Oko nad Prahou neříká o Janu Kaplickém nic nového

  7:13aktualizováno  7:13
Dokument Oko nad Prahou provází fáma o bezmála trezorovém filmu. Nesmysl. O "kauze chobotnice" neříká nic nového, a ještě méně o Janu Kaplickém.

Největším úspěchem Jana Kaplického je prestižní cena Stirling Prize, kterou získal za stavbu centra pro novináře na londýnském hřišti Lord‘s. | foto: HCE

Dramaturgem filmu Oko nad Prahou se stal život sám, a je to na něm znát. V dobrém, protože tak nečekaný scénář nikdo nevymyslí, i ve zlém, protože pod vlivem událostí ztrácí hlavní nit.

Mezi chobotnicí a láskou

Původně měl film sledovat výstavbu takzvané chobotnice či blobu – kontroverzní budovy Národní knihovny podle projektu architekta Jana Kaplického. Ovšem ze stavby sešlo a vášně kolem návrhu i soutěže, kterou vyhrál, rozdělily veřejné mínění i politickou scénu. Dokument tedy mapuje vývoj kauzy plus architektův vztah s producentkou filmu Eliškou Kaplický, která občas přebírá hlavní roli; nejen po Kaplického smrti v den narození jejich dcery.

z filmu Oko nad Prahou (Jan a Eliška Kaplický)

Jako by se film držel záznamu z deníku, kam si Kaplický v roce 1998 poznamenal "plán" – vyhrát soutěž a mít lásku. Jenže mezi dvěma již známými vypravěčskými linkami, bojem o chobotnici a soukromým štěstím, zbývá jen málo prostoru na to nejdůležitější – na Kaplického. Jaký vlastně byl, o čem snil nebo přemýšlel, co měl rád a nesnášel, čím se trápil či těšil?

O člověku Kaplickém se divák dozví jen málo, ačkoli právě to je podstatou dokumentů. Pokud obsahu něco chybí, ve formě naopak občas přebývá až okatá citovost. Režisérka Olga Špátová má možná po svém otci sklon k jímavosti a jako on umí protančit minovým polem kýče; emoce drží tam, kde filmu ještě slouží, ne už škodí. Ale Oko nad Prahou obsahuje i pasáže jakoby zrozené bez ní a její míry vkusu.

Knížák s noblesou

Nezaujatý člověk musí dokumentu přiznat filmařskou zručnost a pocitovou působivost. Potíž je však v tom, že nezaujaté diváky by kina musela dovážet snad z Panenských ostrovů. V Česku má na "blob" názor kdekdo, a protože je film zpolitizovaný stejně jako celá kauza, rozdělí i publikum.

z filmu Oko nad Prahou (Jan Kaplický, Václav Havel, Eva Jiřičná)

Marně se snaží nebýt tendenční: dle očekávání tu bojují "hodný" Havel a "zlý" Klaus. Zajímavější jsou okamžiky, kdy k "hodným" díky svým slibům přibude Jiří Paroubek, či výjevy maně dokládající, že se věcná debata stala nemožnou, jakmile i zastánci a odpůrci dostali politické nálepky. Jediným posledním mohykánem, jenž donkichotsky volá po odborné polemice, zůstává Milan Knížák – a na okamžik dokonce okouzlí noblesou, s níž odpovídá na fanatické vulgarity davu suše zdvořilým vtipem.

Ale to jsme pořád u kauzy, již rekonstruují i televizní zprávy. Kde je Kaplický? V ateliéru s kolegy; ve výrocích "Byl pesimista s jiskrou v oku"; ve vzpomínkách spolužáka Pavla Bobka na ruskou invazi, po níž Kaplický emigroval, či ve vlastním vyprávění o dětství. Soukromějších zlomků, krom četných romantických objetí s partnerkou, se najde málo.

z filmu Oko nad Prahou (Eliška Kaplický)

Zkoumání zlatavé barvy prozářené sklenky vína; chvilka nad nápadem "Josef a Josef" propojujícím architektova otce a syna; projevy umanutosti umělce, jenž se pro svou jedinou pravdu upíše Mefistům i Paroubkům. Jinak je Oko nad Prahou více aktivistické než osobní, čímž si ztěžuje pouť napříč světem i časem.

Účinnost střídmě pojaté smrti oslabí lyrizované obrázky s dítětem v dešti a zcela "přes" vyzní dopis Kaplického dceři, jejž tu předčítá sám jeho autor Václav Havel. Závěrečná přepjatost filmu hodně ublíží, ale nakonec převáží síla příběhu, jejž vypráví. Byť o Kaplickém víme na konci totéž, co na začátku.

Oko nad Prahou
ČR, režie Olga Špátová, účinkují Jan Kaplický, Eliška Kaplický, Václav Havel, Pavel Bém, Milan Knížák, 78 min.
Hodnocení MF DNES: 60 %


Nejčtenější

Z Nabarveného ptáčete se odcházelo i v Torontu, píše Daily Mail

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

I druhá festivalová zastávka snímku Václava Marhoula Nabarvené ptáče potvrdila, že ne každý divák je schopen přijmout...

Zemřel hudebník Ric Ocasek. Exmanželovi topmodelky Pořízkové bylo 75 let

Hudebník Ric Ocasek s manželkou Pavlínou Pořízkovou na snímku z roku 2009.

Zemřel rockový hudebník a producent Ric Ocasek. Bývalému manželovi topmodelky Pavlíny Pořízkové bylo 75 let. Zpěváka...

PRVNÍ DOJMY: Je Nabarvené ptáče dobrý film? Rozhodně pro to dělá maximum

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

O Nabarveném ptáčeti už se ví skoro všechno. Jak se slavně probilo na festivaly v Benátkách a Torontu, že mu jedni...

VIDEO: Dagmar Havlová je zase komička. Na domovní schůzi Vlastníků

Z natáčení komedie Vlastníci

Komedie pro ty, kdo to nezažili. Tak si říká novinka režiséra a scenáristy Jiřího Havelky Vlastníci, která zamíří do...

RECENZE: Film Nabarvené ptáče je pásmo obrazů. I když nádherných

Druhá ukázka z filmu Václava Marhoula Nabarvené ptáče

Coby producentský čin představuje Nabarvené ptáče nesporně událost roku, před níž se sluší hluboce smeknout. Jako film,...

Další z rubriky

VIDEO: Ford v Ferrari. Hvězdní herci si zopakují závod Le Mans '66

Trailer k filmu Le Mans ‘66

V roce 1966 se na slavném závodním okruhu střetly dvě automobilové společnosti: Ferrari a Ford. Jak Američan a Brit...

V oscarové bitvě se Václav Marhoul utká s Pedrem Almodóvarem

Petr Kotlár a Václav Marhoul na festivalu v Benátkách uvedli Nabarvené ptáče

Česká filmová a televizní akademie vybrala Nabarvené ptáče scenáristy režiséra a producenta Václava Marhoula jako...

Proč bych měl zabít Ramba? Sylvester Stallone křísí akční legendu

Sylvester Stallone ve filmu Rambo: Poslední krev

Do svých třinácti let byl Sylvester Stallone za své chování vyloučen ze čtrnácti škol. V patnácti vyhrál hlasování...

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.

Najdete na iDNES.cz