Novodobý Robinson Crusoe si ví rady

  0:35aktualizováno  0:35
Při práci na filmu Trosečník spojili síly držitel Oscara režisér Robert Zemeckis a Tom Hanks, který tuto cenu získal dokonce dvakrát. Sehraná dvojice se prosadila především díky Snímku Forrest Gump (1994), který byl oceněn celkem šesti Oscary. Partnerkou trosečníka je herečka Helen Huntová, kterou televizní diváci znají jako představitelku titulní role seriálu Jsem do tebe blázen.

Tom Hanks hraje Chucka Nolanda, systémového inženýra společnosti FederalExpress, jehož osobní i profesní život neúprosně řídí hodiny. Jeho rychle ubíhající kariéra ho, aniž by to zaznamenal, zavádí do vzdálených lokalit - daleko od své přítelkyně Kelly (Helen Huntová).

Chuckova zběsilá existence náhle skončí, když se po havárii letadla octne na opuštěném ostrově - ztroskotaný v tom nejnepředstavitelněji zničeném prostředí. Osvobozený od konvencí všedního dne, musí nejprve naplnit své základní potřeby: hledá zdroj vody, potravu a přístřešek.

Chuck je dokonalým profesionálním řešitelem problémů a přijde na to, jak přežít fyzicky. Ale co potom? Chuckova izolace způsobí, že se rozhodne začít nový život. Po čtyřech letech se Chuck vrací jako od základu jiný muž. Uvědomí si, že i když všechno důležité ztratil, nemusí to znamenat tragédii.


Trosečník Tom Hanks měl raději zůstat sám
(recenze Mirky Spáčilové)

Nabízet v Trosečníkovi téměř dvě a půl hodiny robinsonovské téma, tedy příběh o jediném osamělém hrdinovi, jenž se na pustém ostrově nemůže ani zamilovat, ani prostřílet hradbou mafiánů či mimozemšťanů, to předpokládá producentskou odvahu. Ovšem s Tomem Hanksem v hlavní roli by to asi riskl každý - a neprohloupil by. Zpětně se dokonce člověk přistihne, že se mu stýská po těch scénách, kde hrdina sám a sám koná neefektní, všední rituály: slévá z listů vodu, polyká syrové ryby a proklíná bolavý zub.

Ale zpět do civilizace, od

TROSEČNÍK
USA, 2000

Režie Robert Zemeckis
Scénář William Broyles
Kamera Don Burgess
Hudba Alan Silvestri
Hrají Tom Hanks, Helen Huntová, Christopher Noth ad.
Původní název Cast Away
Délka 143 min.

Trosečník - premiéry

kina 11. ledna 2001
video
půjčovny
9/2001
DVD 11/2001
kud novodobý Robinson pochází: právě bolavý zub je jedním z chytrých scenáristických motivů, jejž si hrdina s sebou nese napříč oběma světy. V úvodu se představuje v čele zásilkové služby coby hektický šéf ruských zaměstnanců, jimž za pomoci kouzelné role tlumočníka určuje zběsilé tempo práce. Tenhle fanatik vteřin dává i milované snoubence vánoční dárky narychlo v autě a na zubaře nemá kdy. Ale divák už ví, že co nevidět bude mít volného času až přespříliš.

Do té doby měl Hanks kolem sebe sboristy. Po katastrofě letadla s efektními plameny v rozbouřených vlnách bičovaných nočním deštěm - neboť za slunného poledne se v Hollywoodu do moře nepadá - ovládne plátno sólově. Zbude mu (dočasně) gumový člun, malé boty, které stáhne z vyplavené mrtvoly, a pár zásilek, jež měla jeho firma doručit. To je druhý vtipný nápad: v balíčcích samozřejmě objeví výhradně takové věci, jež se zdají absolutně nepoužitelné, brusle, videokazety, míč. Nicméně časem každá z nich najde uplatnění, třeba brusle při drsné zubařské "operaci".

Třetí prvek, jenž Hanksovu trosečníkovi nahrazuje trojí oporu klasického Robinsona Crusoa - psa, Pátka i Boha, zde představuje onen míč, z něhož si učiní cosi mezi hravým fetišem, bůžkem ohně a přítelem zvaným pan Wilson, s nímž hovoří a žertuje, kterého zlostně zahodí a vzápětí s omluvami zachraňuje. Polidštění tuctové hračky jako jediného pevného bodu poskytuje Hanksovi spoluhráče a filmu výmluvný, nepatetický symbol.

Hanks umí skvělé, a přitom plynulé proměny. Zprvu je to dobře živený budoucí tatík, pak šrámy pokrytý zmatkař, který se leká padajících kokosových ořechů a nad prvním ohněm křepčí nadšeně potrhlý tanec, po čtyřech letech vyhublý, zasmušilý poustevník s vyhaslýma očima a zarputilou vůlí ostrov opustit a nakonec tichý, uzavřený a vědoucí muž, jenž beze slov vyjevuje, že se do kolejí předchozího žití neumí vrátit.

Nicméně i režisér Zemeckis si s divákem umí hrát: kromě děsivě nádherných soubojů s obřími příbojovými vlnami báječně aranžuje Hanksovy malé prohry. On ten trosečník není vůbec kutil, věčně mu krvácí nějaká ranka, když se brouzdá pobřežím, a krev přece vábí žraloky... leč Zemeckis jen naznačí a uhýbá. Zručně ovládá daný typ podívané, při níž polovina diváků hrdinovi napovídá: Hele, světýlko, Pozor, útesy!

Pohříchu závěrečné milostné setkání i loučení, typický cajdák opět v nočním lijáku dovršený hrdinovou volbou nové cesty, již zkříží nová žena, smaže značnou část předchozí filmařské bravury. Zní to kacířsky, ale snad měl Hanks zůstat radši sám.

Z filmu Trosečník.

Z filmu Trosečník.

Z filmu Trosečník.

Z filmu Trosečník.

Z filmu Trosečník.

Z filmu Trosečník.

Autor:

Nejčtenější

RECENZE: Metallica a opakovaný vtip? Už zase hity naředila Jožinem

James Hetfield, Metallica, Letiště Letňany (18. srpna 2019)

Americká kapela Metallica hrála v neděli večer v pražských Letňanech sedmdesáti tisícům fanoušků, koncert byl velkolepý...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Filmový průmysl stojí na prahu změn, vzkazují z Hollywoodu Pitt a DiCaprio

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Najdete v Hollywoodu zářivější hvězdy? Oba se na absolutním vrcholu popularity drží téměř třicet let. Nyní se poprvé...

Husákovy děti „sjíždějí“ na internetu veselé seriály po více dílech

Jim Parsons s kolegy ze seriálu Teorie velkého třesku na hollywoodském chodníku...

Muži online nejvíce sledují filmy, ženy zase seriály, jejichž fanoušky je také generace zvaná Husákovy děti, která...

RECENZE: Tenkrát v Hollywoodu se najde vše, co má (nejen) Tarantino rád

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Dobám, kdy se muži nebáli být chlapy a ženy uplatnit svůj půvab, kdy z hereckých karavanů duněl kuřácký kašel a hvězdám...

Další z rubriky

Tarantino v Česku zabírá, na Tenkrát v Hollywoodu přišlo 118 tisíc lidí

Brad Pitt a Leonardo DiCaprio ve filmu Tenkrát v Hollywoodu (2019)

Novinka Quentina Tarantina Tenkrát v Hollywoodu rozčeřila stojaté vody prázdninové návštěvnosti kin, za první víkend ji...

Do čtvrté řady krimiseriálu Polda přibude Vladimír Polívka

Vladimír Polívka a David Matásek při natáčení čtvrté řady seriálu Polda

Televize Prima opět rozjela natáčení kriminálního seriálu Polda. Vzniká už čtvrtá série, v níž se do hlavní role vrátí...

Celá země tančí, zpívá, peče. Kam se vydají televize příště?

Michaela Nováková a Jakub Vágner ve StarDance X

StarDance, Česko Slovensko má talent, Tvoje tvář má známý hlas. Na startu podzimní sezony 2019 vypadá televizní nabídka...

60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?
60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?

Na 8. srpna připadá mezinárodní den ženského orgasmu! Jak svátek vznikl a proč ženy orgasmus někdy předstírají?

Najdete na iDNES.cz