Čisté napětí a akce: takový thriller Češi dlouho nenatočili

  15:56aktualizováno  15:56
Drsný, syrový a zatraceně napínavý: takový slibuje být nový český thriller debutujícího režiséra a scenáristy Miroslava Ondruše s Oldřichem Kaiserem a Ondřejem Vetchým v hlavních rolích. Ukázka, kterou má iDNES.cz exkluzivně k dispozici, naznačuje, že to nebudou sliby plané.

Vendeta je typ filmu, na jaké jsme zvyklí zatím hlavně ze zahraničních produkcí: není v něm nouze o akci a napětí a hlavním tématem je pomsta.

"Snažili jsme se udělat čistý žánr, film, u kterého ani na chvíli nevydechnete," popisuje záměr Vratislav Šlajer, jeden z našich nejúspěšnějších producentů nové generace, který si žánr mrazivého thrilleru "osahal" už na cenami ověnčených Poutech Radima Špačka.

Tady a teď

Z natáčení  filmu Vendeta (producent V. Šlajer)

Producent Vratislav Šlajer

Děj snímku, který režíruje talentovaný debutant Miroslav Ondruš, ještě prozradit nechce: prý hlavně proto, aby za ním lidé zbytečně nehledali něco, co může být zavádějící. A taky prý není až tak podstatný.

"Ukazujeme člověka v hraniční situaci. Nezajímá nás ale, jak a proč se do ní dostal, zajímá nás, jak se v té situaci zachová. V našem filmu existuje jenom tady a teď, což intenzitu zážitku ještě zesiluje," vysvětluje Šlajer s tím, že se v něm také výrazně víc jedná než mluví.  

Takový přístup vyhovoval hlavní herecké dvojici, Ondřeji Vetchému a Oldřichu Kaiserovi. "Najednou měli roli, ve které se nemuseli učit nekonečné dialogy, ale naopak se po nich chtělo velmi fyzické herectví. Snad nebudu daleko od pravdy, když řeknu, že to uvítali jako výzvu," konstatuje Šlajer. Podle něj prý nebylo těžké oblíbené herce pro film získat.

Z filmu Vendeta (O. Kaiser)

Honičky a fyzicky náročné scény doprovázely celé natáčení Vendety.

"Obzvláště Ondřej Vetchý si svou roli doslova prožil a alespoň v mých očích předvedl svůj životní výkon," říká obdivně producent. "Bylo to až neuvěřitelné. Na nějaký čas se skutečně stal postavou, kterou hrál. Chodil v jejím oblečením, mluvil jako ona. Slyšel jsem, že podobně pracuje třeba Robert De Niro, ale u českých herců jsem ještě nic takového nezažil," říká producent obdivně.

Na hranici vyčerpání

Dvacetidenní natáčení uprostřed středočeských lesů bylo pro štáb i oba hlavní představitele velmi vyčerpávající.

"Nechci, aby vznikl dojem, že jsme natočili akční film, protože tak to skutečně není. Je v něm hodně násilí, ale rozhodně nestojí v centru zájmu. Děj je nicméně velmi dynamický, nechybí pronásledování, honičky v autech ani finální střet, a herci proto museli absolvovat řadu náročných scén. Na konci byli úplně vysílení," popisuje Šlajer s tím, že sice měli k dispozici kaskadéry, ale Vetchý s Kaiserem nakonec všechno zvládli sami.

Z filmu Vendeta

Další role: Lucie Šteflová, Marek Taclík

 Zatímco hlavní party obsadili herečtí matadoři (duo protivníků doplňují drsní policisté alias Igor Chmela a Marek Taclík), v těch dalších se naopak mohli předvést relativní nováčci. V titulcích se objeví jména jako Ondřej Havel, Dan Novák nebo Václav Vostárek. 

Jedinou, z hlediska děje ovšem klíčovou ženskou hrdinku si pak zahrála Lucie Šteflová, jejíž tvář mohli televizní diváci vidět v nedávno vysílaném seriálu 4teens. Mimochodem ačkoli je thriller obecně vnímaný spíš jako mužská záležitost, testovací projekce prý zaujaly překvapivé množství žen.

Z natáčení filmu Vendeta (O. Vetchý)

Z natáčení filmu Vendeta: Ondřej Vetchý a jeho totální soustředění

Za kameru Ondrušova debutu se postavil vyhledávaný profík Martin Štrba (Občanský průkaz, Děti noci, Je třeba zabít Sekala), architektem je neméně zkušený Jan Vlasák (Kuky se vrací, Tmavomodrý svět, Mazaný Filip).

Střih dostal na starost Marek Opatrný, který dal specifický rytmus filmu Normal a Šlajerovi se navíc osvědčil na dalším úspěšném snímku Kdopak by se vlka bál. Autorem hudby, která je důležitým prvkem pro stavbu napětí, je potom Petr Ostrouchov (Občanský průkaz, Želary).

Premiéra Vendety je plánována na listopad tohoto roku.

Autor:
  • Nejčtenější

Ondřej Vetchý posílí Cimrmany, ač ho po škole nejprve jako herce zapudili

Do své 52. sezony vstoupilo Divadlo Járy Cimrmana po smutném létě, kdy brzy po sobě odešly jeho dvě výrazné tváře. I...

PRVNÍ DOJMY: Křepčení na hrobě, nebo pocta? StarDance začala Gottem

Muselo to být ošemetné rozhodování. Totiž jestli první díl StarDance, který náhodou vyšel na den státního smutku,...

Vivat Vlasta! Do „života čtvrtého“ vyprovodil Chramostovou dlouhý potlesk

Státní hymna a dlouhotrvající potlesk v zaplněném Národním divadle vyprovodily zesnulou herečku Vlastu Chramostovou....

RECENZE: Eurokriminálka Princip slasti. Cestopis zabírá líp než vražda

Části ženských těl poházené po třech městech mají účel i efekt. Horší je, že vyšetřovatelé z daných zemí se v...

RECENZE: Angelina Jolie a Michelle Pfeifferová vedou Hru o trůny tchyní

Pět let po prvním snímku se Angelina Jolie a Elle Fanningová vracejí do rolí kouzelné vládkyně temných blat a její...

Premium

Konec dovolených u Mrtvého moře? Závrtů přibývá, turistům hrozí nebezpečí

Mrtvé moře vysychá a­ dává o­ tom svému okolí dost razantně vědět. Zvyšuje se počet míst, kam už lidé nesmějí. Kde byla...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Zubař, šaman, profesor. V Božském hlasu líčí, jak je ovlivnil Karel Gott

Režisér Filip Remunda do připravovaného dokumentu Božský hlas hledá lidi z Česka a Slovenska, kterým hlas Karla Gotta...

VIDEO: Taková nevšední rodinka. Co ukázal deník Kučery s Chytilovou

Třiadvacátý festival dokumentů Ji.hlava zahájí ve čtvrtek premiéra filmu Jaroslav Kučera Deník, pocta kameramanu...

RECENZE: Chci být Francouz! Proč asi Synonyma vyhrála Zlatého medvěda

Tragikomedie Synonyma líčí částečně autobiografický příběh mladého Izraelce, který po ukončení služby v armádě uteče do...

Premium

Streisandová sekýrovala, Falk česky chválil knedlíky, vzpomíná Kabourek

Politický vězeň, emigrant, pilot vrtulníku i letadla, kameraman, osvětlovač a také oblíbenec filmových hvězd Alana Aldy...

Správa železniční dopravní cesty, státní organizace
Specialista na pojištění

Správa železniční dopravní cesty, státní organizace
Praha, Středočeský kraj

Najdete na iDNES.cz