Nový český film cílí na třicátníky. A hledá mezi nimi zoufalce

  15:41aktualizováno  15:41
O českých třicátnících už se netočí jen seriály. Za necelé tři týdny vstoupí do kin nový český film režisérky Jitky Rudolfové na téma bilancujících třicátníků. Jmenuje se Zoufalci a své diváky se snaží najít stylově také přes internet.

Jeho tvůrci se totiž jako první v historii české kinematografie spojili se společností Google a vyzývají na internetových stránkách YouTube.cz/Zoufalci, aby s nimi mladí lidé soutěžili o to, kdo je největším zoufalcem.

Postupně ukazují nepoužité "zoufalé” scény z filmu a vybízejí: pošlete své vlastní zoufalé video, ať už jste na něm vy nebo vaši přátelé. Návodem pro "zoufalce-amatéry" mohou být některé z filmových sloganů, jež hlásají: piju víc než bych chtěla; jsem teplej a moje máma to neví, nebo devátým rokem studuju peďák, tenhle omyl už asi dneska nevyřeším.

Z filmu ZoufalciZ filmu Zoufalci

Debut Jitky Rudolfové vypráví příběh dlouholetých přátel, kteří se přestěhovali z Jablonce do Prahy a na večírku se shodují, že už je konzumní život ve městě nebaví. Rozhodnou se tak uskutečnit dávný nápad – společně se odstěhovat na statek.

První svobodní

Trojice mladých mužů a trojice žen kolem třiceti tak řeší aktuální problémy generace, jež v době změny politického systému před dvaceti lety navštěvovala základní školu a svobodu si tedy jako jedni z prvních užívali naplno.

Z filmu Zoufalci

"Scénář měl podtitul Životní bilance ve třiceti, což jsem brala tak trochu s komickým podtextem. Zajímalo mě, do jaké míry může člověk ve třiceti bilancovat. Já osobně si myslím, že jsem toho v životě ještě moc neudělala," říká režisérka Jitka Rudolfová.

Sama režisérka spolu s hlavními hereckými protagonisty filmu budou posuzovat soutěžní příspěvky podle originality a vtipnosti. Výhrou soutěže, která potrvá do 5. prosince, bude poukaz na prodloužený víkendový pobyt na statku pro skupinu lidí v hodnotě deset tisíc korun.

Samí mladí nadějní

Do filmu si Rudolfová vybrala šest neokoukaných a zároveň vynikajících českých divadelních herců, pro většinu z nich je tak tento film také debutem.

V realistické komedii hrají vedle známější Simony Babčákové herci Jakub Žáček, Michal Kern a Václav Neužil a herečky Zuzana Onufráková a Pavlína Štorková. V dalších neméně podstatných rolích se objeví Jaroslav Plesl, Jiří Havelka, Jaroslav Róna nebo Lucie Žáčková.

Kdy můžete být zoufalcem?

Tvůrci napovídají slogany z filmu

K filmu Zoufalci - Silvie1. Piju víc než bych chtěla.

2. Devátým rokem studuju peďák. Tenhle omyl už asi dneska nevyřeším.

3. Já prostě nespím s někým, koho vůbec neznám.

4. Moje síla je v tom, že to všechno vydržím.

K filmu Zoufalci - Otakar5. Jsem teplej a moje máma to neví.

6. Já to mam jasný - na prvním místě zdraví, pak láska a pak chci harmonickou rodinu.

Zoufalce pouštějí filmaři i různým sociologům a psychologům a žádají odpověď na otázku, co si myslí o dnešních třicátnících.

"Neví, co sami se sebou a chtěli by ostatní zachraňovat, aby zachránili sebe sama. Jak zredukovat všechny ty možnosti, denní profity současné civilizace a přitom ještě získat smysl života, rozmělňovaného v tisíce příjemných drobností?" ptá se po zhlédnutí filmu například socioložka Jiřina Šiklová.

Cesta ven

Scény z filmu mohou diváci v současné době vidět v kinech v podobě trailerů. Ty nejsou vytvořeny jako jedna klasická upoutávka na film, ale jsou rozděleny do několika portrétů jednotlivých hrdinů.

Z filmu Zoufalci

"Zajímalo mě, proč člověk ve svém životě dělá určité bezútěšné věci, a neumí proti tomu v tu chvíli adekvátně bojovat, jejich nesmyslnost a trapnost si uvědomí až ve zpětném pohledu. Otázka tedy zněla - zda a kudy z toho vede cesta ven. Samotný titul filmu – Zoufalci - jsem proto zamýšlela spíše s nadsázkou, zoufalství jednotlivých postav mi totiž připadá velmi přirozené. Mohl by to být příběh většiny z nás," říká Rudolfová k filmu, který má premiéru 12. listopadu.

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Boris Rösner mi radil, ať Ulici beru, vzpomíná Martin Hofmann z Mostu!

Martin Hofmann v seriálu Most! (2019)

Zatímco se všude mluví o seriálu Most!, sedáme si spolu v šatně pražského Divadla v Celetné. Před pěti minutami...

Českou stopu v Teorii velkého třesku podporuje představitelka Amy

Mayim Bialik jako Amy Farrah Fowler v seriálu Teorie velkého třesku

V americkém seriálu Teorie velkého třesku, jehož závěrečnou řadu nyní vysílá Prima Cool, se občas objevují odkazy k...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

VIDEO: Poslední díl seriálu Most! posune vysílací čas. Kvůli vulgaritě

MOST!

Sedm dílů seriálu Most! se vysílalo hned po deváté večer, ale jeho osmá, závěrečná epizoda posune v pondělí 25. února...

Další z rubriky

TELEVIZIONÁŘ: Anthony Hopkins jako pivní magnát si únos vychutná

Anthony Hopkins ve filmu Únos Freddyho Heinekena

Neexistuje nic, co by Anthony Hopkins nezahrál, neřkuli zahrál špatně. Tudíž i v titulní roli Únosu Freddyho Heinekena...

RECENZE: Cruzová a Bardem? Všichni to vědí, že hvězdný pár znovu vyhrává

Záběr ze snímku Všichni to vědí

Herečtí manželé Penélope Cruzová a Javier Bardem se znovu potkali ve snímku Všichni to vědí, který do kin vstupuje v...

Zemřel herec Bruno Ganz, nejznámější filmový Hitler

Febiofest 2010 - Bruno Ganz

Ve věku 77 let zemřel v Curychu švýcarský filmový a divadelní herec Bruno Ganz. Informovala o tom v sobotu agentura DPA...

Najdete na iDNES.cz