Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 28. října 2021 Státní svátek.

RECENZE: O koních a lidech je téměř zázračné filmové zjevení

  7:53
Velmi zvláštní film a velmi působivý debut O koních a lidech se stal objevem festivalového publika nejen v Karlových Varech. Teď do našich kin přináší s náladou Islandu i typický humor, mrazivý jako ostrov sám.

Z filmu O koních a lidech | foto: MFF Karlovy Vary

Z filmu O koních a lidech

Z filmu O koních a lidech

Benedikt Erlingsson, herec známý z filmu Larse von Triera Kdo je tady ředitel?, natočil po dvou krátkých filmech dlouhometrážní, ne však dlouhou prvotinu, která má možná více trofejí a nominací od San Sebastianu po Tokio než minut.

Po všech stránkách originální film O koních a lidech netrvá ani půldruhé hodiny, slovy šetří ještě více než časem, přesto mozaikou příhod ze zapadlé osady donutí diváka co chvíli žasnout, trnout, nedýchat – a leckdy i zatínat zuby. Než ho závěrečný titulek ujistí, že ve skutečnosti nebyl při natáčení žádný kůň ani zraněn.

O koních a lidech

Hodnocení­: 70 %

Bílá klisna, černý hřebec, šedé nebe a pod ním nekonečný prostor mezi odlehlými samotami; to je Island snímaný nikoli pro účelové kulisy bondovek, nýbrž očima rodáka znalého rázu zdejšího žití.

Nespěchá se, ale i čekání tady má docela jiný, vlastní rytmus. Údolí křižují odlesky, jak se starousedlíci chápou dalekohledů; každý pohyb, každý jezdec tu znamená událost, třebas míří jen na běžnou sousedskou návštěvu k prostřenému stolu.

Silná vodka, silný kůň

Právě takový výlet přinese vzápětí první z nevídaných obrazů,  kdy muž, sám objekt skrývané touhy ze strany hostitelky, zůstává během fascinujícího milostného spojení zvířat v sedle: nehybný, trpný a trpící, bezmocný, pohaněný, všem na očích. Poté se nezúčastněně odklidí ze scény – a beze slova se pomstí.

Fotogalerie

Takových epizod ze sychravého konce světa propojuje Benedikt Erlingsson několik, přitom pokaždé způsobem, jenž se nikomu a ničemu jinému nepodobá, pokaždé s pointou, která doslova uzemní.

Jako motiv chlapíka, který prokřehlého koně použije místo člunu při cestě ledovým mořem k ruské lodi, kde chce sehnat alkohol. "Vodku máš? Dolary mám," domlouvá se lámaně. A když ho varují, že mu prodali čistý líh, s nejčernějším smíchem ve stylu Ztraceno v překladu přitaká: "Ano, silná vodka, silný kůň." Načež se vrací mořem zpět, zase na koňském hřbetě a zase s tečkou neodvratného zmaru.

Z filmu O koních a lidech

Pohřeb zvířete, pohřeb člověka, obojí film sleduje bez vypjatých emocí, coby samozřejmou součást přirozeného koloběhu existence. Lidské vztahy se zde vyjadřují v málomluvné a zdrsnělé zkratce, například kvůli ostnatému drátu přes obecní cestu se schyluje ke krvavému duelu mezi jezdcem a traktoristou: rovněž s nečekaným, leč zároveň naprosto ústrojným úderem doslova mezi oči.

A současně všude kolem vládne krása; chladná, čistá, až se tají dech, krása téměř mystická, do níž jsou syrové balady zasazeny jako polodrahokamy do vzácného kovu.

Banality na plátno nepustil

Westernově laděná štvanice na utíkající stádo vyvolá vzpomínku na obdobný český pokus s kravskými uprchlíky ve filmu Bella Mia, pokažený ovšem plochými figurkami a plevelem morality.

Z filmu O koních a lidech

Nic takového islandský tvůrce na plátno nepustí; skoro jako by svět svých bytostí obehnal minovým polem, kam se neodváží vstoupit ani nejlehčí banalita.

Snad nejkrutější, přesto opět plně organický akt záchrany, ke kterému se uchýlí muž s koněm ztracený v bílé vánici, vystřídají odlehčené námluvy v sedle včetně nezbytné lahve pro zahřátí a věcné erotiky s otěžemi v ruce.

Lov na koně, lov na muže; čistá podstata bytí. Osobitý kameramanský pohled propojuje nekonečnost pustiny s mikrosvětem domácké zvědavosti, od koňské kastrace po lidský sex se tu všechno odehrává v ohnisku dalekohledů.

Poezie tu prostě je

Z filmu O koních a lidech

Nicméně k filmu na pomezí zázračného zjevení přece jen něco chybí, hlavně epizodická výstavba místy brzdí vypravěčskou soustředěnost. Ale silný pocitový zážitek zůstává.

Nabízela by se paralela s povídkovým pásmem Evalda Schorma Psi a lidé, jenže na rozdíl od díla z počátku zdejší politické normalizace si film O koních a lidech nemusí hrát na skryté podobenství a poezii si nepřidává umně zvenčí; prostě tu je.

  • Nejčtenější

Střelba proti kameře je běžná, ale herec za nehodu nemůže, tvrdí Dvořák

Zpráva, že americký herec Alec Baldwin při natáčení westernu zastřelil kameramanku a postřelil režiséra, vyvolala...

PRVNÍ DOJMY: Chtěly jsme se s maminkou raději zabít. Ale nebylo jak

Údaj, že přežila pouhá desetina Židů z tehdejšího Československa, je strašlivý, ale neosobní. Zato líčení, jak vykopal...

Při natáčení filmů vedle kulek zabíjel i vlak či vrtule helikoptéry

Nešťastný výstřel Aleca Baldwina bohužel nebyl jedinou smrtelnou nehodou, kterou skončilo filmové natáčení. Patrně...

RECENZE: Pokrytecká Hra na oliheň. Z kritiky kapitalismu je jeho nejlepší sluha

Hra na oliheň se za měsíc od uvedení na Netflixu stala celosvětovým fenoménem. A jako většina takových fenoménů i ona...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zemřel Gunther z Přátel. Rakovina se mu zhoršila i kvůli pandemii

V 59 letech zemřel James Michael Tyler, který se proslavil jako barman Gunther v seriálu Přátelé. V roce 2018 mu lékaři...

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

  • Další z rubriky

RECENZE: Cruzová s Almodóvarem jdou v Paralelních matkách nad Kukačky

Novinka kin Paralelní matky svede v porodnici dvě nastávající maminky. Obě jsou nezadané samoživitelky, které dítě...

RECENZE: Nevinní Bonnie a Clyde prchají v lijáku přes železnou oponu

Snímek pojmenovaný po ústřední postavě Kryštof, jehož scénář byl před pěti lety oceněn v soutěži Filmové nadace, jako...

Získal cenu Emmy za Hru o trůny a teď se zamiloval do českého umění

Animuje, navrhuje, modeluje. Všestranně nadaný výtvarník Rustam Hasanov v roce 2019 získal televizní cenu Emmy za...

Po Matkách točí dvojice komedii Hádkovi. Bratry hrají Čermák a Prachař

Scénář právě natáčené komedie Hádkovi napsali společně životní partneři herečka Sandra Nováková a režisér Vojtěch...

Nutrilon: Mléko, které dětem chutná
Nutrilon: Mléko, které dětem chutná

Nemůžete kojit, a proto hledáte vhodnou pokračovací výživu pro své děťátko? Inovovaný Nutrilon Advanced 2 a 3 bez palmového oleje by mohl být...

Čekají nás daleko horší problémy, než jaké způsobil covid, varuje OECD

Pandemie koronaviru sice zastavila výrobu, vysála státní kasy a způsobila krachy mnohých podniků, to ale není nic proti...

Pavel Liška se omluvil za reklamy pro dodavatele elektřiny a plynu

Pavel Liška měl potřebu se vyjádřit ke svému dlouholetému účinkování v reklamách pro dodavatele plynu a elektřiny...

Kostková má covid, do sobotní StarDance nezasáhne. Televize řeší, co dál

Třetí soutěžní večer oblíbené show StarDance je v ohrožení. Moderátorka Tereza Kostková byla pozitivně testována na...

Iluze dostatku. Obchody v Británii zakrývají prázdné regály fotografiemi

Potěmkinovy regály. Tak by se dal v kostce popsat jev, jehož jsou v posledních týdnech svědky zákazníci v britských...

Důchodové novinky: jak si v roce 2022 finančně polepší penzisté

V příštím roce budou všichni penzisté pobírat vyšší státní důchod, než je tomu letos. Důvodem je valorizace. Pro příští...