Oko nad Prahou neříká o Janu Kaplickém nic nového

  7:13aktualizováno  7:13
Dokument Oko nad Prahou provází fáma o bezmála trezorovém filmu. Nesmysl. O "kauze chobotnice" neříká nic nového, a ještě méně o Janu Kaplickém.

Největším úspěchem Jana Kaplického je prestižní cena Stirling Prize, kterou získal za stavbu centra pro novináře na londýnském hřišti Lord‘s. | foto: HCE

Dramaturgem filmu Oko nad Prahou se stal život sám, a je to na něm znát. V dobrém, protože tak nečekaný scénář nikdo nevymyslí, i ve zlém, protože pod vlivem událostí ztrácí hlavní nit.

Mezi chobotnicí a láskou

Původně měl film sledovat výstavbu takzvané chobotnice či blobu – kontroverzní budovy Národní knihovny podle projektu architekta Jana Kaplického. Ovšem ze stavby sešlo a vášně kolem návrhu i soutěže, kterou vyhrál, rozdělily veřejné mínění i politickou scénu. Dokument tedy mapuje vývoj kauzy plus architektův vztah s producentkou filmu Eliškou Kaplický, která občas přebírá hlavní roli; nejen po Kaplického smrti v den narození jejich dcery.

z filmu Oko nad Prahou (Jan a Eliška Kaplický)

Jako by se film držel záznamu z deníku, kam si Kaplický v roce 1998 poznamenal "plán" – vyhrát soutěž a mít lásku. Jenže mezi dvěma již známými vypravěčskými linkami, bojem o chobotnici a soukromým štěstím, zbývá jen málo prostoru na to nejdůležitější – na Kaplického. Jaký vlastně byl, o čem snil nebo přemýšlel, co měl rád a nesnášel, čím se trápil či těšil?

O člověku Kaplickém se divák dozví jen málo, ačkoli právě to je podstatou dokumentů. Pokud obsahu něco chybí, ve formě naopak občas přebývá až okatá citovost. Režisérka Olga Špátová má možná po svém otci sklon k jímavosti a jako on umí protančit minovým polem kýče; emoce drží tam, kde filmu ještě slouží, ne už škodí. Ale Oko nad Prahou obsahuje i pasáže jakoby zrozené bez ní a její míry vkusu.

Knížák s noblesou

Nezaujatý člověk musí dokumentu přiznat filmařskou zručnost a pocitovou působivost. Potíž je však v tom, že nezaujaté diváky by kina musela dovážet snad z Panenských ostrovů. V Česku má na "blob" názor kdekdo, a protože je film zpolitizovaný stejně jako celá kauza, rozdělí i publikum.

z filmu Oko nad Prahou (Jan Kaplický, Václav Havel, Eva Jiřičná)

Marně se snaží nebýt tendenční: dle očekávání tu bojují "hodný" Havel a "zlý" Klaus. Zajímavější jsou okamžiky, kdy k "hodným" díky svým slibům přibude Jiří Paroubek, či výjevy maně dokládající, že se věcná debata stala nemožnou, jakmile i zastánci a odpůrci dostali politické nálepky. Jediným posledním mohykánem, jenž donkichotsky volá po odborné polemice, zůstává Milan Knížák – a na okamžik dokonce okouzlí noblesou, s níž odpovídá na fanatické vulgarity davu suše zdvořilým vtipem.

Ale to jsme pořád u kauzy, již rekonstruují i televizní zprávy. Kde je Kaplický? V ateliéru s kolegy; ve výrocích "Byl pesimista s jiskrou v oku"; ve vzpomínkách spolužáka Pavla Bobka na ruskou invazi, po níž Kaplický emigroval, či ve vlastním vyprávění o dětství. Soukromějších zlomků, krom četných romantických objetí s partnerkou, se najde málo.

z filmu Oko nad Prahou (Eliška Kaplický)

Zkoumání zlatavé barvy prozářené sklenky vína; chvilka nad nápadem "Josef a Josef" propojujícím architektova otce a syna; projevy umanutosti umělce, jenž se pro svou jedinou pravdu upíše Mefistům i Paroubkům. Jinak je Oko nad Prahou více aktivistické než osobní, čímž si ztěžuje pouť napříč světem i časem.

Účinnost střídmě pojaté smrti oslabí lyrizované obrázky s dítětem v dešti a zcela "přes" vyzní dopis Kaplického dceři, jejž tu předčítá sám jeho autor Václav Havel. Závěrečná přepjatost filmu hodně ublíží, ale nakonec převáží síla příběhu, jejž vypráví. Byť o Kaplickém víme na konci totéž, co na začátku.

Oko nad Prahou
ČR, režie Olga Špátová, účinkují Jan Kaplický, Eliška Kaplický, Václav Havel, Pavel Bém, Milan Knížák, 78 min.
Hodnocení MF DNES: 60 %

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Boris Rösner mi radil, ať Ulici beru, vzpomíná Martin Hofmann z Mostu!

Martin Hofmann v seriálu Most! (2019)

Zatímco se všude mluví o seriálu Most!, sedáme si spolu v šatně pražského Divadla v Celetné. Před pěti minutami...

VIDEO: Poslední díl seriálu Most! posune vysílací čas. Kvůli vulgaritě

MOST!

Sedm dílů seriálu Most! se vysílalo hned po deváté večer, ale jeho osmá, závěrečná epizoda posune v pondělí 25. února...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

RECENZE: Kéž by Černé vdovy měly víc rozumu. Anebo ztřeštěnosti

Propagační fotografie k seriálu Černé vdovy

Jitka Čvančarová, Jana Plodková a Lucia Siposová se v seriálu Černé vdovy zbaví manželů, ale nikoli policisty v podání...

Vždycky Dejvice! V novém seriálu hraje Trojan Spejbla a herci mají AIDS

Záběr z natáčení seriálu Zkáza Dejvického divadla

Jestli nyní platilo „Dycky Most!“, od 4. března převezme štafetu heslo „Vždycky Dejvice!“. V ČT odstartuje šestidílný...

Další z rubriky

TELEVIZIONÁŘ: Ženy, pozor! Muži vám fušují už i do červené knihovny

Záběr z filmu Studnářova dcera

Leckdo si stýská, že obrazovka je samá krev, ale ve skutečnosti žánr krimi vede těsný souboj se sladkobolnou...

PRVNÍ DOJMY: Recyklovaný Kameňák. I reklamy jsou vtipnější a kratší

Ze seriálu Kameňák

Původní Kameňák čítal pět dílů včetně posledního Vánočního Kameňáku plus několik filmů o filmu, ale pořád to nestačilo....

VIDEO: Drogy nebo alkohol? Dík, nic nesháníme. Startuje seriál Kameňák

Seznamte se s hrdiny z Kameňákova

Dosavadní vítěz pátečních televizních večerů Strážmistr Topinka dostane konkurenci. Na Nově proti němu odstartuje...

Najdete na iDNES.cz