Nový James Bond - akční až do závěrečných titulků

  9:59aktualizováno  9:59
Příběhy agenta 007 Jamese Bonda letos slaví čtyřicátiny - první Dr. No byl natočen v roce 1962. V letošním, dvacátém, příběhu Dnes neumírej hlavní roli již počtvrté ztvárnil Pierce Brosnan. A jak je u Jamese Bonda obvyklé, i nový příběh je nepřetržitou akcí až do závěrečných titulků. Ve filmu se vedle Brosnana objeví také Halle Berryová, Toby Stephens, John Cleese a v malé roli Madonna, která nazpívala titulní skladbu filmu.

Nový příběh Jamese Bonda nás hned na začátku uvede do tajné operace v Severní Koreji vedené agentem 007. Akce je ale bohužel ohrožena neznámým zrádcem. Atraktivní honička vznášedel nad zaminovanými poli demilitarizované zóny končí zdánlivou smrtí renegáta Severní Koreje plukovníka Moona (Will Yun Lee) a zmrzačením jeho ďábelského poručíka Zaa (Rick Yune). Bond je ale zajat a uvržen do vojenského vězení.

Po několika měsících je náhle propuštěn, když ho vymění za jiného vězně. Šéf státní bezpečnosti Falco (Michael Madsen) totiž zorganizoval Bondovo propuštění výměnou za Zaa, který byl zajat v Jižní Koreji. M (Judi Denchi) prozradí Bondovi, že má být poslán na pozorovatelskou jednotku na Falklandské ostrovy. Ten ale, odhodlán najít Zaa a odhalit zrádce, unikne z cely na vojenské lodi.

Rychlá cesta do Hong Kongu a tajné setkání s čínskou zpravodajskou službou zavede Bonda do Havany na kliniku na volném moři, zabývající se náhradní terapií DNA. Na Kubě se seznámí s krásnou a tajemnou Jinx (Halle Berryová), která se také zajímá o tuto nemocnici i její pacienty. Podaří se jim proniknout na kliniku, kde Bond na jednom tajném oddělení objeví Zaa. Následuje boj, který znamená pro kliniku zkázu, ale Zaovi se podaří uniknout v připravené helikoptéře.

Fotografie z filmu najdete ZDE.

Bond se vrátí do Londýna a dostane se do konfliktu s úspěšným sportovcem a obchodníkem Gustavem Gravesem (Toby Stephens) a jeho atraktivní asistentkou Mirandou Frostovou (Rosamunda Pikeová). Agent přijímá Gravesovo pozvání k návštěvě Islandu a stane se svědkem předvedení Icara - technicky špičkového humanitárního zařízení, díky němuž poroste obilí po celý rok a které by vyřešilo problém hladu na celém světě.

Ale M už má svého MI-6 agenta v Gravesově táboře: překvapivě je to Miranda Frostová, která má Bonda sledovat. Ten znovu potkává Jinx - a také znetvořeného Zaa. Bond je rozhodnut komplikovanou záhadu vyřešit a za vydatné podpory Jinx absolvuje několik mimořádně nebezpečných střetů se Zaem, včetně vzrušující vysokorychlostní automobilové honičky po zamrzlých jezerech na Islandu.

Podaří se mu odhalit zrádce a vrací se do Koreje, kde dojde k atraktivní závěrečné konfrontaci s Gravesem.

Dnes neumírej
USA, 2002

režie Lee Tamahori
scénář Neal Purvis
Robert Wade
kamera David Tattersall
produkce Michael Wilson
Barbara Broccoliová
hrají Pierce Brosnan
Halle Berryová
Rosamund Pikeová
Michael Madsen
Toby Stephens
hudba David Arnold
původní název Die Another Day
délka 132 minut
žánr akční

Dnes neumírej - premiéra

kina 2. ledna 2002
Scénář k filmu napsali Neal Purvis a Robert Wade, režie poslední bondovky se ujal Lee Tamahori.  Snímek se natáčel v exteriérech po celém světě  - na Islandu, na Havaji, ve Španělsku i ve Velké Británii. Producent Michael Wilson říká: "Jsem přesvědčen, že mimořádný úspěch filmů Jamese Bonda je přímo úměrný kvalitě, kterou si tento film udržel. S Barbarou Broccoliovou budeme v produkci bondovek stejným způsobem pokračovat a doufám, že budeme úspěšní jako s filmy Zlaté oko, Zítřek nikdy neumírá nebo Jeden svět nestačí."

Recenzi filmu najdete ZDE.


Představitel Jamese Bonda, Pierce Brosnan, se po třech úspěšných bondovkách cítil ve své roli jako ryba ve vodě: "S ohledem na tři úspěšné filmy, které mám na kontě, nemohu kolem té role chodit jako kolem horké kaše - je moje. A s tím souvisí i vyzrálost těla, mysli, duše. Vždycky jsem měl z té role radost. Problém je v tom, že když hrajete tuto roli, nemůžete potěšit každého, hlavně, když potěšíte sám sebe."

Z filmu Dnes neumírej prý bude vzpomínat zejména na špičkovou spolupráci s Halle Berryovou. "Role Bondovy dívky mě těšila," říká tato herečka. "Nikdy jsem neuvažovala o tom, že budu hrát v kasovním trháku. Ale postava Jinx je působivá. Líbí se mi to, že je o příčku výš ve vývoji Bondových žen. Podívala jsem se na všechny a rok od roku byly o něco silnější, trochu chytřejší a víc se Bondovi vyrovnaly, přičemž si zachovaly svou smyslnost. Nejvíce se mi líbila Ursula Andressová - ostatně její klíčovou scénu z filmu Dr. No, kdy vyjde z moře v bikinách, opakujeme i v našem filmu - jako poctu 40. výročí filmů Jamese Bonda."

Na slavnostní premiéru nové bondovky Die Another Day (Dnes neumírej) přišla i zpěvačka Shirley Bassey, která nazpívala titulní skladbu k jinému Bondovu příběhu Goldfinger.

Herečka Halle Berryová pózuje na slavnostní premiéře snímku Die Another Day (Dnes neumírej). (Londýn, 18. listopadu 2002).

Novodobý představitel Bonda Pierce Brosnan a jeho filmová partnerka Halle Berryová.

Pierce Brosnan a jeho žena Keely pózují spolu s Madonnou a jejím manželem Guy Ritchiem na slavnostní premiéře snímku Die Another Day (Dnes neumírej). (Londýn, 18. listopadu 2002).

"Vychutnal jsem si každou minutu natáčení," řekl o své zkušenosti s postavou Jamese Bondova jeho někdejší představitel Timothy Dalton. Byl také jedním z hostů slavnostní premiéry nové bondovky Die Another Day (Dnes neumírej). (Londýn, 18. ledna 2002).

Britská královna Alžeba II. se vítá s hvězdami snímku Die Another Day (Dnes neumírej) na slavnostní premiéře filmu v londýnské Royal Albert Hall. (Londýn, 18. listopadu 2002).

Na novou bondovku se v rámci slavnostní premiéry v Londýně přišel podívat i Roger Moore, jeden z někdejších přestavitelů slavného agenta. (Londýn, 18. listopadu 2002).

Fotografie z filmu Dnes neumírej.

Autoři:

Nejčtenější

RECENZE: Stoprocentní hecíř Habera a jeho věrní málem zbourali O2 arenu

Pavol Habera a Team 9. června 2019 v pražské O2 areně

Pavol Habera s kapelou Team je opět na turné. Nemají novou desku, nemají žádné výročí, jen byl po třech letech zase čas...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Kabát i na turné ke třicetinám sází po čertech na jistotu

Kabát, Po čertech velký turné, Ostrava, 8. června 2019

Člověk nemusí být ani skalní fanoušek, aby z proslovů mezi jednotlivými skladbami většinou poznal, jaká bude...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

Další z rubriky

Výstřední hrdinka Půlnočního kovboje Sylvia Milesová odešla z této planety

Herečka Sylvia Milesová na snímku z roku 2007

Ve věku 86 let zemřela americká herečka Sylvia Milesová, známá z filmu Půlnoční kovboj, za nějž byla nominovaná na...

V 96 letech zemřel Franco Zeffirelli, režisér nejslavnější verze Romea a Julie

Italský režisér Franco Zeffirelli na tiskové konferenci během Mezinárodního...

Legendární italský režisér Franco Zeffirelli zemřel ve věku 96 let. Režisér a bývalý senátor se proslavil zejména...

DO KINA: Proti pěti soupeřům nastoupí vyměnění Muži v černém

Z filmu Muži v černém: Globální hrozba

Ze šesti nových titulů týdne zní většině diváků povědomě jenom jediný: Muži v černém, tentokrát s podtitulem Globální...

Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní
Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní

Krkonošský národní park (KRNAP) v loňském roce navštívilo téměř 3,8 milionu lidí. Negativním dopadem masové turistiky je velké množství odpadků, které po sobě lidé v přírodě zanechávají. Dobrovolníci jich každoročně sesbírají skoro 3 tuny.

Najdete na iDNES.cz