Čisté napětí a akce: takový thriller Češi dlouho nenatočili

  15:56aktualizováno  15:56
Drsný, syrový a zatraceně napínavý: takový slibuje být nový český thriller debutujícího režiséra a scenáristy Miroslava Ondruše s Oldřichem Kaiserem a Ondřejem Vetchým v hlavních rolích. Ukázka, kterou má iDNES.cz exkluzivně k dispozici, naznačuje, že to nebudou sliby plané.

Vendeta je typ filmu, na jaké jsme zvyklí zatím hlavně ze zahraničních produkcí: není v něm nouze o akci a napětí a hlavním tématem je pomsta.

"Snažili jsme se udělat čistý žánr, film, u kterého ani na chvíli nevydechnete," popisuje záměr Vratislav Šlajer, jeden z našich nejúspěšnějších producentů nové generace, který si žánr mrazivého thrilleru "osahal" už na cenami ověnčených Poutech Radima Špačka.

Tady a teď

Z natáčení  filmu Vendeta (producent V. Šlajer)

Producent Vratislav Šlajer

Děj snímku, který režíruje talentovaný debutant Miroslav Ondruš, ještě prozradit nechce: prý hlavně proto, aby za ním lidé zbytečně nehledali něco, co může být zavádějící. A taky prý není až tak podstatný.

"Ukazujeme člověka v hraniční situaci. Nezajímá nás ale, jak a proč se do ní dostal, zajímá nás, jak se v té situaci zachová. V našem filmu existuje jenom tady a teď, což intenzitu zážitku ještě zesiluje," vysvětluje Šlajer s tím, že se v něm také výrazně víc jedná než mluví.  

Takový přístup vyhovoval hlavní herecké dvojici, Ondřeji Vetchému a Oldřichu Kaiserovi. "Najednou měli roli, ve které se nemuseli učit nekonečné dialogy, ale naopak se po nich chtělo velmi fyzické herectví. Snad nebudu daleko od pravdy, když řeknu, že to uvítali jako výzvu," konstatuje Šlajer. Podle něj prý nebylo těžké oblíbené herce pro film získat.

Z filmu Vendeta (O. Kaiser)

Honičky a fyzicky náročné scény doprovázely celé natáčení Vendety.

"Obzvláště Ondřej Vetchý si svou roli doslova prožil a alespoň v mých očích předvedl svůj životní výkon," říká obdivně producent. "Bylo to až neuvěřitelné. Na nějaký čas se skutečně stal postavou, kterou hrál. Chodil v jejím oblečením, mluvil jako ona. Slyšel jsem, že podobně pracuje třeba Robert De Niro, ale u českých herců jsem ještě nic takového nezažil," říká producent obdivně.

Na hranici vyčerpání

Dvacetidenní natáčení uprostřed středočeských lesů bylo pro štáb i oba hlavní představitele velmi vyčerpávající.

"Nechci, aby vznikl dojem, že jsme natočili akční film, protože tak to skutečně není. Je v něm hodně násilí, ale rozhodně nestojí v centru zájmu. Děj je nicméně velmi dynamický, nechybí pronásledování, honičky v autech ani finální střet, a herci proto museli absolvovat řadu náročných scén. Na konci byli úplně vysílení," popisuje Šlajer s tím, že sice měli k dispozici kaskadéry, ale Vetchý s Kaiserem nakonec všechno zvládli sami.

Z filmu Vendeta

Další role: Lucie Šteflová, Marek Taclík

 Zatímco hlavní party obsadili herečtí matadoři (duo protivníků doplňují drsní policisté alias Igor Chmela a Marek Taclík), v těch dalších se naopak mohli předvést relativní nováčci. V titulcích se objeví jména jako Ondřej Havel, Dan Novák nebo Václav Vostárek. 

Jedinou, z hlediska děje ovšem klíčovou ženskou hrdinku si pak zahrála Lucie Šteflová, jejíž tvář mohli televizní diváci vidět v nedávno vysílaném seriálu 4teens. Mimochodem ačkoli je thriller obecně vnímaný spíš jako mužská záležitost, testovací projekce prý zaujaly překvapivé množství žen.

Z natáčení filmu Vendeta (O. Vetchý)

Z natáčení filmu Vendeta: Ondřej Vetchý a jeho totální soustředění

Za kameru Ondrušova debutu se postavil vyhledávaný profík Martin Štrba (Občanský průkaz, Děti noci, Je třeba zabít Sekala), architektem je neméně zkušený Jan Vlasák (Kuky se vrací, Tmavomodrý svět, Mazaný Filip).

Střih dostal na starost Marek Opatrný, který dal specifický rytmus filmu Normal a Šlajerovi se navíc osvědčil na dalším úspěšném snímku Kdopak by se vlka bál. Autorem hudby, která je důležitým prvkem pro stavbu napětí, je potom Petr Ostrouchov (Občanský průkaz, Želary).

Premiéra Vendety je plánována na listopad tohoto roku.

Autor:

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Boris Rösner mi radil, ať Ulici beru, vzpomíná Martin Hofmann z Mostu!

Martin Hofmann v seriálu Most! (2019)

Zatímco se všude mluví o seriálu Most!, sedáme si spolu v šatně pražského Divadla v Celetné. Před pěti minutami...

VIDEO: Poslední díl seriálu Most! posune vysílací čas. Kvůli vulgaritě

MOST!

Sedm dílů seriálu Most! se vysílalo hned po deváté večer, ale jeho osmá, závěrečná epizoda posune v pondělí 25. února...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

RECENZE: Kéž by Černé vdovy měly víc rozumu. Anebo ztřeštěnosti

Propagační fotografie k seriálu Černé vdovy

Jitka Čvančarová, Jana Plodková a Lucia Siposová se v seriálu Černé vdovy zbaví manželů, ale nikoli policisty v podání...

Vždycky Dejvice! V novém seriálu hraje Trojan Spejbla a herci mají AIDS

Záběr z natáčení seriálu Zkáza Dejvického divadla

Jestli nyní platilo „Dycky Most!“, od 4. března převezme štafetu heslo „Vždycky Dejvice!“. V ČT odstartuje šestidílný...

Další z rubriky

RECENZE: Elegantní finále. Jak draka vycvičit, oženit a dát mu sbohem

Trailer k filmu Jak vycvičit draka 3

Po devíti letech se uzavírá jedna legenda. Premiérový animovaný snímek tuzemských kin Jak vycvičit draka 3 sice svým...

VIDEO: Během první půle odešlo třináct diváků, hřímá Čermák Za oponou

Portál iDNES KINO uvede seriál Za oponou

Je podezřelý, arogantní, nemusí se chovat, i hvězdu souboru pošle klidně do háje. Řeč je o novém řediteli upadajícího...

VIDEO: Hlásí se Rocketman, životní příběh Eltona Johna včetně písní

Trailer k filmu Rocketman

Původně tvůrci uvažovali, že by do role Eltona Johna obsadili Justina Timberlaka, Jamese McAvoye nebo Daniela...

Najdete na iDNES.cz