Nick Cave koketuje ve westernu s brutalitou

  17:37aktualizováno  17:37
Ve westernu Proposition musí zločinec zabít vlastního bratra, aby zachránil mladšího sourozence. Autor scénáře? Muzikant Nick Cave.

Proposition - Fotografie z filmu Proposition (2006) | foto: H.C.E./35mm

Nick Cave s filmem koketuje už poměrně dlouho, ostatně jeho kniha A uzřela oslice Anděla (1990) byla původně filmovým scénářem.

Jeho kapela Bad Seeds se objevila ve snímku Wima Wenderse Nebe nad Berlínem, Cave rovněž napsal hudbu a spolupracoval s režisérem Johnem Hillcoatem na scénáři k ceněnému snímku Ghosts... of the Civil Dead.

Cave, jehož poslední album Abottoir Blues/The Lyre Of Orpheus vyšlo v roce 2004, stejnou měrou přispěl i k filmu Proposition. "Mluvili o tom, že by Nick k filmu napsal hudbu. Nick však začal být frustrovaný tím, jak dlouho mi trvalo scénář napsat. Tak jsem mu navrhl, ať to napíše sám!" vzpomíná Hillcoat.

Cave vzpomíná, jak byl ze začátku tímto úkolem vystrašen: "Nemyslel jsem si, že mám moc smyslu pro dialog. Věděl jsem, že příběh dokážu vypracovat – jsem spíš vypravěčským skladatelem – vyprávím příběhy. Myslel jsem si však, že s dialogem budu mít problémy. Jakmile jsem si však sedl, měl jsem hrozně dobrý pocit a moc mě bavil proces psaní a vyprávění příběhu."

"Chtěl jsem napsat soudržný, ale mýtický příběh, který by byl jednoduchý, ale přitom poutavý a nabitý emocemi. Fakt, že jde o australský western, byl druhořadý. V prvé řadě mi šlo o souhru mezi postavami."

Ve zkratce jde o následující: Charlie Burns (Guy Pearce) je odpadlík žijící v krajině bez zákonů a společně se svými bratry je hladaný za vraždu.

Když je zatčen, kapitán Stanley (Ray Winstone) mu udělá nemožnou nabídku: aby zachránil svého mladšího bratra Mikeyho (Richard Wilson) před šibenicí, musí najít a zabít svého staršího psychopatického bratra Arthura (Danny Huston), kterého Stanley považuje za vůdce jejich bandy.

Mezitím však musí Stanley bojovat s jinými problémy. Vzdal se pohodlného života v Anglii a je pro něj velice obtížné ochránit svou krásnou ženu Marthu (Emily Watson) před brutalitou jejich nového domova. Jenže jeho pokusy o civilizaci místních obyvatel věci jen zkomplikují. Každá z postav musí čelit morálnímu dilematu, neblahé tušení se stupňuje a neúprosně vede k zničujícímu vyvrcholení.

"V našem příběhu jsou tři bratrové. Nejstarší Arthur představuje nejvyšší stupeň brutality. Prostřední Charlie je méně násilnický a bojuje sám se svým svědomím. Pak je tam nejmladší, Mikey. Neviňátko, které je staženo násilnictvím a nemá nad ním žádnou kontrolu," dodává Hillcoat.

"Nakonec je tu Stanley - ochránce pře vším zlým. Udělá návrh, ale jak se ukáže, je morálně ovlivňován všemi kolem sebe. Chtěli jsme vytvořit obrovský kanafas – tři bratři, návrh, policajt. Ale ještě toho máme více – konflikt s cizím prostředím, v němž je mnoho z těchto postav lapeno, konflikt s domorodci, kteří mají k zemi úplně jiný vztah. Takže tu je mnoho různých vrstev."

Zmíněné násilí je zároveň leitmotivem celého snímku. "Naše hlavní postavy mají osud, kterému nemohou uniknout. Film je žalozpěvem brutality, jež jde tématicky skrz vypravěče, hlavní postavy, klima, obrazový styl, světlo, barvu a samozřejmě hudbu. Brutalita je srdcem pomezí, jelikož národy vznikají na krveprolití," dodává režisér.

Prostředí hraje ve snímku podstatnou roli, což potvrzuje i kameraman Benoit Delhomme: "v mnoha směrech bylo velice obtížné zabrat prázdnou krajinu a najít v poušti tu správnou strukturu. Takže když jsem přijel, začal jsem hodně fotit, abych našel ten správný kontrast a správnou energii ve světle."

"Lidé často natáčí poušť, ale necítíme z ní to horko. Chtěl jsem ukázat něco smyslnějšího a aby divák víc než cokoliv jiného cítil strukturu tohoto místa. Také jsem byl posedlý zvýrazněním brutality krajiny, ukázat jak je těžké tam žít a přežít."

PROPOSITION (The Proposition)
akční drama, 104 minut (H.C.E./35mm)
režie: John Hillcoat - scénář: Nick Cave
kamera: Benoit Delhomme - hudba: Nick Cave, Warren Ellis
hrají: Guy Pearce, Tom Budge, John Hurt, Emily Watson, Ray Winstone
oficiální web: www.theproposition.co.uk

Autoři:
  • Nejčtenější

ANKETA: Jaký byl největší hit od revoluce? Zvolte hit třiceti let svobody

Revoluce roku 1989 přinesla umělcům možnost konečně svobodně tvořit. Dramaturgové hudební stanice Óčko STAR vybrali ve...

RECENZE: Komedie Ženská na vrcholu předvádí, jak ukrást velrybě legraci

Proti současné domácí epidemii romantických komedií už by se mělo v Česku očkovat. Nejnověji divákovu odolnost prověří...

Štědrý večer přinese na ČT novou pohádku Princezna a půl království

Podle tradice připravila Česká televize pro každý ze tří vánočních dní novou pohádku. Na Štědrý večer se představí...

KOMENTÁŘ: Ani Terminátor, ani Rambo. Legendy vydrží jen jednu generaci

Kdykoli kdekoli vyhoří jasný papírový favorit, strhne se pozdvižení. Ale že by se něco takového mohlo přihodit...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Odlišné názory dnes někteří označují za fake news, řekl Vašut v Rozstřelu

Ve čtvrtek do kin vstoupí snímek Jonáše Karáska, který na filmová plátna přináší největší vzpouru ve vězeňské historii...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Test celoročních pneumatik. Jak si vedou za sucha, za mokra a na sněhu

K celoročním pneumatikám výrobci přistupovali po dlouhá léta macešsky. Konečně se však vrátily do jejich přízně....

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

  • Další z rubriky

Do filmu o svém otci Karlu Svobodovi stihl ještě natočit Karla Gotta

Režisér Petr Klein Svoboda dokončuje unikátní dokument o svém otci, hudebním skladateli Karlu Svobodovi, který začal...

VIDEO: Letos naposled. Čtyři ženy na horách oslaví Šťastný nový rok

Poslední domácí premiérou letošní sezony se stane slovensko-česká romantická komedie Šťastný nový rok, která do kin...

RECENZE: Nejlepší film k výročí? Jak Fany a pes bourali železnou oponu

Animovaný film Fany a pes vstupuje do kin právě v sobotu 9. listopadu, přesně třicet let po pádu Berlínské zdi, o němž...

Válka českých komedií. Ženská na vrcholu sesadila Poslední aristokratku

Ženská na vrcholu: 55 tisíc diváků, Poslední aristokratka: 38 tisíc diváků. Tak vypadají první dvě místa víkendové...

Najdete na iDNES.cz