Čisté napětí a akce: takový thriller Češi dlouho nenatočili

  15:56aktualizováno  15:56
Drsný, syrový a zatraceně napínavý: takový slibuje být nový český thriller debutujícího režiséra a scenáristy Miroslava Ondruše s Oldřichem Kaiserem a Ondřejem Vetchým v hlavních rolích. Ukázka, kterou má iDNES.cz exkluzivně k dispozici, naznačuje, že to nebudou sliby plané.

Vendeta je typ filmu, na jaké jsme zvyklí zatím hlavně ze zahraničních produkcí: není v něm nouze o akci a napětí a hlavním tématem je pomsta.

"Snažili jsme se udělat čistý žánr, film, u kterého ani na chvíli nevydechnete," popisuje záměr Vratislav Šlajer, jeden z našich nejúspěšnějších producentů nové generace, který si žánr mrazivého thrilleru "osahal" už na cenami ověnčených Poutech Radima Špačka.

Tady a teď

Z natáčení  filmu Vendeta (producent V. Šlajer)

Producent Vratislav Šlajer

Děj snímku, který režíruje talentovaný debutant Miroslav Ondruš, ještě prozradit nechce: prý hlavně proto, aby za ním lidé zbytečně nehledali něco, co může být zavádějící. A taky prý není až tak podstatný.

"Ukazujeme člověka v hraniční situaci. Nezajímá nás ale, jak a proč se do ní dostal, zajímá nás, jak se v té situaci zachová. V našem filmu existuje jenom tady a teď, což intenzitu zážitku ještě zesiluje," vysvětluje Šlajer s tím, že se v něm také výrazně víc jedná než mluví.  

Takový přístup vyhovoval hlavní herecké dvojici, Ondřeji Vetchému a Oldřichu Kaiserovi. "Najednou měli roli, ve které se nemuseli učit nekonečné dialogy, ale naopak se po nich chtělo velmi fyzické herectví. Snad nebudu daleko od pravdy, když řeknu, že to uvítali jako výzvu," konstatuje Šlajer. Podle něj prý nebylo těžké oblíbené herce pro film získat.

Z filmu Vendeta (O. Kaiser)

Honičky a fyzicky náročné scény doprovázely celé natáčení Vendety.

"Obzvláště Ondřej Vetchý si svou roli doslova prožil a alespoň v mých očích předvedl svůj životní výkon," říká obdivně producent. "Bylo to až neuvěřitelné. Na nějaký čas se skutečně stal postavou, kterou hrál. Chodil v jejím oblečením, mluvil jako ona. Slyšel jsem, že podobně pracuje třeba Robert De Niro, ale u českých herců jsem ještě nic takového nezažil," říká producent obdivně.

Na hranici vyčerpání

Dvacetidenní natáčení uprostřed středočeských lesů bylo pro štáb i oba hlavní představitele velmi vyčerpávající.

"Nechci, aby vznikl dojem, že jsme natočili akční film, protože tak to skutečně není. Je v něm hodně násilí, ale rozhodně nestojí v centru zájmu. Děj je nicméně velmi dynamický, nechybí pronásledování, honičky v autech ani finální střet, a herci proto museli absolvovat řadu náročných scén. Na konci byli úplně vysílení," popisuje Šlajer s tím, že sice měli k dispozici kaskadéry, ale Vetchý s Kaiserem nakonec všechno zvládli sami.

Z filmu Vendeta

Další role: Lucie Šteflová, Marek Taclík

 Zatímco hlavní party obsadili herečtí matadoři (duo protivníků doplňují drsní policisté alias Igor Chmela a Marek Taclík), v těch dalších se naopak mohli předvést relativní nováčci. V titulcích se objeví jména jako Ondřej Havel, Dan Novák nebo Václav Vostárek. 

Jedinou, z hlediska děje ovšem klíčovou ženskou hrdinku si pak zahrála Lucie Šteflová, jejíž tvář mohli televizní diváci vidět v nedávno vysílaném seriálu 4teens. Mimochodem ačkoli je thriller obecně vnímaný spíš jako mužská záležitost, testovací projekce prý zaujaly překvapivé množství žen.

Z natáčení filmu Vendeta (O. Vetchý)

Z natáčení filmu Vendeta: Ondřej Vetchý a jeho totální soustředění

Za kameru Ondrušova debutu se postavil vyhledávaný profík Martin Štrba (Občanský průkaz, Děti noci, Je třeba zabít Sekala), architektem je neméně zkušený Jan Vlasák (Kuky se vrací, Tmavomodrý svět, Mazaný Filip).

Střih dostal na starost Marek Opatrný, který dal specifický rytmus filmu Normal a Šlajerovi se navíc osvědčil na dalším úspěšném snímku Kdopak by se vlka bál. Autorem hudby, která je důležitým prvkem pro stavbu napětí, je potom Petr Ostrouchov (Občanský průkaz, Želary).

Premiéra Vendety je plánována na listopad tohoto roku.

Autor:

Nejčtenější

Z Nabarveného ptáčete se odcházelo i v Torontu, píše Daily Mail

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

I druhá festivalová zastávka snímku Václava Marhoula Nabarvené ptáče potvrdila, že ne každý divák je schopen přijmout...

Zemřel hudebník Ric Ocasek. Exmanželovi topmodelky Pořízkové bylo 75 let

Hudebník Ric Ocasek s manželkou Pavlínou Pořízkovou na snímku z roku 2009.

Zemřel rockový hudebník a producent Ric Ocasek. Bývalému manželovi topmodelky Pavlíny Pořízkové bylo 75 let. Zpěváka...

PRVNÍ DOJMY: Je Nabarvené ptáče dobrý film? Rozhodně pro to dělá maximum

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

O Nabarveném ptáčeti už se ví skoro všechno. Jak se slavně probilo na festivaly v Benátkách a Torontu, že mu jedni...

VIDEO: Dagmar Havlová je zase komička. Na domovní schůzi Vlastníků

Z natáčení komedie Vlastníci

Komedie pro ty, kdo to nezažili. Tak si říká novinka režiséra a scenáristy Jiřího Havelky Vlastníci, která zamíří do...

RECENZE: Film Nabarvené ptáče je pásmo obrazů. I když nádherných

Druhá ukázka z filmu Václava Marhoula Nabarvené ptáče

Coby producentský čin představuje Nabarvené ptáče nesporně událost roku, před níž se sluší hluboce smeknout. Jako film,...

Další z rubriky

Bouřlivá kariéra Colina Farrella. Nemá nouzi o trháky ani o propadáky

Herec Colin Farrell

Ačkoliv pochází z rodiny sportovců a jeho tatínek se živil jako profesionální fotbalista, on sám chtěl vždy být hercem....

VIDEO: Festival Ji.hlava slibuje velkou přehlídku erotiky v dokumentu

Velká přehlídka erotiky v dokumentu 2

Nesoutěžní součástí 23. mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava, který se koná 24.–29. října, je velkou...

V 49 letech zemřel Brian Turk, další tvář původního Beverly Hills 90210

Americký herec Brian Turk

Po nedávném skonu Luka Perryho odešel další představitel jednoho z hrdinů seriálu Beverly Hills 90210. Herec Brian Turk...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz