O Hučínově životě vzniká scénář

  • 3
Rozporuplný životní příběh politického vězně komunismu, po listopadu důstojníka české tajné služby a nyní člověka obžalovaného ze sedmi zločinů, Vladimíra Hučína z Přerova, se stal námětem k celovečernímu hranému filmu. Na jeho scénáři již několik měsíců pracuje Jiří Křižan, držitel Českého lva za scénář k filmu Je třeba zabít Sekala.

Zarputilý protikomunistický bojovník Hučín byl za totality vězněn a po listopadu nastoupil do BIS. Před dvěma roky ho policie obvinila mimo jiné ze zneužití pravomocí a nedovoleného ozbrojování a znovu se dostal před soud.

Případ vyvolal rozporuplné reakce. Hučín totiž tvrdí, že se stal nepohodlným, neboť upozorňoval na staré kádry ve státní správě a bezpečnostních složkách. Policie naopak opakovaně prohlásila, že postupovala zcela v souladu se zákonem.

Scenárista Křižan, sám spoluautor legendární petice Několik vět, uvedl, že Hučínovy postoje jsou pro filmové zpracování ideální: „Jeho čistota, pevnost, neústupnost v názorech a schopnost čelit moci, nátlaku a ohrožení se jako předobraz a vzor pro vytvoření velkého literárního či filmového hrdiny přímo nabízí.“

Vladimír Hučín prozradil, že ho Křižanův zájem velmi těší. „Vím o tom, že komunisté mu v padesátých letech popravili otce, a na mém případu se bohužel ukazuje, jak se společnost s komunismem dodnes nedokázala vyrovnat,“ podotkl Hučín.

Jeho proces u přerovského soudu je nyní přerušen. Soudce Jiří Jelínek prohlásil, že film nebude mít na rozhodování soudu vliv. „Soud se snaží najít pravdu a posoudit, zda je obžaloba s důkazy odůvodněná,“ připomněl Jelínek.

Scenárista Křižan však na výsledek procesu čekat nebude. „Scénář bude hotov, až ho dopíšu. Výsledek procesu mě jako autora nezajímá. V mém pojetí to dopadne, jak budu chtít já.“

Jiří Křižan: Hučín je chlap s čistýma očima a poctivou rukou

Scenárista Jiří Křižan tvrdí, že ho k seznámení s bývalým důstojníkem české tajné služby Vladimírem Hučínem přiměly zprávy o jeho údajných zločinech a ignorance ministra Grosse. V Hučínovi však poznal poctivého člověka a nyní o něm píše film.

Kdy padlo rozhodnutí napsat scénář k celovečernímu filmu o životě Vladimíra Hučína?
Je to vůbec možné? ptal jsem se, když jsem pročítal zprávy o zločinných rejdech bývalého důstojníka tajné služby Hučína, vykresleného v médiích jako zavilého antikomunisty s teroristickými sklony a psychopatického magora. Jeho zatčení bylo jen logickým vyústěním všeho, co podle obžaloby napáchal. A tak jsem čekal, k čemu ho odsoudí. Jenže potom ministr vnitra Gross předvedl, jak ctí presumpci neviny. V televizním pořadu prohlásil, že všichni, kdo se zastávají Hučína, se budou stydět a divit, jak hrozné zločiny spáchal. Grossova ignorance mne přiměla k tomu, že jsem jednoho dne, po tom, co prázdné výsledky vyšetřování nedovolily držet ho dál ve vazbě, zazvonil na Hučínův domovní zvonek. Otevřel mi chlap s úžasně čistýma očima, podal mi pevnou a poctivou ruku a pozval mě dál. I jeho řeč byla poctivá. Tak jsem se s ním spřátelil.

Čisté oči, pevná a poctivá ruka... Stačí to?
Kolik takhle vybavených lidí u nás znáte? Píšu rád o výjimečných lidech. Obávám se, že nám sakramentsky chybí hrdinové. My je umíme leda ponižovat, ničit a ostouzet. Jako katolíci po staletí Jana Husa. Jako komunisti a další levičáci naše legionáře, západní vojáky a letce, bratry Mašínovy, hrdiny z bolševických lágrů, na jejichž seznamu přibývají místo medailí křížky. A lid sám se zmohl akorát na zbožnění Švejka.

A při psaní se striktně držíte Hučínových osudů?
Kdybych popsal všechno, co prožil, jak s ním bylo zacházeno a jaké zvůli byl vystaven, nikdo by tomu nevěřil. Každý by řekl, že je to šíleně přehnané. Hlavně proto, jak hrozně je s ním dnes nakládáno ze strany policajtů, státního zastupitelství a soudů. Býval za svoji protikomunistickou činnost tvrdě vyšetřován, souzen a trestán bolševickým režimem, ale svým způsobem korektněji a přijatelněji než dnes. Absurdně je to Vladimír Hučín, kdo by mohl říct, že za komunistů bývalo líp. Což by on samozřejmě nikdy neřekl.

Myslíte už na konkrétního režiséra?
Ano. Na Vladimíra Michálka, protože je u nás nejlepší.

Neoslovuje vás Hučínův příběh proto, že jste spoluautorem Několika vět a váš otec byl v padesátých letech po inscenovaném politickém procesu popraven?
To jistě hraje velkou roli, i když nejen to. Komunistická strana je označena zákonem za zločinnou organizaci. Ale víc než deset let po vzniku tohoto zákona její bývalí protagonisté stále vyšetřují, „hlídají zákonnost“ coby státní zástupci a soudí. A současní komunisté se začínají drát na posty nejvyšší. A kandidáti na prezidenta republiky, vyjma senátorky Moserové, jim v tom pomáhají a vstřícně se na ně usmívají. Je to vůbec možné?
(MF Dnes, Michal Šverdík)

Vladimír Hučín během prvního hlavního líčení před přerovským okresním soudem. (13. února 2002)