RECENZE: Ani u třetí Kriminálky Anděl se nebudete stydět, je to perla

  13:45aktualizováno  13:45
Je příjemné dívat se na domácí seriál a nemít po titulcích pocit, jako by se vám ve frontálním laloku hrabal šílený vědec. Mezi lobotomizující českou produkcí je smíchovský vyšetřovací tým Ivana Tomečka opravdovou perlou.

Vraždy, které by se mohly klidně stát u vás za rohem. Tak lákají diváky tvůrci třetí řady oblíbeného seriálu. Kdo se nechá přivábit, nebude litovat. Kriminálka Anděl má prostě schopné autorské perlorodky. Režiséři Ivan Pokorný a Jiří Chlumský drží nastavený kurz a pokračují ve svižné detektivce. Jako by šestnáct nových dílů natočili podle hesla Steva Jobse, že podstatou génia je jednoduchost.

Ze seriálu Kriminálka Anděl

Ta se zrcadlí v civilním herectví, které neplýtvá grimasami a neždímá zbytečně emoce. Vlajkonošem tohoto přístupu je hlavně Martin Stropnický (detektiv Tomeček). Když mluví, nešustí to papírem a divák mu věří, že ho vyřčená myšlenka právě teď napadla. Radost pohledět je i na zemitost Taclíkova praktika Hajna skenujícího podezřelé škvírkami očí.

Mrtvola na kosmetice

Zbytek týmu tak výrazný otisk nezanechá, možná proto scenáristé vykouzlili dalšího patologa a také novou nadřízenou. Bývalá šéfová ostravské mordparty Dagmar Kopecká v podání skvělé Ivany Chýlkové se chce prosadit v mužském prostředí. Že není z marcipánu, dává najevo řečí těla i jedovatými verbálními šípy. Tomeček při nástupu vetřelce do svého teritoria ztrácí klid, ale nakonec se s novou situací smíří.

Stejně dychtivě budete sledovat detektivy, kteří v honbě za vrahy zabrousí třeba na hřbitov, kde někdo schovává mrtvoly pod rakve v čerstvě vykopaných hrobech. Umrlci tlejí i v podstatně sterilnějším prostředí luxusního kosmeťáku. Seriál nabízí nejen různost míst, ale i defilé mnoha typů, od úlisného šéfa taxislužby po drsného mechanika, jehož životním krédem je desítka a vepřová.

Jak to klapalo na place

A jak to klapalo na place samotným hercům? Stropnický hodnotí svou seriálovou vedoucí jako bezvadnou kolegyni a šarmantní profesionálku. Až na jednu vadu. "Měří skoro na chlup jako já. Na to tedy už nejsem zvyklý. Malinko mě to rozhazuje. Klobouk dolů před Janem Krausem," prohlásil.

Představitelka rázné podplukovnice o své postavě hovoří jako o papalášce, která zřídka vychází do terénu. Mít podřízené a někomu šéfovat si Chýlková nedovede představit. V realitě si ale občas musela dupnout. "Martina jsem neustále obtěžovala, ať si se mnou opakuje text. A on každou volnou chvilku věnoval cigaretě. Za to náruživě a s láskou."

Pochvalu si samozřejmě zasluhuje scénář, na kterém se podíleli i dva reportéři MF DNES Janek Kroupa a Jan Malinda. Nepohybuje se v kontextovém vakuu. Příběhy jsou inspirované reálnými událostmi a zajímají se o současná témata. Sympatický je třeba povzdech nad nepostižitelností zločinců a směšně nízkými tresty.

Díky své opravdovosti bezmála hodinový díl rychle uteče a zanechá za sebou diváka hladového po další epizodě. Dobrá práce.

Kriminálka Anděl III
16 epizod, od 6. února
Režie: Ivan Pokorný, Jiří Chlumský
Hodnocení iDNES.cz: 70 %

Nejčtenější

Zemřel hudebník Ric Ocasek. Exmanželovi topmodelky Pořízkové bylo 75 let

Hudebník Ric Ocasek s manželkou Pavlínou Pořízkovou na snímku z roku 2009.

Zemřel rockový hudebník a producent Ric Ocasek. Bývalému manželovi topmodelky Pavlíny Pořízkové bylo 75 let. Zpěváka...

VIDEO: Dagmar Havlová je zase komička. Na domovní schůzi Vlastníků

Z natáčení komedie Vlastníci

Komedie pro ty, kdo to nezažili. Tak si říká novinka režiséra a scenáristy Jiřího Havelky Vlastníci, která zamíří do...

RECENZE: Film Nabarvené ptáče je pásmo obrazů. I když nádherných

Druhá ukázka z filmu Václava Marhoula Nabarvené ptáče

Coby producentský čin představuje Nabarvené ptáče nesporně událost roku, před níž se sluší hluboce smeknout. Jako film,...

RECENZE: Když je Rambo sám doma, má poslední ránu i poslední slovo

Sylvester Stallone ve filmu Rambo: Poslední krev

Teprve v pátém dílu série si mohl válečný veterán z Vietnamu vychutnávat v penzi poklidu venkova po boku přátel, jenže...

PRVNÍ DOJMY: To se ví, že to má být zábava. Ale pozor, tady se lže

Aleš Háma a Halina Pawlowská v pořadu To se ví

Falešné zprávy, zavádějící titulky, nebo naopak neuvěřitelné, přesto pravdivé fotografie glosují Halina Pawlowská a...

Další z rubriky

VIDEO: Plodková skáče z okna, Vetchý do bazénu. Točí se Bábovky

Ondřej Vetchý a Táňa Pauhofová při natáčení filmu Bábovky

Současné partnerské či rodinné vztahy zachycené v zábavných situacích znamenají pro hrdiny snímku Bábovky, který podle...

Hrát se dá i bez školy. Báječní herci, kteří vlastně herci nebyli

Ve filmu Matěji, proč tě holky nechtějí? z roku 1981 si Milada Ježková zahrála...

Pracovali třeba jako dělníci nebo úředníci, ale pak jim někdo řekl: „Pojďte s námi natáčet!“ Herci, kteří vlastně herci...

DO KINA: Pánskou jízdu diktují Marek Vašut, Brad Pitt a navrch Rambo

Sylvester Stallone ve filmu Rambo: Poslední krev

Mezi pěti novinkami týdne jsou zastoupeny různé žánry od sci-fi přes akční či animovaný film až po romantickou komedii,...

VIDEO: Festival Ji.hlava slibuje velkou přehlídku erotiky v dokumentu

Velká přehlídka erotiky v dokumentu 2

Nesoutěžní součástí 23. mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava, který se koná 24.–29. října, je velkou...

Najdete na iDNES.cz