Plakát k Oscarům: kvíz bez vítěze, přesto se třemi muži na trůnu

  18:30aktualizováno  18:30
Ať dopadnou Oscary jakkoli, představitel prezidenta Lincolna, moderující otec hitu Griffinovi a jubilující agent 007 nemohou prohrát. Sledujte udílení prestižních filmových cen v on-line reportáži iDNES.cz

Plakát k udílení Oscarů za rok 2012: Kolik předchozích vítězů poznáte? | foto: Oscar.org

Oscray on-line na iDNES.cz

On-line reportáž z udílení cen sledujte v neděli od 1:00 na iDNES.cz. Přímý přenos uvede filmový kanál HBO, je možné jej sledovat i v sále pražského kina Světozor.

Tři tisíce filmařů v sále zatají dech, kdykoli se otevře další obálka s kouzelnou formulkou "a Oscara získává".

Jen tři muži na slavnosti zůstanou králi večera, i kdyby na ně trofeje nevyšly.

Daniel Day-Lewis, daňový student

Na jeho vítězství se ani nevyplatí sázet, kurzy jsou takřka jedna ku jedné. Za titulní roli ve filmu Lincoln už pobral ceny od Londýna přes Chicago po Boston, a kdyby nevyhrál i Oscara, museli by snad americkou filmovou akademii rozpustit. Jenže on vyhraje. Ztvárnil přece modlu americké historie, a hlavně skvěle.

Z filmu Lincoln
Z filmu Lincoln
Z filmu Lincoln

Daniel Day-Lewis ve filmu Lincoln. Režíroval Steven Spielberg.

Čímž vyrovná v kategorii herců dosavadní rekord kolegy Jacka Nicholsona - tři sošky. Dvě už má Day-Lewis doma, za snímky Moje levá noha a Až na krev. V pětapadesáti opravdu slušná bilance, zvláště když se rodákovi z Greenwiche, který má rovněž irské občanství, připočtou hrdé rekordy vlastenecké. Oscara za hlavní roli vyhrál jako první Brit, až po něm přišli Jeremy Irons a Anthony Hopkins. Také je prvým neamerickým hercem, který v Oscarech uspěl dvakrát. A navíc je už druhým hercem v historii nominovaným za roli Lincolna; jeho předchůdce Raymond Massey za film z roku 1940 Abe Lincoln v Illinois však nevyhrál.
"Napadá mě, že to byl právě herec, kdo zavraždil Lincolna. A teď je to zase herec, kdo se mu pokouší vrátit život," řekl Day-Lewis při přebírání výročního ocenění od hereckého sdružení, dalšího kousku  do své početné sbírky. Mohla být možná větší, kdyby podle původního plánu hrál Ježíše v Umučení Krista - jenže režírující Mel Gibson si to rozmyslel s odůvodněním, že Day-Lewis vypadá "příliš evropsky". A určitě by narostla, kdyby herec sám tolik rolí neodmítal.

Asi ví, proč to dělá. Kdykoli totiž nabídku přijme, vyžádá si důkladnou přípravu.

Pro natáčení Posledního Mohykána si postavil vlastnoručně kánoi, naučil se stahovat zvěř a dokonale ovládat těžkou pušku, kterou stále nosil s sebou, včetně štědrovečerní večeře. Vypadá, že umí vše. Ale v jednom ohledu je "celoživotní student", jak o sobě říká s humorem - v umění, jak se vyhýbat daňovým povinnostem.

Seth MacFarlane, komik na hraně

Až přijde na řadu kategorie písní, bude Seth MacFarlane stát každou nohou v jiném táboře. Poprvé totiž zkouší roli moderátora Oscarů a zároveň je poprvé na cenu nominován: jako spoluautor písničky Everybody Needs A Best Friend. Zní v komedii z rodu pánských jízd Méďa, kterou sám napsal, režíroval a propůjčil v ní hlas plyšovému titulnímu hrdinovi.

Nominacemi na Oscara provázel americký herec Seth MacFarlane.

Nominacemi na Oscara provázel americký herec Seth MacFarlane.

Těžko říci, zda rozverný popěvek vezmou filmoví akademici vážně; ostatně komika Setha Mac­Farlanea bere vážně málokdo - proto také show moderuje. Navíc pořadatelé doufají, že k přenosu přitáhne armádu svých fanoušků, které by jinak důstojný večer plný rób, slz a díků nelákal. MacFarlane se totiž proslavil jako tvůrce kultovního animovaného seriálu Griffinovi, v němž také namluvil postavičky jménem Peter, Brian a Stewie.

Jeho humor, jak ostatně předvedl i Méďa, jehož pokračování už se chystá, je spíše obhrouble košilatý než politicky troufalý. Tak trochu to ukázal už při vyhlašování oscarových nominací, kdy se pokusil na půdu politické nekorektnosti zabrousit a místo vtipu zplodil trapas. Na adresu Lásky vyrobené v koprodukci Rakouska a Německa podotkl, že když dotyčné dvě země "naposledy dělaly něco společně, byl to Hitler - tohle je něco lepšího".

Ale byť hrdinové jeho Médi pěstují vyměšovací smích, v oboru má MacFarlane pověst mimořádně chytrého člověka prohlašujícího, že jsme v moderní době "líní používat vlastní mozek". A i kdyby mu Oscar nevyšel, vyhrál už daleko víc: vlastní život. V osudný den 11. září 2001 se měl vracet z Bostonu do Los Angeles letem číslo 11, ale měl špatné údaje o startu, na letiště přijel o pár minut později a musel čekat na další spoj. S letadlem, kde měl původně sedět, pak teroristé narazili do Světového obchodního centra.

James Bond, nejtajnější špion

K bondovkám se profesní pocty moc nehrnou, nejnovější z nich - Skyfall - však dostala pět oscarových nominací. Za kameru, střih zvuku, mix zvuku, hudbu a za stejnojmennou píseň v podání Adele, jež patří k favoritům.

Leč i kdyby ostrouhal, bude agent 007 jedním z králů slavnosti. Její součástí se totiž stane hold sérii filmů s Jamesem Bondem, jež loni oslavila půl století od premiéry prvního Dr. No. "Je nám ctí zařadit do ceremoniálu mimořádné blahopřání k bondovským padesátinám," uvedli producenti Craig Zadan a Neil Meron, ovšem bez jakýchkoli podrobností. Podoba pocty patří k nejutajenějším bodům programu, možná je tajnější než výsledky Oscarů a než tajný agent sám.

Tipy z televizního programu

Recenze: Pojedeme k moři 70 %, Oko dravce 60 %, Plán útěku 60 %, Kryštůfek Robin 60 %, Trans 60 %, Brak 55 %

Klíčová slova: Policie Modrava, Linka, Comeback, Show Jana Krause

Nepřehlédněte: 28. 6. - 6. 7.

Nejčtenější

Češi jsou nejvtipnějším národem světa, tvrdí Palin z Monty Python

Michael Palin s rytířským řádem sv. Michala a sv. George (12. června 2019)

Michael Palin z legendární britské komediální skupiny Monty Python považuje Čechy za nejvtipnější národ na světě. V...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

VIDEO: Divoké večírky uprostřed totality. První ukázka Pražských orgií

Film Pražské orgie podle slavné knihy Philipa Rotha

Čím méně svobody, tím větší orgie, vzkazuje film režisérky Ireny Pavláskové Pražské orgie, natočený podle slavné...

Další z rubriky

RECENZE: Rave a nepřenosná extáze. Beats nesou to věčné kouzlo rebelie

Záběr ze snímku Beats

Píše se rok 1994, vláda vydává zákaz hudebních shromáždění „s opakujícími se údery“ a dva kluci ze skotského zapadákova...

Druhý Tajný život mazlíčků vyhrál s náskokem, přišlo 54 tisíc diváků

Záběr z animovaného filmu Tajný život mazlíčků 2

Animovaný snímek Tajný život mazlíčků 2 prokázal i v Česku statut rodinného hitu. Na vítězné pokračování pohádky přišlo...

Víc než pohádka, Toy Story je symbol Pixaru. Čtvrtý díl míří k rekordu

Z filmu Toy Story 4: Příběh hraček

Průměrná známka v hodnocení kritiků 98 procent ze sta, to se na filmovém webu Rotten Tomatoes často nevidí. Animovaný...

Najdete na iDNES.cz