Nový český film cílí na třicátníky. A hledá mezi nimi zoufalce

  15:41aktualizováno  15:41
O českých třicátnících už se netočí jen seriály. Za necelé tři týdny vstoupí do kin nový český film režisérky Jitky Rudolfové na téma bilancujících třicátníků. Jmenuje se Zoufalci a své diváky se snaží najít stylově také přes internet.

Jeho tvůrci se totiž jako první v historii české kinematografie spojili se společností Google a vyzývají na internetových stránkách YouTube.cz/Zoufalci, aby s nimi mladí lidé soutěžili o to, kdo je největším zoufalcem.

Postupně ukazují nepoužité "zoufalé” scény z filmu a vybízejí: pošlete své vlastní zoufalé video, ať už jste na něm vy nebo vaši přátelé. Návodem pro "zoufalce-amatéry" mohou být některé z filmových sloganů, jež hlásají: piju víc než bych chtěla; jsem teplej a moje máma to neví, nebo devátým rokem studuju peďák, tenhle omyl už asi dneska nevyřeším.

Z filmu ZoufalciZ filmu Zoufalci

Debut Jitky Rudolfové vypráví příběh dlouholetých přátel, kteří se přestěhovali z Jablonce do Prahy a na večírku se shodují, že už je konzumní život ve městě nebaví. Rozhodnou se tak uskutečnit dávný nápad – společně se odstěhovat na statek.

První svobodní

Trojice mladých mužů a trojice žen kolem třiceti tak řeší aktuální problémy generace, jež v době změny politického systému před dvaceti lety navštěvovala základní školu a svobodu si tedy jako jedni z prvních užívali naplno.

Z filmu Zoufalci

"Scénář měl podtitul Životní bilance ve třiceti, což jsem brala tak trochu s komickým podtextem. Zajímalo mě, do jaké míry může člověk ve třiceti bilancovat. Já osobně si myslím, že jsem toho v životě ještě moc neudělala," říká režisérka Jitka Rudolfová.

Sama režisérka spolu s hlavními hereckými protagonisty filmu budou posuzovat soutěžní příspěvky podle originality a vtipnosti. Výhrou soutěže, která potrvá do 5. prosince, bude poukaz na prodloužený víkendový pobyt na statku pro skupinu lidí v hodnotě deset tisíc korun.

Samí mladí nadějní

Do filmu si Rudolfová vybrala šest neokoukaných a zároveň vynikajících českých divadelních herců, pro většinu z nich je tak tento film také debutem.

V realistické komedii hrají vedle známější Simony Babčákové herci Jakub Žáček, Michal Kern a Václav Neužil a herečky Zuzana Onufráková a Pavlína Štorková. V dalších neméně podstatných rolích se objeví Jaroslav Plesl, Jiří Havelka, Jaroslav Róna nebo Lucie Žáčková.

Kdy můžete být zoufalcem?

Tvůrci napovídají slogany z filmu

K filmu Zoufalci - Silvie1. Piju víc než bych chtěla.

2. Devátým rokem studuju peďák. Tenhle omyl už asi dneska nevyřeším.

3. Já prostě nespím s někým, koho vůbec neznám.

4. Moje síla je v tom, že to všechno vydržím.

K filmu Zoufalci - Otakar5. Jsem teplej a moje máma to neví.

6. Já to mam jasný - na prvním místě zdraví, pak láska a pak chci harmonickou rodinu.

Zoufalce pouštějí filmaři i různým sociologům a psychologům a žádají odpověď na otázku, co si myslí o dnešních třicátnících.

"Neví, co sami se sebou a chtěli by ostatní zachraňovat, aby zachránili sebe sama. Jak zredukovat všechny ty možnosti, denní profity současné civilizace a přitom ještě získat smysl života, rozmělňovaného v tisíce příjemných drobností?" ptá se po zhlédnutí filmu například socioložka Jiřina Šiklová.

Cesta ven

Scény z filmu mohou diváci v současné době vidět v kinech v podobě trailerů. Ty nejsou vytvořeny jako jedna klasická upoutávka na film, ale jsou rozděleny do několika portrétů jednotlivých hrdinů.

Z filmu Zoufalci

"Zajímalo mě, proč člověk ve svém životě dělá určité bezútěšné věci, a neumí proti tomu v tu chvíli adekvátně bojovat, jejich nesmyslnost a trapnost si uvědomí až ve zpětném pohledu. Otázka tedy zněla - zda a kudy z toho vede cesta ven. Samotný titul filmu – Zoufalci - jsem proto zamýšlela spíše s nadsázkou, zoufalství jednotlivých postav mi totiž připadá velmi přirozené. Mohl by to být příběh většiny z nás," říká Rudolfová k filmu, který má premiéru 12. listopadu.


Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Z filmu Metallica: Francie na jednu noc

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

Další z rubriky

RECENZE: Nač má Lví král kopii? Původní verze byla poetičtější a hravější

Záběr z nového zpracování Lvího krále

Budiž hned v úvodu jasně řečeno, že mírně nadprůměrnou známku dostává nový Lví král čistě pro potřeby divácké skupiny,...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

DO KINA: Fotbalu vládne Diego Maradona, africké savaně Lví král

Záběr z nového zpracování Lvího krále

Ze sedmi novinek týdne se hned dvě dotýkají sportu, jmenovitě portrét fotbalisty Maradony a domácí dokument Letní...

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?

Najdete na iDNES.cz