Ohlédnutí MF DNES: pětačtyřicet let festivalu v pětačtyřiceti číslech

  4:36aktualizováno  4:36
Karlovarský filmový festival dosáhl ideálního věku: letos slaví pětačtyřicátiny. Dospěl, ví už, kde nedělat chyby, ale má pořád sílu na to, aby nezkostnatěl. I redakci MF DNES pětačtyřicítka inspirovala.

MFF KV 2010 - Křišťálový glóbus | foto: ČTK

1

První festival v roce 1946, napůl v Mariánských Lázních a ve Varech, z dnešního pohledu nestál za řeč: třináct hraných filmů, žádná soutěž. Zrodem předběhl Cannes a náskok ztratil až pozdějším povinným střídáním "ob rok" s Moskvou.

2

Číslo typické pro vítězné filmy diktované tehdejším režimem, vesměs hrdinné sovětské eposy. Točily se jako dvoudílné: v roce 1949 si vezl trofej snímek Stalingradská bitva I, II, rok nato Pád Berlína I, II a v roce 1972 pro změnu Zkrocení ohně I, II.

3

43. MFFKV - Věra ChytilováTřetí ročník v roce 1948 poprvé zavedl soutěž. Rozporuplně byl přijat film Poznamenaní, za nějž dětský herec Ivan Jandl dostal poté Oscara. Ovšem větší pozornost budila jiná soutěž – volba královny krásy, z níž si stříbro odnesla Věra Chytilová.

4

Čtvrtý ročník byl posledním, jejž ještě hostily Mariánské Lázně; jinak slovy Rudého práva "znovu rázně potvrdil naprostou převahu umění Sovětského svazu a lidově demokratických zemí". Ale porota si všimla i "kapitalistického" Laurence Oliviera s Hamletem.

5

Pátý ročník vyhrál pětinásobný nositel Stalinovy ceny Michajl Čiaureli s Pádem Berlína, přičemž diváci v letním kině přečkali i prudkou bouřku – prý kvůli Janu Werichovi v roli Göringa.

6

Na šestém ročníku se poprvé objevila mezinárodní porota – spíše armáda; měla sedmnáct členů! Hereckou trofej si odnesl František Smolík za přepis Zápotockého knihy Vstanou noví bojovníci.

7

Sedm korun stál nocleh v prvním stanovém městečku na vojenském kavalci a Vary dostaly licenci "áčkové" soutěže. Dámy zajímal Horst Buchholz, tři roky před Sedmi statečnými.

Z filmu Sedm statečných

Z filmu Sedm statečných

8

Zrození hvězdy na osmém ročníku: v družstevnické agitce Jiřího Krejčíka Frona upoutala Hana Čelková, vlastním jménem Carmen Farkašová, nyní legendární zpěvačka Hana Hegerová.

9

Konečně trochu lesku! Na devátý ročník v roce 1956 přijel španělský režisér Luis Buňuel, děti si užily výstavu loutek Jiřího Trnky a dospělí fronty na jinak vzácné pomeranče.

10

Deset filmů tradičně obsahuje sekce, do níž evropské objevy roku vybírají kritikové listu Variety. Letos našli zalíbení i v hořké satirické komedii Roberta Sedláčka Muži v říji.

Z filmu Muži v říji

Z filmu Muži v říji

11

Jedenáctý ročník sice vyhrál – jak jinak – sovětský Tichý Don, ale do kronik se vepsal Miroslav Horníček, který tu vytvářel zábavné zpravodajské glosy – Festivalové momenty.

12

Dvanáct hraných filmů se utká letos v soutěži. Za Česko bojují 3 sezóny v pekle a Kuky se vrací, podle kuloárů patří k favoritům dva drsné tituly: polská Matka Tereza od koček a ruské Jiné nebe.

Vše o filmu 3 SEZÓNY V PEKLE na iDNES.cz

13

Pro festival šťastné číslo, na třináctý ročník si našli cestu z Hollywoodu herečka Shirley MacLaine či režisér Frank Capra. Zato porota nechala odejít bez ceny nesmrtelnou Knoflíkovou válku.

14

Teprve čtrnáct je chlapci v sarajevském sirotčinci, jenž věří, že jej zplodili dva zahraniční váleční reportéři. Hrdina Opuštěných potká v sekci Na východ od západu české Zoufalce.

15

Před patnácti lety dostal Nikita Michalkov za svůj film Unaveni sluncem Oscara. Teď se do Varů, kam před časem dovezl Lazebníka sibiřského, vrací s druhým dílem své oscarové ságy.

16

Mezi šestnáctkou soutěžících dokumentů nechybí Katka, portrét narkomanky v režii Heleny Třeštíkové. Má silné soupeře: příběh dánských vojáků v Afghánistánu i osud hazardního hráče.

Dokumentaristka Helena Třeštíková a Katka z jejího stejnojmenného dokumentu při on-line rozhovoru se čtenáři iDNES.cz

Dokumentaristka Helena Třeštíková a Katka z jejího stejnojmenného dokumentu při on-line rozhovoru se čtenáři iDNES.cz

17

Už sedmnáctý rok stojí v čele festivalu jeho dva pozemští svatí, prezident Jiří Bartoška a umělecká ředitelka Eva Zaoralová, kteří skomírající akci vytáhli z trosek na světovou úroveň.

18

Osmnáctý ročník festivalu v roce 1972 přinesl skok do normalizace. Už davům nekynou Claudia Cardinale či Henry Fonda, raději se ruší i diskusní Volná tribuna.

19

Jan TřískaVolná tribuna se obnovuje "poté, co se ji pravicové živly 60. let pokusily zneužít pro nekalé cíle", a podle toho 19. ročník vypadá. Jan Tříska zmizel z titulků Pohádek tisíce a jedné noci.

20

Přesně ve 20.00 hodin je potřeba vyzvednout své ratolesti z Dětského koutku (pro batolata) či Dětského stanu (od čtyř let výše). Festivalová služba rodičům zahrnuje i pojištění a nápoje.

21

Jedenadvacet, oko bere – to je podstata světáčtější hry blackjack, na niž si do karlovarského kasina zajde leckterá z hvězd. Třeba Julia Ormondová prý musí mít obrovské štěstí v lásce.

22

Jiří Bartoška si už sotva vzpomene, ale na 22. ročníku skončila bez ceny prvotina Jaroslava Soukupa Drsná Planina, v níž nynější festivalový prezident hrál srdnatého pohraničníka.

23

Třiadvacátý festival proslul jen narozením prvních karlovarských trojčat a typickou soudružskou statistikou. Na pár desítek filmů se vynaložilo 34 cen, 6 diplomů, 2 čestná uznání a 2 doporučení.

24

Kdo chce žít nonstop, měl by začít ve Varech, kde čtyřiadvacet hodin slunce nezapadá. Když jedni ráno buší na jídelnu, aby před prvním filmem stihli snídani, jiní jdou teprve spát. I do kina.

25

Symbolických pětadvacet dal proutkem v roce 1998 režisér Jiří Menzel producentovi Jiřímu Sirotkovi, s nímž měl spor kvůli "Anglickému králi".

26

Šestadvacátý ročník, poslední za totalitní éry, je plný paradoxů – léta hýčkaných sovětských hostů se pořadatelé děsí, neboť hovoří o perestrojce a vytahují filmy z trezorů.

27

Píše se rok 1990 a sedmadvacátý ročník je svým způsobem i první; první svobodný. Na kolech přijeli Forman s Pištěkem, v autech Robert De Niro či Annette Beningová, a také Václav Havel.

Miloš Forman poskytl rozhovor iDNES.cz.

Miloš Forman se do Varů vrátil i roce 2009 a poskytl rozhovor iDNES.cz.

28

Láme se chléb, nikdo neví, kdo by se měl akce vlastně ujmout, přípravy 28. ročníku začnou až v lednu, vyostřuje se střet mezi Vary a P rahou. Ale potěší příjezd bratrů Coenových.

29

Přelomový ročník: do vedení festivalu nastupuje Bartoškův tým, končí potupné střídání s Moskvou a téměř nepovšimnut hází kameny po rybách v říčce Teplá devatenáctiletý Leonardo DiCaprio.

30

Třicet let bylo Janu Svěrákovi, když s letní road movie Jízda vyhrál Křišťálový glóbus a motorku. Letos se o vítězství pokusí znovu, s loutkovým dobrodružstvím pro celou rodinu Kuky se vrací.

31

MFFKV - Alan AldaJedenatřicátý ročník se považuje za jeden z nejzdařilejších. Přijeli Pierre Richard, Alan Alda, Whoopi Goldbergová a Gregory Peck, jenž tu absolvoval i operaci slepého střeva.

32

Vary definitivně porazily konkurenční pražský Zlatý golem, dostaly zpět "áčkovou" licenci, přežily povodně i kolaps počítačové sítě; 32. ročník znamenal stabilitu.

33

Soukromým letadlem z Mallorky přilétá na 33. ročník Michael Douglas obléhaný ženami, zatímco muži – zřejmě stejně jako letos – vysedávají u přenosů z fotbalového šampionátu.

34

Ročník nezvykle provoněný, neboť na něj dorazil propagátor konopí herec Woody Harrelson; též ročník potomků slavných hvězd v čele s Dolores Chaplinovou, vnučkou krále komiků.

35

Na jubilejním ročníku padaly rekordy: byl o dva dny delší, vydalo se na 140 tisíc vstupenek a novinářům zbyly všechny otázky, neboť Edward Norton mluvil jen o Havlovi.

MFFKV - Edward Norton

MFFKV - Edward Norton

36

V roce 1936 poprvé stanula před kamerou francouzská herečka Micheline Presle. Legenda, jež hrála v Ďáblovi v těle s Gérardem Philipem, letos přijíždí s filmem
Hitler v Hollywoodu.

37

Právě tolik let je herci, kvůli kterému se letos očekává srocení fanynek. Idol žen Jude Law se představí ve filmu Talentovaný pan Ripley a převezme cenu prezidenta festivalu.

Kdo je Jude Law

Seznamte se s hvězdou letošního ročníku

38

Psal se rok 2003 a Morgan Freeman osobně s úsměvem vysvětlil, že éra úzkostné politické korektnosti skončila. Takže už nemusíme říkat "afroamerický", ale docela klidně "černošský".

39

Historicky největší nálet ječících holčiček včetně turistek z okolních zemí vyvolal Frodo z Pána prstenů, respektive jeho představitel Elijah Wood.

40

43. MFFKV - Bohdan SlámaVe čtyřiceti letech natočil Bohdan Sláma svůj zatím poslední film, drama Venkovský učitel. Než přijde s další vlastní novinkou, bude letos v porotě hodnotit filmy jiných.

41

Danny Terejo, proslulý herec zlosynů vybavený zjizvenou tváří, četným tetováním a vlastní zkušeností z vězení, přivezl kromě humoru i vítězný film, drogové drama Sherrrybaby.

42

Památný ročník, který rozsvítil velký herec malého vzrůstu Danny DeVito, ale také domácí vítězství v divácké soutěži. Publikum udělilo cenu Vratným lahvím otce a syna Svěrákových.

43

43. MFFKV - pózování oceněných - Jiří Mádl a Martha IssováNa 43. ročník se do Varů vrátil Robert De Niro, při udílení cen se tleskalo i českým hercům: trofeje za Děti noci převzali Jiří Mádl a Martha Issová, přezdívaní něžně "nočňátka".

44

Rovněž s Hitlerem v Hollywoodu letos dorazí čtyřiačtyřicetiletá herečka Maria de Medeiros, již si každý filmový nadšenec vybaví po boku Bruce Willise v Pulp Fiction – Historkách z podsvětí.

45

Zatím nepopsaný list slibuje premiérovou znělku s loňským hostem Johnem Malkovichem nebo charitativní Běh pro Paraple se Zdeňkem Svěrákem.


Nejčtenější

RECENZE: Metallica a opakovaný vtip? Už zase hity naředila Jožinem

James Hetfield, Metallica, Letiště Letňany (18. srpna 2019)

Americká kapela Metallica hrála v neděli večer v pražských Letňanech sedmdesáti tisícům fanoušků, koncert byl velkolepý...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Michael Bublé odehrál svou tuzemskou koncertní premiéru 24.1. 2014 v O2 aréně.

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Michael Bublé, Eros Ramazzotti nebo Ariana...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Ječící fanynky a jalová show. Praze se představila Billie Eilish

Billie Eilish 20. srpna 2019 v pražské O2 areně

Beznadějně vyprodaná pražská O2 arena přihlížela v úterý večer koncertní premiéře hudebního zjevení dnešní doby....

Husákovy děti „sjíždějí“ na internetu veselé seriály po více dílech

Jim Parsons s kolegy ze seriálu Teorie velkého třesku na hollywoodském chodníku...

Muži online nejvíce sledují filmy, ženy zase seriály, jejichž fanoušky je také generace zvaná Husákovy děti, která...

Další z rubriky

DO KINA: Kdo vyrobí více mrtvol, špiónka Anna, nebo Krvavá nevěsta?

Z filmu Krvavá nevěsta

Pouze dvě novinky obohatí nabídku kin a obě slibují vraždění ve velkém, jak francouzský thriller Anna, tak americký...

Spravedlivý psychopat, popsal Jiří Mádl svého hrdinu ze série Sever

Štěpán Benoni a Jiří Mádl v seriálu Sever

Stavař, který jako svědek vraždy potká spolužáka a rozhodne se jít k policii, věří v zákon, za což je vytrestán. To je...

Horké americké léto pomalu končí a Hollywood počítá nové miliardáře

Záběr ze snímku Avengers: Endgame

Noví vítězové, staré triky. Tak by se dala shrnout bilance takzvaného horkého amerického léta, hlavní sezony...

60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?
60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?

Na 8. srpna připadá mezinárodní den ženského orgasmu! Jak svátek vznikl a proč ženy orgasmus někdy předstírají?

Najdete na iDNES.cz