověřil, že jeho filmy nestárnou. Nové generace dětí se ptaly stejně jako ty předešlé: jak funguje kouzelný prsten Arabely, jak se Miloš Kopecký protáhl výlevkou umyvadla ve filmu Jak utopit doktora Mráčka a jak "narvali" Popelčiny šaty do oříšků.